1. پرشین تکس
 2. یادداشت
 3. مالیات بر تراکنش های بانکی و نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب چگونه است؟
مالیات بر گردش حساب های بانکی

مالیات بر تراکنش های بانکی و نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب چگونه است؟

چندی است که اصطلاح جدیدی از قانون مالیات در میان مردم دست‌به‌دست می‌شود؛ این اصطلاح بین عامه مردم به «مالیات بر گردش حساب های بانکی» و بین صاحبان مشاغل و مدیران مالی با نام «مالیات بر تراکنش های بانکی» شناخته می‌شود.

برخی پا را فراتر نهاده و آن را رسماً «قانون مالیات بر حسابهای بانکی» نامیده‌اند و حتی به دنبال فرمول نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب هستند. اما به‌راستی داستان بررسی تراکنش های بانکی و کنترل حساب بانکی اشخاص چیست؟


مالیات بر گردش حساب های بانکی ؛ یک سوءتفاهم بزرگ!

قبل از اینکه داستان بررسی تراکنش های بانکی را بازگو کنیم، بهتر است ابتدا یک سوءتفاهم بزرگ برای شما رفع شود. آنچه که به‌عنوان مالیات بر تراکنش های بانکی نقل‌قول محافل است، صرفاً یک سوءبرداشت است.

دولت و سازمان امور مالیاتی نه‌تنها قصد دریافت مالیات از حساب های بانکی را ندارند، بلکه قانون نیز به‌هیچ‌عنوان اجازه چنین کاری را به آن‌ها نداده است. آنچه که در میان مردم به‌اشتباه با عنوان مالیات بر گردش حساب های بانکی نام‌گرفته، در حقیقت اقداماتی قانونی است برای شناسایی افراد و شرکت‌هایی است که قصد فرار مالیاتی و یا پول‌شویی دارند. بهتر است قبل از توضیحات بیشتر، نگاهی به چرایی اجرای این قانون بیندازیم.

بررسی گردش مالی؛ یک الزام

هر فردی که در حال کسب درآمد از راه درست و قانونی است، طبیعتاً برای درآمد کسب کرده خود به میزانی که قانون مشخص کرده است موظف به پرداخت مالیات است. به‌طور مثال تمامی کارگران و کارمندان هرماه و هنگام دریافت حقوق و دستمزد خود، مالیات آن را پرداخت می‌کنند؛ مالیاتی که توسط کارفرما از حقوق آن‌ها کسر شده و به اداره مالیات پرداخت می‌شود.

از سوی دیگر گردش مالی در کسب‌وکارهای قانونی کاملاً شفاف بوده و مبدأ و مقصد پول مشخص است. مثلاً یک کارمند به ازای یک ماه کار در یک شرکت، 4 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند. این 4 میلیون تومان، هزینه کاری است که این کارمند در شرکت انجام داده است که هم برای کارمند مبدأ آن مشخص است و هم مقصد آن برای شرکت مشخص است.

حالا فردی را در نظر بگیرید که قصد دارد بخشی از درآمد خود را از اداره مالیات پنهان کند؛ در این صورت مبدأ پول نامشخص می‌شود. درعین‌حال فردی را در نظر بگیرید که قصد درآمدزایی از راه‌های غیرقانونی همچون قاچاق کسب درآمد کند؛ طبیعتاً این فرد به دنبال پنهان کردن مبدأ و مقصد درآمد خود است.

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان بروز چنین جرم‌هایی که آن‌ها را «فرار مالیاتی» و «پول‌شویی» نام‌گذاری کرده‌اند جلوگیری کرد، بررسی و کنترل گردش مالی حساب بانکی اشخاص است. در ادامه نگاهی داریم به اجرای این طرح در برخی کشورهای جهان.

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب

کنترل حساب بانکی اشخاص در برخی کشورهای جهان

بهتر است بدانید که امروز مبارزه با پول‌شویی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های سیستم‌های اقتصادی جهان است. درآمدهای کسب‌شده در قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و بسیاری دیگر از بزرگ‌ترین جرائم سازمان‌یافته تنها از طریق پول‌شویی قادر به ورود به سیستم مالی قانونی یک کشور است.

در کنار این، به دلیل اینکه مالیات اصلی‌ترین و عمده‌ترین درآمد بیشتر دولت‌ها است، مبارزه با فرار مالیاتی نیز ازجمله اهداف بزرگ دستگاه‌های قضا در سراسر جهان است. ازاین‌رو دولت‌ها با اجرای قوانینی سخت گیرانه به کنترل هرچه بیشتر گردش‌های مالی و تراکنش های مشکوک می‌پردازند.

در کشورهایی مانند استرالیا، اسپانیا، نیوزیلند، ترکیه، فنلاند، دانمارک، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و نروژ، مأمورین اداره مالیات به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه محدودیتی قادر به بررسی گردش حساب اشخاص و شرکت‌ها هستند و در هر زمان که نیاز داشته باشند، می‌توانند مستندات حساب بانکی افراد را از بانک تقاضا کنند.

در کانادا و آمریکا نیز مأمورین اداره مالیات با کسب مجوزهای لازم قادر به دسترسی به تراکنش های مالی مؤدیان هستند. در کشوری مانند ایتالیا، اگر مأمورین اداره مالیات به گزارش و مستندات ارائه‌شده از سوی بانک تردید کنند، این اختیار قانونی را دارند که به بانک مراجعه کرده و تمامی اسناد را بدون محدودیت از نزدیک موردبررسی قرار دهند.

این‌ها نمونه‌هایی ساده بود از اختیارات قانونی ادارات مالیات در کشورهای مختلف برای بررسی حساب بانکی اشخاص و شرکت‌ها.

قانون کنترل تراکنش های بانکی در ایران

البته شاید این نام‌گذاری چندان صحیح نباشد، زیرا قانونی به این نام وجود ندارد. در اصل به استناد به موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی این اختیار را دارد که جهت مبارزه با فرار مالیاتی در صورت نیاز ،حساب های بانکی و تراکنش های بانکی مؤدیان را موردبررسی قرار دهد.

این مواد قانونی از سال‌های دور در قانون مالیات‌های مستقیم وجود داشتند اما بنا به دلایل مختلف ازجمله عدم همکاری بانک‌ها به اجرا درنمی‌آمدند. از سال 95 این قانون جدی گرفته شد و از سال 96 با اصلاحاتی رسماً به اجرا گذاشته شد.

بررسی تراکنش های مشکوک

پیش‌تر عرض شد که سازمان امور مالیاتی این اختیار قانونی را دارد که تراکنش های بانکی مؤدیان را موردبررسی قرار دهد. هم‌اکنون یکی از راه‌های مرسوم در سازمان امور مالیاتی برای تشخیص صحت اظهارنامه مالیاتی مؤدیان، بررسی تراکنش های بانکی آن‌ها است.

اما چیزی که در این باره جدیدتر است، بررسی تراکنش های مشکوک اشخاصی است که حتی پرونده مالیاتی ندارند. طبق دستورالعمل جدید بانک مرکزی، بانک‌ها موظف به ارائه گزارش مستندات برخی حساب های بانکی هستند که تراکنش های مشکوک دارند. اما مصداق تراکنش مشکوک چیست؟

تراکنش مشکوک چیست

کاملاً روشن است که میزان سرمایه موجود در حساب های بانکی اشخاص به‌هیچ‌عنوان برای سازمان امور مالیاتی اهمیتی ندارد. آنچه برای اداره مالیات مهم است، تراکنش های بانکی اشخاص است؛ یعنی میزان پولی که از حساب آن‌ها خارج و یا به حساب آن‌ها واردشده است.

پیش از آنکه درباره مصداق تراکنش های مشکوک برای سازمان امور مالیاتی صحبت کنیم، بهتر است تراکنش های بدون مشکل را معرفی کنیم؛

 • گردش حساب بین بانکی یک شخص؛ یعنی یک فرد مبلغی را از حساب خود در یک بانک به حساب خود در یک بانک دیگر انتقال دهد
 • گردش حساب ناشی از دریافت وام و تسهیلات
 • تراکنش هایی که مربوط به دریافت طلب و یا پرداخت بدهی است
 • تراکنش های ناشی از دریافت و یا پرداخت دستمزد، اجاره و یا سایر منابع درآمدی
 • گردش مالی ناشی از درآمد حاصل از کشاورزی
 • گردش مالی ناشی از ارث، وقف، نذر و حبس
 • تراکنش هایی که از درآمد معاف از مالیات به وجود آمده‌اند

حالا اگر گردش حساب فرد شامل هیچ‌یک از مصادیق بالا نباشد، طبیعتاً از سوی سازمان امور مالیاتی موردبررسی قرار می‌گیرد، البته درصورتی‌که از مبلغ مشخصی بالاتر باشد.

سقف تراکنش بانکی مشکوک به کدام عامل بستگی دارد؟

سقف تراکنش بانکی مشکوک به کدام عامل بستگی دارد؟

در سال 95 که دستورالعمل بررسی گردش حساب بانکی اشخاص به مرحله اجرا درآمد، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که حساب های بانکی افرادی که جمع تراکنش های یک سالِ آن‌ها (اعم از پرداخت و دریافت) 500 میلیون تومان باشد، موردبررسی قرار می‌گیرد.

این تصمیم همان ابتدا با مخالفت‌های فراوانی به‌خصوص از سوی بانک ها همراه شد. این تصمیم عملیاتی نشد و سال بعد، با یک عقب‌نشینی بزرگ از سوی سازمان امور مالیاتی، سقف 500 میلیون تومان به 5 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. هم اکنون این سقف همچنان 5 میلیارد تومان است.

حال اگر پرونده‌ای در سازمان امور مالیاتی ندارید و جمع تراکنش های بانکی شما در یک سال بیش از 5 میلیارد تومان است، از سوی سازمان امور مالیاتی برای شما پرونده تشکیل داده‌شده و طبیعتاً باید برای این گردش حساب توضیح قانع‌کننده‌ای داشته باشید. از سوی دیگر نیز باید آماده اتهام سنگین پول‌شویی باشید!

بااین‌حال، اگر در سازمان امور مالیاتی پرونده دارید و هرسال اقدام به ارسال اظهارنامه مالیاتی می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که اداره مالیات درهرصورت گردش حساب بانکی شما را موردبررسی قرار می‌دهد و با درآمد اظهاری شما در اظهارنامه مالیاتی تطبیق می‌دهد.

با تمام اینها و با توجه به تحرکات اخیر دولت و سازمان امور مالیاتی، به نظر می آید حتی اگر جمع تراکنش های بانکی شما کمتر از 5 میلیارد تومان باشد و پرونده ای در سازمان امور مالیاتی نداشته باشید، بازهم حساب بانکی شما توسط سازمان امور مالیاتی کنترل شده و احتمالاً باید پاسخگوی گردش حساب خود باشید.

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب اینگونه است مالیات درآمد محاسبه‌شده توسط سازمان امور مالیاتی از گردش حساب بانکی شما، بر اساس ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود. مطابق این ماده برای درآمد تا 50 میلیون تومان 15 درصد، برای درآمد نسبت به مازاد 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان 20 درصد، و برای درآمد نسبت به مازاد 100 میلیون تومان 25 درصد است.

جدول زیر گویای نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب است.

تا 50 میلیون تومان15 درصد
از 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان20 درصد
به ازای بیش از100 میلیون تومان25 درصد

چگونه از تراکنش های بانکی خود در سازمان امور مالیاتی دفاع کنیم

ممکن است جزو افرادی باشید که به هر دلیل به دلیل تراکنش های بانکی به سازمان امور مالیاتی احضار شده‌اید. طبیعی است که باید بتوانید توجیه کافی و درستی برای تراکنش های بانکی داشته باشید اما واقعیت این است که قانع کردن ممیزین اداره مالیات به‌هیچ‌عنوان کار ساده‌ای نیست.

برای اینکه بتوانید پرونده مالیاتی خود را به‌سلامت از اداره مالیات عبور دهید، باید ضمن آگاهی و تسلط کافی به قوانین مالیاتی، تجربه کافی در این زمینه نیز داشته باشید. بدیهی است که چنین فرضی برای یک فرد عادی کاملاً مردود است. بهترین راه برای این کار، مراجعه به یک مشاور مالیاتی است.

مرکز مشاوره مالیاتی پرشین تکس، با سال‌های تجربه در عرصه دادرسی مالیاتی و حل کردن پرونده‌های مالیاتی سنگین، آماده احقاق حق شما در مراجع دادرسی مالیاتی است. همین حالا با پرشین تکس تماس گرفته و پرونده مالیاتی خود را به ما بسپارید تا از خسارات ناشی از پرداخت مالیات های سنگین در امان بمانید.

بیشتر بخوانید

296 دیدگاه. Leave new

 • وحید عزیزان
  28 فروردین 1400 11:18

  سلام من کارمندم یه شرکت هستم بعضی وقتا که چک میاد از طرف شرکتی برای شرکت ما من میبرم بانک برای کلر کردن یا پاس کردن چک(واریز به خود حساب شرکت) من پشت چک هارو پر میکنم. کد ملیم هم تو بعضی از تراکنش ها(فیش واریز) درگیر میشه.
  از نظر مالیاتی برام مشکلی پیش نمیاد؟

  پاسخ
 • سلام،وقت بخیر،آگه میشه سوال منو جواب بدید لطفا….
  ما یه آشنایی داریم که خرید و فروش دلار میکنه،به من گفت پول میزنم به کارتت تو برو بزن به کارت اونایی که بهت میگم،مثلا یک روز در میون صدو نود میلیون میریزه و منم میزنم به حساب دیگه،این پول نهایت دو ساعت تو حساب منه،منم چون بیکار شدم موقت قبول کردم،مشکلی برام پیش نمیاد؟

  پاسخ
 • الهام احمدی
  24 فروردین 1400 14:08

  سلام من تنخواه دار یه شرکت هستم پول شرکت به حسابم واریز میشه منم به حساب کارمندان میزنم باید چکار کنم که خودم درگیر مالیات نشم؟حدودا سال 2 میلیارد ورود و خروج پول به حسابم میاد

  پاسخ
  • سلام بهترین کار این هستش که به حساب شما واریز نشه ، در صورتی که واریز بشه بایستی حساب شما در دفاتر شرکت بعنوان تنخواه ثبت شود

   پاسخ
 • سلام من دوتا چک یک میلیارد دارم از سمت کسی چون تراکتش خودشون بالاست قراره من پاس کنم و بعد خورد خورد بدم بهشون ب من مالیات میخوره؟

  پاسخ
  • سلام اگر از همان حسابی که دریافت کردید به همان حساب واریز کنید مبلغ را و بعنوان قرض الحسنه دریافت کرده باشید مالیات تعلق نمی گیرد

   پاسخ
 • سلام
  یه سوال ؟ این درسته معافیت مالیاتی مناطق آزاد تجاری مثل کیش برداشته شده است؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر،
  من کار خرید و فروش ارز دیجیتال انجام میدم
  فرد پول به حسابم میزنه من همون روز برداشت از حساب میزنم و ارز رو برای کسی که سفارش داده خرید می کنم
  تراکنش سال گذشته ی من بالای 5 میلیارد تومن بوده
  ولی تمام برداشت از حساب هام به حساب شخصی یک نفر دیگه و عنوان بابت تسویه بدهی خورده
  این مورد هم شامل مالیات میشه؟

  پاسخ
 • با سلام ممنون از پاسخ های عالی تون
  یه انبار موکت داریم که گردش مالی ان بالای 5 میلیارد هست و چندین حساب بانکی به نام پدرم که صاحب انبار هستن و ثبت نام مالیاتی و تشکیل پرونده انجام دادیم و صورت معاملات و ارزش افزوده میدهیم البته کمتر از مقدار واقعی ، تا پایان 98 برگه قطعی دریافت کردیم و مالیات دادیم ، برای سال 1400 میخوایم طبق واقعی باشه اما اگر این کارو کنیم باید دفاتر ارائه بدیم اما پلمپ نکردیم چقدر مشمول جریمه میشیم و اینکه اگر بخواهیم کمترین گردش رو داشته باشیم باید چه کار کنیم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ف ممنون از مهرتون
   کدام گروه هستید ؟ گروه دوم و سوم مشاغل نیاز به نگهداری دفاتر ندارن

   پاسخ
   • فعلا گروه ج بودیم اما با توجه به تراکنش ها مجبوریم واقعی اعلام کنیم که بیش از 5 میلیارد میشه شخص حقیقی هم هستیم

    پاسخ
   • گروه ج اظهارنامه رد میکنیم اما اگه قرار بر واقعی اعلام کردن باشه قطعا بند عوض میشه درسته؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخر ، متوجه منظورتون نمیشم ، از سال 95 ما گروه الف و ب و ج نداریم و گروه یک و دو سه است ، گروه دوم و سوم تقریبا تکالیف مشابه دارن ولی گروه اول مثل شرکتها بایستی دفاتر نگهداری کنه و گزارشات 169 و سایر تکالیف رو داره

     پاسخ
 • سلام وقت بخیر من در شرکتی کار میکنم که برای خرید چک میکشن به حساب من واریز میشه و بلافاصله از حساب من برداشت میشه چکی که دارن به اسم شخص بنام شرکت نیست چه کاری باید انجام بدم که مالیات به من نخوره؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، چرا باید تحساب شما واریز کنن ؟ نزارید بحسابتون واریز بشه ، مگر اینکه در تنخواه شرکت در دفاتر قانونی شرکت این حساب گردش داده بشه

   پاسخ
 • سلام من تو کار طلای ابشده ام گردش حساب هام بیشتر از ۵ میلیار هست اظهار نامه هم ندادم برای من مالیات میبرن .ما کارمون جوریه گردشش بالاس ولی سودش کمه نسبت ب مبلغی که جا به جا میشه.چند درصدگردش حساب،مالیات مارو حساب میکنن؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، بله ، بایستی تشکیل پرونده بدید که در آینده برای سال های بعدی براتون مشکلی پیش نیاد ، واریز به حساب در ضریب کاری شما ، که دفترچه ضرایب مالیاتی رو میتونید از اینترنت دانلود کنید و ضریب کاری خودتون رو ببینید ، ضرب شده و طبق ماده 131 ( در حدود 25 دردصد ضرب میشه ) و مالیات محاسبه میشه
   واریزی به حساب * ضریب در دفترچه ضرایب * 25 درصد = مالیات

   پاسخ
 • سلام
  به حساب من از یک کشور خارجی پول واریز شده به صورت شبا واریز شده اما به حسابم واریز نشده سوال کردم میگن باید مالیات پرداخت کنم میشه تا پول به حسابم واریز بشه اینجور که من فهمیدم میگن پول بلوکه شده در بانک مرکزی تا زمانی که من مالیات رو پرداخت کنم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، این سیستمی که شما میفرمایید در حال حاضر در اروپایی در حال اجراست و هنوز در ایران اجرایی نشده ، سقف تراکنش های بانکی 5 میلیارد تومان در سال برای هر کد ملی می باشد ، لذا در صورتی که به حساب شما در یکسال 5 میلیارد واریز بشه (البته این نکته رو مد نظر قرار بدید که جابجایی بین حسابهای خودتون در جمع این واریزی ها منظور نخواهد شد) طبق ماده 157 ق م م تا 5 سال قابلیت رسیدگی خواهد داشت

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  شغل بنده واردات شوینده از گمرکات مناطق ازاد تجاریست
  مطمئنا گردش حساب های ۵ بانکی بنده بیشتر از ۵ میلیارد هستش الان واقعا تکلیف بنده چطورهست.
  خیلی ممنون

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، شما بایستی پرونده مالیاتی تشکیل بدید و تکالییف مالیاتی خودتون رو انجام بدید ، برای این کار توصیه میکنم حتما از مشاوران مالیاتی کمک بگیرید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر دارای یک حساب خانوادگی هستیم ک هر ماه یک مبلغی واریز میکنیم و هر ماه ب یک نفر میدهیم در ماه حدود صد میلیون ب این حساب واریز میشود با قوانین حدید ب این حساب مالیات تعلق میگیرد.

  پاسخ
 • سلام من حدودا 200 میلیارد بیت کوین دارم 10 سال پیش خریده بودم شاید ارزشش 100 دلار هم نمیشد الان بخوام این پول رو برداشت کنم چند درصد این مبلغ رو باید مالیات بدم؟؟؟

  پاسخ
 • سلام من ده سال پیش حدود 200 بیت کوین خریدم الان قیمتش حدود 200 میلیارد شده الان من بخوام این پول رو به ریال تبدیل کنم خودم باید برم سازمان امور مالیاتی خودمو معرفی کنم؟؟؟ و اینکه چند درصد از این 200 میلیارد رو باید مالیات بدم؟؟

  پاسخ
 • محمد رضا
  24 اسفند 1399 10:42

  سلام وقت بخیر
  سلام من ی شخص حقیقی هستم که میخوام درگاه اینترنتی ایجاد کنم. درآمد من زیر 500 تومن شایدم کمتر باشه میخواستم بدونم از منم مالیات کسر میشه و کلا چطور کم میشه و بر چه اساس خیلی ممنون.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، با توجه به وضع قوانین مالیاتی برای دستگاههای کارتخوان و درگاههای اینترنتی ، پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد ، با توجه به سود اوری مالیات محاسبه میشود مگر اینکه هیج اطلاعاتی در دسترس نباشد که در این صورت ممیز محترم مالیاتی از طریق برآورد مالیات را مشخص میکند که بنده توصیه میکنم حتما پرونده مالیاتی داشته باشید و اطلاعات مراودات خود را نگه داری کنید

   پاسخ
 • سلام کارمند شرکت هستم و جهت پرداخت از حساب اصلی شرکت چک کشیده میشه و به حساب شخصی من جهت پرداخت هزینه ها واریز میشه گردش سالانه هم بیشتر از ۵ میلیارده چطور باید اداره مالیات را توجیه کرد که پول واریزی از شرکت بوده و مربوط به من نیست ؟

  پاسخ
  • سلام ، در صورتی که از حساب شرکت به حساب شما واریز بشه این واریز در صورتی که از حساب شرکت باشد کاملا مشخص است و با پرینت حساب شرکت قابل اثبات است

   پاسخ
 • سلام من تخواه دار شرکتم ومشتریان پول به حساب من واریز میکنن ومن هم به حساب اون هایی که شر کت خرید کرده پرداخت میکنم وگردش مالی من از۵میلیارد بیشترشده باید مالیات بدم ?

  پاسخ
  • سلام ، در صورتی که شرکت حساب شما را در دفاتر داشته باشد و نامه محضری به شما بدهد مشمول مالیات نیستید در غیر اینصورت از شما مالیات مطالبه خواهد شد

   پاسخ
 • سلام
  بنده کار میوه انجام میدم برای افغانیها سیب درختی میخرم از کشاورزها وپول همه خریدها به حساب من میاد و از حساب من به کشاورزها منتقل میشه
  و مبلغ انتفال سالانه من بیش از ۵میلیارد است
  در این مورد وضعیت من چی میشه
  البته تا به حال از اذاره مالیات برای من پیامی نیومده
  البته خودم هم کشاورز و باغدار هستم

  پاسخ
 • سلام من سایت دارم خرید و فروش ارز دیجیتال انجام میدم نزدیک به 6 ساله و من سه تا حساب بانک ملت دارم که یکیش مال خودمه و دو تا دیگه مال خانم و خواهرم هستش من به دلیل سقف برداشت 100 میلیون مجبورم چندین حساب داشته باشم غیر از بانک ملت با یه حسابم در بانک دیگه هم کار میکنم جمع واریز و برداشت هر حسابم در ماه حدود 6 میلیارد میشه که اونم برای تسویه با کاربرانم انجام میشه تو این 6 سال به من از اداره مالیات درخواستی نیامده ایا من مشمول مالیات میشم چون من درگاه واسط دارم برای سایتم و درگاه اختصاصی ندارم فقط بول مشتریان را واریز میکنم از حسابام . نظر شما چیه در این خصوص ایا دیگه این کار را نکنم ؟ و از درگاه با کاربران تسویه کنم ؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، در صورتی که تراکنش شما بالای 5 میلیارد باشه حتما حسابهای شما بررسی میشه ، ولی اینکه فرمودید 6 ساله ، نمیدونم دقیقا از چه تاریخی شروع شده ولی طبق ماده 157 ق م م مدت مرور زمان مالیاتی که میتونن برای شما مالیات تشخیص بدن ، 5 سال از انقضای ارسال اظهارنامه است

   پاسخ
   • سلام وقت بخير
    من واسه يه پيمانكار ساختماني كار ميكردم كه از حساب بانكي بنده استفاده ميشد به مدت يك سال كه گردش حساب بانكي بنده بيش از بيست ميليارد تومان بوده
    الان تكليف بنده چي هستش؟ممنون ميشم

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، شما حتما بایستی از ایشون نامه محضری خطاب به سازمان امور مالیاتی بگیرید که این تراکنشها مربوطه به اون شرکت است ، در این صورت براتون مسئله ای پیش بیاد میشه در سازمان امور مالیاتی رفع تعرض گرفت .

     پاسخ
 • سلام خسته نباشید سقف تراکنش حساب صابکار ما پر شده الان کلی حساب مونده ک به مشتریامون واریز کنیم بعد کارمونم جوریه ک وقتی خرید میکنیم نمیشه از مشتریامون ارزش افزوده گرفت بابت بارش مشکل ما چ جوری حل میشه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ممنون ، شما بایستی مشاور مالیاتی داشته باشید تا کامل شمارو راهنمایی کنه ، برای این کار بایستی یک استراتژی مناسب داشته باشید که در آینده با مشکل مواجه نشید

   پاسخ
 • سلام
  توی محاسبه اون پنج میلیارد سالیانه، تراکنش های بین حسابهای خود فرد هم لحاظ میشه یا خیر؟ من الان گردش حسابهام بیش از پنج میلیارد هست ولی اگر انتقال پول بین حسابهای خودم رو در نظر نگیریم، به پنج میلیارد نمیرسه. پرونده تشکیل میشه برام یا نه؟ (میدونم که اگر پرونده هم تشکیل بشه اون انتقال ها مالیات ندارند، اما میخوام بدونم پرونده تشکیل میشه یا خیر. مثلا اگر من چهار میلیارد گردش حساب داشته باشم، بعد دو میلیارد از یک حسابم منتقل کنم به حساب دیگر خودم، گردش حسابم 4 میلیارد محسوب میشه یا هشت میلیارد؟)

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، تراکنش بین حسابهای شخص محاسبه نمیشه ، اگر جابجایی بین حسابهای خودتون رو کم کنید و کمتر از پنج میلیارد باشه بعید میدونم تراکنش ها به حسابتون ورود پیدا کنن مگر اینکه از نهاد نظارتی نامه ای باشه ، یا بعنوان فرار مالیاتی گزارش داده باشن و … ، بین حسابهای خودتون در جمع حسابها منظور نمیشه

   پاسخ
 • سلام
  من ده سال پیش ارز دیجیتال خریده بودم مبلغش دقیق یادم نیست حدود چند صد هزار تومان.ولی ارزش الانش حدود 7 میلیارده الان اگه بخوام بفروشم واین پول ونقد کنم پول واریز میشه به حسابم.نحوه محاسبه مالیاتش به چه شکله

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید. تنخواه و حقوق کارگرها شرکت به حساب شخصی بنده میاد و در مجموع مبلغ ماهی بیست میلیون تومان واریز و برداشت میشود. یعنی ده میلیون واریز و ده میلیون برداشت میشود و بنده خورد خورد خرید میکنم. آیا بنده مشمول مالیات میشوم؟

  پاسخ
 • سلام، وقت شما بخیر، اول یک تشکر کنم از سایت عالی شما و همچنین پاسخدهی عالی، ببخشید من دوتا سوال داشتم:

  1. اگه گردش مالی حساب در سال کم تر از 5 میلیارد تومن باشه، طبق قانون، مالیاتی تعلق نمیگیره به گردش حساب، حالا برای سال جدید، مقدار گردش حساب سال قبل هم لحاظ میشه در سال جدید یا سال(های) گذشته دیگه کلا لحاظ نمیشن؟

  2. بعد برای من که یک فرد حقیقی محسوب میشم و جواز خاصی ندارم و با کارت های بانکیم در حال معامله کردن هستم، تاریخ محاسبه گردش حساب سالانه ار چه روزی حساب میشه، از اول سال شمسی(1 فروردین) یا از روزی که حساب بانکی ایجاد کردم(یعنی مثلا اگه 24 اردیبهشت حساب بانکیم افتتاح کرده باشم دیگه از این بعد گردش سالانه حسابم میشه از 24 اردیبهشت به بعد، یعنی 24 اردیبهشت میشه اول هر سال مالیم)؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، تشکر از لطف و مخبت شما
   در مورد گردش زیر 5 میلیارد طبق آخرین بخشنامه ورود به تراکنش زیر 5 میلیارد موضوعیت نداره ولیکن اگر نامه از نهادی داشته باشن میتونن به حساب شما ورود پیدا کنن و حساب شما را بررسی کنن
   سال مالی از 1 فرودین تا 29 فرودین است

   پاسخ
 • حامد افشار
  7 اسفند 1399 14:08

  با سلام و احترام
  من به عنوان واسط در اینترنت فعالیت میکنم و گردش سالیانه حسابم ۸۰۰ میلیون میباشد. و از این مبلغ فقط ۵ درصد سهم من میباشد و الباقی بحساب کاربران که در سایت فعالیت میکنن واریز میشه. حال سوالم اینه، آیا این ورود و خروج برای من شامل مالیات میشه.
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام بستگی داره شما حق العمل کار باشید یا درصد بگیر، این قضیه اثباتش خیلی سخته ، و اصولا ممیز کل واریزی به حساب رو درآمد فرض میکنه و مالیاتش رو محاسبه میکنه

   پاسخ
 • سلام وقت به خیر
  من برای شرکتی کار میکردم و با حساب من کار میشد جمع واریزی ها به حساب من در تقریباً سه سال شش میلیارد تومان بوده آیا حساب من مشمول مالیات میشود؟!و یا مورد بررسی قرار میگیرد؟!؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، حتما مورد بررسی قرار میگیره اگر شرکت نامه محضری بده تا شما به سازمان امور مالیاتی ارائه کنید میتونید رفع تعرض بگیرید

   پاسخ
 • سلام ببخشید من حسابم را داده بودم دست یک طلافروش تا کار کنه و وام بگیرم. اما بعد از یک مدتی متوجه شدم که گردش بدهکار اون فقط بالای 5 میلیارد شده؟ من خودم در یک شرکت کار میکنم و پرونده مالیاتی ندارم. آیا حساب من رسیدگی میشه؟ و راه حلی دارید؟ ممنون

  پاسخ
 • من برای چند تا ازدوستام ارز دیجیتال خریدم حدد 2 میلیارد الان من شامل مالیاتم میشم ممکنه برای من مالیات در نطر بگیرن ؟چند درصد میشه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، مبلغی که بحسابتون واریز نشده ، بابت خرید ارز دیجیتال از حسابتون برداشت شده ، و اصولن در رسیدگی با برداشت حساب کاری ندارن ، ولی در بخشنامه گفته شده واریز یا برداشت

   پاسخ
   • سلام اگه کارت خود را به یه طلا فروش بدهیم و او در ماه حدود یک میلیارد کار کرد داشته باشه آیا مالیات به من تعلق میگیره ؟
    و یا اگه از طریق شبا باشه چی ؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر بله مالیات به شما تعلق میگیره

     پاسخ
    • سلام من یه مرغ فروشی دارم یه نفر 100 میلیون کارت کشید و فردا اون روز از طریق چک از حساب برداشت کرد حالا چقدر مالیات تعلق میگیره

     پاسخ
     • سلام وقت بخیر ، اگر به حساب ایشون وئاریز کرده باشید مشمول مالیات نیست ، ولی در صورتی که به حساب ایشان واریز نکرده باشید و ممیز بخواد مالیات مطالبه کنه ، این عدد رو در ضریب فروش مرغ ضرب کرده و طبق ماده 131 ضرب کرده و مالیات مطالبه خواهدکردد

 • درودبشما
  الف- اگر مجموع ورودی و خروجی حسابمون در سال حدود ۲میلیاردتومن باشه ولی این پول از طریق صرافی از خارج ازکشور وارد حسابمون شده باشه، معاف هستیم یاخیر؟( پرونده مالیاتی بعنوان پروانه نظام مهندسی شخص حقیقی هم دارم ، بعلاوه مدیرعامل شرکتی هم هستم که پروانم را حقوقی کردم)
  ب- اگر بله راهکار اینکه مالیات ندیم چیه؟ میتونم حساب شخص دیگه ای که گردش نداره را معرفی کنم؟
  سپاس ازوقتی که برای توضیح میگزارید.

  پاسخ
  • درود بر شما
   طبق ماده 1 ق م م درآمد از ایران یا خارج از ایران برای کسی که مقیم ایران است مشمول مالیات است ، در صورتی که ماخذ مشخص باشه ، بعنوان مثال از اقوام به حساب شما واریز کزده باشند ، میتونید به این نهم استناد کنید و مشمول مالیات نباشه ، و درمورد اینکه حساب دیگری معرفی کنید ، کد ملی ملاک است ، در صورتی که تراکنش حسابهای شما گرفته بشه ، وقتی کد ملی وارد میشه تمامی حسابهای شما محاسبه میشه البته تراکنش بین حسابهای خودتان تهاتر میشه
   موفق باشید

   پاسخ
  • درود و وقت بخیر
   معمولا برای کسانیکه پرونده مالیاتی دارند و مدیرعامل و هییت مدیره شرکتی هستند و هرسال اظهارنامه مالیاتی رد میکنند، حساسیت بیشتری روی تراکنش های بانکیشون وجود داره یا مثلا یه خانم خانه دار؟ ( بافرض اینکه هردو نفر بطورمجزا، تراکنششون بین ۱تا ۵میلیارد تومن درسال باشه)

   پاسخ
   • سلام ووقت بخیر ، رسیدگی به تراکنشهای بانکی بالای 5 میلیارد حتما انجام میشه ، ولی کسانی که مدیر عامل یا عضو هئیت مدیره هستن احتمال اینکه ممیز در زمان رسیدگی حسابهای بانکی آنها رو بررسی کنه خیلی زیاده ، ولی در مورد حساب یک خانم خانه دار رو بررسی کنن ، محتمل است ، چون من خودم در پرونده هایی که داشتم یک میلیارد هم بعضا رسیدگی کرده و برگ تشخیص صادر کرده بودن

    پاسخ
 • سلام من تقریبا ۸ روز مبلغ ۶۰ ملیون از حسابم خارج شده و همان روز واریز کردم به حساب کسی
  و ایشان بعد از خرید و سودی که کرده مثلا یک ملیون تومان به من سود داده واصل پولو پس داده
  من وقتی خبری مبنی بر مالیات تعلق گرفتن شنیدم دیگر این کارو که پولی به کسی میدادم که سودی کسب کنه تا به منم سود بده ترک کردم
  حالا خاستم ببینم در طی چند روزی که من تراکنش داشتم که نزدیک به یک ملیارد میشه
  برای من مشکلی درست میشه یانه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، احتمال داره براتون مالیات تشخیص بدن ، ولی بخشنامه مبلغ بالای 5 میلیارد تومان رو قابل رسیدگی میدونه

   پاسخ
 • سلام من یه صندوق بنام قرعه دارم که درسال سیصد ملیون واریز میشه به حسابم یعنی هر ماه به برایه یک نفر وبرایه هر نفر هرماه سی ملیون تومان هست ولی تو دستگاه پویز مغاذه ام میکشم اینها که برایه من نیستن ایا مشمول مالیات میشوند

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، قابل دفاع می باشد ، میتونید در زمان درخواست برای توضیحات توسط دارایی ، رفع تعرض بگیرید

   پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:13

   سلام وقت بخیر چون درگردش کارتخوان مغازه هست مشمول مالیات میشه

   پاسخ
 • سلام عرض ادب می خواستم بدونم من 50میلیون وام خردید کالا دریافت کردم و ان زطریق دستگاه پوز برادرم به حساب ایشان واریز کردم.می خواستم بدونم میزان مالیات 50میلیون چقدر می شود.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، با توجه به شغل برادر حضرتعالی ، ضریب مالیاتی لحاظ میشه طبق دفترچه ضرایب و پس از اینکه در ضریب مالیاتی ضرب شد ، طبق ماده 131 ق م م محاسبه خواهد شد

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخير بنده ب عنوان تنخواه دار در شركت روزانه مبلغ دو ميليون ب حسابم مياد جهت شارژ سيستم و همون لحظه شارژ انجام ميشه (بصورت خريد اينترنتي برداشت ميشه )و تو حسابا كاملن مشخصه ك خريد شده الان مجموع ورود و خروج حسابم پونصد ميليون تومان شده ايا مشكلي پيش مياد
  ممنون ميشم جواب بديد

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   12 بهمن 1399 08:30

   سلام وقت بخیر اگر بیمه تون از شرکت رد بشه مشکلی پیش نمیاد ولی شما محض اطمینان از شرکت نامه بگیرید که درصورت بروز مشکل پاسخگو باشند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  اگر تراکنشهای بالای 5 میلیارد ، جابجایی بین حسابهای داخل یک بانک و یا بین بانکی ، برای فرد بوده باشه بازهم مشمول مالیات میشه ؟
  سئوال دوم اینکه همه بانکها اطلاعاتشان را به سازمان مالیات ارسال کرده اند ؟ یا بعضی از بانکها ارسال نکرده و تراکنشهای انها مورد بررسی قرار نمیگیرد ؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   12 بهمن 1399 08:32

   سلام وقت بخیر ، جابجایی بین حساب های بانکی مودی تراکنش محسوب نشده و در تراکنش هایی که رسیدگی می شود تهاتر خواهد شد ، موفق باشید

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    من مامور خرید دانشگاه هستم و خریدای دانشگاه رو من انجام میدم و طی یکسال اخیر حدود ۶۰۰ میلیون گردش مالی داشتم یعنی فقط پول میومده تو حسابم و من خرید میکردم
    به من هم مالیات محاسبه میشه ؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، در صورتی که براتون ابلاغیه مالیاتی امد برای رسیدگی به حسابتون میتونید از شرکت نامه بگیرید و به اداره مالیات بدید تا رفع تعرض کنن

     پاسخ
     • سلام
      من مشتری خشکبار دارم تو کشور ترکیه واون از طریق صراف پول میریزه حسابم و منهم میریزم به حساب کارخونه و محصول میخرم و میفرستم برا مشتریم،و این وسط ی سودی هم میکنم ،و ترخیص کالا هم با کارت بازرگانی من نمیباشد ،آیا تراکنش های من مشمول مالیات میباشد و من هیچ گونه پرونده مالیاتی ندارم

     • سلام بله مشمول مالیات است

     • سلام وقتتون بخیر من نزدیک چندماهی هست شرکت تاسیس کردم ولی کد اقتصادی و کدمالیاتی نگرفتم ولی تمام کارهاروبا حساب بانکیم انجام میدم و دستگاه کارتخوان استفاده نمیکنم ایا اجازه اینکه حساب بانکی منو چک کنن هستش

     • سلام وقت بخیر ، اگر با حساب بانکی شرکت انجام دادید که حتما کد مالیاتی رو دریافت کنید ولی اگر باحساب شخصی خودتون کار کردید که من صلاح نمیدونم این کارو با حساب شخصی خودتون انجا م بدید احتمال داره ممیز حساب خودتون رو استعلام بگیره ولی عرض کردم این امر محتمل هستش و بستگی به نظر ممیز داره ولی اگر تراکنش حساب شما بالای 5 میلیارد باشه از قسمت رسیدگی به تراکنشهای بانکی و پولشویی پرونده شما حتما بررسی خواهد شد

  • سلام وقت بخیر ، تراکنس های بالای 5 میلیارد تومان در قسمت رسیدگی به تراکنش های بانکی بررسی میشه و اطلاعات بصورت آنلاین قابل مشاهده می باشد ، جابجایی وجه بین حسابهای مودی توسط سیستم رسیدگی به تراکنش های بانکی تهاتر شده و در جمع حسابها جزو ماخذ محاسبه نمی شود

   پاسخ
 • با سلام و عرض ادب,بنده وب سایت خرید و فروش ارز دیجیتال دارم،سود ما حاصل از تفاوت قیمت خرید و فروش دلار هست مثال هر دلار۵۰۰تک تومن میمونه واسمون،یا ارز دیجیتالی که مشتری میاره نقد کنیم یکی دیگه میخره پولش میاد حساب ما سپس ما میزنیم به حساب مشتری،در این مورد کسب و کارها،مالیات چه طوری اخذ میشه؟و راجب مالیات بر درگاه های اینترنی هم میشه بنویسید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، در مورد خرید و فروش ارز دیجیتال اگر مجوز داشته باشید بر اساس کارمزد حاصله پس از کسر هزینه ها ، درآمد مشمول مالیات محاسبه شده و مالیات طبق ماده 105 یا 131 محاسبه خواهد شد

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر منظورتون از مجوز چی هست! برای خرید و فروش ارز دیجیتال مجوزی صادر نمیشه راهکار دیگه ای دارین غیر مجوز

    پاسخ
   • ایا ترکنش هایی که به حساب کارگزاری بورس واریز میکنیم واز طرف کارگزاری به حساب ما واریز میشه شامل مالیات میشه چون هنگام خریدوفروش سهام مالیات کسر میشه

    پاسخ
 • javad mirzaeiy
  29 دی 1399 18:58

  سلام میگم کسی که هیچ پرونده ای در اداره دارایی نداشته و حسابش در ماه کمتر از ۱ میلیون تومان بوده و ناگهان در حسابش ۵۰ میلیون تومان واریز شود آیا اداره مالیات از او بازجویی میکند؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، در صورتی که درخواست مفاصاحساب مالیاتی کنید ، طبق ماده 186 ق م م این کار محتمل است ، و یا اگر مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره شرکتی هستید این احتمال وجود داره در غیر اینصورت تراکنش در حال حاضر بالای 5 میلیارد می باشد

   پاسخ
 • محسن هاشمی
  23 دی 1399 23:28

  سلام اگر حسابی بالای 5 میلیارد گردش بانکی داشته باشه ولی هیچ سندی بابت دارایی نداشته باشه که ارایه بده چون درامدش برای فروش اهن در خارج از کشور بوده ولی به حساب ایرانش واریز میشده مالیات این فرد چطور محاسبه میشود ودرصد علی الراس ان چگونه محاسبه میشود اگه مدارکی برای ارایه نداشته باشد

  پاسخ
  • طبق ماده 1 ق م م درآمد از خارج از ایران مشمول مالیات می باشد ، و در صورتی که در کشور مبدا مالیاتی محاسبه و پرداخت بشه ، تا کمتر از ماده 105 و 131 قابل کسر می باشد ، و درصد علی الراس بستگی به نوع فعالیت مودی داره ، طبق جدول ضرایب و با توجه به شغل مربوطه محاسبه خواهد شد

   پاسخ
 • فرشید
  17 دی 1399 12:23

  سلام حسابی که برای شرکت هست و کارت بازرگانی هم دارد آیا این حساب هم برای 5 میلیارد در سال مورد بررسی قرار میگیرد و مالیات شامل میشود؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  سقف گردش حساب در طول ‌یک سال به معنای فرودین تا اسفند هر ساله؟ یا برای مثال اگه از آبان ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ پنج میلیارد گردش داشته باشیم هم مشمول مالیات میشه؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   11 بهمن 1399 11:43

   گردش هر سال از ابتدای فروردین تا اخر اسفند حساب میشه این موردی که شما میفرمایید شامل مالیات نمیشه

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، اصولا سال مالی شرکتها شمسی است مگر اینکه سال مالی بصورت دیگری ثبت شده باشد ولی در مورد اشخاص حقیقی سال شمس ملاک است

   پاسخ
 • ايدين
  14 دی 1399 10:34

  سلام خسته نباشيد ، ميخواستم بدونم حسابهاي مشترك براي كدوم يكي حساب ميشه ؟ ايا نصف ،نصف حساب ميشه ؟ قانونش به چه شكله ؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، بستگی به نوع قرارداد و سهم طرفین از شراکت باشه میتونه بصورت های دیگه انجام بشه ولی اگر شراکت بصورت 50 باشه برای هر شخص جداگانه بررسی و بعنوان مقال 25 میلیارد ریال برای هر شخص ماخذ مالیات می باشد

   پاسخ
 • شایان
  8 دی 1399 02:26

  سلام/وقت بخیر
  اگر شخصی از یک حساب که متعلق به خودش بوده به حسابی دیگر که مشترک است مبلغی بالغ بر 10 میلیارد تومان واریز کند
  شامل مالیات می شود؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، جابجایی بین حساب مودی مشمول مالیات نمی باشد ولی اگر حساب شخصی دیگر مبلغی به حساب مودی واریز بشه مشمول مالیات است ، ولی اگر تنخواه دار شرکت باشد و یا شریک و یا مدیر عامل شرکت میتونه شرایط متفاوت باشه

   پاسخ
 • سیاوش
  6 دی 1399 15:23

  با سلام و عرض ادب،
  1- آیا مجموع تراکنش(واریز و برداشت) دو حساب از دو بانک مختلف بیش از 5 میلیاردتومان باشد، جز تراکنش بالای 5 میلیارد تومان می شود؟ یا هر حساب جداگانه باید بالای 5 میلیارد تراکنش داشته باشد؟
  2- اگر حساب های مختلف در یک بانک بالای 5 میلیارد تراکنش داشته باشد چطور؟
  ممنو از پاسخگوییتان

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:20

   برای هر کد ملی تراکنش بالای ۵ میلیارد یعنی مجموع ورود و خروج بانک برای هر شخص اگر بیش از ۵ میلیارد باشد حساب ها پیگیری میشه و جابه جایی بین بانک هم همه کم میشه از این مبلغ یعنی تهاتر میشه.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  من تراکنش هام حدود 36ملیارد برای یه سال شده تقریبا یعنی ورود 18 و خروج 18 میلیارد ولی درامد حاصله اش حدود 50 میلیون شده حالا چطوری و چه مقدار مالیات میبندند براش

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:56

   اگر از بابت کارمزدی که دریافت کردید مدارک مثبته نداشته باشید برای شما مالیات تشخیص داده میشود با استدلال به جدول ضرایت مالیاتی براساس شعلتون و بعد به نرخ ماده۱۳۱ ق م م

   پاسخ
 • سلام
  میگم به عنوان مثال من ماهی ۴۰ میلیون تومان درآمد دارم…و هیچ پرونده ای در سازمان اداره مالیات ندارم
  آیا حساب من کنترل میشود؟
  و اینکه آیا من احضار خواهم شد؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:36

   سلام وقت بخیر بستگی به گردش مالی شما داره و اگر گردش مالی شما کمتر از ۵ میلیارد باشه شما احضار نمیشید.
   البته درصورتی که شما خرید رسمی نداشته باشید و اسمتون در سامانه ۱۶۹ رد نشده باشه.

   پاسخ
 • سلام ، سوال بنده این هست ، ایا کالای خواصی در بورس خریداری بشه ، اون پول توسط درگاه به کارگزار مربوطه واریز میشود ، شامل گردش مالی است ؟ مثلا طلا توسط طلا فروشی فروخته شده ، پول به حساب واریز شده ، و در نهایت از طریق درگاه به کارگزار انتقال پیدا کرده

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر بنده به عنوان واسط دو طرف خریدار و فروشنده ارزدیجیتال رو بهم معرفی کردم طبق توافق انجام شده فی این واسطه گری ۴ میلیارد تومن شده ایا میتونه مشکل ساز باشه برای من

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 16:11

   اگر برای این فعالیت دارای مجوز باشید باتوجه به جدول ضرایب مالیاتی سود شما محاسبه میشه و بعد به نرخ ماده ۱۳۱ از شما مالیات محاسبه میشه و درصورت نداشتن مجوز از کل گردش حساب شما مالیات گرفته میشه.

   پاسخ
 • سلام این قانون رسیدگی دارایی به حسابهایی که گردش 5 میلیارد دارند مربوط به هر حساب هست یا شخص؟ یعنی من اگر تو 8 تا بانک حساب داشته باشم و تو هر کدوم 4 میلیارد در سال تراکنش انجام بدم کسی کاری بهم نداره؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:42

   سلام برای هر کد ملی اگر تراکنش کل بانکهای شخص بالای ۵ باشه اظهار میشه قطعا برای شما هم صدق میکنه البته جابه جایی بین حسابها تهاتر میشه و از درآمد مشمول مالیات کسر خواهد شد
   موفق باشید

   پاسخ
 • محسن فروزان
  19 آذر 1399 20:06

  سلام وقت بخیر
  شغل بنده خرید و فروش گوشت هستش
  در صورتی که تراکنش مالی بیشتر از 5میلیارد باشه سودی که کسب کردمو چطوری میخوان محسابه کنن که مالیاتشو بگیرن

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:45

   اگر پرونده مالیاتی نداشته باشید براساس نرخهای جدول ضرایب مالیاتی سود شما محاسبه میشه و در این مورد نرخ عمده فروش و خرده فروش باهم متفاوت هست برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

   پاسخ
 • علی آذین
  19 آذر 1399 00:15

  سلام از مامور مالیاتی سوال کردم گفتن فقط مجموع واریزی تا سقف ۵ میلیارد محاسبه میشود نه برداشت از حساب شما فرمودید ۲/۵ میلیارد واریز و ۲/۵میلیارد برداشت مجموع حساب میشود

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   6 دی 1399 12:45

   سلام مجموع تراکنش در نظر گرفته میشه 2.5 واریز 2.5 خروجی

   پاسخ
 • سلام خسته نباشیداگه فردی فوت کنه واظهارنامه تسلیم ننموده باشدوموجودی بانکی آن۱۰میلیون باشدمالیات آن چقدراست؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 16:15

   به نرخ تبصره ۱ ماده ۱۷ سه درصد از کل مبلغ سپرده بانکی

   پاسخ
 • درآمد و تراکنش های ناشی از فعالیت در فارکس و معامله جفت ارزها( نه فقط صرفا ارز دیجیتال) با توجه به محدودیت های فعالیت فارکس در ایران درصورت پیگیری اداره مالیات غیر قانونی شناخته خواهد شد؟من با پرداخت مالیات حاصل از این درآمد مشکلی ندارم.

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:23

   با توجه به اينكه در خصوص درآمد ارز ديجيتال هيچ منبع كنترلي در دست نميباشد و صرفا زمان فروش اين ارز مبلغ ريالي يا ارزي قابل رويت است تا زماني كه تراكنش مالي نداشته باشيد قابل پيگيري نيست اما در صورت تراكنش مالي قابل پيگيري و ميبايست ماليات بر درآمد پرداخت شود

   پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   17 آذر 1399 11:29

   با سلام به محض گردش حساب در تراکنش بانکی اطلاعات به سازمان مالیات ارسال میشه و سپس برای شما در زمان مقرردعوتنامه ارسال میشه که مالیات پرداخت شود

   پاسخ
 • سلام و وقتبخیر
  میخواستم بدونم اگر گردش حساب بالای ۵میلیارد باشد چگونه و چه زمانی اداره مالیات اطلاع میدهد؟(برای سال۹۹)

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:18

   سلام زمانش مشخص نيست از طريق پيامك يا تماس تلفني يا ارسال برگ تشخيص به شما اطلاع رساني خواهد شد

   پاسخ
  • سلام .شما دفتر حسابداری دارین میشه ب من پیام بزارین چندتا سوال داشتم

   پاسخ
   • دولتی - کارشناس پرشین تکس
    4 آذر 1399 10:05

    سلام لطفا جهت مشاوره با شماره هاي دفتر تماس بگيريد

    پاسخ
    • مصطفی
     1 دی 1399 19:38

     باسلام ودرود.
     ممنون ازاطلاعات خوبی که دراختیارمون گذاشتید.
     درضمن من خواستم کارت بازرگانی بگیرم وباوجود اینکه مغازه لوازم یدکی دارم ودر ان مشغول فعالیت هستم مورد تائید بازرس اتاق بازرگانی نشد و گفت برای صدور کارت باید مغازه را عوض کنی .منم یه جا مغازه ارزون گیر اوردم.وقرارداد بستم و پرونده مالیاتی دراین مغازه جدید درست کردم وشماره حساب همون مغازه قبلی رابه اداره مالیاتی دادم. ولی بعد ازسه ماه که طول کشید تا مغازه را برای بازرسی اتاق بازرگانی اماده کردم دوباره مورد تائید اتاق نشد. ومن بعد از سه ماه که هیچ گونه فعالیت دراین مغازه جدیده نداشتم رفتم قرارداد مغازه را در بنگاه فسخ کردم .ونامه عدم فعالیت همراه قرارداد فسخ شده به اداره مالیات برای بستن پرونده ام دادم اما اونها گفتند باید نامه از اتاق برای ما بیارید که به نفع خودتان میشود . ازانجا که بازرس اتاق نامه به من نمی ده ایا دراینده برای من مشکل مالیاتی پیش میاد. ودوماً اینکه هنگام فسخ قرارداد صاحب مغازه پولی که به بابت رهن مغازه داده بودم به صورت چک برام نوشت .ومن سرراهی زدم پا حساب شماره ی خودم . حسابی که پول سود به ان واریز میشه هرماه.
     غافل ازاینکه هنگام تحویل قرارداد فسخ شده
     به کارمند امور مالیاتی این رسید چک را نشونش دادم که باورم کند که مغازه راتخلیه کردم . و گفت برو کپی این رسید رابگیر وهمراه نامه عدم فعالیت و قرارداد فسخ شده کپی بگیر وبیار بزارم رو پرونده ات ومن ترسیدم از ان رسید کپی بگیرم . چونکه فکر می کردم که به اون حسابم دسترسی داشته باشند. (شماره درج شده دررسید چک) .ولی چاره نبود کپی گرفتم و اخر کاری شماره پرونده به من دادند گفتند کارشما تموم شد رسیدگی می شود. به نظر شما حالا که اداره مالیات می تونه به حساب اصلی بانکیم که دستمزد زحمات ۱۰ سال من است. وارد بشه. ومقدار سرمایم را بدونه. ایا احتمالش هست به سرمایه ی من گیر بدن وسوال جواب بشم. و سوم اینکه . اداره مالیاتی می تونه از سودهای بانکی من مالیات بگیره ؟
     قبلاً به خاطر اینکه وقت گذاشتید ونامه ی من را مطالعه نمودید.از خداوند برای شما دعا و ارزوی موفقیت وسعادت در دوجهان می کنم.🙏🙏🙏🙏

     پاسخ
     • کارشناس پرشین تکس - عبدی
      20 بهمن 1399 15:34

      سلام وقت بخیر سود بانکی از مالیات معاف هست یعنی بابت سود بانکی از شما مالیات دریافت نمیشه.

   • دولتی - کارشناس پرشین تکس
    9 آذر 1399 14:18

    لطفا با شركت تماس بگيرين

    پاسخ
    • محسن دوست محمدی
     6 دی 1399 07:55

     سلام دوستان گرامی من تا بحال هرچی معامله انجام دادم به حسابم پرداخت نمیشه الان در حال حاظر اداره مالیاتی جلو گیری از تراکنشها ی منو را انجام داده و کجا چگونه ببینیم تراکنشها ی معاملاتمون را

     پاسخ
   • دولتی - کارشناس پرشین تکس
    17 آذر 1399 11:14

    سلام لطفا با شماره های شرکت جهت مشاوره تلفنی تماس بگیرید

    پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   17 آذر 1399 11:26

   با سلام زمان مشخصی نداره

   پاسخ
   • سلام برا حساب بانکی امسال از چه میزان حساب واریز و برداشت مالیات میزنن رو حسابمون؟؟

    پاسخ
    • کارشناس پرشین تکس - عبدی
     20 بهمن 1399 15:56

     جمع ورود و خروج حساب بیش از ۵ میلیارد تومان

     پاسخ
 • سلام من در خارج از کشور درامد دارم و از طریق صرافی ها پول خود را به حساب خود در ایران انتقال میدهم .ایا این پول در صورتی که بالای 5 میلیارد باشد مالیات شاملش میشود؟

  پاسخ
  • من هم همین مشکل رو دارم اتفاقا

   پاسخ
  • این سوال من هم هست که در آمد بیشتر از پنج میلیارد داشته باشیم مالیات را چگونه باید پرداخت کنم که مشکل قضایی واسم پیش نیاد؟

   پاسخ
   • کارشناس پرشین تکس - عبدی
    20 بهمن 1399 16:01

    شما درصورتی که فعالیت داشته باشید یا به صورت شخص حقیقی یا به صورت شخصیت حقوقی میتونید در اداره مالیات ثبت نام کنید و هرسال مفاصای مالیاتی بگیرید در این صورت برای شما مشکلی ایجاد نمیشه

    پاسخ
 • سلام
  ماده ۱۵۷ قانون مالیات میگه ۵ سال گذشت دیگه مودی نباید مالیات بپردازه
  مالیات سال ۹۳ را که تا آخر ۹۸ فرصت داشتن برای ابلاغ در آبان ۹۹ به من ابلاغ کردن
  آیا میتونم از این قانون استفاده کنم و پرداخت نکنم
  مالیات گردش حساب هست

  پاسخ
 • مریم رئیسی
  20 آبان 1399 08:54

  سلام سال ۹۲ جهت گرفتن تسهیلات با حسابم کار کردم،و درخواست پروانه کسب طلافروشی دادم،الان رو حسابم مالیات بستن،چیکار میتونم بکنم.در ضمن اکثر واریزی ها از جانب همسرم بوده

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:15

   مسلام اگر همسرتان مدارك انتقال وجه رو نگهداري كرده باشند و ماليات درآمد عملكرد هم پرداخت كرده باشندقابل دفاع هست

   پاسخ
  • حشمت الله قاسمیان
   11 بهمن 1399 21:59

   باسلام وخسته نباشید اینجانب یه قرار داد بایه شرکت نوشتیم که زیر قرار داد ذکرکردم که کلیه کسورات باشرکت باشه اما حالا شرکت فرستادش دارایی من که خودم روی کارنزدیک دویست میلیون ضرر کردم که قرار بود شرکت بده ولی هنوز بهمون نداده ولی بهم گفت که داراییش خود شرکت میده دیگه دارایی کاری به من ندارد متشکرم

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر ، هر شرکتی مسئول پرداخت مالیات بر درآمد و سایر تکالیف مربوط به مالیات می باشد ، و هر قراردادی که با طرف مقابل داشته باشید در بحث مطالبه مالیات کن لم یکن تلقی خواهد شد

    پاسخ
 • اصلاح میکنم 100 میلیون تومان منظورم بود

  پاسخ
 • با سلام.در جدول نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب که در بالا اوردید مبلغ 100 میلیارد تومان برای سقف ذکرشده.امسال ایا بر این اساس محاسبه میشه.امسال سقف قطعی کدام هست.

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:13

   سلام اين مبلغ اعلام شده سازمان براي سال٩٨ هست و

   پاسخ
   • روح انگيز سبحاني
    2 دی 1399 11:58

    من مسئول أمور اداري يك تصوير برداري خصوصي هستم هر ماهً كارفرما حقوق كاركنان را طَي يك فقره چك بنام من واريز ميكند و من همان روز مبلغ را از حساب خودم به حساب كاركنان كارت به كارت واريز ميكنم آيا اين گردش تراكتش ها براي من اشكال ايجاد ميكند از بابت ماليات و…

    پاسخ
    • کارشناس پرشین تکس - عبدی
     20 بهمن 1399 15:54

     اگر بیمه شما از شرکت به عنوان کارمند رد بشه مشکلی نیست ولی شما از بابت محکم کاری از شرکت نامه دریافت کنید که شما رو به عنوان تنخواه دار استخدام کردن

     پاسخ
 • وقتتون بخیر
  اگر گردش حساب بالای ۵میلیارد باشد چه زمانی(برای امسال) و چه گونه اداره مالیات اطلاع رسانی میکند؟

  پاسخ
 • امین نبیی
  14 آبان 1399 14:00

  سلام با عرض خسته نباشید.یکی از دوستانم با حساب من 200 میلیون گردش داشته اما پول من نبوده حالا همینطور استرس دارم که احضارم کنن چه اتفاقی میوفته؟؟

  پاسخ
 • امین نبیی
  14 آبان 1399 13:55

  واریزی هم از طریق صراف بوده که بهشون ارز دیجیتال فروخته شده بنظرتون مشکلی پیش میاد؟؟

  پاسخ
 • امین نبیی
  14 آبان 1399 13:47

  سلام گردش حساب من تا الان 200 میلیون بوده اما پول دوستم بوده حالا همینطور استرس دارم که احضارم کنن چه اتفاقی میوفته؟؟

  پاسخ
  • امیر احمدیان
   2 آذر 1399 19:23

   8- چنانچه بر اساس ادعای اشخاص حقیقی، اطلاعات تراکنش‌های بانکی واصله این اشخاص مربوط به شخص دیگری بوده و طرف مقابل نیز کتباً این موضوع را اعلام و مدارک، مستندات و دلایلی مبنی بر رد موضوع وجود نداشته باشد، می‌بایست در راستای مقررات قانونی اقدامات لازم در خصوص شخص جدید انجام پذیرد.
   اگه دوستت قبول کنه
   نگرانش نباش

   پاسخ
 • عرض سلام
  اگر بنده چک را وصول کرده و به حساب شخص دیگری واریز کنم(در واقع پول به حساب من نیامده)آیا این هم مشمول همان ۵میلیارد میشود یا صرفا مقدار ورودی و خروجی حساب ملاک هست؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   11 آبان 1399 18:26

   خیر چون به حساب شما وصول نشده جز گردش حساب شما محسوب نمیشه.

   پاسخ
 • امیر علی
  10 آبان 1399 01:14

  سلام
  این قانون که سالیانه ۵ میلیارد از چه سالی شامل مالیات میشه میشه بفرمایید ؟
  کلا مالیات حسابها از چه سالی دریافت میشه از سال ٩٩ یا قبل آن هم؟!

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   14 آبان 1399 12:55

   سلام از سال ٩٣ در دست بررسي هست
   و پرونده هايي هم داريم كه زير مبلغ ٥ ميليارد هست

   پاسخ
  • این قانون شامل خرید و فروش سهام در بورس بالاتر از پنج میلیارد در سال هم میشه؟ ناگفته نماند هنگام خرید و فروش سهام ما یه مقدار مالیات پرداخت میکنیم؟

   پاسخ
 • سلام
  از المان بالاتر از ۵ میلیارد به حساب من واریز شده
  از طریق صرافی ایا این تراکنش شامل مالیات میشود
  ممنون از جواب شما

  پاسخ
 • سلام
  بابت کشیدن چک با مبالغ دویست میلیون تومان هم باید مالیات پرداخت؟
  ایا اگر انتقال با ساتنا تا حدود پانصد میلیون باشه هم مالیات تعلق میگیره؟
  بنظرتون انتقال پول رو با ساتنا انجام بدیم بهتره یا چک؟
  سپاس

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:10

   گردش حساب به هر صورت تا سقف ۵ میلیارد تومان به بالا مشمول مالیات خواهد شد و توسط دارایی رسیدگی خواهد شد

   پاسخ
 • صدرا احسانی
  4 آبان 1399 20:29

  مجددا سلام عرض شد.
  ببخشید در این قانون، ملاک تراکنش های یکسال، ۵ میلیارد است یا کلا ۵ میلیارد بدون توجه به مدت سال، ملاک است؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:12

   با سلام
   ملاک تراکنش ۵ میلیارد تومان در سال یعنی ۲.۵میلیارد تومان ورود و ۲.۵ میلیارد تومان خروج از حساب

   پاسخ
 • صدرا احسانی
  4 آبان 1399 20:25

  سلام. خدا قوت
  ۳ سوال دارم. لطف کنید و پاسخ دهید سپاسگزارم.
  درآمد حاصل از معاملات بورس از طریق کارگزاری بورس به حساب واریز میشود و سپس دوباره جهت معاملات بعدی به کارگزاری واریز میشود. مبلغ تراکنش بانکی بالای ۵میلیارد میگردد.
  ۱_در اینصورت هم پرونده مالیاتی تشکیل میشود؟
  ۲_ منبع ورود و خروج پول آیا به عنوان مشکوک محسوب میشود، یعنی حکم نامشخص را دارد؟
  ۳_ اگر قرار باشد باز هم این روند ادامه پیدا کند چه پیش می آید؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:14

   تراکنش های حاصل از بورس شامل مالیات نمیشود چون قبلا مالیات آن اخذ شده واگر احیانا برای شما پرونده مالیاتی تشکیل بشه میشه اثبات کرد که بابت معاملات بورسی بوده و مالیاتی به این معاملات تعلق نمیگیره

   پاسخ
  • حشمت الله قاسمیان
   11 بهمن 1399 21:58

   باسلام وخسته نباشید اینجانب یه قرار داد بایه شرکت نوشتیم که زیر قرار داد ذکرکردم که کلیه کسورات باشرکت باشه اما حالا شرکت فرستادش دارایی من که خودم روی کارنزدیک دویست میلیون ضرر کردم که قرار بود شرکت بده ولی هنوز بهمون نداده ولی بهم گفت که داراییش خود شرکت میده دیگه دارایی کاری به من ندارد متشکرم

   پاسخ
 • ادمین محترم کسی بوده که که تا بحال مورد رسیدیگی ممیزی دارایی برای داشتن حسابهای بالای 5میلیارد واقع شده باشه؟
  ضمن اینکه الان دیگه مبلغ 5میلیارد خیلی پول زیادی نیست برای کارپردازان و حسابدار یا صندوق داران یه شرکت

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:17

   بله ما رسیدگی به چندین پرونده تراکنش مالی رو در پرونده های مودیان محترمی که به مجموعه پرشین تکس مراجعه کردن در دست کارمون داریم

   پاسخ
   • یعنی شما از طرف امور مالیاتی رسیدگی میکنید؟

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     8 آبان 1399 10:19

     سلام مجموعه پرشين تكس مشاور مالياتي شما در اين مباحث خواهند بود

     پاسخ
     • سلام ورودی به حساب من 3700 سه میلیارد هفتصد بود و خروجی 3100 شغلم لوازم کامپیوتریه جواز کسبم نداشتم اکثرا هم به دیجی کالا فروختم که اسناد واریزی هست بمن گفتن ماده 169برای من اعمال میشه یعنی چقدر مالیات میگرن از من در ضمن شرکت شما چه کمکی بکنم می‌تونه بکنه

     • سلام وقت بخیر ، در صورتی که دیچی کالا برای شما گزارش ارسال کرده و شما پرونده مالیاتی نداشته باشید ، اگر ممیز برای شما برگ تشخیص صادر کند ، مشمول جریمه 169 می شوید ، در صورتی که نیاز به مشاوره و دفاع بودید مجموعه پرشین تکس در خدمت شما است لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مراحل انجام کار را خدمتتان اعلام کنند ، موفق باشید

 • ایمان باغانی
  2 آبان 1399 22:45

  سلام حساب من ۳۴۰ میلیون گردش حساب داشته کمتز از یک ماه آیا مالیات باید بدم؟؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:18

   ملاک تراکنش بانکی سالیانه هست شما باید پرینت بانکی تون رو چک بفرمایید مجموع گردش ورود و خروج از بانک شما نباید بیشتر از ۵ میلیارد تومان در سال باشه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من برای عموم کار واریز انجام میدادم با حساب خودم مبلغ بالا مالیات میاد یعنی برام؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ، اگه یک چک رو وصول کنیم و مبلغش رو به حساب شخص دیگری واریز یا ساتنا کنیم جزو تراکنش برای ما محسوب میشه یا خیر؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   23 مهر 1399 19:50

   سلام
   هر گونه وصولي تراكنش محسوب ميشه. ستون بستانكار پرينت بانكي شما مد نظر هست بعنوان درآمد

   پاسخ
 • سلام من کارمند هستم و با یکی از دوستان کار جانبی راه اندازی کردیم که هنوز ثبت شرکت انجام نشده به صورت کامل و من به عنوان سرمایه گذار شریک شدم و کلیه تراکنش های مالی توسط من انجام میشه ، با توجه به گردش بالای حسابم پیشنهادتون چیه که به مشکل مالیاتی بر نخورم .

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   23 مهر 1399 19:53

   سلام
   مدارك و مستندات لازم نگهداري كنيد مدارك خريد كالا و فاكتور فروش كه انجامميشه

   پاسخ
  • مهندس نادر حسینی
   6 دی 1399 16:31

   البته مدارک و مستندات زمانی به کار میاد که شما قبلا مالیات اون درآمد رو داده باشین و اگر مالیاتی ندادین طبق جدول ماده ۱۳۱ محاسبه میشه

   پاسخ
 • تکلیف تسهیلدارا چیه؟ بخاطر محدودیت های سقف انتقال پول مجبورن بخشی از پولو از حساب خودشون ساتنا کنن

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:33

   باید ثابت کنن که این تراکنش بابت کار شرکت بوده که معمولا کار سختی هست مخصوصا اگر شرکت همکاری لازم رو با تحصیلدار نداشته باشه و تا حد امکان نباید این کارو انجام بدن

   پاسخ
 • سلام
  آيا تراكنش حسابهاي افراد خانواده همسر و فرزند هم جزء تراكنش هاي سرپرست محاسبه ميشه؟

  پاسخ
 • معروفی
  16 مهر 1399 02:45

  سلام سپرده‌های بلند مدت مثلا یکساله شامل مالیات میشه آگه مبلغش بیشتر از ۵ میلیارد باشه؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:24

   سلام
   بله. لازمه مشخص بشه اين پول به چه صورت تحصيل شده است

   پاسخ
 • سلام. طبق این جدول بالا بیش از ۵۰ تونن باید مالیات بدیم اما باز گفتین بیش از ۵ میلیارد در سال مالیات تعلق می گیره. این رو لطفاً بیشتر توضیح می فرمایید

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:39

   تراکتشهای بالای ۵ میلیارد تومان از سال ۹۳ به بعد صدق میکنه و توسط دارایی رسد میشه

   پاسخ
 • سلام. این قانون که گفته شده بود تا ۳۷ میلیون به هر حساب، مشمول مالیات نمیشه و بعد برای بیش از این عدد واریزی، به صورت پلکانی تا ۱۰ درصد به مازاد ۳۷ تومن مالیات تعلق می گیره آیا درسته؟

  پاسخ
 • من حدود ی میلیارد تومن سهام بورسی دارم و واسه خرید و فروش اونها طبق قانون بورس مالیات میدم حالا اگر سهامم رشد کردن و خواستم بفروشم با توجه به اینکه مالیات کسر میشه لحظه فروش و پول به حساب بانکی من توسط کارگزار واریز میشه ایا وقتی به حساب بانکی من میاد و منبع پول هم کاملا مشخص آیا باز روی پول حاصل از فروش سهام من که قبلا مالیاتش رو دادم باز مالیات تعلق میگیره؟؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:29

   سلام خیر بابت این تراکنش دیگه مالیاتی لز شما گرفته نمیشه چون قبلا مالیاتش پرداخت شده

   پاسخ
 • سلام من در شهرکهای دور افتاده تهران دفتر خدماتی دارم وتراکنش کارتخوان خ بالاست وبع دلیل اینکه در این منطقه عابر بانکی وجود ندارد اکثرا میان و منم بخاطر این که پول نقد هروز نبرم بانک کارت میکشم و پول نقد میدم این هم شامل مالیات میشه

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:30

   بله کلیه تراکنش پز شما درآمد شما محسوب میشه و باید مالیاتش رو پرداخت کنید

   پاسخ
   • با سلام با توجه به اینکه قانون مالیات بر تراکنش بانکی از سال ۹۳به بعد رو شامل میشه.والان به ما ابلاغ میشه که بیش از ۵ سال گذشته بازم باید رسیدگی بشه.
    چون برای مالیات تا ۵ سال میتونن رسیدگی کنن

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     17 آذر 1399 11:18

     با سلام لطفا وقت مشاوره حضوری بگیرید

     پاسخ
    • مهندس نادر حسینی
     6 دی 1399 16:33

     معمولا قبل از پنج سال برگه تشخیص رو ممیز می‌کشه و هروقت وقتش خالی شد ابلاغ میکنه
     Accyar.com
     اینستاگرام nader_hoseini1

     پاسخ
     • سلام وقت بخیر ، نمیتونه هر وقت که دلش خواست ابلاغ کنه می بایست تا 3 ماه به مودی ابلاغ کنه
      ماده 157 ـ نسبت به مودیان مالیات بر درآمد که در موعد مقرر از تسلیم اظهارنامة منبع درآمد خودداری نموده‌اند یا اصولا طبق مقررات این قانون مکلف به تسلیم اظهارنامه در سر رسید پرداخت‌ مالیات نیستند مرور زمان مالیاتی پنج سال از تاریخ سر رسید پرداخت مالیات می‌باشد و پس از گذشتن پنج سال مذکور مالیات‌ متعلق قابل مطالبه نخواهد بود، مگر این که ظرف این مدت درآمد مودی تعیین و برگ تشخیص مالیات صادر و حداکثر ظرف سه ماه ‌پس از انقضای پنج سال مذکور برگ تشخیص صادره به مودی ابلاغ ‌شود.

 • سلام /اگر کسی در فارکس فعالیت کند و سود کسب شده در فارکس را که بیش از 5 میلیارد تومان هست بخواهد به حساب بانکی اش منتقل کند ایا مجازات میشود با توجه به ممنوع بودن فارکس در ایران؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:26

   سلام
   ارز ديجيتال جرم محسوب نميشه
   لطفا كامنتهاي قبلي رو مطالعه بفرماييد

   پاسخ
   • سلام
    بنده سال ۹۳ تو گمرک رجایی بندرعباس به عنوان کارمند یه شرکت مشغول به کار ترخیص شدم که امروز مبلغ ۸۰ میلیون برام مالیات زدن در صورتی که گردش مالی حساب بنده تو سال ۹۳ زیر ۵میلیارد بوده لطفا یه راهنمایی کنید
    باتشکر

    پاسخ
    • ژیلا عبدی
     28 مهر 1399 19:35

     لازم هست که پرینت حسابهای شما و پرونده تون بررسی بشه وازاین طریق از پرونده تون دفاع بشه.دراین خصوص کارشناسان و وکلای مالیاتی پرشین تکس میتونن به شما کمک کنند وهمراه شما هستند

     پاسخ
   • با سلام کسی که گردش بالایی بر اساس خرید و فروش ارز دیجیتال داره و بالای ۵ میلیارد هم هست نحوه محاسبه مالیات و قانونش چجوریه؟ همین که ثابت کنیم جهت خرید و فروش ارز دیجیتال بوده کافیه و مشکلی پیش نمیاد ؟

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     17 آذر 1399 11:16

     با سلام هرگونه کسب درآمد در صورتیکه در قانون مالیاتهای مستقیم معاف مالیاتی نباشد مشمول مالیات میباشد

     پاسخ
 • سلام.اگر مبلغی مثلا یک نیلیارد از فارکس که بورس جهانی است کسب درامد کرده باشیم و به حسابمان آمده باشد بعد خارج بشه که جمعا میشه ۲ تومن.بقول شما حساب نمیشه.ولی اگر بشه ۲.۵ بیاد و ۲.۵ خارج بشه و فرقی نداره از کدوم حساب باشه شامل مالیاته.درستع؟

  پاسخ
 • من يك پسر ٦ ساله دارم يك حساب براي باز كردم ولي خودم حق برداشت دارم و برداشت و واريز مي كنم اين حساب جز تراكنش من ميشه يا پسرم

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:28

   سلام
   سرپرست حساب كودكان صغير صاحب حساب محسوب ميشن

   پاسخ
 • مسعود
  8 مهر 1399 21:59

  سلام میگم تو عرض سال ۵ میلیارد ورود و ۵ میلیارد خروج داشته باشه یا جمع کل ۵ میلیارد.

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:37

   در طول سال جمع تراکنش یعنی ورود+خروج اگر از ۵ میلیارد تومان بگذره توسط دارایی رسد خواهد شد

   پاسخ
 • اگه كسي ٥٠ ميليارد داخل سپرده خود داشته باشد سود دريافت كند شامل ماليات ميشود

  پاسخ
 • با سلام
  گردش کل یک ساله ی حسابهامون را از کجا میتونیم خودمان داشته باشیم و ببینیم؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:36

   سلام میتونید از بانک پرینت بانک بگیرید و جمع بدهکار و بستانکار شما اگر بالای ۵ میلیارد تومان باشه توسط دارایی رسد خواهد شد

   پاسخ
 • سلام شما گفتید که گردش حساب از مبلغ 5 میلیارد به بالا شامل حساب رسی مالیاتی می شود یعنی اگر کسی زیر 5 میلیارد گردش مالی داشته باشد شامل حساب رسی نمی شود و آیا در اینخصوص فرقی بین افراد حقیقی (فردی که کسب و کاری ندارد)و حقوقی وجود دارد؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:35

   سلام
   زير ٥ ميليارد نياز به گزارش حسابرس رسمي نيست

   پاسخ
 • علی از مشهد
  1 مهر 1399 15:52

  سلام
  ببخشید کار ما خرید و فروش آهن آلات هست
  پول زیادی میاد به حساب و میره
  در سال حدود 20میلیارد ورود خروج دارم
  البته پدرم جواز کسب دارن و چون یک چک دادن بابت کسی با حساب من کار میکنند
  فقط میخوام بدونم که وقتی درآمد ما از این مبلغ خیلی کمتر از چیزی هست ک باید باشه… باید چیکار کنیم دقیقا و حدود چقدر مالیات تعلق میگیره؟ و اگه فاکتور ها و… رو ارائه بدیم به نام پدر به عنوان مدرک قابل دفاع میشه ازش استفاده کرد؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:32

   سلام
   شما فاكتور خريد و فروش كه داشته باشيد و خود اظهاري كرده باشيد و ماليات درآمد رو پرداخت كرده باشيد مشكلي نخواهيد داشت

   پاسخ
 • سلام
  خسته نباشيد 
  اگه يك نفر چند حساب داشته باشه ماليات برا اون حسابي كه به اداره ماليات اعلام ميكنه ميشه يا براي اون كد ملي

  پاسخ
  • سلام
   حساب بررسی میشه
   و در صورتی که کد ملی شما وابسته به حسابهایی باشه که مجموع ورود و خروج آن بالای 5 میلیارد تومن باشه روی کد ملی هم لازمه پاسخگو‌باشین

   پاسخ
   • ایمان باغانی
    2 آبان 1399 22:41

    سلام حساب من ۳۴۰ میلیون گردش حساب داشته کمتز از یک ماه آیا مالیات باید بدم؟؟

    پاسخ
 • شهرام شمشیری
  25 شهریور 1399 03:30

  با سلام

  آیا تراکنش های بانکی شامل فعالین در حوزه بورس هم میشود؟

  سوال اول :

  چون مالیات درآمد حاصل از فروش سهام در همان لحظه توسط کارگزاری کسر میشود .

  ولی به تبع وجوه زیادی از محل دریافت و پرداخت به کد بورسی به حساب افراد می آید .

  و سوال دوم اینکه : این قضیه در خصوص افرادی که سبد گردانی قوم و خویشی انجام میدهند و وجوه دوستان و اشنایان را به حساب خودشون واریز کرده و سپس به کد بورسی حواله میزنند و برای برداشت هم همین پروسه طی میشود ، هم میشود یا خیر ؟

  پاسخ
  • سلام
   شامل گردش حساب بالای 5 میلیارد ورود و خروج پول میشه
   اما قابل دفاع

   پاسخ
 • سلام من حسابدار یه شرکت پیمانکاریم وجه تنخواه به حساب من واریز میشه ، پول مالیات و بیمه ی حقوق هم هم به حساب من واریز میشه من اون ها رو واریز میکنم علاوه بر اون دو سه مورد حقوق افرادی که حساب مربوط به بانکی که ما حقوق رو چک میکشیم ندارند هم چون تهران نیستند از حساب من واریز میشه(حقوق من به این حساب واریز نمیشه) من شنیدم اگر گردش حسابم از 5 میلیارد تومان بیشتر هم بشه چون این موارد در دفاتر شرکت آورده میشه برام مشکلی پیش نمیاد.همه ی اسناد و ضمائم مربوط به حساب من موجوده.
  آیا درسته که اگر گردش حسابم از 5 میلیارد بیشتر هم بشه مشکلی برام پیش نمیاد؟مالیات هم نمیخوره؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   23 شهریور 1399 12:11

   درصورتی که بشه اثبات کرد که همه گردش ها به عنوان تنخواه در دفاتر شرکت ثبت شده از شما سلب مسئولیت خواهد شد ولی این کارو انجام ندید بهتره براتون

   پاسخ
 • سلام
  درصد مالیات چگونه حساب می شود؟برای مثال در برگه گردش حساب میزان قابل بررسی ۱ میلیارد باشد مالیات ۲۵ درصد این مبلغ است؟؟

  پاسخ
  • معین صادقی
   26 شهریور 1399 14:03

   نرخ علی الراس صنعت خود را پیدا کرده و در مبلغ تراکنش ضرب کنید(میشه درآمد مشمول مالیات). 25 درصد حاصل ضرب به عنوان مالیات شما خواهد بود

   پاسخ
  • سلام
   شامل گردش حساب بالای 5 میلیارد ورود و خروج پول میشه
   اما قابل دفاع

   پاسخ
 • سلام من برای خرید خانه 900 میلیون تومان طلا به شخصی فروختم و به حسابم واریز شد آیا شامل مالیات می شود .

  پاسخ
  • در صورتیکه بعنوان‌درآند اتفاقی بهش نگاه بشه بله شامل مالیات میشه

   پاسخ
   • سلام من صرافی ارز دیجیتال دارم .اگر تراکنش ها بالای ۵ میلیارد باشه. با ما تماس میگیرن؟ و اینکه صرافی ارز دیجیتال مجوزی نداره مشکل ساز نمیشه؟ بعد اینکه محاسبه چطور میخواد انجام بشه. شاید پولی از قبل پس انداز بوده از کارتی وارد کارت جدید شده‌ . و ربطی به در امد سایت نداشته. اینو باید چیکار کرد

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     17 آذر 1399 11:12

     سلام روزبخیر لطفا جهت مشاوره حضوری با مشاورین شرکت ,با شماره های شرکت تماس بگیرین

     پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر. من تنخواه دار یک شرکت عمرانی هستم و بنا به نوع کارم طی سال حدود 400 میلیون به حسابم واریز میشه و من هر بار حسابم پر و خالی میشه. آیا مالیاتی برای من منظور میشه؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 شهریور 1399 21:59

   سلام تر‌‌‌‌‌‌‌‌اکنشهای بالای ۵ میلیاردپیگیری و اظهار میشن و براشون درآمد درنظر گرفته میشه به این صورت که اگر شما درطی سال ۲ونیم میلیار تومان به حسابتون اومده باشه و ۲ونیم میلیارد از حسابتون خارج شده باشه جمعا تراکنش شما به ۵ میرسه و از طرف سازمان حسابتون بررسی خواهد شد.

   پاسخ
   • سلام بنده مدیرعامل یک شرکت هستم و از طرف یکی از آشناهامون که ترکیه بودن پیشنهاد قرارداد مسئولیت وصول مطالبات رو با کارمزد ۵/. درصد در ایران به ما دادن و قراردادم بستیم و از اوایل آذر ماه ۹۸ تا پایان اسفند ۹۸ در مجموع مبلغ ۴۱ میلیارد وصولی داشتیم که به حساب هایی که از طرف اون شرکت ترکیه ای اعلام می‌شد (شماره حساب ها مربوط به ایران بود) همون مبلغ ها رو واریز میکردیم حال خواستم بدونم که آیا چنین چیزی رو باید در اظهار نامه قید کنم یا خیر و آیا چنین قرارداد هایی از نظر امور مالیاتی پذیرفتنی است و اینکه ما کلا ۲۰۰ میلیون تومان کارمزد گرفتیم چقدر مالیات باید بدیم. ممنون میشم جوابم رو بفرمایید

    پاسخ
    • ژیلا عبدی
     23 شهریور 1399 12:07

     سلام اگر واریزی ها(وصولی ها)به حساب شرکت اومده و شما به حسابهای مقصد واریز کردید بله باید در دفاتر قید بشه چون درغیر این صورت براتون درآمد محاسبه ومالیات ازشما اخذ خواهد شد.
     اگر قراردادتون معتبر و قانونی باشه بله مورد قبول هست

     پاسخ
    • سلام من چند باری واریز شده برام تو حساب شخصی و برداشت زدم یعنی مالیات میاد برام؟

     پاسخ
     • ژیلا عبدی
      6 آبان 1399 18:19

      ملاک تراکنش بانکی سالیانه هست شما باید پرینت بانکی تون رو چک بفرمایید مجموع گردش ورود و خروج از بانک شما نباید بیشتر از ۵ میلیارد تومان در سال باشه

    • مهندس نادر حسینی
     6 دی 1399 16:44

     در واقع شما باید در درآمدهای غیر عملیاتی در اظهارنامه این مبلغ رو منعکس می‌کردید (210 میلیون رو) و مالیات اون رو پرداخت میکردید در صورت اثبات مبلغ کل که برای شما نبوده که سختم هست شما باید مالیات اون ۲۱۰ میلیون رو پرداخت کنید

     پاسخ
 • با سلام
  بنده هیچ شرکت یا موسسه ای ندارم و یک کارمند حسابداری جز در شرکت خصوصی هستم که پاره وقت کار می کنم ، چند روز پیش مسئول شرکت یک چک به مبلغ 150 میلیون تومان به من داد و گفت این را به وصول و به حساب یک صراف در تهران واریز کن ، کل عملیات بانکی حدود 40 دقیقه طول کشید
  سوال بنده این است که آیا این وصولی و پرداختی ( پر و خالی شدن حساب بنده در عرض 40 دقیقه ) شامل حذف یارانه یا معیشت می شود ؟
  کل حقوق بنده ماهیانه حدود 2 میلیون تومان میباشد
  با تشکر

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   18 شهریور 1399 20:53

   سلام فعالیت ما درحوزه مالیات هست و سوال شما به حوزه مالیات مربوط نمیشه.

   پاسخ
  • هیچ وقت هیچ وقت این کارو نکن که از حساب خودت برای کارفرما استفاده کنی

   پاسخ
 • ببخشید مگه دیوان عدالت برای قبل از 95رای نداد که نباید مالیات برای تراکنش ها داده بشه؟

  پاسخ
 • باسلام من یک سوال در خصوص هزینه ها دارم میخوام بدونم مبلغی که یک شرکت به عنوان قسط بانکی پرداخت می کند و مربوط به تسهیلات دریافتی جهت احداث کارخانه و سرمایه درگردش آن بوده می تواند در پرونده مالیاتی آن شرکت هزینه بحساب بیاید و مالیات را کاهش دهد؟،این تسهیلات مجدد تقسیط شده و تاریخ تقسیط سال ۹۸ می باشد،متشکرم

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   10 شهریور 1399 19:46

   سلام بله درصورتی که هزینه بهره به درستی شناسایی بشه مورد قبول دارایی هست.

   پاسخ
   • محسن دوست محمدی
    6 دی 1399 08:02

    میتونم یک خواهش بکنم چگونه تراکنشها ی معاملاتمون را در دفتر شما ببینم تا ببینم چقدر مالیات باید پرداخت بکنم وبعد پرداخت مالیات شما انتقال به حساب بانک را انجام میدهید چقدر طول میکشد

    پاسخ
    • کارشناس پرشین تکس - عبدی
     20 بهمن 1399 15:52

     لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید چون سوالتون واضح نبود و من متاسفانه منظور شمارو متوجه نشدم.
     موفق باشید

     پاسخ
 • من جدیدا یک دستگاه خودپرداز گرفتم و حدود رو ده الی پانزده میلیون تومان به حسابم واریز میشه و من برداشت نقدی میکنم
  ممکنه راهنمایی کنید چکار کنم که بعداً مشکلی ایجاد نشه.
  ممنون

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 شهریور 1399 10:23

   سلام بااین اوصاف قطعا تراکنش شما سالیانه بالای ۵ میلیار میشه و توسط دارایی مورد بررسی قرار میگیره و درآمد محسوب میشه براتون.

   پاسخ
 • سلام بزرگوار وقت بخیر
  پولی از خارج کشور به حسابم پایا شده بود،
  اما قبل از اینکه به حساب بانکیم بشینه ،از طرف بانک مرکزی مسدود شده و شامل عوارض و مالیات شده و بعد از آن احراز هویت ….
  آیا همچین چیزی صحت داره ؟

  پاسخ
 • سلام. من دفتر پیشخوان روستایی دارم و چون تو روستا بودم و درآمدم کم بود مشتری از پوز دفتر کارت می‌کشیدو بهش پول نقد میدادم یا از حساب خودم واسش کارت ب کارت میکردم فوقش هزار تومن کارمزد میگرفتم. همینجوری تراکنش حسابام بالا رفته. الانم حرف مالیات شده. خیلی نگرانم ک واسم مالیات بیاد. میخواستم بدونم چی میشه الان؟

  پاسخ
  • بهنام شیری
   17 مرداد 1399 21:15

   سلام واریز بحساب درآمد شما محسوب میشود و مشمول مالیات است

   پاسخ
  • سلام لطفا به این سوال من پاسخ بدین ممنون میشم
   برای من از کشور کانادا پول واریز میشود ایا به من مالیات میخوره

   پاسخ
 • روز بخیر
  اگر ملکی فروش رفته باشه و مالیات فروش پرداخت شده باشه برای ۱۰ میلیاردی که وارد حساب شخص میشه باز هم مالیات گرفته میشه؟!

  پاسخ
  • در صورتي كه اين مبلغ مربوط به معامله ملك باشه و ماليات قبلا اخذ شده باشه مجدد ماليات تعلق نميگيره

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  من یک مهندس برق هستم
  جدیدن وارد معامله گری و ترید در زمینه بازر سهام ایران و فارکس و ارز های دیجیتال شدم
  و به کار ماینینگ و نوسان گیری مشغول هستم.
  درآمد متوسط 3 گذشته من حدود 4 میلیون تومن بوده.
  ولی از ابتدای امسال درامد متوسط روزی 1 میلیون تومن ، و ماهی تا 50 میلیون تومن میرسه.
  و من ازر های دیجیتال رو در کیف های مختلف دیجیتال ی نگهداری می کنم و در صرافی های مجاز خرید فروش انجام میدم ، چه ارز ها رو به ریال تبدیل می کنم و به حساب م منتقل می کنم و چه برعکس.
  این گردش حساب بالای من چه مشکلی می تونن ایجاد کنه
  آیا این که در صرافی این معاملات انجام میشه ، مشکلی ایجاد میشه !؟؟
  ارزهای دیجیتال قانون خاصی در کشور نداره
  ولی ماینیگ مجازه !!!
  لطف کنید راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • تراكنش بانكي از محل خريد و فروش سهام با توجه به اينكه سهام در بورس خريداري ميشه و ماليات به نرخ مقطوع طبق ماده ١٤٣ اعمال شده اين مبلغ شامل ماليات نميشود اما در خصوص درآمد ماركتينگ شما مشمول ماليات هستيد

   پاسخ
   • سپاسگزارم

    ولی در ارز دیجیتال ، کار مارکتینگ انجام نمیدم،
    استخراج ارزه ، ماینینگ
    سازو کاری هم ندیدم داشته باشه جایی تو قانون
    این هم مشمول مالیات میشه !؟
    چه جوری باید پیگیری کرد !؟

    پاسخ
    • سلام
     لطفا ابلاغ مصوبه شماره ٥٨١٤٤/ت/٥٥٦٣٧ هيات وزيران مطالعه شود
     يا با مشاوران ما به صورت تلفني در تماس باشد

     پاسخ
  • علی محمدی
   12 مرداد 1399 01:05

   با سلام
   گردش مالی سال ۹۳ من رو استخراج کرده اند و حدود ۱.۷ میلیارد تومن واریز به حساب بوده که نزدیک یک میلیارد اون از دستگاه کارت و کارتخوانی بوده که نزد برادرم بوده و بقیه بابت فروش آپارتمانی بوده که اون سال فروختم و مبلغ جزیی دیگه، خودم هیچ پرونده مالیاتی ندارم و کار تجاری نمیکردم ، ایا میتونم برادرم که پرونده مالیاتی هم داره رو معرفی کنم ؟(برادرم استفاده از حساب و کارتخوان من رو قبول داره )
   ایا راه اعتراض دیگری وجود داره ؟
   اگر نداره مبنای محاسبه چطوره و حدود تقریبی مالیاتی که میگیرند چقدر هست ؟

   پاسخ
   • سلام
    در صورتيكه شماره حساب شما بعنوان تنخواه شركت يا برادرتون بوده باشه. و در دفاتر و اسناد ايشون تراكنش بانكي شما ثبت شده باشه قابليت اثبات و رفع تعرض هست
    تراكنش از محل خويد و فروش ملك با توجه به اينكه ماليات فروش ملك يك بار اخذ ميگردد مجددا شامل نمي شود
    بسته به نوع فعاليت در جدول ضرايب نرخ مورد نظر را جستجو معافيتها را لحاظ و درآمد مشمول ماليات را محاسبه سپس ٢٥ درصد آن ماليات پرداختي ميباشد

    پاسخ
    • با سلام خواستم سوالی داشته باشم در مورد اینکه اگر کسی مقدار وجه حدود ۲ میلیارد را به حساب بانکی برادرم واریز کرده باشد و به مدت ۱۰ روز در حساب ایشان بوده باشد و بعد از ۱۰ روز جهت خرید خانه برای من از طرف ایشان پرداخت شده باشد مشمول مالیات می‌باشد یا خیر ؟ ممنون میشم اگه پاسخ دهید

     پاسخ
    • با سلام خواستم سوالی داشته باشم در مورد اینکه اگر کسی مقدار وجه حدود ۲ میلیارد را به حساب بانکی برادرم واریز کرده باشد و به مدت ۱۰ روز در حساب ایشان بوده باشد و بعد از ۱۰ روز جهت خرید خانه برای من از طرف ایشان پرداخت شده باشد مشمول مالیات می‌باشد یا خیر ؟ ممنون میشم اگه پاسخ دهید

     پاسخ
     • دولتی - کارشناس پرشین تکس
      27 آبان 1399 10:12

      سلام مبلغي كه به حساب شما وارد ميشود ميبايست دبا مستندات ثابت كنيد كه اين مبلغ از حساب برادرتان به حساب شما و سپس به حساب شخص ثالث جهت خريد خانه جابجا شده و ماليات نقل و انتقال نيز پرداخت شده

  • سلام میشه به ادرس ایمیل من پیام بدید hasani_nl@yahoo.com

   پاسخ
 • با سلام
  اگر بنده در شرکتی مشغول بکار شوم و کارم فقط ارسال و دریافت وجه در حساب خودم باشه از قبیل واریز حقوق پرسنل ، مشتری و …
  بعنوان کارگزار تنخواه برام بیمه رد بشه و صاحب شرکت هم تعهد بدهد که اگر به مشکل برخوردم حاضر است اعلام کند این گردش مالی در حساب من ربطی به درآمد بنده نداشته آیا باز هم خطری مرا تهدید می‌کند؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • بهنام سیری
   4 مرداد 1399 23:42

   سلام بهتر است که با حساب شرکت کار کنید ولی اگر مدیریت تعهد کند و مبلغ در حد تنخواه روزانه باشد اشکالی نداره

   پاسخ
 • سلام. الان ارقام داخل جدول درستن یا اعداد بالاتر؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   15 تیر 1399 13:59

   سلام. ارقام داخل متن صحیح هستند.

   پاسخ
  • سلام.من ارز دیجیتال خرید و فروش میکنم روزانه ۵۰ الی ۶۰ میلیون به حسابم واریز میشه از صرافی و دوباره میزنم به صرافیه دیگه.همشون هم به نام خودمه چه حساب بانکیم چه حساب صرافی.ایا مالیات تعلق میگیره؟اگر تعلق میگیره به کل پول واریزیه یا فقط به در امدمه.ممنون

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر ، در صورتی که مجوز داشته باشید به کارمزدی که دریافت میکنید مالیات تعلق میگیره چون درآمد شما همون کارمزدی است که دریافت میکنید ولی اگر مجوز نداشته باشید به احتمال زیاد واریز به حساب رو ممیز ماخذ گرفته و در ضریبی که برای شما انتخاب میکنه محاسبه کرده و از اون به سود میرسه و مالیات مطالبه میکنه

    پاسخ
 • سلام . بنده کارت بانکی رو به یک شرکت چینی که در ایران ثبت نبودند جهت انجام شدن کارشون در سال 96-97 قرض دادم چون در زمینه خدماتی براشون کار میکردم و قرارداد دارم باهاشون. متاسفانه چندین تراکنش حدود یک میلیارد تومان انجام دادند برای پرداخت های خریدشان در ایران. آیا در صورت بروز مشکل در اداره دارایی برای بنده که پرونده مالیاتی ندارم قراردادهای اینجانب با این شرکتها قابل قبول است و یا به عنوان درآمد برای بنده حساب خواهد شد. با تشکر

  پاسخ
  • قرار دادهاي شما در صورت در دست داشتن فاكتور صرفا نشانه معاملات شما ميباشد و پاسخگو ساير تراكنش بانكي شما نيست

   پاسخ
   • سلام ببخشید یه سوال کسیکه ۵ میلیارد تراکنش داره و بخاد بهش مالیات ببندن بر سود اون ۵ میلیارد ۲۵ درصد مالیات میگیرن یا خود ۵ میلیارد ؟ اگه حالت دوم باشه که مردم بدبخت میشن

    پاسخ
 • مبالغ مندرج در ماده 131قانون مالیاتهای مستقیم جهت تعلق مالیات را اشتباه درج نموده اید

  پاسخ
  • مدیر سایت
   10 تیر 1399 14:19

   اصلاح شد. اشتباه به دلیل تبدیل واحد ریال به تومان اتفاق افتاده بود. سپاس از توجهتون.

   پاسخ
   • سلام . من در سال نودو سه در یک شرکت به عنوان خزانه دار کار میکردم و چون حسابهای شرکت به علت تسهیلات معوقه بانکی و بدهی مسدود بود با موافقت و مجوز مدیر عامل وقت با حساب من کار میکردن و الان اداره مالیات من و اظهار کرده و میگه گردش شما در اون سال نوزده میلیارد بوده . چطوری میتونم از خودم دفاع کنم که این پولها برای من نبوده ؟؟؟؟

    پاسخ
 • رجائی زاده
  31 خرداد 1399 02:35

  سلام من سردفتر اسناد رسمی هستم اکنون در حال باز نشستگی هستم تقاضای مفاصاحساب مالباتی کرده ام دارائی از سال ۹۰ تا ۹۵ را میخواهد تسویه حساب بدهد با وجود اینکه هرسال اظهارنامه مالیاتی داده ام ومالیات قطعی شده باز هم برای تسویه حساب مالیات ارزش افزوده پیرینت حساب ۹۰ تا۹۵ را میخواهمد درصورتیکه از۹۵ دادن پیرینت الزامی شده من هم اظهارمامه ارزش افزوده را فصلی ارسال کرده ام
  علاوه بر این فرزندم را طبق ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی برای سردفتری معرفی کرده ام گفتند نگو وجهی نگرفته ام مشمول مالیات اتفاقی می شوی بنویس به هر مبلغی به او واگذار کرده ای حال که ما پنجاه ملیون تومان نوشته ایم خودشان امتیاز دفتر خانه را دوملیارد تومان ارزیابی کرده ومالیات بسیار زیادی ازمن مطالبه میکنند هرچه میگوئیم مالیات از در آمد دریافت میشود میگویند باید بدهی بعد اعتراض کن لطفا من را راهنمائی کنید باتشکر

  پاسخ
  • بهنام شیری
   1 تیر 1399 23:34

   سلام وقت بخیر ، ارزش افزوده میتونه از شما درخواست صورتحساب بکنه چون تا ده سال میتونه از شما مدارک بخواد و بصورت مستقیم نیز از بانک مرکزی درخواست گردش حساب شما رو بگیره ، در هر صورت اگر بابت تراکنش هایی که داشتید اگر ماخذ درآمد نباشد نمیتونن ارزش افزود مطالبه کنن البته درآمد مشمول ، در صورتی که مبلغی از شما مطالبه شد گزارش رسیدگی را دریافت کنید و ماخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کنید ، در صورتی که نسبت به برگ تشخیص اعتراض داشت باشید میتونید روند قانونی را طی کنید و در هیئت های حل اختلاف مالیاتی مجدد مورد بررسی قرار بگیره

   پاسخ
   • بهنام شیری
    1 تیر 1399 23:37

    در مورئ سوال دوم شما ، اگر امتیاز دفتر اسناد رسمی را به فرزاندان خود فروخته اید طبق همان قوانینی که برای فروش در نظر گرفته شده می بایست مالیات دریافت شود و اگر نسبت به مالیات مقطوع یا سرقفلی معترض بودید میتونید اعتراض کنید ، البته من توصیه میکنم حتما از مشاورین مالیاتی کمک بگیرید ، شاید برای خودتون مشکل باشه تنظیم لوایح مالیاتی ، موفق باشید

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     در صورتی که پوز فروشگاه به حساب فردی که تبعه ایران نیست متصل باشد آیا گردش حساب ایشان شامل مالیات می شود؟

     پاسخ
     • بله. افراد خارجي كه در ايران كسب درآمد ميكنند مشمول ماليات هستند

     • سلام وقت بخیر
      من قصد دارم کارت بازرگانی بگیرم و یکی از شروطش گردش مالی حداقل ۲ میلیارد تومن در ساله و من فقط به این قصد می‌خوام گردش مالیم رو بالا ببرم ،ایا شامل مالیات میشم ؟ و مالیاتش چقدره؟

     • دولتی - کارشناس پرشین تکس
      17 آذر 1399 11:01

      سلام بله شامل مالیات خواهد شد جهت راهنمایی بیشتر وقت مشاوره تلفنی بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست