سازمان امور مالیاتی کشور

آخرین مهلت استفاده از تبصره ماده 100 و مالیات مقطوع صاحبان مشاغل

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه مردادماه امسال مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل است، گفت: صاحبان مشاغلی که شرایط بهره‌مندی از مالیات مقطوع را دارند، می‌بایست تا پایان مردادماه بر اساس فرم مربوطه مراتب را به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نمایند.

محمد مسیحی با اشاره به تعیین مالیات مقطوع بابت عملکرد سال 1398 برخی از صاحبان مشاغل، گفت: طبق تفاهم سازمان امور مالیاتی کشور و اصناف کشور و طبق دستورالعمل تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم، صاحبان مشاغلی که مشمول این دستورالعمل می‌باشند، در صورت تکمیل و ارسال فرم مربوطه حداکثر تا پایان مردادماه سال 1399، از نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می‌شوند.

وی بابیان اینکه این گروه از صاحبان مشاغل می‌بایست بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال 1397 و طبق افزایش نرخ‌های اعلام‌شده در دستورالعمل مذکور نسبت به قطعی کردن مالیات خود اقدام کنند، افزود: صاحبان مشاغلی که تمایل به استفاده از شرایط دستورالعمل مذکور را دارند، می‌بایست از طریق پایگاه اینترنتی http://tax.gov.ir مراتب را طبق فرم مربوطه به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نمایند.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور همچنین در خصوص نرخ‌های تعیین مالیات مقطوع، اظهار داشت: مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال 1397 به شرح زیر به‌صورت مقطوع تعیین می‌شود:

  1. صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی تا 25.000.000 ریال، بدون افزایش نسبت به عملکرد سال 1397
  2. صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از 25.000.001 ریال تا 50.000.000 ریال، با 4% (چهار درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال 1397
  3. صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از 50.000.001 ریال تا 100.000.000 ریال، با 8% (هشت درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال 1397
  4. صاحبان مشاغل مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیشتر از 100.000.000 ریال با 12% (دوازده درصد) افزایش نسبت به عملکرد سال 1397

وی تأکید کرد: در خصوص صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به‌صورت یکجا تا پایان مردادماه سال 1399 نداشته باشند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا پنج ماه به‌صورت مساوی تقسیط می‌شود. عدم پرداخت به‌موقع مالیات و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر مشمول جریمه موضوع ماده (190) قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود.

مسیحی همچنین خاطرنشان کرد: اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل که مطابق قانون می‌باید تا 31 خردادماه هرسال نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی خود اقدام نمایند، امسال با توجه به شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا و تأثیری که این معضل بر کسب‌وکار و مشاغل کشور داشته است، بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، تا 31 مردادماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را به‌صورت الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال و مالیات خود را نیز به‌صورت الکترونیکی پرداخت نمایند.

گفتنی است فعالان اقتصادی در صورت عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی، علاوه بر محرومیت از تسهیلات و معافیت مالیاتی، مشمول جرائم قانونی غیرقابل‌بخشش خواهند شد.

برای آشنایی با نحوه استفاده از تبصره ماده 100 و پرداخت مالیات به‌صورت مقطوع با مشاوران مالیاتی ما در پرشین تکس تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.