1. پرشین تکس
  2. آموزش مالیات
  3. نحوه پر كردن اظهارنامه مالياتي اجاره املاک ؛ آموزش تصویری
نحوه پر كردن اظهارنامه مالياتي اجاره املاک

نحوه پر كردن اظهارنامه مالياتي اجاره املاک ؛ آموزش تصویری

مطابق قانون مالیات‌های مستقیم، افرادی که در ایران دارای املاک باشند و از محل اجاره املاک خود درآمدی را کسب کنند، موظف‌اند نسبت به اجاره‌ای که از مستأجر خود دریافت می‌کنند مالیات پرداخت کنند. این نوع مالیات ازجمله مالیات‌هایی است که رویه و فرم اظهارنامه مالیاتی مخصوص به خود را دارد که به اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک شناخته می‌شود. در این یادداشت که بر اساس اطلاعات رسمی ارائه‌شده توسط سازمان امور مالیاتی تنظیم‌شده است، به آموزش نحوه پر كردن اظهارنامه مالياتي اجاره املاک پرداخته و قدم‌به‌قدم به شما می‌گوییم که برای ارسال اظهارنامه مالیات املاک چه باید کنید.

آموزش تکمیل تمامی اظهارنامه های مالیاتی در صفحه اختصاصی نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی در پرشین تکس

تکمیل اظهارنامه مالياتی اجاره املاک ؛ گام اول: دریافت نام کاربری موقت

برای پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی املاک، پیش از هر کاری باید از «سامانه ثبت‌نام موقت» وب‌سایت سازمان امور مالیاتی، نام کاربری موقت دریافت کنید. سازمان امور مالیاتی جهت انجام برخی امور مالیاتی مانند مالیات بر اجاره، از نام کاربری موقت استفاده می‌کند.

برای دریافت نام کاربری موقت به این آدرس مراجعه کنید. با باز شدن آدرس، صفحه‌ای مانند صفحه زیر در برابر شما قرار می‌گیرد.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 1 در این صفحه باید تمامی اطلاعات مالک به‌طور دقیق ثبت شود. پس از ثبت اطلاعات مالک، این اطلاعات از ثبت‌احوال استعلام شده و پس از تأیید ثبت‌احوال، نام کاربری و رمز عبور برای شماره درج‌شده در فرم ثبت‌نام که همان شماره تلفن مالک است به‌صورت پیامک ارسال می‌شود. این نام کاربری و رمز عبور، مختص مالک برای ورود به سامانه اظهارنامه الکترونیکی مالیات بر اجاره املاک است. توجه داشته باشید که با داشتن یک نام کاربری، قادر به پر کردن اظهارنامه مالیاتی برای تمامی املاک خود خواهید بود و نیازی به ساخت نام کاربری جدید برای هریک از املاک نیست.

تکمیل اظهارنامه مالياتی اجاره املاک ؛ گام دوم: نصب نرم‌افزار

اظهارنامه اجاره املاک نرم افزاری مشابه نرم افزارهای حسابداری دارد. برای دریافت و دانلود نرم‌افزار اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک، به این آدرس مراجعه کرده و پس از دانلود، آن را بر روی رایانه خود نصب کنید.

نکاتی درباره نصب نرم‌افزار مالیات بر درآمد اجاره املاک

  • این نرم‌افزار از ویندوز 10 پشتیبانی نمی‌کند و بهتر است از ویندوز 8 یا ویندوز 7 برای نصب و اجرای این نرم‌افزار استفاده کنید.
  • برای نمایش درست کلمات در نرم‌افزار، باید زبان سیستم خود را بر روی فارسی قرار دهید.
  • برای اینکه این نرم‌افزار قادر به ذخیره‌سازی فرم اظهارنامه مالیاتی شما باشد، باید هنگام اجرای آن از گزینه Run As Adminstrator استفاده کنید.
  • برای اجراشدن نرم‌افزار، رایانه شما حتماً باید در تمام طول کار به اینترنت متصل باشد.
  • استفاده از VPN، پروکسی و فیلترشکن مانع فعالیت این نرم‌افزار است. قبل از اجرای نرم‌افزار از قطع بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
پیشنهاد خواندنی : آموزش دانلود و نصب نرم افزار اظهارنامه مالیاتی

تکمیل فرم اظهارنامه مالياتي اجاره املاک ؛ گام سوم: پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی

حالا قدم‌به‌قدم با پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک آشنا می‌شوید. توجه داشته باشید که در تمامی مراحل، پر کردن قسمت‌هایی که با ستاره‌های قرمزرنگ نمایش داده‌شده‌اند اجباری است. درصورتی‌که این قسمت‌ها را پر نکنید، اظهارنامه شما ذخیره می‌شود، اما هنگام ارسال با خطا روبرو می‌شوید و تا زمانی که این قسمت‌ها را تکمیل نکنید، قادر به ارسال اظهارنامه خود به سازمان امور مالیاتی نخواهید بود.

با باز کردن نرم‌افزار، اولین فرمی که با آن روبرو می‌شوید، فرمی مشابه تصویر زیر است.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 2 همان‌طور که در تصویر نیز مشخص‌شده است، بر روی گزینه اظهارنامه جدید کلیک کنید. سپس نام کاربری، رمز عبور، نوع تابعیت و نوع اظهارنامه خود را وارد کنید. درصورتی‌که اطلاعات خواسته‌شده را درست وارد کرده باشید، فرمی 8 صفحه‌ای مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 3 در صفحه اول این فرم باید اطلاعات هویتی و آدرس مؤدی را وارد کنید.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 4 در صفحه دوم فرم (تصویر بالا)، سؤالاتی با 2 گزینه بله و خیر از شما پرسیده می‌شود که نحوه پاسخ‌دهی به آن‌ها در قسمت‌های دیگر فرم تأثیرگذار است. البته هرکدام از آن‌ها در فرم توضیح داده‌شده است. توجه داشته باشید درصورتی‌که این گزینه‌ها خلاف واقع تکمیل گردند، در صورت اثبات در اداره مالیات، بر اساس قانون مجبور به پرداخت دو برابر میزان فرار مالیاتی خواهید بود.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 5 صفحه سوم فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک (تصویر بالا)، مربوط به محاسبه میزان مالیاتی است که باید توسط شما پرداخت شود. برخی قسمت‌های این فرم از اطلاعاتی استفاده می‌کند که شما در جدول‌های دیگر همین فرم وارد می کنید. پس‌ازاین، به سراغ صفحه چهارم فرم می‌روید که مانند تصویر زیر است.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 6 این صفحه از فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک، به جدول شماره 1 یعنی جدول معافیت‌های مالیاتی اختصاص دارد. درصورتی‌که شامل هریک از بندهای معافیت مالیاتی هستید، می‌توانید اطلاعات آن‌ها را در این صفحه وارد کنید.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 7 صفحه پنجم این اظهارنامه جدول شماره 2 فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک، یعنی جدول اطلاعات مستأجر و ملک است. توجه داشته باشید که با اضافه کردن هر ردیف در این جدول، باید متناسب با آن در جدول شمار 3 (صفحه بعدی فرم) که جدول درآمد ابرازی است، اطلاعات کامل شوند. جدول درآمد ابرازی را که در صفحه بعدی فرم قرار دارد، در تصویر زیر می‌بینید.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 8 این جدول به‌نوعی مهم‌ترین جدول فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک است. توجه داشته باشید که ردیف درآمد املاک را به همان ترتیبی وارد کنید که در جدول قبلی، یعنی جدول اطلاعات مستأجر و ملک وارد کردید. در ضمن در نظر داشته باشید که اگر نوع اجاره دریافتی دست‌دوم باشد، قادر به استفاده از معافیت‌های واردشده در این جدول نخواهید بود.

اگر قرارداد اجاره شما سالیانه است، در قسمت «مدت قرارداد اجاره به ماه» کافی است عدد 1 را وارد کنید. طبیعی است که اگر به‌صورت ماهیانه اجاره دریافت می‌کنید، مدت قرارداد را به میزان ماه آن باید وارد کنید. در آخر در نظر داشته باشید که اگر اجاره دریافتی، اجاره دست‌دوم است، قسمت‌های «پرداخت‌های انجام‌شده بابت ملک مورد اجاره در اجاره دست‌دوم» و «مابه‌التفاوت اجاره دریافتی و پرداختی در اجاره دست‌دوم» حتماً باید تکمیل گردند.

سراغ صفحه بعدی فرم اظهارنامه مالیاتی املاک می‌رویم.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 9 این صفحه مربوط به جدول کمک‌های پرداختی است. این کمک‌ها، شامل کمک‌هایی است که منجر به معافیت مالیاتی می‌شوند. ارقام وارد کرده در این جدول، در جدول محاسبه مالیات وارد می‌شود.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 10 در این صفحه اطلاعات تکمیل‌کننده اظهارنامه وارد می‌شود. اگر اظهارنامه را وکیل یا قیم مالک تکمیل کند، این قسمت باید پر شود.

حالا اظهارنامه شما تکمیل گردیده است. بهتر است قبل از ارسال، یک نسخه پیش‌نویس را چاپ کرده و با دقت صحت اطلاعات واردشده را بررسی کنید. مطابق تصویر زیر به بخش اصلی نرم‌افزار بازگشته، اظهارنامه خود را انتخاب (Select) کرده و گزینه چاپ اطلاعات اظهارنامه را انتخاب کنید.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 11 نسخه چاپی اظهارنامه، با پس‌زمینه «پیش‌نویس غیرقابل استناد» چاپ می‌شود که به معنی نهایی نبودن نسخه اظهارنامه شما است. پس از اطمینان از صحت اطلاعات واردشده، باید اظهارنامه خود را ارسال کنید.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 12 برای ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود کافی است مانند تصویر بالا از بخش اصلی نرم‌افزار، اظهارنامه خود را انتخاب و گزینه «ارسال اطلاعات بدون امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی» را انتخاب کنید. بدیهی است درصورتی‌که دارای امضای الکترونیکی هستید، می‌توانید از گزینه «ارسال اطلاعات با امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی» استفاده کنید.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 13 اگر بخش‌هایی از فرم اظهارنامه خود را کامل نکرده باشید، با تصویری مانند تصویر بالا روبرو می‌شوید. همچنین به شما گفته می‌شود که کدام بخش‌ها را باید تکمیل کنید.

آموزش ثبت اظهارنامه مالیات بر اجاره 14 اگر فرم اظهارنامه شما نواقصی نداشته باشد، تصویری مانند تصویر بالا نمایش داده می‌شود. در صورت اطمینان کامل از فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود، بر روی گزینه «تائیدیه ارسال» کلیک کنید.

حالا موفق به ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود شده‌اید. همان‌طور که می‌بینید، باوجوداینکه ارسال اظهارنامه ساده به نظر می‌آید، اما وجود بندهای متعدد، نشان از پیچیدگی‌های این اظهارنامه دارد. چگونگی پر کردن هریک از این بندها، منجر به تغییر فراوانی در رقم نهایی مالیات پرداختی شما می‌شود. حتی ممکن است با یک اشتباه کوچک مجبور به پرداخت مالیات اضافی شوید.


بهتر است برای پر كردن اظهارنامه مالياتي اجاره املاک خود از یک مشاور مالیاتی کمک بگیرید. مشاوره مالیاتی پرشین تکس، با تجربه فراوان در حوزه مالیات بر درآمد اجاره املاک، آماده ارائه مشاوره مالیاتی به شما است. کافی است با شماره‌های مندرج در وب‌سایت تماس بگیرید و یا از مشاوره آنلاین  امور مالیاتی پرشین تکس استفاده کنید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست