مالیات سکه

مالیات سکه ؛ نحوه محاسبه ، پرداخت و اعتراض به مالیات سکه

بزرگ‌ترین چالش مالیاتی سال‌های اخیر، تصویب اخذ مالیات از خریداران سکه است. تصمیمی که باوجود حواشی فراوان آن و حتی رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر غیرقانونی بودن آن، همچنان در حال اجرا است. اگر جزو دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی در سال 98 بوده و مشمول پرداخت مالیات سکه هستید و به دنبال دادرسی مالیاتی پرونده خود هستید، این یادداشت را تا انتها دنبال کنید.


دادرسی مالیاتی سکه

وقتی صحبت از دادرسی مالیاتی سکه می‌شود، یعنی خریدار سکه یا همان مؤدی، برگ تشخیص مالیاتی خود را دریافت کرده، به رأی صادره از سوی سازمان امور مالیاتی اعتراض داشته و حالا قصد دارد علیه این رأی اقدام قانونی کند.

پیش‌نیاز دادرسی مالیاتی سکه، آشنایی با بخشنامه مالیات سکه یا همان قانون مالیات بر سکه و آشنایی با تکالیف خود به‌عنوان مؤدی مالیاتی است. ابتدا بهتر است نگاهی به نحوه محاسبه مالیات سکه بیندازیم.

نحوه محاسبه مالیات سکه

باید بدانید که میزان مالیات سکه در هرسال تغییر می‌کند و ارقامی که در ادامه می‌خوانید، مربوط به خریداران و دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی در سال 98 است.

برای محاسبه مالیات سکه اولین چیزی که باید تکلیف خود را با آن روشن کنید، تعداد سکه دریافتی از بانک مرکزی است. تعداد سکه دریافتی تعیین‌کننده نرخ، میزان و نحوه پرداخت مالیات توسط شما است. جدول زیر این مسئله را روشن‌تر می‌کند.

جدول مالیات سکه

تعداد سکه دریافتی

نحوه پرداخت

نرخ مالیات

تا 10 سکه

معاف از مالیات

از 11 سکه تا 30 سکه

پرداخت مالیات به‌صورت مقطوع با مراجعه به وب‌سایت سازمان امور مالیاتی

400 هزار تومان به ازای هر سکه

از 31 سکه تا 50 سکه

520 هزار تومان به ازای هر سکه

از 51 سکه تا 185 سکه

650 هزار تومان به ازای هر سکه

بیش از 185 سکه

ارسال اظهارنامه مالیاتی

با نرخ مالیات بر درآمد محاسبه می‌شود

 نحوه محاسبه مالیات سکه به زبان ساده‌تر

اگر جدول بالا کمی پیچیده به نظر می‌آید بهتر است توضیحات ادامه را نیز مطالعه کنید. اگر 10 سکه و یا کمتر خریداری کرده‌اید، نیاز به انجام هیچ کاری ندارید؛ شما از پرداخت مالیات بر سکه و گزارش خرید خود به سازمان امور مالیاتی معاف هستید.

اگر 30 سکه و کمتر دریافت کرده‌اید، از پرداخت مالیات برای 10 سکه خود معاف هستید، اما باید به ازای مازاد این عدد، 400 هزار تومان مالیات بابت هر سکه پرداخت کنید. به‌طور مثال اگر 25 سکه خریداری کرده‌اید، باید برای 15 سکه خود به ازای هر سکه 400 هزار تومان مالیات پرداخت کنید و برای 10 سکه دیگر خود از معافیت مالیاتی بهره‌مند می‌شوید. این رقم، نرخ مقطوع مالیات برای این تعداد سکه است.

اگر تعداد سکه‌های خریداری‌شده توسط شما بین 31 تا 50 سکه است، نوع و نرخ مالیات پرداختی توسط شما متفاوت می‌شود. برای 10 سکه از پرداخت مالیات معاف هستید، برای 20 سکه باید به ازای هر سکه 400 هزار تومان پرداخت کنید و برای مازاد این تعداد تا 50 سکه، باید 520 هزار تومان مالیات پرداخت کنید. به‌طور مثال اگر 46 سکه خریداری کرده باشید، 10 سکه شما معاف از مالیات است، به ازای 20 سکه دیگر خود باید 400 هزار تومان پرداخت کنید و به ازای 16 سکه دیگر باید برای هرکدام 520 هزار تومان مالیات پرداخت کنید.

اگر تعداد سکه خریداری‌شده توسط شما بین 51 تا 185 سکه است، نرخ مالیات مازاد بر 50 سکه شما، 650 هزار تومان به ازای هر سکه است. تصور می‌کنیم که مؤدی مثالی ما 152 سکه خریداری کرده است. 10 سکه ابتدایی او معاف از مالیات است. حالا از 142 سکه باقیمانده برای 20 سکه دیگر باید به ازای هرکدام 400 هزار تومان پرداخت کند. سپس از 122 سکه باقیمانده، برای 20 سکه دیگر باید به ازای هرکدام 520 هزار تومان مالیات پرداخت کند. درنهایت برای 102 سکه باقی‌مانده باید به ازای هرکدام 650 هزار تومان مالیات پرداخت کند.

اگر بیش از 185 سکه خریداری کرده‌اید، رویه کاملاً متفاوتی را طی خواهید کرد. شما موظف به تکمیل اظهارنامه مالیاتی و ابراز تعداد سکه خریداری‌شده در آن هستید. اشخاص حقوقی و شرکت‌ها نیز به هر میزان که سکه خریداری کرده باشند، رویه گفته‌شده در بالا برای آن‌ها صدق نمی‌کند و باید تعداد سکه خریداری کرده را در اظهارنامه مالیاتی خود درج کنند.

مالیات بر عایدی مسکن

پرداخت مالیات سکه

نحوه پرداخت مالیات سکه نیز همان‌طور که گفته شد به میزان سکه دریافتی شما در سال 98 بستگی دارد. کسانی که بیش از 185 سکه دریافت کرده‌اند، روند پرداخت مالیات سکه متفاوتی را نسبت به دریافت‌کنندگان کمتر از 185 سکه طی می‌کنند.

پرداخت مالیات سکه برای خریداران کمتر از 185 سکه

کسانی که تعداد سکه خریداری آن‌ها بین 11 تا 185 سکه است، ابتدا باید به این آدرس مراجعه کرده و اطلاعات شخصی خود را وارد کنند. این اطلاعات توسط سازمان امور مالیاتی بررسی و پس از احراز هویت، رمز عبوری به شما پیامک خواهد شد که از طریق آن می‌توانید وارد سامانه پرداخت الکترونیک مالیات شده و قبض مالیات خود را دریافت کنید.

نحوه پرداخت مالیات سکه برای خریداران بیش از 185 سکه

افرادی که طی سال 98 بیش از 185 سکه خریداری کرده‌اند، باید اطلاعات خریدوفروش سکه خود را در اظهارنامه مالیاتی خود قید کنند. اگر این اشخاص در سازمان امور مالیاتی دارای پرونده باشند، باید اطلاعات مربوط به خرید سکه خود را در کنار دیگر اطلاعات خود در اظهارنامه مالیاتی خود وارد کنند. درصورتی‌که این افراد در سازمان امور مالیاتی پرونده مالیاتی نداشته باشند، باید تشکیل پرونده داده و اطلاعات درآمدی خود ازجمله اطلاعات مربوط به خریدوفروش سکه را در اظهارنامه مالیاتی خود وارد کنند.

اعتراض به مالیات سکه

برای اعتراض به مالیات سکه خود باید همانند سایر مؤدیان اقدام به دادرسی مالیاتی پرونده مالیات خود کنید. نحوه اعتراض به مالیات سکه و دادرسی مالیاتی پرونده شما نیز رابطه مستقیم به میزان سکه دریافتی شما دارد.

اعتراض به مالیات سکه برای دریافت‌کنندگان کمتر از 185 سکه

همان‌طور که گفته شد، پس از ثبت‌نام در سایت سازمان امور مالیاتی، قبض مالیاتی خود را دریافت می‌کنید. در این میان ممکن است میان آنچه شما ابراز کرده‌اید با آنچه سازمان امور مالیاتی در مورد شما درباره خرید سکه ادعا می‌کند تفاوت وجود داشته باشد. در این صورت باید مدارک مستدل خود در مورد تعداد سکه خریداری‌شده را با خود همراه کرده و به اداره امور مالیاتی مربوطه مراجعه کنید و درخواست تجدیدنظر و بررسی مجدد کنید. از اینجا پرونده شما همچون دیگر پرونده‌های مالیاتی باید مراحل دادرسی مالیاتی را طی کند.

درعین‌حال شما این حق را دارید که مالیات سکه خود را به‌صورت اقساطی پرداخت کنید که این مهم هنگام دریافت قبض مالیات قابل‌اعمال است.

اعتراض به مالیات سکه برای خریداران بیش از 185 سکه

مؤدیانی که در سال 98 بیش از 185 سکه خریداری کرده‌اند باید نکاتی را مدنظر داشته باشند. درصورتی‌که مؤدی در زمان مقرر اقدام به پر کردن اظهارنامه مالیاتی و یا ارسال اسناد مربوط به واگذاری و یا فروش سکه‌های خود به سازمان امور مالیاتی نکند، تفاوت قیمت خرید سکه از بانک مرکزی با قیمت روز دریافت سکه‌ها محاسبه و به‌عنوان درآمد در پرونده مالیاتی مؤدی درج شده و مبنای دریافت مالیات قرار می‌گیرد.

نکته بسیار مهم دیگر این است که اسامی این افراد از طریق بانک مرکزی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرارگرفته است و سازمان امور مالیاتی برای تشخیص میزان درآمد دقیق این افراد، تراکنش‌های بانکی آن‌ها را نیز رصد می‌کند و درنهایت با بررسی اسناد ارائه‌شده توسط مؤدی برگ تشخیص را صادر می‌کند.

درصورتی‌که به مالیات تعیین‌شده توسط سازمان امور مالیاتی اعتراض داشته باشید، باید همچون دیگر مؤدیان به اداره امور مالیاتی خود مراجعه و بر اساس چرخه دادرسی مالیاتی اقدام به پیگیری پرونده مالیاتی خود کنید.

بهترین و مطمئن‌ترین روش برای اعتراض به مالیات سکه

بی‌شک اگر جزو خریداران عمده سکه از سوی بانک مرکزی بوده باشید، رقم مالیاتی شما نیز بالا خواهد بود. درهرصورت عدم شناخت شما از قوانین مالیاتی و عدم تجربه شما در حضور در محافل مالیاتی و مواجهه با کارشناسان و ممیزان سازمان امور مالیاتی، ضریب موفقیت شما در دادرسی مالیاتی سکه را بسیار پایین می‌آورد.

بهترین و منطقی‌ترین راه برای دادرسی مالیاتی سکه، سپردن پرونده خود به وکلای مالیاتی‌ای است که تجربه بالایی در دادرسی مالیاتی دارند. مجموعه پرشین تکس، با بهره‌گیری از وکلا و مشاوران مالیاتی کارآزموده و متخصص، آماده رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی مؤدیان مالیات بر سکه است. همین حالا با پرشین تکس تماس بگیرید و با سپردن پرونده مالیاتی خود به ما، با خیالی آسوده کسب‌وکار خود را مدیریت کنید.

بیشتر بخوانید

79 دیدگاه. Leave new

 • بابک صلواتی
  5 آبان 1400 12:59

  باسلام. از اداره دارایی تماس گرفته اند که باید مالیات سکه های خریداری شده را بپردازید. درغیر اینصورت پرونده شما برای اجرائیات ارسال میشود. وقتی به سامانه پرداخت مراجعه میکنم اعلام میکند که شما بدهی ندارید ! وظیفه من در این وضعیت چیست ؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   تشریف ببرید اداره مالیات و برگ تشخیص رو دریافت کنید و اگر مورد اعتراض شماست حتما اعتراض ثبت کنید
   در غیر اینصورت ابلاغ قانونی شده و پرونده به هیئت حل اختلاف مالیاتی ارجاع داده میشه
   ممیز میتونه طبق ماده 161 اقدامات اجرایی انجام بده و حسابهای شما رو مسدود کنه

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر من سال 97سکهامو دریافت کردم وبعداز چندماه فروختم الان تازه برای 23تاسکه گفتند 900تومن مالیات اومده اون ضرری که من توطلا کردم مالیاتشو کی میده ضرری که توبورس کردم کجا میره

    پاسخ
    • سلام فرمایش شما درسته ولی این مطالب رو بایستی در قالب لایحه بخ مجلس شورای اسلامی تحویل بدید تا کسانی که صلاحیت این کارو دارن بررسی کنن ما فقط به سوالات مالیاتی پاسخ میدیم
     سلامت باشید و شاد

     پاسخ
 • بابک صلواتی
  5 آبان 1400 12:56

  باسلام. از اداره دارایی تماس گرفته اند که باید مالیات سکه های خریداری شده را بپردازید. وقتی به سامانه پرداخت مراجعه میکنم اعلام میکند که شما بدهی ندارید ! وظیفه من در این وضعیت چیست ؟

  پاسخ
 • سلام. سال 98 تعداد 111 سکه از بانک دریافت کردم . با توجه به جدول بالا بایستی 58 میلیون مالیات بدم ولی بعد از ارائه اظهارنامه 89 میلیون تومان مالیات در نظر گرفتن. دلیل این 30 میلیون تومان تفاوت چی هست؟!

  پاسخ
  • سلام لطفا برگ شتخیص و گزارش رسیدگی و اظهارنامه ای که به سازمان امور مالیاتی ارسال کردید رو برای کارشناسان پرشین تکس ارسال کنید تا در اولین فرصت بررسی کرده و نتیجه را به شما اطلاع بدن

   پاسخ
 • سلام. سال 98 تعداد 111 سکه از بانک دریافت کردم . با توجه به جدول بالا بایستی 58 میلیون مالیات بدم ولی بعد از ارائه اظهارنامه 89 میلیون تومان مالیات در نظر گرفتن. دلیل این 30 میلیون تومان تفاوت چی هست؟!

  پاسخ
 • باعرض سلام ،مالیات مندرج در برگ تشخیص مالیاتی در رابطه باسکه،،تمام بدهی مودی محسوب میشود؟ وبعد از تعیین تکلیف آن،جریمه دیرکردی بابت زمان تحویل سکه تا زمان پرداخت مالیات،اضافه نخواهد شد؟

  پاسخ
  • سلام از زمان ارسال اظهارنامه مالیات ابرازی شامل جریمه میشه و در مابه اختلاف از زمان مطالبه مشمول جریمه خواهد بود
   موفق باشید

   پاسخ
 • […] محاسبه مالیات سکه و قطعی بودن پرداخت آن صرفاً برای کسانی معنا دارد که از طریق خرید و فروش سکه کسب سود کرده باشند؛ بنابراین اگر کسی اقدام به خرید سکه کرده باشد و آن را نفروخته باشد، مشمول این مالیات نخواهد شد. طبق رأی دیوان عدالت اداری بر این مطلب تأکید شده و در حکم این دیوان آمده است: با عنایت به اینکه اصولاً فلسفه وضع قوانین مالیاتی رعایت عدالت مالیاتی است و از افرادی که منتفع می‌شوند، باید مالیات اخذ شود و در این بخشنامه‌ها، جایگزین مناسب برای احتمال خلاف پیش‌بینی‌شده است و آن رسیدگی به اعتراض به ادعای خریداران سکه می‌باشد، ادعای آن‌ها در هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی رسیدگی خواهد شد. در صورت اعتراض به موارد رسیدگی و در صورت ادعای عدم فروش و برای بیش از سقف تعیین شده نیز رسیدگی عادی و ارائه مدارک و مستندات و ارائه اظهارنامه (بیش از ۲۰۰ سکه) پیش‌بینی‌شده است. […]

  پاسخ
 • آیا این ۷۰درصد ضریب مالیات مشمول سکه از تفاوت خرید فروش امسال نیز اعمال می شود؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، مابه التفاوت خرید و فروش در نظر گرفته میشه ، ضریب زمانی کاربرد داره که قیمت خرید مشخص نباشه

   پاسخ
 • سلام
  خسته نباشید
  من سال 97 در سر رسید دوساله مقدار 50 سکه نوشتم و در فروردین سال 99 تحویل گرفتم.
  الان مالیات مقطوع برای من طبق جدول مبلغ 62.4 میلیون ! هست . هیچ کدام از سکه ها رو تا حالا نفروختم و در کل برای سرمایه خریداری کردم .
  به نظر شما مالیات مقطوع را پرداخت کنم بهتر است یا اینکه بگم نفروختم مالیات به سال بعد موکول میشه و تا چند وقت میشه گفت که نفروختم و تا چند سال پیگیری میشه ؟ یا اگر در موعد مقرر مالیات مقطوع را پرداخت نکنم جریمه میخورم ؟ یا اگر بگم نفروختم در سال بعد به نرخ روز مالیات رو تعیین میکنن و همین طور به نرخ روز سال های آتی ؟ در کل تا نفروخته باشم مشمول مالیات هستم یا نه ؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، بهتره که پرداخت کنید تا پرونده بسته بشه ، اگر اعتراض داشتید باید در هیئت 216 مطرح بشه ولی کار خاصی نمیتونید انجام بدید

   پاسخ
 • سلام. با توجه به اطلاعيه اخير و افزايش تعداد سكه هاي دريافتي سال 99 با ماليات قطعي از 105 عدد به 155 عدد اكنون براي من كه 130 سكه گرفته ام ماليات قطعي تعيين شده است. از آنجا كه 50 عدد از سكه ها را براي مهريه همسرم به او داده ام حالا چگونه مي توانم به ماليات قطعي اعتراض كنم؟

  پاسخ
 • سلام
  من در ارديبهشت 99 تعداد 130 سكه ثبت نام شده را دريافت كردم. 50 عدد از آنها را براي مهريه همسرم به او تحويل دادم. محاسبه ماليات براي چه تعداد سكه انجام خواهد شد؟ لطفا راهنمايي فرمائيد.
  با تشكر

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر تعداد سکه های شا بالای 105 عدد است و بایستی اظهارنامه مالیاتی بدید و مابه التفاوت خرید و فروش در ماده 103 ضرب شده و مالیات محاسبه خواهد شد ، در مورد مهریه میتونید این 50 عدد رو مدارک ارائه بدید و رفع تعرض برای این 50 تا بگیرید

   پاسخ
 • سلام؛
  من در سال 97 سکه‌های سررسید دو ساله به تعداد 30 عدد ثبت نام کردم. در خرداد ماه سال 99 سکه‌ها را تحویل گرفتم و همان روز به مبلغ 6400 (شش میلیون و چهارصد هزار تومان) فروختم. امسال (سال 1400) اداره‌ی مالیات اطلاعیه داده که تحویل گیرندگان سکه در سال 99 باید مالیات بدهند. طبق جدولی که دادند من محاسبه کردم باید حدود 29 میلیون تومان مالیات بدهم. طبق بررسی‌ای که در اینترنت داشتم مبنای محاسبه‌ی مالیات بر اساس حداکثر قیمت سکه در سال 99 بوده است. آیا من که سکه‌ها را به قیمت 6400 فروختم نباید مالیات کمتری بدهم؟ این که قیمت حداکثری سکه را مبنا قرار داده‌اند چه دلیلی دارد؟ چرا قیمت میانگین کل سال را مبنا قرار نداده‌اند یا قیمت حداقل را؟
  پیشاپیش بابت پاسخ‌گویی تشکر می‌کنم

  پاسخ
 • سلام
  من سال 97 كه براي تحويل سكه در سال 99 ثبت نام كردم ساكن در شهر زنجان بودم. اما حالا ساكن تهران هستم. آيا بايد به اداره ماليات زنجان مراجعه كنم يا تهران؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید قیمت سکه رو بر چه فروش بر چه تاریخی برای افرادی که اظهارنامه ندادند حساب میکنید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، اگر اظهارنامه نداده باشید در صورتی که مراجعه کنید به اداره مالیات یا بند 2 ماده 97 ابلاغ بشه مبنی بر اینکه مدارک و مستندات رو تحویل بدید ، در زمان ارائه اسناد و مدارک بایستی مشخص کنید که سکه ها رو فروختید یا موجود است اگر موجود باشد به نرخ روز و در صورتی که فروخته باشید و مستندات داشته باشید به نرخ زمان فروش محاسبه میکنند ، البته با توجه به اینکه بستگی به تجزیه و تحلیل ممیز مالیاتی داره ، پس از برگ تشخیص نتیجه مشخص میشه

   پاسخ
   • باسلام بنده تعداد۵۰سکه به نام فرزندم سال۹۶ با موعد تحویل ۱ساله ثبت نام کردم .موعد تحویل سکه ها که مراجعه کردم بان بخاطر اینکه پسرم به سن قانونی نرسیده بود پرداخت نکرد تا سال۹۹ تماس گرفتن جهت تحویل .حال که به اداره مالیات مراجعه میکنم میگن باید مالیات سال۹۹ را پرداخت کنید در صورتیکه سکه ها را بانک نداده لطفا راهنمایی بفرمایید

    پاسخ
 • سلام. خسته نباشید. می خواستم بدونم اگر ۲۲۰ سکه با سررسید ۱ ماهه در سال ۹۷ ثبت نام کرده باشم و همان سال تحویل گرفته باشم مبلغ مالیات با توجه به اینکه تعداد بالای ۲۰۰ عدد است چقدر می شود؟ جریمه چقدر است؟

  پاسخ
 • ابوالفضز
  1 شهریور 1399 16:55

  زمان ثبت نام پائینتر از قیمت بازار و تحویل ان در دراز مدت بوده با توجه به اینکه بانک مرکزی با این روش نقدینگی خود را تکمیل کرده این مسخره است که پول شما را استفاده کنند وبعد هم دوباره از مردم مالیات بگیرند این یک نوع دزدی در روز روشن به اسم مالیات برای جبران کسری خودشان است ملک در سال ۹۷ متری ششونیم فروختم همان ملک الان متری پنجاه تومن شده ما مردم همیشه متضرر عدم مدیریت مسعولین هستیم اقتصاد خرابتان را درست کنید دست در جیب مردم نکنید اون دنیا اگر تونستید بیایید مالیانش رو بگیرید یه دونه یه ریالی بی ارزش هم نمیدم بهشون

  پاسخ
  • واقعا بی انصافی در اون زمان میشد از بازار آزاد خرید انجام داد بدون هیچگونه مالیاتی، دقیقا یادم هست که میگفتن پیش فروش قطعی سکه معاف از مالیات پس چی شد؟ انشالله دولت بعدی میاد و این بی عدالتی را جمع میکنه

   پاسخ
 • درسال ۹۷ بالاتر از ۲۰۰ سکه تحویل گرفتم و طبق بخشنامه در خرداد ۹۸ اظهار نامه دادم و مبلغی به عنوان خریدو فروش ننوشتم و تا کنون برام برگ تشخیص مالیات صادر نشده ایا کسانی مثل من هستند دلیلی داره

  پاسخ
 • بر چه مبنایی شما مالیات رو حساب می کنید معامله سال ۹۷ پیش خرید و سال ۹۸ تحویل شد الان با چه منطقی به قیمت روز حساب می کنید از اون گذشته این تفاوت قیمت به خاطر بی ارزش شدن پول ملی هستش که حتی کسانی که خانه هم خریدند الان ارزش اون خونه با ماشین بیش از ه برابر شده

  پاسخ
  • سلام
   فرمول تفاوت نرخ فروش و خريد ضرب در نرخ ضريب مالياتي ماده ١٣١

   پاسخ
 • عذرخواهم. برگه مالیاتی فروردین 99 برام اومده به اشتباه 98 تایپ کرده بودم

  پاسخ
 • سلام. من 50 سکه دراردیبهشت 97 ثبت نام کردم. موعدتحویل 97/11/15بودبخشنامه ای که دراواخرخرداد98 ابلاغ کردند که مالیات مقطوع شامل تحویل گیرندگان 97 میشد وحتمادرجریان جزئیات اون بخشنامه هستید. من چون باتاخیرسکه هاروازبانک دریافت کرده بودم تاریخ 98/1/29مالیاتی پرداخت نکردم تا اینکه فروردین 98 برگه مالیاتی برام اومد به مبلغ 22میلیون تومان درصورتی که 4500000تومان طبق بخشنامه باید پرداخت می کردم من معترض شدم وپرونده من به هیئت حل اختلاف فرستاده شد بامدارکی که ارائه کردم تحویل سکه هارو98 تاییدکردن تا اینکه بخشنامه جدیدمربوط به98 هستش. که واقعا بخشنامه 98 بی عدالتی ست چون قیمت سکه سال97و98 تفاوت چندانی نداشته ولی مالیات باید4برابرسال97 پرداخت شود!!! وسوال من اینکه موعد سکه های من 97/11/15بوده ودریافت سکه ها ازبانک 98/1/29بوده من چکارکنم؟ اگرمشمول بخشنامه 97 باشم 4500000تومان بایدمالیات بپردازم. اگرمشمول بخشنامه 98باشم 18400000تومان بایدپرداخت کنم!! که به سامانه الکترونیکی مالیات که مراجعه میکنم مشمول بخشنامه 98 هستم! لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ
 • من اردیبهشت سال ۹۷ تعداد۳۰سکه از بانک ملی گرفتم وسال ۹۸ فروختم.از مالیات متعلقه بی اطلاع بودم وپیامکی نیز از امور مالیاتی تا کنون دریافت نکردم.۹۹/۵/۲۹ به کافی نت مراجعه کردم دستورالعمل مالیاتی سال۹۸ را در برگه های مالیاتی اورد.با مراجعه به سایت سازمان مالیات ،معاون امور مالیاتی دستورالعمل سال ۹۷،بیست سکه معاف و۱۰ سکه باقیمانده رابر اساس مالیات هرسکه ۱۵۰۰۰۰ تومان اعلام کردند.لطفا راهنمایی بفرمایید.وبه کجا باید برای اصلتح مراجعه کرد.باتشکر

  پاسخ
  • سلام. من 50 سکه دراردیبهشت 97 ثبت نام کردم. موعدتحویل 97/11/15بودبخشنامه ای که دراواخرخرداد98 ابلاغ کردند که مالیات مقطوع شامل تحویل گیرندگان 97 میشد وحتمادرجریان جزئیات اون بخشنامه هستید. من چون باتاخیرسکه هاروازبانک دریافت کرده بودم تاریخ 98/1/29مالیاتی پرداخت نکردم تا اینکه فروردین 99 برگه مالیاتی برام اومد به مبلغ 22میلیون تومان درصورتی که 4500000تومان طبق بخشنامه باید پرداخت می کردم من معترض شدم وپرونده من به هیئت حل اختلاف فرستاده شد بامدارکی که ارائه کردم تحویل سکه هارو98 تاییدکردن تا اینکه بخشنامه جدیدمربوط به98 هستش. که واقعا بخشنامه 98 بی عدالتی ست چون قیمت سکه سال97و98 تفاوت چندانی نداشته ولی مالیات باید4برابرسال97 پرداخت شود!!! وسوال من اینکه موعد سکه های من 97/11/15بوده ودریافت سکه ها ازبانک 98/1/29بوده من چکارکنم؟ اگرمشمول بخشنامه 97 باشم 4500000تومان بایدمالیات بپردازم. اگرمشمول بخشنامه 98باشم 18400000تومان بایدپرداخت کنم!! که به سامانه الکترونیکی مالیات که مراجعه میکنم مشمول بخشنامه 98 هستم! لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

   پاسخ
  • سلام
   با مشاورين ما تماس بگيرين

   پاسخ
 • سلام اگه تعداد سكه هايى كه در سال ٩٨ تحويل گرفته شده بيش از ٢٠٠ سكه باشه بايد اظهارنامه مالياتى كه مثل همون اظهارنامه مشاغل هست پر بشه؟ ممنون ميشم جواب بدين

  پاسخ
 • سلام مقدار کمتر از ۲۰۰سکه در سال ۹۸ دریافت کرده ام و سکه ها روهم سال ۹۸ فروخته ام اما مبلغ مالیات رو که حدود ۴۰میلیون بود درسال ۹۸پرداخت نکردم ،الان مالیات برای،من ۸۷میلیون امده است باید به کجا مراجعه کنم واسناد،مربوط،به فروش سکه ها رو دررسال۹۸ ببرم و اعتراض کنم

  پاسخ
  • مالیات سال ۹۸ باید سال ۹۹ پرداخت بشه عزیز. چطور میگید مالیاتم ۴۰ میلیون بوده؟!!!

   به اداره مالیات محل سکونت تون مراجعه کنید

   پاسخ
  • سلام
   با مشاورين ما تماس بگيرين

   پاسخ
  • سلام
   در صورتيكه برگه تشخيص
   صادر شده ٣٠ روز فرصت داريد اعتراض بزنيد

   پاسخ
 • امیر صفار
  25 مرداد 1399 22:52

  مالیات زور. بنده شغلی ندارم و اگه قرار مالیات بدم باید بمن حقوق بیکاری هم بدن این یک تعامل دوطرفست ۵۰ تا سکه سرمایمه اونوقت ۱۵ میلیون مالیات میخوان سال ۹۸

  پاسخ
 • با سلام
  190 سکه در سال 97 دریافت ولی مالیات انرا علیرغم ارسال اظهار نامه در سال 98 پرداخت نکردم اکنون چه اقدامی باید انجام دهم؟

  پاسخ
 • نوشین صفایی
  21 مرداد 1399 21:08

  واینکه برای مالیات دویست تا سکه به بالا ،ایا فرمول ثابت ومشترک برای همه استانها است ؟ یا قضیه نظری وشخص مسوول مربوطه دارایی است ؟؟؟؟

  پاسخ
  • با سلام
   خريداران سكه بالاتر از ٢٠٠ عدد ملزم به تكميل اظهارنامه اشخاص حقيقي هستن
   مابه تفاوت مبلغ در زمان خريد و زمان حال بعنوان درآمد محسوب ميشود كه در برخي حوزه ها ضريب ٧٠درصد بعنوان درآمد در نظر گرفته ميشود و پس از محاسبه درآمد مشمول ماليات به نرخ ٢٥درصد محاسبه خواهد شد
   عدم تسليم اظهارنامه ٣٠٪؜جريمه غير قابل بخشش به همراه خواهد داشت

   پاسخ
   • عمران تبریزی
    25 مرداد 1399 14:12

    منظور از تفاوت مبلغ خرید با زمان حال منظور سالی هست که قرار است براش مالیات بدیم نه سال۹۹درسته؟

    پاسخ
    • بر چه مبنایی شما مالیات رو حساب می کنید معامله سال ۹۷ پیش خرید و سال ۹۸ تحویل شد الان با چه منطقی به قیمت روز حساب می کنید از اون گذشته این تفاوت قیمت به خاطر بی ارزش شدن پول ملی هستش که حتی کسانی که خانه هم خریدند الان ارزش اون خونه با ماشین بیش از ه برابر شده

     پاسخ
 • نوشین صفایی
  21 مرداد 1399 21:06

  سلام لطفا مبلغ مالیات برای تحویل ۵۰۰تا سکه دراخر اسفند ۹۷ را میخوام برایم حساب کنید

  پاسخ
  • این نحوه برخورد با مردم جز ایجاد عدم اطمینان نتیجه دیگه ای در بر نداره

   پاسخ
 • نوشین صفایی
  21 مرداد 1399 17:03

  سلام این مبلغ مالیات تحویل سکه سال ۹۷ بیشتر از ۲۰۰ تا آیا نظری وتشخیص اش به عهده اداره مالیات هر استان جداست ؟؟یا همه استانها از یک فرمول خاص تبعیت میکنه وفرمولش چیست ؟؟؟

  پاسخ
 • نوشین صفایی
  21 مرداد 1399 16:59

  با سلام مقدار دقیق مالیات پیش خرید ۷۰۰سکه،تحویل سال ۹۷ ،چه مبلغی میشه ؟؟
  ومقدار مالیات۳۰۰ عدد سکه تحویلی سال ۹۸ چه مبلغی میشه ؟؟

  پاسخ
 • سلام آیا مالیات 70 درصد برای سکه صحیح است؟

  پاسخ
  • سلام
   خير صحيح نيست ٧٠ ضريب درآمد مشمول ماليات سكه اعلام شده
   نرخ ماده ١٣١

   پاسخ
 • سال ٩٧ مقطوع در نظر گرفته ميشه و جريمه ديركرد هم شامل ميشه
  لازم است ثابت بشه در صورتيكه سكه ها رو فروخته باشيد وجه مورد نظر به چه صورت دريافت شده

  پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  من سکه های خودم را به تعداد 1000 سکه تحویل گرفتم.
  راهنمایی بفرمایید که آیا بهتر نیست برای آنکه از افزایش مبلغ مالیات، در سال بعد اجتناب کنم فعلا در سایت دارایی اظهارنامه تنظیم کنم ‌‌؟
  البته هنوز سکه ها را نفر خسته ام.
  اگر سکه ها را با بیت کوین طاق بزنم دیگر در تراکنش های من مشاهده نمی‌شود در اینصورت ممیز دارایی چه رفتاری خواهد داشت.
  متشکرم

  پاسخ
  • سلام.من۳۰سکه سال ۹۷ دریافت کردم وتاکنون مالیات پرداخت نکردم برای پرداخت باید اظهارنامه ارسال کنم ؟

   پاسخ
   • ژیلا عبدی
    20 مرداد 1399 19:55

    دریافت سکه تا سقف ۲۰۰ عدد احتیاجی به ارائه اظهارنامه نداره

    پاسخ
 • بهنام شیری
  10 تیر 1399 15:21

  سلام وقت بخیر برای سال 97 که مالیات بصورت مقطوع محاسبه خواهد شد و از بابت دیرکرد جریمه محاسبه خواهد شد
  در مورد 99 هنوز بخشنامه ای نیومده ، در کانال تلگرام پرشین تکس عضو شوید تا جدیدترین اخبار مالیاتی را دریافت کنید
  در مورد سوال آخر شما ، میتونید از طریق تلفنهای که در بالا وجود داره تماس گرفته و هماهنگ بفرمایید موفق باشید

  پاسخ
 • با سلام مجدد
  آیا صحت دارد که مالیات درآمد بیش از ۱۰۰ میلیون تومان
  در سال ۹۸ ، به ۳۵ در صد رسیده . یعنی ۱۰ در صد بیش از سال ۹۷ ؟
  این موضوع مالیات ۷۰ در صد که در جدول مالیاتی طلا آمده چیست واقعا ؟

  پاسخ
 • تقی عربشاهی
  22 خرداد 1399 03:03

  سلام تگر اظهار نامه مالیاتی رد نکنیم چه اتفاقی میافتتد

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر اگر اظهارنامه رد نکنید معافیت ماده 101 تعلق نمی گیره و اینکه موعد فروش را مشخص نکنید از آخرین قیمت فروش استفاده میکنن بعنوان مثال اگر در پایان 97 اظهارنامه ارسال میکردید و اعلام میکردید که فروش رفته به قیمت سال 97 محاسبه کرده و مابه التفاوت قیمت فروش و خرید شما مالیات طبق ماده 131 ق م م محاسبه میشد ولی اگر این کار را انجام ندادید و در سال 98 اظهارنامه ارسال کنید به قیمت سال 98 محاسبه خواهد شد

   پاسخ
   • با سلام و احترام
    من ۳۷ سکه یکماهه در سال ۹۷ دریافت کردم و مالیات آن را با توجه به مشغله زباد پرداخت نکردم حدود ۱۲۰۰ سکه هم در سال ۹۹ تحویل گرفتم و هنوز آنها را نقد نکرده ام .
    راهنمایی بفرمائید که تکلیف من چه میشود و پرشین تکس چه سرویسی بمن میتواند بدهد .
    متشکرم

    پاسخ
    • بهنام سیری
     13 تیر 1399 14:00

     سلام وقت بخیر برای سال 97 که مالیات بصورت مقطوع محاسبه خواهد شد و از بابت دیرکرد جریمه محاسبه خواهد شد
     در مورد 99 هنوز بخشنامه ای نیومده ، در کانال تلگرام پرشین تکس عضو شوید تا جدیدترین اخبار مالیاتی را دریافت کنید
     در مورد سوال آخر شما ، میتونید از طریق تلفنهای که در بالا وجود داره تماس گرفته و هماهنگ بفرمایید موفق باشید

     پاسخ

     پاسخ
    • باسلام .دراصفها ن نمایندگی دارید؟

     پاسخ
  • سلام اگر کسی بیش از ۲۰۰ سکه گرفته باشه و فعلا سکه ها را نفروخته باشه و اظهارنامه ام پر نکرده باشه چه باید بکند و چطور میشه اثبات کرد که سکه ها رو نفروخته؟
   ممنون

   پاسخ
   • نوشین صفایی
    21 مرداد 1399 16:58

    با سلام مقدار دقیق مالیات پیش خرید ۷۰۰سکه،تحویل سال ۹۷ ،چه مبلغی میشه ؟؟
    ومقدار مالیات ۳۳۰ عدد سکه تحویلی سال ۹۸ چه مبلغی میشه ؟؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.