1. پرشین تکس
 2. یادداشت
 3. نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب و مالیات بر تراکنش بانکی چگونه است؟
مالیات بر گردش حساب های بانکی

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب و مالیات بر تراکنش بانکی چگونه است؟

چندی است که اصطلاح جدیدی از قانون مالیات در میان مردم دست‌به‌دست می‌شود؛ این اصطلاح بین عامه مردم به «مالیات بر گردش حساب های بانکی» و بین صاحبان مشاغل و مدیران مالی با نام «مالیات بر تراکنش های بانکی» شناخته می‌شود.

برخی پا را فراتر نهاده و آن را رسماً «قانون مالیات بر حسابهای بانکی» نامیده‌اند و حتی به دنبال فرمول نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب هستند. اما به‌راستی داستان بررسی تراکنش های بانکی و کنترل حساب بانکی اشخاص چیست؟


مالیات بر گردش حساب های بانکی ؛ یک سوءتفاهم بزرگ!

قبل از اینکه داستان بررسی تراکنش های بانکی را بازگو کنیم، بهتر است ابتدا یک سوءتفاهم بزرگ برای شما رفع شود. آنچه که به‌عنوان مالیات بر تراکنش های بانکی نقل‌قول محافل است، صرفاً یک سوءبرداشت است.

دولت و سازمان امور مالیاتی نه‌تنها قصد دریافت مالیات از حساب های بانکی را ندارند، بلکه قانون نیز به‌هیچ‌عنوان اجازه چنین کاری را به آن‌ها نداده است. آنچه که در میان مردم به‌اشتباه با عنوان مالیات بر گردش حساب های بانکی نام‌گرفته، در حقیقت اقداماتی قانونی است برای شناسایی افراد و شرکت‌هایی است که قصد فرار مالیاتی و یا پول‌شویی دارند. بهتر است قبل از توضیحات بیشتر، نگاهی به چرایی اجرای این قانون بیندازیم.

بررسی گردش مالی؛ یک الزام

هر فردی که در حال کسب درآمد از راه درست و قانونی است، طبیعتاً برای درآمد کسب کرده خود به میزانی که قانون مشخص کرده است موظف به پرداخت مالیات است. به‌طور مثال تمامی کارگران و کارمندان هرماه و هنگام دریافت حقوق و دستمزد خود، مالیات آن را پرداخت می‌کنند؛ مالیاتی که توسط کارفرما از حقوق آن‌ها کسر شده و به اداره مالیات پرداخت می‌شود.

از سوی دیگر گردش مالی در کسب‌وکارهای قانونی کاملاً شفاف بوده و مبدأ و مقصد پول مشخص است. مثلاً یک کارمند به ازای یک ماه کار در یک شرکت، 4 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند. این 4 میلیون تومان، هزینه کاری است که این کارمند در شرکت انجام داده است که هم برای کارمند مبدأ آن مشخص است و هم مقصد آن برای شرکت مشخص است.

حالا فردی را در نظر بگیرید که قصد دارد بخشی از درآمد خود را از اداره مالیات پنهان کند؛ در این صورت مبدأ پول نامشخص می‌شود. درعین‌حال فردی را در نظر بگیرید که قصد درآمدزایی از راه‌های غیرقانونی همچون قاچاق کسب درآمد کند؛ طبیعتاً این فرد به دنبال پنهان کردن مبدأ و مقصد درآمد خود است.

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان بروز چنین جرم‌هایی که آن‌ها را «فرار مالیاتی» و «پول‌شویی» نام‌گذاری کرده‌اند جلوگیری کرد، بررسی و کنترل گردش مالی حساب بانکی اشخاص است. در ادامه نگاهی داریم به اجرای این طرح در برخی کشورهای جهان.

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب

کنترل حساب بانکی اشخاص در برخی کشورهای جهان

بهتر است بدانید که امروز مبارزه با پول‌شویی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های سیستم‌های اقتصادی جهان است. درآمدهای کسب‌شده در قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و بسیاری دیگر از بزرگ‌ترین جرائم سازمان‌یافته تنها از طریق پول‌شویی قادر به ورود به سیستم مالی قانونی یک کشور است.

در کنار این، به دلیل اینکه مالیات اصلی‌ترین و عمده‌ترین درآمد بیشتر دولت‌ها است، مبارزه با فرار مالیاتی نیز ازجمله اهداف بزرگ دستگاه‌های قضا در سراسر جهان است. ازاین‌رو دولت‌ها با اجرای قوانینی سخت گیرانه به کنترل هرچه بیشتر گردش‌های مالی و تراکنش های مشکوک می‌پردازند.

در کشورهایی مانند استرالیا، اسپانیا، نیوزیلند، ترکیه، فنلاند، دانمارک، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و نروژ، مأمورین اداره مالیات به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه محدودیتی قادر به بررسی گردش حساب اشخاص و شرکت‌ها هستند و در هر زمان که نیاز داشته باشند، می‌توانند مستندات حساب بانکی افراد را از بانک تقاضا کنند.

در کانادا و آمریکا نیز مأمورین اداره مالیات با کسب مجوزهای لازم قادر به دسترسی به تراکنش های مالی مؤدیان هستند. در کشوری مانند ایتالیا، اگر مأمورین اداره مالیات به گزارش و مستندات ارائه‌شده از سوی بانک تردید کنند، این اختیار قانونی را دارند که به بانک مراجعه کرده و تمامی اسناد را بدون محدودیت از نزدیک موردبررسی قرار دهند.

این‌ها نمونه‌هایی ساده بود از اختیارات قانونی ادارات مالیات در کشورهای مختلف برای بررسی حساب بانکی اشخاص و شرکت‌ها.

قانون کنترل تراکنش های بانکی در ایران

البته شاید این نام‌گذاری چندان صحیح نباشد، زیرا قانونی به این نام وجود ندارد. در اصل به استناد به موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی این اختیار را دارد که جهت مبارزه با فرار مالیاتی در صورت نیاز ،حساب های بانکی و تراکنش های بانکی مؤدیان را موردبررسی قرار دهد.

این مواد قانونی از سال‌های دور در قانون مالیات‌های مستقیم وجود داشتند اما بنا به دلایل مختلف ازجمله عدم همکاری بانک‌ها به اجرا درنمی‌آمدند. از سال 95 این قانون جدی گرفته شد و از سال 96 با اصلاحاتی رسماً به اجرا گذاشته شد.

بررسی تراکنش های مشکوک

پیش‌تر عرض شد که سازمان امور مالیاتی این اختیار قانونی را دارد که تراکنش های بانکی مؤدیان را موردبررسی قرار دهد. هم‌اکنون یکی از راه‌های مرسوم در سازمان امور مالیاتی برای تشخیص صحت اظهارنامه مالیاتی مؤدیان، بررسی تراکنش های بانکی آن‌ها است.

اما چیزی که در این باره جدیدتر است، بررسی تراکنش های مشکوک اشخاصی است که حتی پرونده مالیاتی ندارند. طبق دستورالعمل جدید بانک مرکزی، بانک‌ها موظف به ارائه گزارش مستندات برخی حساب های بانکی هستند که تراکنش های مشکوک دارند. اما مصداق تراکنش مشکوک چیست؟

تراکنش مشکوک چیست

کاملاً روشن است که میزان سرمایه موجود در حساب های بانکی اشخاص به‌هیچ‌عنوان برای سازمان امور مالیاتی اهمیتی ندارد. آنچه برای اداره مالیات مهم است، تراکنش های بانکی اشخاص است؛ یعنی میزان پولی که از حساب آن‌ها خارج و یا به حساب آن‌ها واردشده است.

پیش از آنکه درباره مصداق تراکنش های مشکوک برای سازمان امور مالیاتی صحبت کنیم، بهتر است تراکنش های بدون مشکل را معرفی کنیم؛

 • گردش حساب بین بانکی یک شخص؛ یعنی یک فرد مبلغی را از حساب خود در یک بانک به حساب خود در یک بانک دیگر انتقال دهد
 • گردش حساب ناشی از دریافت وام و تسهیلات
 • تراکنش هایی که مربوط به دریافت طلب و یا پرداخت بدهی است
 • تراکنش های ناشی از دریافت و یا پرداخت دستمزد، اجاره و یا سایر منابع درآمدی
 • گردش مالی ناشی از درآمد حاصل از کشاورزی
 • گردش مالی ناشی از ارث، وقف، نذر و حبس
 • تراکنش هایی که از درآمد معاف از مالیات به وجود آمده‌اند

حالا اگر گردش حساب فرد شامل هیچ‌یک از مصادیق بالا نباشد، طبیعتاً از سوی سازمان امور مالیاتی موردبررسی قرار می‌گیرد، البته درصورتی‌که از مبلغ مشخصی بالاتر باشد.

سقف تراکنش بانکی مشکوک به کدام عامل بستگی دارد؟

سقف تراکنش بانکی مشکوک به کدام عامل بستگی دارد؟

در سال 95 که دستورالعمل بررسی گردش حساب بانکی اشخاص به مرحله اجرا درآمد، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که حساب های بانکی افرادی که جمع تراکنش های یک سالِ آن‌ها (اعم از پرداخت و دریافت) 500 میلیون تومان باشد، موردبررسی قرار می‌گیرد.

این تصمیم همان ابتدا با مخالفت‌های فراوانی به‌خصوص از سوی بانک ها همراه شد. این تصمیم عملیاتی نشد و سال بعد، با یک عقب‌نشینی بزرگ از سوی سازمان امور مالیاتی، سقف 500 میلیون تومان به 5 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. هم اکنون این سقف همچنان 5 میلیارد تومان است.

حال اگر پرونده‌ای در سازمان امور مالیاتی ندارید و جمع تراکنش های بانکی شما در یک سال بیش از 5 میلیارد تومان است، از سوی سازمان امور مالیاتی برای شما پرونده تشکیل داده‌شده و طبیعتاً باید برای این گردش حساب توضیح قانع‌کننده‌ای داشته باشید. از سوی دیگر نیز باید آماده اتهام سنگین پول‌شویی باشید!

بااین‌حال، اگر در سازمان امور مالیاتی پرونده دارید و هرسال اقدام به ارسال اظهارنامه مالیاتی می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که اداره مالیات درهرصورت گردش حساب بانکی شما را موردبررسی قرار می‌دهد و با درآمد اظهاری شما در اظهارنامه مالیاتی تطبیق می‌دهد.

با تمام اینها و با توجه به تحرکات اخیر دولت و سازمان امور مالیاتی، به نظر می آید حتی اگر جمع تراکنش های بانکی شما کمتر از 5 میلیارد تومان باشد و پرونده ای در سازمان امور مالیاتی نداشته باشید، بازهم حساب بانکی شما توسط سازمان امور مالیاتی کنترل شده و احتمالاً باید پاسخگوی گردش حساب خود باشید.

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب اینگونه است مالیات درآمد محاسبه‌شده توسط سازمان امور مالیاتی از گردش حساب بانکی شما، بر اساس ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود. مطابق این ماده برای درآمد تا 50 میلیون تومان 15 درصد، برای درآمد نسبت به مازاد 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان 20 درصد، و برای درآمد نسبت به مازاد 100 میلیون تومان 25 درصد است.

جدول زیر گویای نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب است.

تا 50 میلیون تومان15 درصد
از 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان20 درصد
به ازای بیش از100 میلیون تومان25 درصد

چگونه از تراکنش های بانکی خود در سازمان امور مالیاتی دفاع کنیم

ممکن است جزو افرادی باشید که به هر دلیل به دلیل تراکنش های بانکی به سازمان امور مالیاتی احضار شده‌اید. طبیعی است که باید بتوانید توجیه کافی و درستی برای تراکنش های بانکی داشته باشید اما واقعیت این است که قانع کردن ممیزین اداره مالیات به‌هیچ‌عنوان کار ساده‌ای نیست.

برای اینکه بتوانید پرونده مالیاتی خود را به‌سلامت از اداره مالیات عبور دهید، باید ضمن آگاهی و تسلط کافی به قوانین مالیاتی، تجربه کافی در این زمینه نیز داشته باشید. بدیهی است که چنین فرضی برای یک فرد عادی کاملاً مردود است. بهترین راه برای این کار، مراجعه به یک مشاور مالیاتی است.

مرکز مشاوره مالیاتی پرشین تکس، با سال‌های تجربه در عرصه دادرسی مالیاتی و حل کردن پرونده‌های مالیاتی سنگین، آماده احقاق حق شما در مراجع دادرسی مالیاتی است. همین حالا با پرشین تکس تماس گرفته و پرونده مالیاتی خود را به ما بسپارید تا از خسارات ناشی از پرداخت مالیات های سنگین در امان بمانید.

بیشتر بخوانید

53 دیدگاه. Leave new

 • سلام
  خسته نباشيد 
  اگه يك نفر چند حساب داشته باشه ماليات برا اون حسابي كه به اداره ماليات اعلام ميكنه ميشه يا براي اون كد ملي

  پاسخ
  • سلام
   حساب بررسی میشه
   و در صورتی که کد ملی شما وابسته به حسابهایی باشه که مجموع ورود و خروج آن بالای 5 میلیارد تومن باشه روی کد ملی هم لازمه پاسخگو‌باشین

   پاسخ
 • شهرام شمشیری
  25 شهریور 1399 03:30

  با سلام

  آیا تراکنش های بانکی شامل فعالین در حوزه بورس هم میشود؟

  سوال اول :

  چون مالیات درآمد حاصل از فروش سهام در همان لحظه توسط کارگزاری کسر میشود .

  ولی به تبع وجوه زیادی از محل دریافت و پرداخت به کد بورسی به حساب افراد می آید .

  و سوال دوم اینکه : این قضیه در خصوص افرادی که سبد گردانی قوم و خویشی انجام میدهند و وجوه دوستان و اشنایان را به حساب خودشون واریز کرده و سپس به کد بورسی حواله میزنند و برای برداشت هم همین پروسه طی میشود ، هم میشود یا خیر ؟

  پاسخ
  • سلام
   شامل گردش حساب بالای 5 میلیارد ورود و خروج پول میشه
   اما قابل دفاع

   پاسخ
 • سلام من حسابدار یه شرکت پیمانکاریم وجه تنخواه به حساب من واریز میشه ، پول مالیات و بیمه ی حقوق هم هم به حساب من واریز میشه من اون ها رو واریز میکنم علاوه بر اون دو سه مورد حقوق افرادی که حساب مربوط به بانکی که ما حقوق رو چک میکشیم ندارند هم چون تهران نیستند از حساب من واریز میشه(حقوق من به این حساب واریز نمیشه) من شنیدم اگر گردش حسابم از 5 میلیارد تومان بیشتر هم بشه چون این موارد در دفاتر شرکت آورده میشه برام مشکلی پیش نمیاد.همه ی اسناد و ضمائم مربوط به حساب من موجوده.
  آیا درسته که اگر گردش حسابم از 5 میلیارد بیشتر هم بشه مشکلی برام پیش نمیاد؟مالیات هم نمیخوره؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   23 شهریور 1399 12:11

   درصورتی که بشه اثبات کرد که همه گردش ها به عنوان تنخواه در دفاتر شرکت ثبت شده از شما سلب مسئولیت خواهد شد ولی این کارو انجام ندید بهتره براتون

   پاسخ
 • سلام
  درصد مالیات چگونه حساب می شود؟برای مثال در برگه گردش حساب میزان قابل بررسی ۱ میلیارد باشد مالیات ۲۵ درصد این مبلغ است؟؟

  پاسخ
  • معین صادقی
   26 شهریور 1399 14:03

   نرخ علی الراس صنعت خود را پیدا کرده و در مبلغ تراکنش ضرب کنید(میشه درآمد مشمول مالیات). 25 درصد حاصل ضرب به عنوان مالیات شما خواهد بود

   پاسخ
  • سلام
   شامل گردش حساب بالای 5 میلیارد ورود و خروج پول میشه
   اما قابل دفاع

   پاسخ
 • سلام من برای خرید خانه 900 میلیون تومان طلا به شخصی فروختم و به حسابم واریز شد آیا شامل مالیات می شود .

  پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر. من تنخواه دار یک شرکت عمرانی هستم و بنا به نوع کارم طی سال حدود 400 میلیون به حسابم واریز میشه و من هر بار حسابم پر و خالی میشه. آیا مالیاتی برای من منظور میشه؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 شهریور 1399 21:59

   سلام تر‌‌‌‌‌‌‌‌اکنشهای بالای ۵ میلیاردپیگیری و اظهار میشن و براشون درآمد درنظر گرفته میشه به این صورت که اگر شما درطی سال ۲ونیم میلیار تومان به حسابتون اومده باشه و ۲ونیم میلیارد از حسابتون خارج شده باشه جمعا تراکنش شما به ۵ میرسه و از طرف سازمان حسابتون بررسی خواهد شد.

   پاسخ
   • سلام بنده مدیرعامل یک شرکت هستم و از طرف یکی از آشناهامون که ترکیه بودن پیشنهاد قرارداد مسئولیت وصول مطالبات رو با کارمزد ۵/. درصد در ایران به ما دادن و قراردادم بستیم و از اوایل آذر ماه ۹۸ تا پایان اسفند ۹۸ در مجموع مبلغ ۴۱ میلیارد وصولی داشتیم که به حساب هایی که از طرف اون شرکت ترکیه ای اعلام می‌شد (شماره حساب ها مربوط به ایران بود) همون مبلغ ها رو واریز میکردیم حال خواستم بدونم که آیا چنین چیزی رو باید در اظهار نامه قید کنم یا خیر و آیا چنین قرارداد هایی از نظر امور مالیاتی پذیرفتنی است و اینکه ما کلا ۲۰۰ میلیون تومان کارمزد گرفتیم چقدر مالیات باید بدیم. ممنون میشم جوابم رو بفرمایید

    پاسخ
    • ژیلا عبدی
     23 شهریور 1399 12:07

     سلام اگر واریزی ها(وصولی ها)به حساب شرکت اومده و شما به حسابهای مقصد واریز کردید بله باید در دفاتر قید بشه چون درغیر این صورت براتون درآمد محاسبه ومالیات ازشما اخذ خواهد شد.
     اگر قراردادتون معتبر و قانونی باشه بله مورد قبول هست

     پاسخ
 • با سلام
  بنده هیچ شرکت یا موسسه ای ندارم و یک کارمند حسابداری جز در شرکت خصوصی هستم که پاره وقت کار می کنم ، چند روز پیش مسئول شرکت یک چک به مبلغ 150 میلیون تومان به من داد و گفت این را به وصول و به حساب یک صراف در تهران واریز کن ، کل عملیات بانکی حدود 40 دقیقه طول کشید
  سوال بنده این است که آیا این وصولی و پرداختی ( پر و خالی شدن حساب بنده در عرض 40 دقیقه ) شامل حذف یارانه یا معیشت می شود ؟
  کل حقوق بنده ماهیانه حدود 2 میلیون تومان میباشد
  با تشکر

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   18 شهریور 1399 20:53

   سلام فعالیت ما درحوزه مالیات هست و سوال شما به حوزه مالیات مربوط نمیشه.

   پاسخ
  • هیچ وقت هیچ وقت این کارو نکن که از حساب خودت برای کارفرما استفاده کنی

   پاسخ
 • ببخشید مگه دیوان عدالت برای قبل از 95رای نداد که نباید مالیات برای تراکنش ها داده بشه؟

  پاسخ
 • باسلام من یک سوال در خصوص هزینه ها دارم میخوام بدونم مبلغی که یک شرکت به عنوان قسط بانکی پرداخت می کند و مربوط به تسهیلات دریافتی جهت احداث کارخانه و سرمایه درگردش آن بوده می تواند در پرونده مالیاتی آن شرکت هزینه بحساب بیاید و مالیات را کاهش دهد؟،این تسهیلات مجدد تقسیط شده و تاریخ تقسیط سال ۹۸ می باشد،متشکرم

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   10 شهریور 1399 19:46

   سلام بله درصورتی که هزینه بهره به درستی شناسایی بشه مورد قبول دارایی هست.

   پاسخ
 • من جدیدا یک دستگاه خودپرداز گرفتم و حدود رو ده الی پانزده میلیون تومان به حسابم واریز میشه و من برداشت نقدی میکنم
  ممکنه راهنمایی کنید چکار کنم که بعداً مشکلی ایجاد نشه.
  ممنون

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 شهریور 1399 10:23

   سلام بااین اوصاف قطعا تراکنش شما سالیانه بالای ۵ میلیار میشه و توسط دارایی مورد بررسی قرار میگیره و درآمد محسوب میشه براتون.

   پاسخ
 • سلام بزرگوار وقت بخیر
  پولی از خارج کشور به حسابم پایا شده بود،
  اما قبل از اینکه به حساب بانکیم بشینه ،از طرف بانک مرکزی مسدود شده و شامل عوارض و مالیات شده و بعد از آن احراز هویت ….
  آیا همچین چیزی صحت داره ؟

  پاسخ
 • سلام. من دفتر پیشخوان روستایی دارم و چون تو روستا بودم و درآمدم کم بود مشتری از پوز دفتر کارت می‌کشیدو بهش پول نقد میدادم یا از حساب خودم واسش کارت ب کارت میکردم فوقش هزار تومن کارمزد میگرفتم. همینجوری تراکنش حسابام بالا رفته. الانم حرف مالیات شده. خیلی نگرانم ک واسم مالیات بیاد. میخواستم بدونم چی میشه الان؟

  پاسخ
  • بهنام شیری
   17 مرداد 1399 21:15

   سلام واریز بحساب درآمد شما محسوب میشود و مشمول مالیات است

   پاسخ
  • سلام لطفا به این سوال من پاسخ بدین ممنون میشم
   برای من از کشور کانادا پول واریز میشود ایا به من مالیات میخوره

   پاسخ
 • روز بخیر
  اگر ملکی فروش رفته باشه و مالیات فروش پرداخت شده باشه برای ۱۰ میلیاردی که وارد حساب شخص میشه باز هم مالیات گرفته میشه؟!

  پاسخ
  • در صورتي كه اين مبلغ مربوط به معامله ملك باشه و ماليات قبلا اخذ شده باشه مجدد ماليات تعلق نميگيره

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  من یک مهندس برق هستم
  جدیدن وارد معامله گری و ترید در زمینه بازر سهام ایران و فارکس و ارز های دیجیتال شدم
  و به کار ماینینگ و نوسان گیری مشغول هستم.
  درآمد متوسط 3 گذشته من حدود 4 میلیون تومن بوده.
  ولی از ابتدای امسال درامد متوسط روزی 1 میلیون تومن ، و ماهی تا 50 میلیون تومن میرسه.
  و من ازر های دیجیتال رو در کیف های مختلف دیجیتال ی نگهداری می کنم و در صرافی های مجاز خرید فروش انجام میدم ، چه ارز ها رو به ریال تبدیل می کنم و به حساب م منتقل می کنم و چه برعکس.
  این گردش حساب بالای من چه مشکلی می تونن ایجاد کنه
  آیا این که در صرافی این معاملات انجام میشه ، مشکلی ایجاد میشه !؟؟
  ارزهای دیجیتال قانون خاصی در کشور نداره
  ولی ماینیگ مجازه !!!
  لطف کنید راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • تراكنش بانكي از محل خريد و فروش سهام با توجه به اينكه سهام در بورس خريداري ميشه و ماليات به نرخ مقطوع طبق ماده ١٤٣ اعمال شده اين مبلغ شامل ماليات نميشود اما در خصوص درآمد ماركتينگ شما مشمول ماليات هستيد

   پاسخ
   • سپاسگزارم

    ولی در ارز دیجیتال ، کار مارکتینگ انجام نمیدم،
    استخراج ارزه ، ماینینگ
    سازو کاری هم ندیدم داشته باشه جایی تو قانون
    این هم مشمول مالیات میشه !؟
    چه جوری باید پیگیری کرد !؟

    پاسخ
    • سلام
     لطفا ابلاغ مصوبه شماره ٥٨١٤٤/ت/٥٥٦٣٧ هيات وزيران مطالعه شود
     يا با مشاوران ما به صورت تلفني در تماس باشد

     پاسخ
  • علی محمدی
   12 مرداد 1399 01:05

   با سلام
   گردش مالی سال ۹۳ من رو استخراج کرده اند و حدود ۱.۷ میلیارد تومن واریز به حساب بوده که نزدیک یک میلیارد اون از دستگاه کارت و کارتخوانی بوده که نزد برادرم بوده و بقیه بابت فروش آپارتمانی بوده که اون سال فروختم و مبلغ جزیی دیگه، خودم هیچ پرونده مالیاتی ندارم و کار تجاری نمیکردم ، ایا میتونم برادرم که پرونده مالیاتی هم داره رو معرفی کنم ؟(برادرم استفاده از حساب و کارتخوان من رو قبول داره )
   ایا راه اعتراض دیگری وجود داره ؟
   اگر نداره مبنای محاسبه چطوره و حدود تقریبی مالیاتی که میگیرند چقدر هست ؟

   پاسخ
   • سلام
    در صورتيكه شماره حساب شما بعنوان تنخواه شركت يا برادرتون بوده باشه. و در دفاتر و اسناد ايشون تراكنش بانكي شما ثبت شده باشه قابليت اثبات و رفع تعرض هست
    تراكنش از محل خويد و فروش ملك با توجه به اينكه ماليات فروش ملك يك بار اخذ ميگردد مجددا شامل نمي شود
    بسته به نوع فعاليت در جدول ضرايب نرخ مورد نظر را جستجو معافيتها را لحاظ و درآمد مشمول ماليات را محاسبه سپس ٢٥ درصد آن ماليات پرداختي ميباشد

    پاسخ
  • سلام میشه به ادرس ایمیل من پیام بدید hasani_nl@yahoo.com

   پاسخ
 • با سلام
  اگر بنده در شرکتی مشغول بکار شوم و کارم فقط ارسال و دریافت وجه در حساب خودم باشه از قبیل واریز حقوق پرسنل ، مشتری و …
  بعنوان کارگزار تنخواه برام بیمه رد بشه و صاحب شرکت هم تعهد بدهد که اگر به مشکل برخوردم حاضر است اعلام کند این گردش مالی در حساب من ربطی به درآمد بنده نداشته آیا باز هم خطری مرا تهدید می‌کند؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • بهنام سیری
   4 مرداد 1399 23:42

   سلام بهتر است که با حساب شرکت کار کنید ولی اگر مدیریت تعهد کند و مبلغ در حد تنخواه روزانه باشد اشکالی نداره

   پاسخ
 • سلام. الان ارقام داخل جدول درستن یا اعداد بالاتر؟

  پاسخ
 • سلام . بنده کارت بانکی رو به یک شرکت چینی که در ایران ثبت نبودند جهت انجام شدن کارشون در سال 96-97 قرض دادم چون در زمینه خدماتی براشون کار میکردم و قرارداد دارم باهاشون. متاسفانه چندین تراکنش حدود یک میلیارد تومان انجام دادند برای پرداخت های خریدشان در ایران. آیا در صورت بروز مشکل در اداره دارایی برای بنده که پرونده مالیاتی ندارم قراردادهای اینجانب با این شرکتها قابل قبول است و یا به عنوان درآمد برای بنده حساب خواهد شد. با تشکر

  پاسخ
  • قرار دادهاي شما در صورت در دست داشتن فاكتور صرفا نشانه معاملات شما ميباشد و پاسخگو ساير تراكنش بانكي شما نيست

   پاسخ
 • مبالغ مندرج در ماده 131قانون مالیاتهای مستقیم جهت تعلق مالیات را اشتباه درج نموده اید

  پاسخ
  • مدیر سایت
   10 تیر 1399 14:19

   اصلاح شد. اشتباه به دلیل تبدیل واحد ریال به تومان اتفاق افتاده بود. سپاس از توجهتون.

   پاسخ
   • سلام . من در سال نودو سه در یک شرکت به عنوان خزانه دار کار میکردم و چون حسابهای شرکت به علت تسهیلات معوقه بانکی و بدهی مسدود بود با موافقت و مجوز مدیر عامل وقت با حساب من کار میکردن و الان اداره مالیات من و اظهار کرده و میگه گردش شما در اون سال نوزده میلیارد بوده . چطوری میتونم از خودم دفاع کنم که این پولها برای من نبوده ؟؟؟؟

    پاسخ
 • رجائی زاده
  31 خرداد 1399 02:35

  سلام من سردفتر اسناد رسمی هستم اکنون در حال باز نشستگی هستم تقاضای مفاصاحساب مالباتی کرده ام دارائی از سال ۹۰ تا ۹۵ را میخواهد تسویه حساب بدهد با وجود اینکه هرسال اظهارنامه مالیاتی داده ام ومالیات قطعی شده باز هم برای تسویه حساب مالیات ارزش افزوده پیرینت حساب ۹۰ تا۹۵ را میخواهمد درصورتیکه از۹۵ دادن پیرینت الزامی شده من هم اظهارمامه ارزش افزوده را فصلی ارسال کرده ام
  علاوه بر این فرزندم را طبق ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی برای سردفتری معرفی کرده ام گفتند نگو وجهی نگرفته ام مشمول مالیات اتفاقی می شوی بنویس به هر مبلغی به او واگذار کرده ای حال که ما پنجاه ملیون تومان نوشته ایم خودشان امتیاز دفتر خانه را دوملیارد تومان ارزیابی کرده ومالیات بسیار زیادی ازمن مطالبه میکنند هرچه میگوئیم مالیات از در آمد دریافت میشود میگویند باید بدهی بعد اعتراض کن لطفا من را راهنمائی کنید باتشکر

  پاسخ
  • بهنام شیری
   1 تیر 1399 23:34

   سلام وقت بخیر ، ارزش افزوده میتونه از شما درخواست صورتحساب بکنه چون تا ده سال میتونه از شما مدارک بخواد و بصورت مستقیم نیز از بانک مرکزی درخواست گردش حساب شما رو بگیره ، در هر صورت اگر بابت تراکنش هایی که داشتید اگر ماخذ درآمد نباشد نمیتونن ارزش افزود مطالبه کنن البته درآمد مشمول ، در صورتی که مبلغی از شما مطالبه شد گزارش رسیدگی را دریافت کنید و ماخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کنید ، در صورتی که نسبت به برگ تشخیص اعتراض داشت باشید میتونید روند قانونی را طی کنید و در هیئت های حل اختلاف مالیاتی مجدد مورد بررسی قرار بگیره

   پاسخ
   • بهنام شیری
    1 تیر 1399 23:37

    در مورئ سوال دوم شما ، اگر امتیاز دفتر اسناد رسمی را به فرزاندان خود فروخته اید طبق همان قوانینی که برای فروش در نظر گرفته شده می بایست مالیات دریافت شود و اگر نسبت به مالیات مقطوع یا سرقفلی معترض بودید میتونید اعتراض کنید ، البته من توصیه میکنم حتما از مشاورین مالیاتی کمک بگیرید ، شاید برای خودتون مشکل باشه تنظیم لوایح مالیاتی ، موفق باشید

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     در صورتی که پوز فروشگاه به حساب فردی که تبعه ایران نیست متصل باشد آیا گردش حساب ایشان شامل مالیات می شود؟

     پاسخ
     • بله. افراد خارجي كه در ايران كسب درآمد ميكنند مشمول ماليات هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست