1. پرشین تکس
  2. آموزش مالیات
  3. نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها ؛ آموزش تصویری
نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها ؛ آموزش تصویری

اصلی‌ترین کار بخش مالی یک شرکت، ثبت کردن اظهارنامه مالیاتی آن شرکت است. میزان مالیات پرداختی یک مجموعه به‌طور مستقیم به نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی آن برمی‌گردد. در این یادداشت به آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی یا همان اظهارنامه شرکت‌ها پرداخته‌ایم. با پرشین تکس همراه باشید.

آموزش تمامی اظهارنامه های مالیاتی در صفحه اختصاصی نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی در پرشین تکس

پیش از خواند این مطلب بهتر است یادداشت نحوه دانلود و نصب نرم افزار اظهارنامه مالیاتی را نیز بخوانید

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها

اگر برای نصب نرم افزار اظهارنامه مالیاتی مانند نصب برخی نرم افزارهای حسابداری دچار مشکل نشوید، پس از نصب و اجرای نرم افزار، صفحه اصلی آن همانند آنچه در تصویر زیر می‌بینید نمایش داده می‌شود. برای ایجاد اظهارنامه مالیاتی بر روی اظهارنامه مالیاتی جدید کلیک کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها2

حالا باید برای ایجاد یک اظهارنامه جدید مشخصات خود ازجمله «شماره رهگیری پیش ثبت‌نام» را وارد کنید. پس از واردکردن اطلاعات خود کلید «تائید» یا «دریافت اطلاعات» را کلیک کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها3

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی در مقابل شما قرار می‌گیرد. در اولین صفحه این فرم اطلاعات مؤدی که از پایگاه داده سازمان امور مالیاتی فراخوان شده است نمایش داده می‌شود.

ضمن اینکه باید به صحت اطلاعات نمایش داده‌شده دقت کنید، توجه داشته باشید که فیلدهایی که با ستاره قرمز نمایش داده‌شده‌اند قابل‌ویرایش نیستند. درصورتی‌که خطایی در این اطلاعات مشاهده می‌کنید، باید آن‌ها را در سامانه دریافت کد اقتصادی اصلاح کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها4

صفحه دوم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی همانند تصویر زیر مربوط به اطلاعات حساب‌های بانکی شخص حقوقی است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها5

در صفحه سوم فرم باید اطلاعات اختصاصی مؤدی وارد شود. توجه داشته باشید که متناسب با پاسخ شما به سؤالات فوق، جدولی در صفحات دیگر فعال یا غیرفعال می‌شود.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها6

صفحه چهارم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی مربوط به مجوزهای فعالیت‌های اقتصادی اخذشده است. در صورت دارا بودن هریک از مجوزها، اطلاعات آن‌ها را باید در این جدول که تصویر آن را در زیر می‌بینید وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها7

صفحه پنجم فرم مربوط به اطلاعات هیئت‌مدیره است. در این صفحه باید اطلاعات هیئت‌مدیره و مدیرعامل را به‌طور کامل وارد کنید. توجه داشته باشید که واردکردن اطلاعات مدیرعامل الزامی است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها8

در صفحه ششم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی همان‌طور که می‌بینید دو جدول قرار دارد. جدول بالایی مربوط به اطلاعات دفاتر قانونی شرکت و جدول پایین مربوط به جزئیات پذیرش بورس سهام است. اگر شرکت شما در بازارهای بورس پذیرفته‌شده باشد باید اطلاعات این جدول را کامل کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها9

همانند تصویر زیر، صفحه هفتم فرم مربوط به درآمدهایی است که مالیات آن‌ها به‌صورت مقطوع قبلاً پرداخت‌شده است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها10

صفحه هشتم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی مربوط به درامدهایی است که معاف از مالیات هستند. اگر شرکت شما بهره‌مند از این درامدها بوده است، آن‌ها را مطابق آنچه در تصویر زیر می‌بینید در جدول وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها11

صفحه نهم فرم نیز همانند صفحه هشتم مربوط به درامدهای با نرخ صفر مالیاتی است، با این تفاوت که این معافیت‌ها مربوط به ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها12

صفحه دهم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی مربوط به استفاده از بخشودگی‌ها، تخفیف‌ها و معافیت‌های مالیاتی است. اگر قادر به استفاده از هرکدام از قانون‌های ذکرشده در جدول این صفحه هستید، باید در مقابل ردیف هریک، اطلاعات خواسته‌شده را وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها13

در صفحه یازدهم فرم، اطلاعات مربوط به توسعه و نوسازی و همچنین اطلاعات مربوط به کمک‌های مالی پرداخت‌شده خواسته‌شده است. تصویر صفحه یازدهم را در زیر می‌بینید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها26

صفحه دوازدهم فرم باید تراز مالی اظهارنامه وارد شود. توجه داشته باشید که شرط ارسال اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی رسیدن به تراز مالی در اظهارنامه است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها14

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، صفحه سیزدهم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی به «‌صورت سود و زیان» اختصاص دارد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها15

در صفحه چهاردهم این فرم باید اطلاعات مربوط به گردش حساب سود یا زیان انباشته وارد شود. تصویر این صفحه را در زیر می‌بینید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها16

تصویر زیر صفحه پانزدهم این فرم را نمایش می‌دهد که در آن جدول موجودی مواد و کالا قرار دارد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها17

در صفحه شانزدهم فرم اظهارنامه مالیاتی شرکت‌ها جدول سرمایه قرار دارد. همانند آنچه در تصویر زیر می‌بینید، این جدول مربوط به اطلاعات سرمایه سهامداران و شرکا است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها18

در صفحه هفدهم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی دو جدول «اطلاعات فروش» و «بهای تمام‌شده کالای فروش رفته» دیده‌شده است. همانند آنچه در تصویر زیر می‌بینید در این صفحه باید اطلاعات فروش، اعم از فروش داخلی و صادرات را به همراه بهای تمام‌شده آن‌ها وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها19

صفحه هجدهم فرم مربوط به اطلاعات درآمد پیمانکاری یا ارائه خدمات است. اگر مجموعه شما از این راه کسب درامد کرده است باید این جدول را که تصویر آن را در زیر می‌بینید تکمیل کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها25

صفحه نوزدهم در ادامه صفحه هجدهم فرم اظهارنامه مالیاتی شرکت‌ها است و در آن باید اطلاعات بهای تمام‌شده کار انجام‌شده پیمانکاری و تعداد کارکنان را وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها20

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید در صفحه بیستم فرم باید اطلاعات مربوط به صادرات و ما به ازا دریافتی را وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها21

اگر شرکت شما مستقر در املاکی است که به‌صورت تجاری هستند، باید اطلاعات این املاک را همانند آنچه در تصویر زیر می‌بینید، در صفحه بیست و یکم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها22

درصورتی‌که در شرکت خود از سرمایه‌گذار خارجی استفاده کرده‌اید، اطلاعات آن را باید در صفحه بیست و دوم فرم اظهارنامه مالیاتی شرکت‌ها وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها23

صفحه بیست و سوم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی را می‌توان مهم‌ترین صفحه این فرم نام‌گذاری کرد. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، در این صفحه جدولی قرار دارد که با توجه به اطلاعاتی که در صفحه‌های قبل وارد کرده‌اید درآمد مشمول مالیات و مالیات مجموعه شما را محاسبه و نمایش می‌دهد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها1

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، در آخرین صفحه فرم اظهارنامه مالیاتی شرکت‌ها باید اطلاعات تهیه‌کننده اظهارنامه، مدیر مالی یا حسابرس مؤدی، حسابرس یا موسسه حسابرسی و حسابداران رسمی موضوع ماده 272 ق.م.م را وارد کنید. در این خصوص می توانید از یک شرکت حسابداری و یا مشاوره حسابداری کمک بگیرید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و شرکت ها24

آیا اظهارنامه مالیاتی خود را درست تنظیم و ثبت کرده‌ایم؟

نرم افزار اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و فرم‌های آن تا جای ممکن ساده‌سازی شده‌اند. بسیاری از قوانین و ماده‌های آورده شده ساده‌سازی شده‌اند و به‌راحتی می‌توان به آن‌ها رجوع کرد. با تمام این‌ها، تعدد صفحات و فیلدهای این اظهارنامه آن را پیچیده کرده است. یک اشتباه کوچک در پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی کافی است تا کار شرکت شما را به دادرسی مالیاتی و هزینه‌های گزاف مادی و معنوی پس‌ازآن بکشاند.

شاید یک بیزینس کوچک برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی خود نیازی به یک متخصص نداشته باشد اما یک کسب‌وکار بزرگ بدون بهره‌گیری از مشاوره مالیاتی قطعاً با مشکلات بزرگی در پر کردن اظهارنامه مالیاتی مواجه خواهد شد. برای به‌کارگیری یک مشاور مالیاتی در کسب‌وکار خود کافی است تا با پرشین تکس تماس بگیرید تا از مشاوره مالیاتی باتجربه‌ترین وکلای مالیاتی بهره‌مند شوید. زمان را از دست ندهید و همین حالا با موسسه مشاوره مالیاتی پرشین تکس تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست