نحوه پر كردن اظهارنامه مالياتي اجاره املاک

اظهارنامه املاک ؛ آموزش ثبت نام و ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک 98

مطابق قانون مالیات‌های مستقیم، افرادی که در ایران دارای املاک باشند و از محل اجاره املاک خود درآمدی را کسب کنند، موظف‌اند نسبت به اجاره‌ای که از مستأجر خود دریافت می‌کنند مالیات پرداخت کنند. این نوع مالیات ازجمله مالیات‌هایی است که رویه و فرم اظهارنامه مالیاتی مخصوص به خود را دارد که به اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک شناخته می‌شود. در این یادداشت که بر اساس اطلاعات رسمی ارائه‌شده توسط سازمان امور مالیاتی تنظیم‌شده است، به آموزش نحوه پر كردن اظهارنامه مالياتي اجاره املاک پرداخته و قدم‌به‌قدم به شما می‌گوییم که برای ارسال اظهارنامه مالیات املاک چه باید کنید.

آموزش تکمیل تمامی اظهارنامه های مالیاتی در صفحه اختصاصی نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی در پرشین تکس

ثبت نام موقت اظهارنامه املاک

برای پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی املاک، پیش از هر کاری باید از «سامانه ثبت‌نام موقت» وب‌سایت سازمان امور مالیاتی، نام کاربری موقت دریافت کنید. سازمان امور مالیاتی جهت انجام برخی امور مالیاتی مانند مالیات بر اجاره، از نام کاربری موقت استفاده می‌کند.

برای دریافت نام کاربری موقت به این آدرس مراجعه کنید. با باز شدن آدرس، صفحه‌ای مانند صفحه زیر در برابر شما قرار می‌گیرد.

اظهارنامه املاک دریافت نام کاربری موقت

گزینه «ثبت نام جهت دریافت نام کاربری» را انتخاب کنید. در فرم باز شده باید تمامی اطلاعات مالک به‌طور دقیق ثبت شود. پس از ثبت اطلاعات مالک، این اطلاعات از ثبت‌احوال استعلام شده و پس از تأیید ثبت‌احوال، نام کاربری و رمز عبور برای شماره درج‌شده در فرم ثبت‌نام که همان شماره تلفن مالک است به‌صورت پیامک ارسال می‌شود. این نام کاربری و رمز عبور، مختص مالک برای ورود به سامانه اظهارنامه الکترونیکی مالیات بر اجاره املاک است. توجه داشته باشید که با داشتن یک نام کاربری، قادر به پر کردن اظهارنامه مالیاتی برای تمامی املاک خود خواهید بود و نیازی به ساخت نام کاربری جدید برای هریک از املاک نیست.

دانلود نرم افزار اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک

اظهارنامه اجاره املاک نرم افزاری مشابه نرم افزارهای حسابداری دارد. برای دریافت و دانلود نرم‌افزار اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک، به این آدرس مراجعه کرده و پس از دانلود، آن را بر روی رایانه خود نصب کنید.

نکاتی درباره نصب نرم‌افزار مالیات بر درآمد اجاره املاک

 • این نرم‌افزار از ویندوز 10 پشتیبانی نمی‌کند و بهتر است از ویندوز 8 یا ویندوز 7 برای نصب و اجرای این نرم‌افزار استفاده کنید.
 • برای نمایش درست کلمات در نرم‌افزار، باید زبان سیستم خود را بر روی فارسی قرار دهید.
 • برای اینکه این نرم‌افزار قادر به ذخیره‌سازی فرم اظهارنامه مالیاتی شما باشد، باید هنگام اجرای آن از گزینه Run As Adminstrator استفاده کنید.
 • برای اجراشدن نرم‌افزار، رایانه شما حتماً باید در تمام طول کار به اینترنت متصل باشد.
 • استفاده از VPN، پروکسی و فیلترشکن مانع فعالیت این نرم‌افزار است. قبل از اجرای نرم‌افزار از قطع بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
پیشنهاد خواندنی : آموزش دانلود و نصب نرم افزار اظهارنامه مالیاتی

نحوه پر کردن اظهارنامه املاک

حالا قدم‌به‌قدم با پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک آشنا می‌شوید. توجه داشته باشید که در تمامی مراحل، پر کردن قسمت‌هایی که با ستاره‌های قرمزرنگ نمایش داده‌شده‌اند اجباری است. درصورتی‌که این قسمت‌ها را پر نکنید، اظهارنامه شما ذخیره می‌شود، اما هنگام ارسال با خطا روبرو می‌شوید و تا زمانی که این قسمت‌ها را تکمیل نکنید، قادر به ارسال اظهارنامه خود به سازمان امور مالیاتی نخواهید بود.

با باز کردن نرم‌افزار اولین فرمی که با آن روبرو می‌شوید، فرمی مشابه تصویر زیر است.

نرم افزار اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک

همان‌طور که در تصویر نیز مشخص‌شده است، بر روی گزینه اظهارنامه جدید کلیک کنید. سپس نام کاربری، رمز عبور، نوع تابعیت و نوع اظهارنامه خود را وارد کنید. درصورتی‌که اطلاعات خواسته‌شده را درست وارد کرده باشید، فرمی 7 صفحه‌ای مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

صفحه اول اظهارنامه املاک

در صفحه اول این فرم باید اطلاعات هویتی و آدرس مؤدی را وارد کنید.

فرم شماره 2 اظهارنامه اجاره املاک و مغازه

در صفحه دوم فرم (تصویر بالا)، سؤالاتی با 2 گزینه بله و خیر از شما پرسیده می‌شود که نحوه پاسخ‌دهی به آن‌ها در قسمت‌های دیگر فرم تأثیرگذار است. البته هرکدام از آن‌ها در فرم توضیح داده‌شده است. توجه داشته باشید درصورتی‌که این گزینه‌ها خلاف واقع تکمیل گردند، در صورت اثبات در اداره مالیات، بر اساس قانون مجبور به پرداخت دو برابر میزان فرار مالیاتی خواهید بود.

جدول معافیت های اظهارنامه املاک

این صفحه از فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک، به جدول شماره 1 یعنی جدول معافیت‌های مالیاتی اختصاص دارد. درصورتی‌که شامل هریک از بندهای معافیت مالیاتی هستید، می‌توانید اطلاعات آن‌ها را در این صفحه وارد کنید

فرم اطلاعات مستاجر اظهارنامه اجاره مستغلات

صفحه چهارم این اظهارنامه جدول شماره 2 فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک، یعنی جدول اطلاعات مستأجر و ملک است. توجه داشته باشید که با اضافه کردن هر ردیف در این جدول، باید متناسب با آن در جدول شمار 3 (صفحه بعدی فرم) که جدول درآمد ابرازی است، اطلاعات کامل شوند. جدول درآمد ابرازی و محاسبه مالیات را که در صفحه بعدی فرم قرار دارد، در تصویر زیر می‌بینید

محاسبه مالیات اجاره املاک

این جدول به‌نوعی مهم‌ترین جدول فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک است. توجه داشته باشید که ردیف درآمد املاک را به همان ترتیبی وارد کنید که در جدول قبلی، یعنی جدول اطلاعات مستأجر و ملک وارد کردید. در ضمن در نظر داشته باشید که اگر نوع اجاره دریافتی دست‌دوم باشد، قادر به استفاده از معافیت‌های واردشده در این جدول نخواهید بود.

اگر قرارداد اجاره شما سالیانه است، در قسمت «مدت قرارداد اجاره به ماه» کافی است عدد 1 را وارد کنید. طبیعی است که اگر به‌صورت ماهیانه اجاره دریافت می‌کنید، مدت قرارداد را به میزان ماه آن باید وارد کنید. در آخر در نظر داشته باشید که اگر اجاره دریافتی، اجاره دست‌دوم است، قسمت‌های «پرداخت‌های انجام‌شده بابت ملک مورد اجاره در اجاره دست‌دوم» و «مابه‌التفاوت اجاره دریافتی و پرداختی در اجاره دست‌دوم» حتماً باید تکمیل گردند.

در نظر داشته باشید که برخی قسمت‌های این فرم از اطلاعاتی استفاده می‌کند که شما در جدول‌های دیگر همین فرم وارد می کنید..

سراغ صفحه بعدی فرم اظهارنامه مالیاتی املاک می‌رویم.

جدول کمک های پرداختی مالیات املاک

این صفحه مربوط به جدول کمک‌های پرداختی است. این کمک‌ها، شامل کمک‌هایی است که منجر به معافیت مالیاتی می‌شوند. ارقام وارد کرده در این جدول، در جدول محاسبه معافیت ها وارد می‌شود

مشخصات تهیه کننده اظهارنامه املاک و مستغلات

در این صفحه اطلاعات تکمیل‌کننده اظهارنامه وارد می‌شود. اگر اظهارنامه را وکیل یا قیم مالک تکمیل کند، این قسمت باید پر شود

حالا اظهارنامه شما تکمیل گردیده است. بهتر است قبل از ارسال، یک نسخه پیش‌نویس را چاپ کرده و با دقت صحت اطلاعات واردشده را بررسی کنید. مطابق تصویر زیر به بخش اصلی نرم‌افزار بازگشته، اظهارنامه خود را انتخاب (Select) کرده و گزینه چاپ اطلاعات اظهارنامه را انتخاب کنید.

سخه چاپی اظهارنامه، با پس‌زمینه «پیش‌نویس غیرقابل استناد» چاپ می‌شود که به معنی نهایی نبودن نسخه اظهارنامه شما است. پس از اطمینان از صحت اطلاعات واردشده، باید اظهارنامه خود را ارسال کنید

برای ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود کافی است مانند تصویر بالا از بخش اصلی نرم‌افزار، اظهارنامه خود را انتخاب و گزینه «ارسال اطلاعات بدون امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی» را انتخاب کنید. بدیهی است درصورتی‌که دارای امضای الکترونیکی هستید، می‌توانید از گزینه «ارسال اطلاعات با امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی» استفاده کنید.

اگر بخش‌هایی از فرم اظهارنامه خود را کامل نکرده باشید، با تصویری مانند تصویر بالا روبرو می‌شوید. همچنین به شما گفته می‌شود که کدام بخش‌ها را باید تکمیل کنید.

اگر فرم اظهارنامه شما نواقصی نداشته باشد، تصویری مانند تصویر بالا نمایش داده می‌شود. در صورت اطمینان کامل از فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود، بر روی گزینه «تائیدیه ارسال» کلیک کنید

حالا موفق به ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود شده‌اید. همان‌طور که می‌بینید، باوجوداینکه ارسال اظهارنامه ساده به نظر می‌آید، اما وجود بندهای متعدد، نشان از پیچیدگی‌های این اظهارنامه دارد. چگونگی پر کردن هریک از این بندها، منجر به تغییر فراوانی در رقم نهایی مالیات پرداختی شما می‌شود. حتی ممکن است با یک اشتباه کوچک مجبور به پرداخت مالیات اضافی شوید.


بهتر است برای پر كردن اظهارنامه مالياتي اجاره املاک خود از یک مشاور مالیاتی کمک بگیرید. مشاوره مالیاتی پرشین تکس، با تجربه فراوان در حوزه مالیات بر درآمد اجاره املاک، آماده ارائه مشاوره مالیاتی به شما است. کافی است با شماره‌های مندرج در وب‌سایت تماس بگیرید و یا از مشاوره آنلاین  امور مالیاتی پرشین تکس استفاده کنید.

بیشتر بخوانید

61 دیدگاه. Leave new

 • سلام. در سال ۹۸ کافی نت که اظهار نامه رو پر کرده مبلغ رو اشتباه وارد کرده یه صفر اضافه زده
  باید چیکار کنم؟ مرسی از راهنمایی شما

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بخشنامه ای است که میتونید استناد کنید بعنوان اظهارنامه اشتباه و اعداد رو اصلاح کنید

   پاسخ
 • سلام آقا هزینه اجاره در معاملات مفصلی آورده میشود

  پاسخ
 • سلام ما یک شرکت حقوقی هستیم و مستاجر ما باید اظهارنامه بفرستیم یا موجر یاهردو بعد اظهارنامه ماهی یبار مثل مالیات حقوق هست یا پایان سال.

  پاسخ
  • سلام
   طبق تبصره 9 ماده 53 شرکت موظف است هر ماه مالیات تکلیفی از اجاره را کسر و تا پایان ماه بعد بعنوان مالیات تکلیفی به سازمان امور مالیاتی پرداخت نماید
   و در زماان پایان سال مالی و طبق تاریخ های مقرر ، موجر اظهارنامه مستغلات را ارسال کند و مستاجر در همان اظهارنامه عملکرد خود را ارسال نماید و بابت اجاره نیازی به اظهارنامه جداگانه نیست
   شاد باشید و سربلند

   پاسخ
 • با سلام، در رابطه با پر کردن اظهارنامه مالیاتی که مالک در طول سال مالی فوت میشود و ورثه شامل همسر، سه دختر و یک پسر هستند و چه قبل و چه بعد از فوت مالک اصلی تنها منبع درآمدی حقوق بازنشستگی و این اجاره بها است چگونه باید عمل شود. فرزندان وکالت به مادر داده اند و همگی مجرد هستندو بیکار. امکان اینکه تا پایان سال مالی با نام همان مالک اصلی که فوت شده اظهار نامه پر شود وجود دارد یا خیر؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بعد از انحصار وراثت و انتقال دارایی بایستی اظهارنامه بنام کسانی باشه که مالک جدید هستند و طبق ماده ۱۰۱ ق م م بیشتر از دو معافیت در یک اظهارنامه نمیشه استفاده کرد
   در صورتی که انتقال انجام نشده بنام همان شخص میتونید اظهارنامه بدید

   پاسخ
 • سلام
  منزلی که اجاره داده ام به نام فرزندم است که به سن قانونی نرسیده و شماره موبایل ندارد. آیا باید در ورود کد ملی خودم را بزنم؟

  پاسخ
 • سلام در اظهارنامه امسال در جدول محاسبه مالیات دو بخش متراژعرصه واعیان تفکیک شده در حالیکه اجاره به عرصه واعیان کلی است چگونه باید اعداد را وارد کرد.

  پاسخ
  • سلام متراژ عرصه و عیان را وارد کنید

   پاسخ
   • سلام
    درقسمت محاسبه يك فيلد مربوط به عرصه كل و يك فيلد مربوط به اعيان است و بايد مبلغ را جداگانه نوشت. راجع به متراژ نيست.
    چگونه بايد پر بشه؟

    پاسخ
 • باسلام
  منطور دانگ مستاجریت در اطهارنامه جدید بخش قرارداداه چیست؟

  پاسخ
  • سلان وفت بخیر
   در سند یا اجاره نامه قید شده مراجعه کنید به قرارداد اجاره یا سند ملک

   پاسخ
   • سلام
    ببخشید همسرم فوت کرده و یک ملک ویلایی داریم که انحصار وراثت شده اما تفکیک نکردیم برای این مشکل چکار کنیم… در ضمن یک پسر دارم که سن قانونی نداره و هیچ شماره تلفنی به نامش نیست…. و همچنین یک ملک دیگه داریم که آپارتمانی هستش و به اسم پسرم و قیم اون پدر بزرگش هست و هیچ شماره تلفنی ب اسم پسرم نیست و وقتی خواستیم شماره قیم رو هم بزنیم باز هم سیستم قبول نمیکردو هیچ کدی نمی اومد
    الان با این دوتا مشکل چکار کنیم و چطور بتونیم اینکارو حل کنیم
    لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، اگر انحصار وراثت کردید ، به سازمان امور مالیاتی مراجعه کنید و اظهارنامه ارث را تکمیل کنید
     برای مسئله دوم که فرمودید شماره قیم بعنوان شماره کسی که به سن قانونی نرسیده پذیرفته میشه برای این مسئله به سازمان مربوطه مراجعه بفرمایید
     شاد باشید

     پاسخ
 • سلام لطفا اموزش کار با برنامه مالیات بر اجاره املاک و مستغلات را برای امسال بگید تا پارسال با نرم افزار بود اما امسال انلاین شده و اشکالی که بهش برخوردم برای محاسبات برنامه است . مستاجر من از سال ۹۷ ملک ما رو اجاره کرده و زمان شروع قرارداد اول شهریور هر سال بوده و تا پارسال هم ایرادی نبوده و یک سال شمسی را برنامه محاسبه میکرد اما امسال به طور مثال قسمتی که نوشته شده زمان اجاره و پایان اجاره وقتی مینویسیم زمان شروع ۹۹/۰۶/۰۱ و زمان پایان ۱۴۰۰/۰۶/۰۱ با مبلغ اجاره یک میلیون تومان سیستم اتوماتیک فقط ۶ ماهه سال ۹۹ را محاسبه میکنه و امکان تغییر به صورت دستی وجود نداره و تا پایان کلیه محاسبات رو بر پایه ۶ ماه انجام میده لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، شما بایستی اجاره دریافتی در طی سال 1400 رو وارد کنید ، بعنوان مثال اگر قرارداد شما در اسفند ماه هر سال باشه 11 ماه اول جمع اجاره هر مبلی بوده با مبلغ اجاره اسفند جمع شده و در سسامانه قبت بشه

   پاسخ
 • حمیدرضا
  28 دی 1399 21:56

  سلام عالی بود بسیار ممنون

  پاسخ
 • شیخ احمدی
  31 شهریور 1399 22:43

  سلام در قسمت مساحت متر مربع جدول شماره دو منظور مساحت مغازه است یا سهم درصد موجر از مغازه میباشد !؟مثلاا اگر سهم موجر من 4.17 درصد از سرقفلی مغازه ده متری باشد سوال اول مورد اجاره عرصه و اعیان میباشد یا فقط اعیان ذکر شود !؟
  سوال دوم در آیکون مساحت متر مربع باید 4.17 درصد مغازه 10 متری محاسبه شود !؟ یا مساحت کل مغازه 10 متری نوشته شود !/ ارادتمند شما شیخ احمدی همدان

  پاسخ
 • سلام ببخشید در صورتی که بابت ملک اجاره ای دریافت نمی شود و ارتباط مالک و مستاجر پدر و فرزندی میباشد باید در زمان پر کردن اظهارنامه قسمت مربوطه به نوع قرارداد را رایگان پرکنیم؟

  پاسخ
 • سلام
  آیا برای واحد های مسکونی که اجاره داده شده است هم باید اظهارنامه فرستاد

  پاسخ
 • سلام،وقت بخیر
  معافیت مالیاتی درآمد حقوق سال 98 مبلغ33میلیون تومان بوده است.
  چرا در نرم افزار اظهارنامه املاک 25میلیون و 800 هزار تومان قید شده است؟
  آیا باید بصورت دستی این عدد را تغییر دهیم؟
  ممنون از راهنمایی

  پاسخ
 • سلام ببخشید یک سوال داشتم اظهارنامه اجاره ۱۳۹۷ مغازه ما تاریخ شروع۱۵/۱۱/۱397 بود الان برای اظهارنامه ۱۳۹۸ باید تاریخ شروع ۱/۱/۹۸ بزنیم یا ۱۵/۱۱/۹۸؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
 • سلام ثبت نام اشخاص حقوقی بابت اظهارنامه املاک چگونه است؟

  پاسخ
 • سلام، اگه ملکی دارای چند صاحب باشد هر شخص باید جداگانه اضهارنامه پر کند یا نه یکی کافیست؟

  پاسخ
 • سلام ببخشید چطور میتوان نیم دانگ را در اظهارنامه املاک ثبت نمود

  پاسخ
 • علیرضا اتابکی
  24 شهریور 1399 12:59

  سلام .موقع ورود به سامانه پیام مبنی بر عدم تائید شماره موبایل دریافت میکنم و بایستی در ثبت نام موقت کد فعالسازی را انتخاب کنم در حالیکه شماره موبایل من تائید شده و پیامک از سازمان میگیرم و درثانی چنین انتخابی در ثبت نام وجود ندارد. لطفا راهنمائی بفرمائید.

  پاسخ
  • معصومه ادهم
   26 شهریور 1399 01:14

   سلام
   برای من هم عینا این اتفاق افتاده

   پاسخ
  • معصومه ادهم
   26 شهریور 1399 02:16

   در قسمت پایین سامانه ثبت نام موقت دریافت اطلاعات کاربری آورده شده باکلیک برروی آن درصفحه بعدی ارسال مجدد کدفعالسازی آورده شده که از آن مسیر مجددا نام کاربری ورمزعبور به موبایلتان پیامک میشود ومشکل حل میشود.موفق باشید

   پاسخ
  • سلام
   ورژن جدید رو دانلود کنید

   پاسخ
 • باعرض پوزش منظورم انحصاروراثت بود

  پاسخ
 • سلام ضمن تشکرازراهنمائیهایتان ،لطفا درخصوص تکمیل اظهارنامه مالکی که دربین سال مالی فوت شده ووراث نیزتاپایان سال انحصار نکرده راهنمائی فرمائید

  پاسخ
 • سلام سقف معافیت برای اجاره املاک در جدول 1 برای امسال 258 میلیون ریال است بنده 3 مغازه دارم و 3 مستاجر که یکی به صورت رایگان و دوتای دیگر به صورت رهن و اجاره است – حالا برای اینکه از معافیت استفاده کنم ایا باید در لیست هر کدام از مستاجران مبلغ معافیت را 129 میلیون ریال وارد کنم یعنی مقدار معافیت تقسیم بر دو یا اینکه این شیوه اشتباه است و فقط برای یکی از مستاجرها میشود استفاده کرد و باید فقط در لیست یکی از مستاجر ها 258 میلیون را کامل وارد کرد؟ ممنو میشم پاسخ مرا بدهید؟

  پاسخ
  • سلام
   هر مودی‌نسبت به املاکی که داره فقط یک‌اظهارنامه ثبت میکنه
   و سیستم بصورت خودکار معافیت رو‌حستب میکنه

   پاسخ
 • سلام و تشکر از توضیحات کامل شما برای نحوه تکمیل اظهار نامه املاک
  یک سئول داشتم خدمتتون:
  آیا برای مالکی که ثبت نام موقت کرده و کلمه عبور و رمز عبور دارد نیازی به پیش ثبت نام الکترونیکی هم میباشد؟ یعنی نیاز به درست کردن پرونده الکترونیکی است؟
  چون برای پرداخت الکترونیکی مالیات تعیین شده مستغلات باید چیکار کنیم؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   18 شهریور 1399 16:53

   سلام خیر در خصوص اظهارنامه املاک احتیاجی به تشکیل پرونده مالیاتی و پیش ثبت نام نیست در اظهارنامه وقتی نهایی میکنید میتونید قبضتون رو صادر کنید.

   پاسخ
 • سلام – قسمت اطلاعات مستاجر که مدت قرارداد هست باید همون تعداد ماه سال 98 بنویسم یا 12 ماه؟ و اینکه صفحه بعد یه مبلغ رهن داره یه درآمد ابرازی حاصل از اجاره چی باید بنویسم >؟ قرارداد 40 میلیون پیش و ماهی 12 میلیون اجاره – از ماه خرداد 98 – ممنون از شما

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   18 شهریور 1399 20:48

   سلام درمورد مدت قرارداد اگر یک ساله هست باید ۱۲ ماه قید بشه ودر مورد درآمد حاصل از اجاره بایستی مبلغی که در سال ۹۸دریافت کردید قید کنید وتاریخ اظهارنامه هم از تاریخ شروع قرارداد باشه تا پایان سال ۹۸.

   پاسخ
 • اظهارنامه ملک که خالی بوده چه جوری باید ارسال کنیم اطلاعات مستاجری نیست که ثبت کنیم

  پاسخ
 • من مغازه رو از آذر اجاره دادم تو مدت قرارداد باید ۱۲ ماه بنویسم یا از آذر تا اسفند حساب کنم که میشه ۴ ماه؟
  برای عملکرد سال که در بالای صفحه است می‌تونم تغییر بدم سال مالی خودم را بنویسم؟
  لطفا جواب بدید ان‌شاالله هرکی جواب میده خیر ببینه🌸🌸🌸

  پاسخ
  • لیلا دولتی
   31 مرداد 1399 22:28

   سلام
   مدت قید شده در اجاره نامه مربوط به سال ۹۸ مثلا از آذر تا اسفند میشه ۴ ماه

   پاسخ
  • سلام
   از تاریخ اجاره هر وقت هست چه اول سال چه اذر

   پاسخ
 • سلام اگر شروع اجاره نامه از شهریور شروع شود برای اظهار نامه دو ردیف شش ماه اول و شش ماه دوم با کد رهگیری متفاوت ثبت کنیم یا یک ردیف کلی ثبت کنیم و توضیحات بدهیم .

  پاسخ
 • بهرامیان
  26 مرداد 1399 10:42

  سلام وقت بخیر، بنده واحدی اداری دارم که سند به نام خودم هست، و شرکت خودم که مدیرعامل و سهامدارش خودم و خانومم هستیم در همین واحد در حال فعالیت هست، عملا هیچ اجاره ای رد و بدل نمیشود ، آیا میتوانم ملک خودم رو با یه مبلغی به شرکت خودم رهن کامل بدم و اینطور اظهارنامه بزنم ؟؟

  پاسخ
 • سلام ، سوال داشتم راجع به اظهار نامه املاک 98 ، میخواستم بدونم که نرم افزار اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک 98 برای دانلود اومده یا نه ؟

  پاسخ
  • سلام
   بله

   پاسخ
   • سلام لطفا اموزش کار با برنامه مالیات بر اجاره املاک و مستغلات را برای امسال بگید تا پارسال با نرم افزار بود اما امسال انلاین شده و اشکالی که بهش برخوردم برای محاسبات برنامه است . مستاجر من از سال ۹۷ ملک ما رو اجاره کرده و زمان شروع قرارداد اول شهریور هر سال بوده و تا پارسال هم ایرادی نبوده و یک سال شمسی را برنامه محاسبه میکرد اما امسال به طور مثال قسمتی که نوشته شده زمان اجاره و پایان اجاره وقتی مینویسیم زمان شروع ۹۹/۰۶/۰۱ و زمان پایان ۱۴۰۰/۰۶/۰۱ با مبلغ اجاره یک میلیون تومان سیستم اتوماتیک فقط ۶ ماهه سال ۹۹ را محاسبه میکنه و امکان تغییر به صورت دستی وجود نداره و تا پایان کلیه محاسبات رو بر پایه ۶ ماه انجام میده لطفا راهنمایی کنید

    پاسخ
 • سلام .واحداداری دارای دوشریک میباشد چگونه عمل شود

  پاسخ
  • بهنام سیری
   4 مرداد 1399 15:12

   سلام دو معافیت ماده ۱۰۱ اعمال خواهد شد

   پاسخ
  • برای هرشخص اظهار نامه جداگانه پر کنید مثلا اگر سه دانگ ، سه دانگ است همه مبالغ نصف میشود برای هر شریک جداگانه که جمع دو اظهار نامه میشود شش دانگ

   پاسخ
   • سلام.وقت بخیر.اگر موجر کارمند بازنشسته باشد در جدول اطلاعات اختصاصی بله و خیر هر کدام از ردیف ها را چگونه باید پر کند واینکه در جدول ۱(معافیتها) کدام ردیف ها را باید پر کند و مبلغ هر کدام را چقدر باید بنویسید.
    ممنون از راهنمایی

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.