1. پرشین تکس
 2. یادداشت
 3. مالیات بر تراکنش های بانکی و نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب چگونه است؟
مالیات بر گردش حساب های بانکی

مالیات بر تراکنش های بانکی و نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب چگونه است؟

چندی است که اصطلاح جدیدی از قانون مالیات در میان مردم دست‌به‌دست می‌شود؛ این اصطلاح بین عامه مردم به «مالیات بر گردش حساب های بانکی» و بین صاحبان مشاغل و مدیران مالی با نام «مالیات بر تراکنش های بانکی» شناخته می‌شود.

برخی پا را فراتر نهاده و آن را رسماً «قانون مالیات بر حسابهای بانکی» نامیده‌اند و حتی به دنبال فرمول نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب هستند. اما به‌راستی داستان بررسی تراکنش های بانکی و کنترل حساب بانکی اشخاص چیست؟


مالیات بر گردش حساب های بانکی ؛ یک سوءتفاهم بزرگ!

قبل از اینکه داستان بررسی تراکنش های بانکی را بازگو کنیم، بهتر است ابتدا یک سوءتفاهم بزرگ برای شما رفع شود. آنچه که به‌عنوان مالیات بر تراکنش های بانکی نقل‌قول محافل است، صرفاً یک سوءبرداشت است.

دولت و سازمان امور مالیاتی نه‌تنها قصد دریافت مالیات از حساب های بانکی را ندارند، بلکه قانون نیز به‌هیچ‌عنوان اجازه چنین کاری را به آن‌ها نداده است. آنچه که در میان مردم به‌اشتباه با عنوان مالیات بر گردش حساب های بانکی نام‌گرفته، در حقیقت اقداماتی قانونی است برای شناسایی افراد و شرکت‌هایی است که قصد فرار مالیاتی و یا پول‌شویی دارند. بهتر است قبل از توضیحات بیشتر، نگاهی به چرایی اجرای این قانون بیندازیم.

بررسی گردش مالی؛ یک الزام

هر فردی که در حال کسب درآمد از راه درست و قانونی است، طبیعتاً برای درآمد کسب کرده خود به میزانی که قانون مشخص کرده است موظف به پرداخت مالیات است. به‌طور مثال تمامی کارگران و کارمندان هرماه و هنگام دریافت حقوق و دستمزد خود، مالیات آن را پرداخت می‌کنند؛ مالیاتی که توسط کارفرما از حقوق آن‌ها کسر شده و به اداره مالیات پرداخت می‌شود.

از سوی دیگر گردش مالی در کسب‌وکارهای قانونی کاملاً شفاف بوده و مبدأ و مقصد پول مشخص است. مثلاً یک کارمند به ازای یک ماه کار در یک شرکت، 4 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند. این 4 میلیون تومان، هزینه کاری است که این کارمند در شرکت انجام داده است که هم برای کارمند مبدأ آن مشخص است و هم مقصد آن برای شرکت مشخص است.

حالا فردی را در نظر بگیرید که قصد دارد بخشی از درآمد خود را از اداره مالیات پنهان کند؛ در این صورت مبدأ پول نامشخص می‌شود. درعین‌حال فردی را در نظر بگیرید که قصد درآمدزایی از راه‌های غیرقانونی همچون قاچاق کسب درآمد کند؛ طبیعتاً این فرد به دنبال پنهان کردن مبدأ و مقصد درآمد خود است.

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان بروز چنین جرم‌هایی که آن‌ها را «فرار مالیاتی» و «پول‌شویی» نام‌گذاری کرده‌اند جلوگیری کرد، بررسی و کنترل گردش مالی حساب بانکی اشخاص است. در ادامه نگاهی داریم به اجرای این طرح در برخی کشورهای جهان.

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب

کنترل حساب بانکی اشخاص در برخی کشورهای جهان

بهتر است بدانید که امروز مبارزه با پول‌شویی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های سیستم‌های اقتصادی جهان است. درآمدهای کسب‌شده در قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و بسیاری دیگر از بزرگ‌ترین جرائم سازمان‌یافته تنها از طریق پول‌شویی قادر به ورود به سیستم مالی قانونی یک کشور است.

در کنار این، به دلیل اینکه مالیات اصلی‌ترین و عمده‌ترین درآمد بیشتر دولت‌ها است، مبارزه با فرار مالیاتی نیز ازجمله اهداف بزرگ دستگاه‌های قضا در سراسر جهان است. ازاین‌رو دولت‌ها با اجرای قوانینی سخت گیرانه به کنترل هرچه بیشتر گردش‌های مالی و تراکنش های مشکوک می‌پردازند.

در کشورهایی مانند استرالیا، اسپانیا، نیوزیلند، ترکیه، فنلاند، دانمارک، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و نروژ، مأمورین اداره مالیات به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه محدودیتی قادر به بررسی گردش حساب اشخاص و شرکت‌ها هستند و در هر زمان که نیاز داشته باشند، می‌توانند مستندات حساب بانکی افراد را از بانک تقاضا کنند.

در کانادا و آمریکا نیز مأمورین اداره مالیات با کسب مجوزهای لازم قادر به دسترسی به تراکنش های مالی مؤدیان هستند. در کشوری مانند ایتالیا، اگر مأمورین اداره مالیات به گزارش و مستندات ارائه‌شده از سوی بانک تردید کنند، این اختیار قانونی را دارند که به بانک مراجعه کرده و تمامی اسناد را بدون محدودیت از نزدیک موردبررسی قرار دهند.

این‌ها نمونه‌هایی ساده بود از اختیارات قانونی ادارات مالیات در کشورهای مختلف برای بررسی حساب بانکی اشخاص و شرکت‌ها.

قانون کنترل تراکنش های بانکی در ایران

البته شاید این نام‌گذاری چندان صحیح نباشد، زیرا قانونی به این نام وجود ندارد. در اصل به استناد به موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی این اختیار را دارد که جهت مبارزه با فرار مالیاتی در صورت نیاز ،حساب های بانکی و تراکنش های بانکی مؤدیان را موردبررسی قرار دهد.

این مواد قانونی از سال‌های دور در قانون مالیات‌های مستقیم وجود داشتند اما بنا به دلایل مختلف ازجمله عدم همکاری بانک‌ها به اجرا درنمی‌آمدند. از سال 95 این قانون جدی گرفته شد و از سال 96 با اصلاحاتی رسماً به اجرا گذاشته شد.

بررسی تراکنش های مشکوک

پیش‌تر عرض شد که سازمان امور مالیاتی این اختیار قانونی را دارد که تراکنش های بانکی مؤدیان را موردبررسی قرار دهد. هم‌اکنون یکی از راه‌های مرسوم در سازمان امور مالیاتی برای تشخیص صحت اظهارنامه مالیاتی مؤدیان، بررسی تراکنش های بانکی آن‌ها است.

اما چیزی که در این باره جدیدتر است، بررسی تراکنش های مشکوک اشخاصی است که حتی پرونده مالیاتی ندارند. طبق دستورالعمل جدید بانک مرکزی، بانک‌ها موظف به ارائه گزارش مستندات برخی حساب های بانکی هستند که تراکنش های مشکوک دارند. اما مصداق تراکنش مشکوک چیست؟

تراکنش مشکوک چیست

کاملاً روشن است که میزان سرمایه موجود در حساب های بانکی اشخاص به‌هیچ‌عنوان برای سازمان امور مالیاتی اهمیتی ندارد. آنچه برای اداره مالیات مهم است، تراکنش های بانکی اشخاص است؛ یعنی میزان پولی که از حساب آن‌ها خارج و یا به حساب آن‌ها واردشده است.

پیش از آنکه درباره مصداق تراکنش های مشکوک برای سازمان امور مالیاتی صحبت کنیم، بهتر است تراکنش های بدون مشکل را معرفی کنیم؛

 • گردش حساب بین بانکی یک شخص؛ یعنی یک فرد مبلغی را از حساب خود در یک بانک به حساب خود در یک بانک دیگر انتقال دهد
 • گردش حساب ناشی از دریافت وام و تسهیلات
 • تراکنش هایی که مربوط به دریافت طلب و یا پرداخت بدهی است
 • تراکنش های ناشی از دریافت و یا پرداخت دستمزد، اجاره و یا سایر منابع درآمدی
 • گردش مالی ناشی از درآمد حاصل از کشاورزی
 • گردش مالی ناشی از ارث، وقف، نذر و حبس
 • تراکنش هایی که از درآمد معاف از مالیات به وجود آمده‌اند

حالا اگر گردش حساب فرد شامل هیچ‌یک از مصادیق بالا نباشد، طبیعتاً از سوی سازمان امور مالیاتی موردبررسی قرار می‌گیرد، البته درصورتی‌که از مبلغ مشخصی بالاتر باشد.

سقف تراکنش بانکی مشکوک به کدام عامل بستگی دارد؟

سقف تراکنش بانکی مشکوک به کدام عامل بستگی دارد؟

در سال 95 که دستورالعمل بررسی گردش حساب بانکی اشخاص به مرحله اجرا درآمد، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که حساب های بانکی افرادی که جمع تراکنش های یک سالِ آن‌ها (اعم از پرداخت و دریافت) 500 میلیون تومان باشد، موردبررسی قرار می‌گیرد.

این تصمیم همان ابتدا با مخالفت‌های فراوانی به‌خصوص از سوی بانک ها همراه شد. این تصمیم عملیاتی نشد و سال بعد، با یک عقب‌نشینی بزرگ از سوی سازمان امور مالیاتی، سقف 500 میلیون تومان به 5 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. هم اکنون این سقف همچنان 5 میلیارد تومان است.

حال اگر پرونده‌ای در سازمان امور مالیاتی ندارید و جمع تراکنش های بانکی شما در یک سال بیش از 5 میلیارد تومان است، از سوی سازمان امور مالیاتی برای شما پرونده تشکیل داده‌شده و طبیعتاً باید برای این گردش حساب توضیح قانع‌کننده‌ای داشته باشید. از سوی دیگر نیز باید آماده اتهام سنگین پول‌شویی باشید!

بااین‌حال، اگر در سازمان امور مالیاتی پرونده دارید و هرسال اقدام به ارسال اظهارنامه مالیاتی می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که اداره مالیات درهرصورت گردش حساب بانکی شما را موردبررسی قرار می‌دهد و با درآمد اظهاری شما در اظهارنامه مالیاتی تطبیق می‌دهد.

با تمام اینها و با توجه به تحرکات اخیر دولت و سازمان امور مالیاتی، به نظر می آید حتی اگر جمع تراکنش های بانکی شما کمتر از 5 میلیارد تومان باشد و پرونده ای در سازمان امور مالیاتی نداشته باشید، بازهم حساب بانکی شما توسط سازمان امور مالیاتی کنترل شده و احتمالاً باید پاسخگوی گردش حساب خود باشید.

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب اینگونه است مالیات درآمد محاسبه‌شده توسط سازمان امور مالیاتی از گردش حساب بانکی شما، بر اساس ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود. مطابق این ماده برای درآمد تا 50 میلیون تومان 15 درصد، برای درآمد نسبت به مازاد 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان 20 درصد، و برای درآمد نسبت به مازاد 100 میلیون تومان 25 درصد است.

جدول زیر گویای نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب است.

تا 50 میلیون تومان15 درصد
از 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان20 درصد
به ازای بیش از100 میلیون تومان25 درصد

چگونه از تراکنش های بانکی خود در سازمان امور مالیاتی دفاع کنیم

ممکن است جزو افرادی باشید که به هر دلیل به دلیل تراکنش های بانکی به سازمان امور مالیاتی احضار شده‌اید. طبیعی است که باید بتوانید توجیه کافی و درستی برای تراکنش های بانکی داشته باشید اما واقعیت این است که قانع کردن ممیزین اداره مالیات به‌هیچ‌عنوان کار ساده‌ای نیست.

برای اینکه بتوانید پرونده مالیاتی خود را به‌سلامت از اداره مالیات عبور دهید، باید ضمن آگاهی و تسلط کافی به قوانین مالیاتی، تجربه کافی در این زمینه نیز داشته باشید. بدیهی است که چنین فرضی برای یک فرد عادی کاملاً مردود است. بهترین راه برای این کار، مراجعه به یک مشاور مالیاتی است.

مرکز مشاوره مالیاتی پرشین تکس، با سال‌های تجربه در عرصه دادرسی مالیاتی و حل کردن پرونده‌های مالیاتی سنگین، آماده احقاق حق شما در مراجع دادرسی مالیاتی است. همین حالا با پرشین تکس تماس گرفته و پرونده مالیاتی خود را به ما بسپارید تا از خسارات ناشی از پرداخت مالیات های سنگین در امان بمانید.

بیشتر بخوانید

147 دیدگاه. Leave new

 • علی آذین
  19 آذر 1399 00:15

  سلام از مامور مالیاتی سوال کردم گفتن فقط مجموع واریزی تا سقف ۵ میلیارد محاسبه میشود نه برداشت از حساب شما فرمودید ۲/۵ میلیارد واریز و ۲/۵میلیارد برداشت مجموع حساب میشود

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   6 دی 1399 12:45

   سلام مجموع تراکنش در نظر گرفته میشه 2.5 واریز 2.5 خروجی

   پاسخ
 • درآمد و تراکنش های ناشی از فعالیت در فارکس و معامله جفت ارزها( نه فقط صرفا ارز دیجیتال) با توجه به محدودیت های فعالیت فارکس در ایران درصورت پیگیری اداره مالیات غیر قانونی شناخته خواهد شد؟من با پرداخت مالیات حاصل از این درآمد مشکلی ندارم.

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:23

   با توجه به اينكه در خصوص درآمد ارز ديجيتال هيچ منبع كنترلي در دست نميباشد و صرفا زمان فروش اين ارز مبلغ ريالي يا ارزي قابل رويت است تا زماني كه تراكنش مالي نداشته باشيد قابل پيگيري نيست اما در صورت تراكنش مالي قابل پيگيري و ميبايست ماليات بر درآمد پرداخت شود

   پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   17 آذر 1399 11:29

   با سلام به محض گردش حساب در تراکنش بانکی اطلاعات به سازمان مالیات ارسال میشه و سپس برای شما در زمان مقرردعوتنامه ارسال میشه که مالیات پرداخت شود

   پاسخ
 • سلام و وقتبخیر
  میخواستم بدونم اگر گردش حساب بالای ۵میلیارد باشد چگونه و چه زمانی اداره مالیات اطلاع میدهد؟(برای سال۹۹)

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:18

   سلام زمانش مشخص نيست از طريق پيامك يا تماس تلفني يا ارسال برگ تشخيص به شما اطلاع رساني خواهد شد

   پاسخ
  • سلام .شما دفتر حسابداری دارین میشه ب من پیام بزارین چندتا سوال داشتم

   پاسخ
   • دولتی - کارشناس پرشین تکس
    4 آذر 1399 10:05

    سلام لطفا جهت مشاوره با شماره هاي دفتر تماس بگيريد

    پاسخ
   • دولتی - کارشناس پرشین تکس
    9 آذر 1399 14:18

    لطفا با شركت تماس بگيرين

    پاسخ
   • دولتی - کارشناس پرشین تکس
    17 آذر 1399 11:14

    سلام لطفا با شماره های شرکت جهت مشاوره تلفنی تماس بگیرید

    پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   17 آذر 1399 11:26

   با سلام زمان مشخصی نداره

   پاسخ
 • سلام من در خارج از کشور درامد دارم و از طریق صرافی ها پول خود را به حساب خود در ایران انتقال میدهم .ایا این پول در صورتی که بالای 5 میلیارد باشد مالیات شاملش میشود؟

  پاسخ
 • سلام
  ماده ۱۵۷ قانون مالیات میگه ۵ سال گذشت دیگه مودی نباید مالیات بپردازه
  مالیات سال ۹۳ را که تا آخر ۹۸ فرصت داشتن برای ابلاغ در آبان ۹۹ به من ابلاغ کردن
  آیا میتونم از این قانون استفاده کنم و پرداخت نکنم
  مالیات گردش حساب هست

  پاسخ
 • مریم رئیسی
  20 آبان 1399 08:54

  سلام سال ۹۲ جهت گرفتن تسهیلات با حسابم کار کردم،و درخواست پروانه کسب طلافروشی دادم،الان رو حسابم مالیات بستن،چیکار میتونم بکنم.در ضمن اکثر واریزی ها از جانب همسرم بوده

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:15

   مسلام اگر همسرتان مدارك انتقال وجه رو نگهداري كرده باشند و ماليات درآمد عملكرد هم پرداخت كرده باشندقابل دفاع هست

   پاسخ
 • اصلاح میکنم 100 میلیون تومان منظورم بود

  پاسخ
 • با سلام.در جدول نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب که در بالا اوردید مبلغ 100 میلیارد تومان برای سقف ذکرشده.امسال ایا بر این اساس محاسبه میشه.امسال سقف قطعی کدام هست.

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:13

   سلام اين مبلغ اعلام شده سازمان براي سال٩٨ هست و

   پاسخ
 • وقتتون بخیر
  اگر گردش حساب بالای ۵میلیارد باشد چه زمانی(برای امسال) و چه گونه اداره مالیات اطلاع رسانی میکند؟

  پاسخ
 • امین نبیی
  14 آبان 1399 14:00

  سلام با عرض خسته نباشید.یکی از دوستانم با حساب من 200 میلیون گردش داشته اما پول من نبوده حالا همینطور استرس دارم که احضارم کنن چه اتفاقی میوفته؟؟

  پاسخ
 • امین نبیی
  14 آبان 1399 13:55

  واریزی هم از طریق صراف بوده که بهشون ارز دیجیتال فروخته شده بنظرتون مشکلی پیش میاد؟؟

  پاسخ
 • امین نبیی
  14 آبان 1399 13:47

  سلام گردش حساب من تا الان 200 میلیون بوده اما پول دوستم بوده حالا همینطور استرس دارم که احضارم کنن چه اتفاقی میوفته؟؟

  پاسخ
  • امیر احمدیان
   2 آذر 1399 19:23

   8- چنانچه بر اساس ادعای اشخاص حقیقی، اطلاعات تراکنش‌های بانکی واصله این اشخاص مربوط به شخص دیگری بوده و طرف مقابل نیز کتباً این موضوع را اعلام و مدارک، مستندات و دلایلی مبنی بر رد موضوع وجود نداشته باشد، می‌بایست در راستای مقررات قانونی اقدامات لازم در خصوص شخص جدید انجام پذیرد.
   اگه دوستت قبول کنه
   نگرانش نباش

   پاسخ
 • عرض سلام
  اگر بنده چک را وصول کرده و به حساب شخص دیگری واریز کنم(در واقع پول به حساب من نیامده)آیا این هم مشمول همان ۵میلیارد میشود یا صرفا مقدار ورودی و خروجی حساب ملاک هست؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   11 آبان 1399 18:26

   خیر چون به حساب شما وصول نشده جز گردش حساب شما محسوب نمیشه.

   پاسخ
 • امیر علی
  10 آبان 1399 01:14

  سلام
  این قانون که سالیانه ۵ میلیارد از چه سالی شامل مالیات میشه میشه بفرمایید ؟
  کلا مالیات حسابها از چه سالی دریافت میشه از سال ٩٩ یا قبل آن هم؟!

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   14 آبان 1399 12:55

   سلام از سال ٩٣ در دست بررسي هست
   و پرونده هايي هم داريم كه زير مبلغ ٥ ميليارد هست

   پاسخ
  • این قانون شامل خرید و فروش سهام در بورس بالاتر از پنج میلیارد در سال هم میشه؟ ناگفته نماند هنگام خرید و فروش سهام ما یه مقدار مالیات پرداخت میکنیم؟

   پاسخ
 • سلام
  از المان بالاتر از ۵ میلیارد به حساب من واریز شده
  از طریق صرافی ایا این تراکنش شامل مالیات میشود
  ممنون از جواب شما

  پاسخ
 • سلام
  بابت کشیدن چک با مبالغ دویست میلیون تومان هم باید مالیات پرداخت؟
  ایا اگر انتقال با ساتنا تا حدود پانصد میلیون باشه هم مالیات تعلق میگیره؟
  بنظرتون انتقال پول رو با ساتنا انجام بدیم بهتره یا چک؟
  سپاس

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:10

   گردش حساب به هر صورت تا سقف ۵ میلیارد تومان به بالا مشمول مالیات خواهد شد و توسط دارایی رسیدگی خواهد شد

   پاسخ
 • صدرا احسانی
  4 آبان 1399 20:29

  مجددا سلام عرض شد.
  ببخشید در این قانون، ملاک تراکنش های یکسال، ۵ میلیارد است یا کلا ۵ میلیارد بدون توجه به مدت سال، ملاک است؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:12

   با سلام
   ملاک تراکنش ۵ میلیارد تومان در سال یعنی ۲.۵میلیارد تومان ورود و ۲.۵ میلیارد تومان خروج از حساب

   پاسخ
 • صدرا احسانی
  4 آبان 1399 20:25

  سلام. خدا قوت
  ۳ سوال دارم. لطف کنید و پاسخ دهید سپاسگزارم.
  درآمد حاصل از معاملات بورس از طریق کارگزاری بورس به حساب واریز میشود و سپس دوباره جهت معاملات بعدی به کارگزاری واریز میشود. مبلغ تراکنش بانکی بالای ۵میلیارد میگردد.
  ۱_در اینصورت هم پرونده مالیاتی تشکیل میشود؟
  ۲_ منبع ورود و خروج پول آیا به عنوان مشکوک محسوب میشود، یعنی حکم نامشخص را دارد؟
  ۳_ اگر قرار باشد باز هم این روند ادامه پیدا کند چه پیش می آید؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:14

   تراکنش های حاصل از بورس شامل مالیات نمیشود چون قبلا مالیات آن اخذ شده واگر احیانا برای شما پرونده مالیاتی تشکیل بشه میشه اثبات کرد که بابت معاملات بورسی بوده و مالیاتی به این معاملات تعلق نمیگیره

   پاسخ
 • ادمین محترم کسی بوده که که تا بحال مورد رسیدیگی ممیزی دارایی برای داشتن حسابهای بالای 5میلیارد واقع شده باشه؟
  ضمن اینکه الان دیگه مبلغ 5میلیارد خیلی پول زیادی نیست برای کارپردازان و حسابدار یا صندوق داران یه شرکت

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:17

   بله ما رسیدگی به چندین پرونده تراکنش مالی رو در پرونده های مودیان محترمی که به مجموعه پرشین تکس مراجعه کردن در دست کارمون داریم

   پاسخ
   • یعنی شما از طرف امور مالیاتی رسیدگی میکنید؟

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     8 آبان 1399 10:19

     سلام مجموعه پرشين تكس مشاور مالياتي شما در اين مباحث خواهند بود

     پاسخ
 • ایمان باغانی
  2 آبان 1399 22:45

  سلام حساب من ۳۴۰ میلیون گردش حساب داشته کمتز از یک ماه آیا مالیات باید بدم؟؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:18

   ملاک تراکنش بانکی سالیانه هست شما باید پرینت بانکی تون رو چک بفرمایید مجموع گردش ورود و خروج از بانک شما نباید بیشتر از ۵ میلیارد تومان در سال باشه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من برای عموم کار واریز انجام میدادم با حساب خودم مبلغ بالا مالیات میاد یعنی برام؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ، اگه یک چک رو وصول کنیم و مبلغش رو به حساب شخص دیگری واریز یا ساتنا کنیم جزو تراکنش برای ما محسوب میشه یا خیر؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   23 مهر 1399 19:50

   سلام
   هر گونه وصولي تراكنش محسوب ميشه. ستون بستانكار پرينت بانكي شما مد نظر هست بعنوان درآمد

   پاسخ
 • سلام من کارمند هستم و با یکی از دوستان کار جانبی راه اندازی کردیم که هنوز ثبت شرکت انجام نشده به صورت کامل و من به عنوان سرمایه گذار شریک شدم و کلیه تراکنش های مالی توسط من انجام میشه ، با توجه به گردش بالای حسابم پیشنهادتون چیه که به مشکل مالیاتی بر نخورم .

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   23 مهر 1399 19:53

   سلام
   مدارك و مستندات لازم نگهداري كنيد مدارك خريد كالا و فاكتور فروش كه انجامميشه

   پاسخ
 • تکلیف تسهیلدارا چیه؟ بخاطر محدودیت های سقف انتقال پول مجبورن بخشی از پولو از حساب خودشون ساتنا کنن

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:33

   باید ثابت کنن که این تراکنش بابت کار شرکت بوده که معمولا کار سختی هست مخصوصا اگر شرکت همکاری لازم رو با تحصیلدار نداشته باشه و تا حد امکان نباید این کارو انجام بدن

   پاسخ
 • سلام
  آيا تراكنش حسابهاي افراد خانواده همسر و فرزند هم جزء تراكنش هاي سرپرست محاسبه ميشه؟

  پاسخ
 • معروفی
  16 مهر 1399 02:45

  سلام سپرده‌های بلند مدت مثلا یکساله شامل مالیات میشه آگه مبلغش بیشتر از ۵ میلیارد باشه؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:24

   سلام
   بله. لازمه مشخص بشه اين پول به چه صورت تحصيل شده است

   پاسخ
 • سلام. طبق این جدول بالا بیش از ۵۰ تونن باید مالیات بدیم اما باز گفتین بیش از ۵ میلیارد در سال مالیات تعلق می گیره. این رو لطفاً بیشتر توضیح می فرمایید

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:39

   تراکتشهای بالای ۵ میلیارد تومان از سال ۹۳ به بعد صدق میکنه و توسط دارایی رسد میشه

   پاسخ
 • سلام. این قانون که گفته شده بود تا ۳۷ میلیون به هر حساب، مشمول مالیات نمیشه و بعد برای بیش از این عدد واریزی، به صورت پلکانی تا ۱۰ درصد به مازاد ۳۷ تومن مالیات تعلق می گیره آیا درسته؟

  پاسخ
 • من حدود ی میلیارد تومن سهام بورسی دارم و واسه خرید و فروش اونها طبق قانون بورس مالیات میدم حالا اگر سهامم رشد کردن و خواستم بفروشم با توجه به اینکه مالیات کسر میشه لحظه فروش و پول به حساب بانکی من توسط کارگزار واریز میشه ایا وقتی به حساب بانکی من میاد و منبع پول هم کاملا مشخص آیا باز روی پول حاصل از فروش سهام من که قبلا مالیاتش رو دادم باز مالیات تعلق میگیره؟؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:29

   سلام خیر بابت این تراکنش دیگه مالیاتی لز شما گرفته نمیشه چون قبلا مالیاتش پرداخت شده

   پاسخ
 • سلام من در شهرکهای دور افتاده تهران دفتر خدماتی دارم وتراکنش کارتخوان خ بالاست وبع دلیل اینکه در این منطقه عابر بانکی وجود ندارد اکثرا میان و منم بخاطر این که پول نقد هروز نبرم بانک کارت میکشم و پول نقد میدم این هم شامل مالیات میشه

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:30

   بله کلیه تراکنش پز شما درآمد شما محسوب میشه و باید مالیاتش رو پرداخت کنید

   پاسخ
   • با سلام با توجه به اینکه قانون مالیات بر تراکنش بانکی از سال ۹۳به بعد رو شامل میشه.والان به ما ابلاغ میشه که بیش از ۵ سال گذشته بازم باید رسیدگی بشه.
    چون برای مالیات تا ۵ سال میتونن رسیدگی کنن

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     17 آذر 1399 11:18

     با سلام لطفا وقت مشاوره حضوری بگیرید

     پاسخ
 • سلام /اگر کسی در فارکس فعالیت کند و سود کسب شده در فارکس را که بیش از 5 میلیارد تومان هست بخواهد به حساب بانکی اش منتقل کند ایا مجازات میشود با توجه به ممنوع بودن فارکس در ایران؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:26

   سلام
   ارز ديجيتال جرم محسوب نميشه
   لطفا كامنتهاي قبلي رو مطالعه بفرماييد

   پاسخ
   • سلام
    بنده سال ۹۳ تو گمرک رجایی بندرعباس به عنوان کارمند یه شرکت مشغول به کار ترخیص شدم که امروز مبلغ ۸۰ میلیون برام مالیات زدن در صورتی که گردش مالی حساب بنده تو سال ۹۳ زیر ۵میلیارد بوده لطفا یه راهنمایی کنید
    باتشکر

    پاسخ
    • ژیلا عبدی
     28 مهر 1399 19:35

     لازم هست که پرینت حسابهای شما و پرونده تون بررسی بشه وازاین طریق از پرونده تون دفاع بشه.دراین خصوص کارشناسان و وکلای مالیاتی پرشین تکس میتونن به شما کمک کنند وهمراه شما هستند

     پاسخ
   • با سلام کسی که گردش بالایی بر اساس خرید و فروش ارز دیجیتال داره و بالای ۵ میلیارد هم هست نحوه محاسبه مالیات و قانونش چجوریه؟ همین که ثابت کنیم جهت خرید و فروش ارز دیجیتال بوده کافیه و مشکلی پیش نمیاد ؟

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     17 آذر 1399 11:16

     با سلام هرگونه کسب درآمد در صورتیکه در قانون مالیاتهای مستقیم معاف مالیاتی نباشد مشمول مالیات میباشد

     پاسخ
 • سلام.اگر مبلغی مثلا یک نیلیارد از فارکس که بورس جهانی است کسب درامد کرده باشیم و به حسابمان آمده باشد بعد خارج بشه که جمعا میشه ۲ تومن.بقول شما حساب نمیشه.ولی اگر بشه ۲.۵ بیاد و ۲.۵ خارج بشه و فرقی نداره از کدوم حساب باشه شامل مالیاته.درستع؟

  پاسخ
 • من يك پسر ٦ ساله دارم يك حساب براي باز كردم ولي خودم حق برداشت دارم و برداشت و واريز مي كنم اين حساب جز تراكنش من ميشه يا پسرم

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:28

   سلام
   سرپرست حساب كودكان صغير صاحب حساب محسوب ميشن

   پاسخ
 • مسعود
  8 مهر 1399 21:59

  سلام میگم تو عرض سال ۵ میلیارد ورود و ۵ میلیارد خروج داشته باشه یا جمع کل ۵ میلیارد.

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:37

   در طول سال جمع تراکنش یعنی ورود+خروج اگر از ۵ میلیارد تومان بگذره توسط دارایی رسد خواهد شد

   پاسخ
 • اگه كسي ٥٠ ميليارد داخل سپرده خود داشته باشد سود دريافت كند شامل ماليات ميشود

  پاسخ
 • با سلام
  گردش کل یک ساله ی حسابهامون را از کجا میتونیم خودمان داشته باشیم و ببینیم؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:36

   سلام میتونید از بانک پرینت بانک بگیرید و جمع بدهکار و بستانکار شما اگر بالای ۵ میلیارد تومان باشه توسط دارایی رسد خواهد شد

   پاسخ
 • سلام شما گفتید که گردش حساب از مبلغ 5 میلیارد به بالا شامل حساب رسی مالیاتی می شود یعنی اگر کسی زیر 5 میلیارد گردش مالی داشته باشد شامل حساب رسی نمی شود و آیا در اینخصوص فرقی بین افراد حقیقی (فردی که کسب و کاری ندارد)و حقوقی وجود دارد؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:35

   سلام
   زير ٥ ميليارد نياز به گزارش حسابرس رسمي نيست

   پاسخ
 • علی از مشهد
  1 مهر 1399 15:52

  سلام
  ببخشید کار ما خرید و فروش آهن آلات هست
  پول زیادی میاد به حساب و میره
  در سال حدود 20میلیارد ورود خروج دارم
  البته پدرم جواز کسب دارن و چون یک چک دادن بابت کسی با حساب من کار میکنند
  فقط میخوام بدونم که وقتی درآمد ما از این مبلغ خیلی کمتر از چیزی هست ک باید باشه… باید چیکار کنیم دقیقا و حدود چقدر مالیات تعلق میگیره؟ و اگه فاکتور ها و… رو ارائه بدیم به نام پدر به عنوان مدرک قابل دفاع میشه ازش استفاده کرد؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:32

   سلام
   شما فاكتور خريد و فروش كه داشته باشيد و خود اظهاري كرده باشيد و ماليات درآمد رو پرداخت كرده باشيد مشكلي نخواهيد داشت

   پاسخ
 • سلام
  خسته نباشيد 
  اگه يك نفر چند حساب داشته باشه ماليات برا اون حسابي كه به اداره ماليات اعلام ميكنه ميشه يا براي اون كد ملي

  پاسخ
  • سلام
   حساب بررسی میشه
   و در صورتی که کد ملی شما وابسته به حسابهایی باشه که مجموع ورود و خروج آن بالای 5 میلیارد تومن باشه روی کد ملی هم لازمه پاسخگو‌باشین

   پاسخ
   • ایمان باغانی
    2 آبان 1399 22:41

    سلام حساب من ۳۴۰ میلیون گردش حساب داشته کمتز از یک ماه آیا مالیات باید بدم؟؟

    پاسخ
 • شهرام شمشیری
  25 شهریور 1399 03:30

  با سلام

  آیا تراکنش های بانکی شامل فعالین در حوزه بورس هم میشود؟

  سوال اول :

  چون مالیات درآمد حاصل از فروش سهام در همان لحظه توسط کارگزاری کسر میشود .

  ولی به تبع وجوه زیادی از محل دریافت و پرداخت به کد بورسی به حساب افراد می آید .

  و سوال دوم اینکه : این قضیه در خصوص افرادی که سبد گردانی قوم و خویشی انجام میدهند و وجوه دوستان و اشنایان را به حساب خودشون واریز کرده و سپس به کد بورسی حواله میزنند و برای برداشت هم همین پروسه طی میشود ، هم میشود یا خیر ؟

  پاسخ
  • سلام
   شامل گردش حساب بالای 5 میلیارد ورود و خروج پول میشه
   اما قابل دفاع

   پاسخ
 • سلام من حسابدار یه شرکت پیمانکاریم وجه تنخواه به حساب من واریز میشه ، پول مالیات و بیمه ی حقوق هم هم به حساب من واریز میشه من اون ها رو واریز میکنم علاوه بر اون دو سه مورد حقوق افرادی که حساب مربوط به بانکی که ما حقوق رو چک میکشیم ندارند هم چون تهران نیستند از حساب من واریز میشه(حقوق من به این حساب واریز نمیشه) من شنیدم اگر گردش حسابم از 5 میلیارد تومان بیشتر هم بشه چون این موارد در دفاتر شرکت آورده میشه برام مشکلی پیش نمیاد.همه ی اسناد و ضمائم مربوط به حساب من موجوده.
  آیا درسته که اگر گردش حسابم از 5 میلیارد بیشتر هم بشه مشکلی برام پیش نمیاد؟مالیات هم نمیخوره؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   23 شهریور 1399 12:11

   درصورتی که بشه اثبات کرد که همه گردش ها به عنوان تنخواه در دفاتر شرکت ثبت شده از شما سلب مسئولیت خواهد شد ولی این کارو انجام ندید بهتره براتون

   پاسخ
 • سلام
  درصد مالیات چگونه حساب می شود؟برای مثال در برگه گردش حساب میزان قابل بررسی ۱ میلیارد باشد مالیات ۲۵ درصد این مبلغ است؟؟

  پاسخ
  • معین صادقی
   26 شهریور 1399 14:03

   نرخ علی الراس صنعت خود را پیدا کرده و در مبلغ تراکنش ضرب کنید(میشه درآمد مشمول مالیات). 25 درصد حاصل ضرب به عنوان مالیات شما خواهد بود

   پاسخ
  • سلام
   شامل گردش حساب بالای 5 میلیارد ورود و خروج پول میشه
   اما قابل دفاع

   پاسخ
 • سلام من برای خرید خانه 900 میلیون تومان طلا به شخصی فروختم و به حسابم واریز شد آیا شامل مالیات می شود .

  پاسخ
  • در صورتیکه بعنوان‌درآند اتفاقی بهش نگاه بشه بله شامل مالیات میشه

   پاسخ
   • سلام من صرافی ارز دیجیتال دارم .اگر تراکنش ها بالای ۵ میلیارد باشه. با ما تماس میگیرن؟ و اینکه صرافی ارز دیجیتال مجوزی نداره مشکل ساز نمیشه؟ بعد اینکه محاسبه چطور میخواد انجام بشه. شاید پولی از قبل پس انداز بوده از کارتی وارد کارت جدید شده‌ . و ربطی به در امد سایت نداشته. اینو باید چیکار کرد

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     17 آذر 1399 11:12

     سلام روزبخیر لطفا جهت مشاوره حضوری با مشاورین شرکت ,با شماره های شرکت تماس بگیرین

     پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر. من تنخواه دار یک شرکت عمرانی هستم و بنا به نوع کارم طی سال حدود 400 میلیون به حسابم واریز میشه و من هر بار حسابم پر و خالی میشه. آیا مالیاتی برای من منظور میشه؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 شهریور 1399 21:59

   سلام تر‌‌‌‌‌‌‌‌اکنشهای بالای ۵ میلیاردپیگیری و اظهار میشن و براشون درآمد درنظر گرفته میشه به این صورت که اگر شما درطی سال ۲ونیم میلیار تومان به حسابتون اومده باشه و ۲ونیم میلیارد از حسابتون خارج شده باشه جمعا تراکنش شما به ۵ میرسه و از طرف سازمان حسابتون بررسی خواهد شد.

   پاسخ
   • سلام بنده مدیرعامل یک شرکت هستم و از طرف یکی از آشناهامون که ترکیه بودن پیشنهاد قرارداد مسئولیت وصول مطالبات رو با کارمزد ۵/. درصد در ایران به ما دادن و قراردادم بستیم و از اوایل آذر ماه ۹۸ تا پایان اسفند ۹۸ در مجموع مبلغ ۴۱ میلیارد وصولی داشتیم که به حساب هایی که از طرف اون شرکت ترکیه ای اعلام می‌شد (شماره حساب ها مربوط به ایران بود) همون مبلغ ها رو واریز میکردیم حال خواستم بدونم که آیا چنین چیزی رو باید در اظهار نامه قید کنم یا خیر و آیا چنین قرارداد هایی از نظر امور مالیاتی پذیرفتنی است و اینکه ما کلا ۲۰۰ میلیون تومان کارمزد گرفتیم چقدر مالیات باید بدیم. ممنون میشم جوابم رو بفرمایید

    پاسخ
    • ژیلا عبدی
     23 شهریور 1399 12:07

     سلام اگر واریزی ها(وصولی ها)به حساب شرکت اومده و شما به حسابهای مقصد واریز کردید بله باید در دفاتر قید بشه چون درغیر این صورت براتون درآمد محاسبه ومالیات ازشما اخذ خواهد شد.
     اگر قراردادتون معتبر و قانونی باشه بله مورد قبول هست

     پاسخ
    • سلام من چند باری واریز شده برام تو حساب شخصی و برداشت زدم یعنی مالیات میاد برام؟

     پاسخ
     • ژیلا عبدی
      6 آبان 1399 18:19

      ملاک تراکنش بانکی سالیانه هست شما باید پرینت بانکی تون رو چک بفرمایید مجموع گردش ورود و خروج از بانک شما نباید بیشتر از ۵ میلیارد تومان در سال باشه

 • با سلام
  بنده هیچ شرکت یا موسسه ای ندارم و یک کارمند حسابداری جز در شرکت خصوصی هستم که پاره وقت کار می کنم ، چند روز پیش مسئول شرکت یک چک به مبلغ 150 میلیون تومان به من داد و گفت این را به وصول و به حساب یک صراف در تهران واریز کن ، کل عملیات بانکی حدود 40 دقیقه طول کشید
  سوال بنده این است که آیا این وصولی و پرداختی ( پر و خالی شدن حساب بنده در عرض 40 دقیقه ) شامل حذف یارانه یا معیشت می شود ؟
  کل حقوق بنده ماهیانه حدود 2 میلیون تومان میباشد
  با تشکر

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   18 شهریور 1399 20:53

   سلام فعالیت ما درحوزه مالیات هست و سوال شما به حوزه مالیات مربوط نمیشه.

   پاسخ
  • هیچ وقت هیچ وقت این کارو نکن که از حساب خودت برای کارفرما استفاده کنی

   پاسخ
 • ببخشید مگه دیوان عدالت برای قبل از 95رای نداد که نباید مالیات برای تراکنش ها داده بشه؟

  پاسخ
 • باسلام من یک سوال در خصوص هزینه ها دارم میخوام بدونم مبلغی که یک شرکت به عنوان قسط بانکی پرداخت می کند و مربوط به تسهیلات دریافتی جهت احداث کارخانه و سرمایه درگردش آن بوده می تواند در پرونده مالیاتی آن شرکت هزینه بحساب بیاید و مالیات را کاهش دهد؟،این تسهیلات مجدد تقسیط شده و تاریخ تقسیط سال ۹۸ می باشد،متشکرم

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   10 شهریور 1399 19:46

   سلام بله درصورتی که هزینه بهره به درستی شناسایی بشه مورد قبول دارایی هست.

   پاسخ
 • من جدیدا یک دستگاه خودپرداز گرفتم و حدود رو ده الی پانزده میلیون تومان به حسابم واریز میشه و من برداشت نقدی میکنم
  ممکنه راهنمایی کنید چکار کنم که بعداً مشکلی ایجاد نشه.
  ممنون

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 شهریور 1399 10:23

   سلام بااین اوصاف قطعا تراکنش شما سالیانه بالای ۵ میلیار میشه و توسط دارایی مورد بررسی قرار میگیره و درآمد محسوب میشه براتون.

   پاسخ
 • سلام بزرگوار وقت بخیر
  پولی از خارج کشور به حسابم پایا شده بود،
  اما قبل از اینکه به حساب بانکیم بشینه ،از طرف بانک مرکزی مسدود شده و شامل عوارض و مالیات شده و بعد از آن احراز هویت ….
  آیا همچین چیزی صحت داره ؟

  پاسخ
 • سلام. من دفتر پیشخوان روستایی دارم و چون تو روستا بودم و درآمدم کم بود مشتری از پوز دفتر کارت می‌کشیدو بهش پول نقد میدادم یا از حساب خودم واسش کارت ب کارت میکردم فوقش هزار تومن کارمزد میگرفتم. همینجوری تراکنش حسابام بالا رفته. الانم حرف مالیات شده. خیلی نگرانم ک واسم مالیات بیاد. میخواستم بدونم چی میشه الان؟

  پاسخ
  • بهنام شیری
   17 مرداد 1399 21:15

   سلام واریز بحساب درآمد شما محسوب میشود و مشمول مالیات است

   پاسخ
  • سلام لطفا به این سوال من پاسخ بدین ممنون میشم
   برای من از کشور کانادا پول واریز میشود ایا به من مالیات میخوره

   پاسخ
 • روز بخیر
  اگر ملکی فروش رفته باشه و مالیات فروش پرداخت شده باشه برای ۱۰ میلیاردی که وارد حساب شخص میشه باز هم مالیات گرفته میشه؟!

  پاسخ
  • در صورتي كه اين مبلغ مربوط به معامله ملك باشه و ماليات قبلا اخذ شده باشه مجدد ماليات تعلق نميگيره

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  من یک مهندس برق هستم
  جدیدن وارد معامله گری و ترید در زمینه بازر سهام ایران و فارکس و ارز های دیجیتال شدم
  و به کار ماینینگ و نوسان گیری مشغول هستم.
  درآمد متوسط 3 گذشته من حدود 4 میلیون تومن بوده.
  ولی از ابتدای امسال درامد متوسط روزی 1 میلیون تومن ، و ماهی تا 50 میلیون تومن میرسه.
  و من ازر های دیجیتال رو در کیف های مختلف دیجیتال ی نگهداری می کنم و در صرافی های مجاز خرید فروش انجام میدم ، چه ارز ها رو به ریال تبدیل می کنم و به حساب م منتقل می کنم و چه برعکس.
  این گردش حساب بالای من چه مشکلی می تونن ایجاد کنه
  آیا این که در صرافی این معاملات انجام میشه ، مشکلی ایجاد میشه !؟؟
  ارزهای دیجیتال قانون خاصی در کشور نداره
  ولی ماینیگ مجازه !!!
  لطف کنید راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • تراكنش بانكي از محل خريد و فروش سهام با توجه به اينكه سهام در بورس خريداري ميشه و ماليات به نرخ مقطوع طبق ماده ١٤٣ اعمال شده اين مبلغ شامل ماليات نميشود اما در خصوص درآمد ماركتينگ شما مشمول ماليات هستيد

   پاسخ
   • سپاسگزارم

    ولی در ارز دیجیتال ، کار مارکتینگ انجام نمیدم،
    استخراج ارزه ، ماینینگ
    سازو کاری هم ندیدم داشته باشه جایی تو قانون
    این هم مشمول مالیات میشه !؟
    چه جوری باید پیگیری کرد !؟

    پاسخ
    • سلام
     لطفا ابلاغ مصوبه شماره ٥٨١٤٤/ت/٥٥٦٣٧ هيات وزيران مطالعه شود
     يا با مشاوران ما به صورت تلفني در تماس باشد

     پاسخ
  • علی محمدی
   12 مرداد 1399 01:05

   با سلام
   گردش مالی سال ۹۳ من رو استخراج کرده اند و حدود ۱.۷ میلیارد تومن واریز به حساب بوده که نزدیک یک میلیارد اون از دستگاه کارت و کارتخوانی بوده که نزد برادرم بوده و بقیه بابت فروش آپارتمانی بوده که اون سال فروختم و مبلغ جزیی دیگه، خودم هیچ پرونده مالیاتی ندارم و کار تجاری نمیکردم ، ایا میتونم برادرم که پرونده مالیاتی هم داره رو معرفی کنم ؟(برادرم استفاده از حساب و کارتخوان من رو قبول داره )
   ایا راه اعتراض دیگری وجود داره ؟
   اگر نداره مبنای محاسبه چطوره و حدود تقریبی مالیاتی که میگیرند چقدر هست ؟

   پاسخ
   • سلام
    در صورتيكه شماره حساب شما بعنوان تنخواه شركت يا برادرتون بوده باشه. و در دفاتر و اسناد ايشون تراكنش بانكي شما ثبت شده باشه قابليت اثبات و رفع تعرض هست
    تراكنش از محل خويد و فروش ملك با توجه به اينكه ماليات فروش ملك يك بار اخذ ميگردد مجددا شامل نمي شود
    بسته به نوع فعاليت در جدول ضرايب نرخ مورد نظر را جستجو معافيتها را لحاظ و درآمد مشمول ماليات را محاسبه سپس ٢٥ درصد آن ماليات پرداختي ميباشد

    پاسخ
    • با سلام خواستم سوالی داشته باشم در مورد اینکه اگر کسی مقدار وجه حدود ۲ میلیارد را به حساب بانکی برادرم واریز کرده باشد و به مدت ۱۰ روز در حساب ایشان بوده باشد و بعد از ۱۰ روز جهت خرید خانه برای من از طرف ایشان پرداخت شده باشد مشمول مالیات می‌باشد یا خیر ؟ ممنون میشم اگه پاسخ دهید

     پاسخ
    • با سلام خواستم سوالی داشته باشم در مورد اینکه اگر کسی مقدار وجه حدود ۲ میلیارد را به حساب بانکی برادرم واریز کرده باشد و به مدت ۱۰ روز در حساب ایشان بوده باشد و بعد از ۱۰ روز جهت خرید خانه برای من از طرف ایشان پرداخت شده باشد مشمول مالیات می‌باشد یا خیر ؟ ممنون میشم اگه پاسخ دهید

     پاسخ
     • دولتی - کارشناس پرشین تکس
      27 آبان 1399 10:12

      سلام مبلغي كه به حساب شما وارد ميشود ميبايست دبا مستندات ثابت كنيد كه اين مبلغ از حساب برادرتان به حساب شما و سپس به حساب شخص ثالث جهت خريد خانه جابجا شده و ماليات نقل و انتقال نيز پرداخت شده

  • سلام میشه به ادرس ایمیل من پیام بدید hasani_nl@yahoo.com

   پاسخ
 • با سلام
  اگر بنده در شرکتی مشغول بکار شوم و کارم فقط ارسال و دریافت وجه در حساب خودم باشه از قبیل واریز حقوق پرسنل ، مشتری و …
  بعنوان کارگزار تنخواه برام بیمه رد بشه و صاحب شرکت هم تعهد بدهد که اگر به مشکل برخوردم حاضر است اعلام کند این گردش مالی در حساب من ربطی به درآمد بنده نداشته آیا باز هم خطری مرا تهدید می‌کند؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • بهنام سیری
   4 مرداد 1399 23:42

   سلام بهتر است که با حساب شرکت کار کنید ولی اگر مدیریت تعهد کند و مبلغ در حد تنخواه روزانه باشد اشکالی نداره

   پاسخ
 • سلام. الان ارقام داخل جدول درستن یا اعداد بالاتر؟

  پاسخ
 • سلام . بنده کارت بانکی رو به یک شرکت چینی که در ایران ثبت نبودند جهت انجام شدن کارشون در سال 96-97 قرض دادم چون در زمینه خدماتی براشون کار میکردم و قرارداد دارم باهاشون. متاسفانه چندین تراکنش حدود یک میلیارد تومان انجام دادند برای پرداخت های خریدشان در ایران. آیا در صورت بروز مشکل در اداره دارایی برای بنده که پرونده مالیاتی ندارم قراردادهای اینجانب با این شرکتها قابل قبول است و یا به عنوان درآمد برای بنده حساب خواهد شد. با تشکر

  پاسخ
  • قرار دادهاي شما در صورت در دست داشتن فاكتور صرفا نشانه معاملات شما ميباشد و پاسخگو ساير تراكنش بانكي شما نيست

   پاسخ
   • سلام ببخشید یه سوال کسیکه ۵ میلیارد تراکنش داره و بخاد بهش مالیات ببندن بر سود اون ۵ میلیارد ۲۵ درصد مالیات میگیرن یا خود ۵ میلیارد ؟ اگه حالت دوم باشه که مردم بدبخت میشن

    پاسخ
 • مبالغ مندرج در ماده 131قانون مالیاتهای مستقیم جهت تعلق مالیات را اشتباه درج نموده اید

  پاسخ
  • مدیر سایت
   10 تیر 1399 14:19

   اصلاح شد. اشتباه به دلیل تبدیل واحد ریال به تومان اتفاق افتاده بود. سپاس از توجهتون.

   پاسخ
   • سلام . من در سال نودو سه در یک شرکت به عنوان خزانه دار کار میکردم و چون حسابهای شرکت به علت تسهیلات معوقه بانکی و بدهی مسدود بود با موافقت و مجوز مدیر عامل وقت با حساب من کار میکردن و الان اداره مالیات من و اظهار کرده و میگه گردش شما در اون سال نوزده میلیارد بوده . چطوری میتونم از خودم دفاع کنم که این پولها برای من نبوده ؟؟؟؟

    پاسخ
 • رجائی زاده
  31 خرداد 1399 02:35

  سلام من سردفتر اسناد رسمی هستم اکنون در حال باز نشستگی هستم تقاضای مفاصاحساب مالباتی کرده ام دارائی از سال ۹۰ تا ۹۵ را میخواهد تسویه حساب بدهد با وجود اینکه هرسال اظهارنامه مالیاتی داده ام ومالیات قطعی شده باز هم برای تسویه حساب مالیات ارزش افزوده پیرینت حساب ۹۰ تا۹۵ را میخواهمد درصورتیکه از۹۵ دادن پیرینت الزامی شده من هم اظهارمامه ارزش افزوده را فصلی ارسال کرده ام
  علاوه بر این فرزندم را طبق ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی برای سردفتری معرفی کرده ام گفتند نگو وجهی نگرفته ام مشمول مالیات اتفاقی می شوی بنویس به هر مبلغی به او واگذار کرده ای حال که ما پنجاه ملیون تومان نوشته ایم خودشان امتیاز دفتر خانه را دوملیارد تومان ارزیابی کرده ومالیات بسیار زیادی ازمن مطالبه میکنند هرچه میگوئیم مالیات از در آمد دریافت میشود میگویند باید بدهی بعد اعتراض کن لطفا من را راهنمائی کنید باتشکر

  پاسخ
  • بهنام شیری
   1 تیر 1399 23:34

   سلام وقت بخیر ، ارزش افزوده میتونه از شما درخواست صورتحساب بکنه چون تا ده سال میتونه از شما مدارک بخواد و بصورت مستقیم نیز از بانک مرکزی درخواست گردش حساب شما رو بگیره ، در هر صورت اگر بابت تراکنش هایی که داشتید اگر ماخذ درآمد نباشد نمیتونن ارزش افزود مطالبه کنن البته درآمد مشمول ، در صورتی که مبلغی از شما مطالبه شد گزارش رسیدگی را دریافت کنید و ماخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کنید ، در صورتی که نسبت به برگ تشخیص اعتراض داشت باشید میتونید روند قانونی را طی کنید و در هیئت های حل اختلاف مالیاتی مجدد مورد بررسی قرار بگیره

   پاسخ
   • بهنام شیری
    1 تیر 1399 23:37

    در مورئ سوال دوم شما ، اگر امتیاز دفتر اسناد رسمی را به فرزاندان خود فروخته اید طبق همان قوانینی که برای فروش در نظر گرفته شده می بایست مالیات دریافت شود و اگر نسبت به مالیات مقطوع یا سرقفلی معترض بودید میتونید اعتراض کنید ، البته من توصیه میکنم حتما از مشاورین مالیاتی کمک بگیرید ، شاید برای خودتون مشکل باشه تنظیم لوایح مالیاتی ، موفق باشید

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     در صورتی که پوز فروشگاه به حساب فردی که تبعه ایران نیست متصل باشد آیا گردش حساب ایشان شامل مالیات می شود؟

     پاسخ
     • بله. افراد خارجي كه در ايران كسب درآمد ميكنند مشمول ماليات هستند

     • سلام وقت بخیر
      من قصد دارم کارت بازرگانی بگیرم و یکی از شروطش گردش مالی حداقل ۲ میلیارد تومن در ساله و من فقط به این قصد می‌خوام گردش مالیم رو بالا ببرم ،ایا شامل مالیات میشم ؟ و مالیاتش چقدره؟

     • دولتی - کارشناس پرشین تکس
      17 آذر 1399 11:01

      سلام بله شامل مالیات خواهد شد جهت راهنمایی بیشتر وقت مشاوره تلفنی بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست