1. پرشین تکس
 2. یادداشت
 3. مالیات بر تراکنش های بانکی و نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب چگونه است؟
مالیات بر گردش حساب های بانکی

مالیات بر تراکنش های بانکی و نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب چگونه است؟

چندی است که اصطلاح جدیدی از قانون مالیات در میان مردم دست‌به‌دست می‌شود؛ این اصطلاح بین عامه مردم به «مالیات بر گردش حساب های بانکی» و بین صاحبان مشاغل و مدیران مالی با نام «مالیات بر تراکنش های بانکی» شناخته می‌شود.

برخی پا را فراتر نهاده و آن را رسماً «قانون مالیات بر حسابهای بانکی» نامیده‌اند و حتی به دنبال فرمول نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب هستند. اما به‌راستی داستان بررسی تراکنش های بانکی و کنترل حساب بانکی اشخاص چیست؟


مالیات بر گردش حساب های بانکی ؛ یک سوءتفاهم بزرگ!

قبل از اینکه داستان بررسی تراکنش های بانکی را بازگو کنیم، بهتر است ابتدا یک سوءتفاهم بزرگ برای شما رفع شود. آنچه که به‌عنوان مالیات بر تراکنش های بانکی نقل‌قول محافل است، صرفاً یک سوءبرداشت است.

دولت و سازمان امور مالیاتی نه‌تنها قصد دریافت مالیات از حساب های بانکی را ندارند، بلکه قانون نیز به‌هیچ‌عنوان اجازه چنین کاری را به آن‌ها نداده است. آنچه که در میان مردم به‌اشتباه با عنوان مالیات بر گردش حساب های بانکی نام‌گرفته، در حقیقت اقداماتی قانونی است برای شناسایی افراد و شرکت‌هایی است که قصد فرار مالیاتی و یا پول‌شویی دارند. بهتر است قبل از توضیحات بیشتر، نگاهی به چرایی اجرای این قانون بیندازیم.

بررسی گردش مالی؛ یک الزام

هر فردی که در حال کسب درآمد از راه درست و قانونی است، طبیعتاً برای درآمد کسب کرده خود به میزانی که قانون مشخص کرده است موظف به پرداخت مالیات است. به‌طور مثال تمامی کارگران و کارمندان هرماه و هنگام دریافت حقوق و دستمزد خود، مالیات آن را پرداخت می‌کنند؛ مالیاتی که توسط کارفرما از حقوق آن‌ها کسر شده و به اداره مالیات پرداخت می‌شود.

از سوی دیگر گردش مالی در کسب‌وکارهای قانونی کاملاً شفاف بوده و مبدأ و مقصد پول مشخص است. مثلاً یک کارمند به ازای یک ماه کار در یک شرکت، 4 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند. این 4 میلیون تومان، هزینه کاری است که این کارمند در شرکت انجام داده است که هم برای کارمند مبدأ آن مشخص است و هم مقصد آن برای شرکت مشخص است.

حالا فردی را در نظر بگیرید که قصد دارد بخشی از درآمد خود را از اداره مالیات پنهان کند؛ در این صورت مبدأ پول نامشخص می‌شود. درعین‌حال فردی را در نظر بگیرید که قصد درآمدزایی از راه‌های غیرقانونی همچون قاچاق کسب درآمد کند؛ طبیعتاً این فرد به دنبال پنهان کردن مبدأ و مقصد درآمد خود است.

یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان بروز چنین جرم‌هایی که آن‌ها را «فرار مالیاتی» و «پول‌شویی» نام‌گذاری کرده‌اند جلوگیری کرد، بررسی و کنترل گردش مالی حساب بانکی اشخاص است. در ادامه نگاهی داریم به اجرای این طرح در برخی کشورهای جهان.

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب

کنترل حساب بانکی اشخاص در برخی کشورهای جهان

بهتر است بدانید که امروز مبارزه با پول‌شویی یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های سیستم‌های اقتصادی جهان است. درآمدهای کسب‌شده در قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و بسیاری دیگر از بزرگ‌ترین جرائم سازمان‌یافته تنها از طریق پول‌شویی قادر به ورود به سیستم مالی قانونی یک کشور است.

در کنار این، به دلیل اینکه مالیات اصلی‌ترین و عمده‌ترین درآمد بیشتر دولت‌ها است، مبارزه با فرار مالیاتی نیز ازجمله اهداف بزرگ دستگاه‌های قضا در سراسر جهان است. ازاین‌رو دولت‌ها با اجرای قوانینی سخت گیرانه به کنترل هرچه بیشتر گردش‌های مالی و تراکنش های مشکوک می‌پردازند.

در کشورهایی مانند استرالیا، اسپانیا، نیوزیلند، ترکیه، فنلاند، دانمارک، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و نروژ، مأمورین اداره مالیات به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه محدودیتی قادر به بررسی گردش حساب اشخاص و شرکت‌ها هستند و در هر زمان که نیاز داشته باشند، می‌توانند مستندات حساب بانکی افراد را از بانک تقاضا کنند.

در کانادا و آمریکا نیز مأمورین اداره مالیات با کسب مجوزهای لازم قادر به دسترسی به تراکنش های مالی مؤدیان هستند. در کشوری مانند ایتالیا، اگر مأمورین اداره مالیات به گزارش و مستندات ارائه‌شده از سوی بانک تردید کنند، این اختیار قانونی را دارند که به بانک مراجعه کرده و تمامی اسناد را بدون محدودیت از نزدیک موردبررسی قرار دهند.

این‌ها نمونه‌هایی ساده بود از اختیارات قانونی ادارات مالیات در کشورهای مختلف برای بررسی حساب بانکی اشخاص و شرکت‌ها.

قانون کنترل تراکنش های بانکی در ایران

البته شاید این نام‌گذاری چندان صحیح نباشد، زیرا قانونی به این نام وجود ندارد. در اصل به استناد به موادی از قانون مالیات‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی این اختیار را دارد که جهت مبارزه با فرار مالیاتی در صورت نیاز ،حساب های بانکی و تراکنش های بانکی مؤدیان را موردبررسی قرار دهد.

این مواد قانونی از سال‌های دور در قانون مالیات‌های مستقیم وجود داشتند اما بنا به دلایل مختلف ازجمله عدم همکاری بانک‌ها به اجرا درنمی‌آمدند. از سال 95 این قانون جدی گرفته شد و از سال 96 با اصلاحاتی رسماً به اجرا گذاشته شد.

بررسی تراکنش های مشکوک

پیش‌تر عرض شد که سازمان امور مالیاتی این اختیار قانونی را دارد که تراکنش های بانکی مؤدیان را موردبررسی قرار دهد. هم‌اکنون یکی از راه‌های مرسوم در سازمان امور مالیاتی برای تشخیص صحت اظهارنامه مالیاتی مؤدیان، بررسی تراکنش های بانکی آن‌ها است.

اما چیزی که در این باره جدیدتر است، بررسی تراکنش های مشکوک اشخاصی است که حتی پرونده مالیاتی ندارند. طبق دستورالعمل جدید بانک مرکزی، بانک‌ها موظف به ارائه گزارش مستندات برخی حساب های بانکی هستند که تراکنش های مشکوک دارند. اما مصداق تراکنش مشکوک چیست؟

تراکنش مشکوک چیست

کاملاً روشن است که میزان سرمایه موجود در حساب های بانکی اشخاص به‌هیچ‌عنوان برای سازمان امور مالیاتی اهمیتی ندارد. آنچه برای اداره مالیات مهم است، تراکنش های بانکی اشخاص است؛ یعنی میزان پولی که از حساب آن‌ها خارج و یا به حساب آن‌ها واردشده است.

پیش از آنکه درباره مصداق تراکنش های مشکوک برای سازمان امور مالیاتی صحبت کنیم، بهتر است تراکنش های بدون مشکل را معرفی کنیم؛

 • گردش حساب بین بانکی یک شخص؛ یعنی یک فرد مبلغی را از حساب خود در یک بانک به حساب خود در یک بانک دیگر انتقال دهد
 • گردش حساب ناشی از دریافت وام و تسهیلات
 • تراکنش هایی که مربوط به دریافت طلب و یا پرداخت بدهی است
 • تراکنش های ناشی از دریافت و یا پرداخت دستمزد، اجاره و یا سایر منابع درآمدی
 • گردش مالی ناشی از درآمد حاصل از کشاورزی
 • گردش مالی ناشی از ارث، وقف، نذر و حبس
 • تراکنش هایی که از درآمد معاف از مالیات به وجود آمده‌اند

حالا اگر گردش حساب فرد شامل هیچ‌یک از مصادیق بالا نباشد، طبیعتاً از سوی سازمان امور مالیاتی موردبررسی قرار می‌گیرد، البته درصورتی‌که از مبلغ مشخصی بالاتر باشد.

سقف تراکنش بانکی مشکوک به کدام عامل بستگی دارد؟

سقف تراکنش بانکی مشکوک به کدام عامل بستگی دارد؟

در سال 95 که دستورالعمل بررسی گردش حساب بانکی اشخاص به مرحله اجرا درآمد، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که حساب های بانکی افرادی که جمع تراکنش های یک سالِ آن‌ها (اعم از پرداخت و دریافت) 500 میلیون تومان باشد، موردبررسی قرار می‌گیرد.

این تصمیم همان ابتدا با مخالفت‌های فراوانی به‌خصوص از سوی بانک ها همراه شد. این تصمیم عملیاتی نشد و سال بعد، با یک عقب‌نشینی بزرگ از سوی سازمان امور مالیاتی، سقف 500 میلیون تومان به 5 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. هم اکنون این سقف همچنان 5 میلیارد تومان است.

حال اگر پرونده‌ای در سازمان امور مالیاتی ندارید و جمع تراکنش های بانکی شما در یک سال بیش از 5 میلیارد تومان است، از سوی سازمان امور مالیاتی برای شما پرونده تشکیل داده‌شده و طبیعتاً باید برای این گردش حساب توضیح قانع‌کننده‌ای داشته باشید. از سوی دیگر نیز باید آماده اتهام سنگین پول‌شویی باشید!

بااین‌حال، اگر در سازمان امور مالیاتی پرونده دارید و هرسال اقدام به ارسال اظهارنامه مالیاتی می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که اداره مالیات درهرصورت گردش حساب بانکی شما را موردبررسی قرار می‌دهد و با درآمد اظهاری شما در اظهارنامه مالیاتی تطبیق می‌دهد.

با تمام اینها و با توجه به تحرکات اخیر دولت و سازمان امور مالیاتی، به نظر می آید حتی اگر جمع تراکنش های بانکی شما کمتر از 5 میلیارد تومان باشد و پرونده ای در سازمان امور مالیاتی نداشته باشید، بازهم حساب بانکی شما توسط سازمان امور مالیاتی کنترل شده و احتمالاً باید پاسخگوی گردش حساب خود باشید.

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب اینگونه است مالیات درآمد محاسبه‌شده توسط سازمان امور مالیاتی از گردش حساب بانکی شما، بر اساس ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود. مطابق این ماده برای درآمد تا 50 میلیون تومان 15 درصد، برای درآمد نسبت به مازاد 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان 20 درصد، و برای درآمد نسبت به مازاد 100 میلیون تومان 25 درصد است.

جدول زیر گویای نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب است.

تا 50 میلیون تومان15 درصد
از 50 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان20 درصد
به ازای بیش از100 میلیون تومان25 درصد

چگونه از تراکنش های بانکی خود در سازمان امور مالیاتی دفاع کنیم

ممکن است جزو افرادی باشید که به هر دلیل به دلیل تراکنش های بانکی به سازمان امور مالیاتی احضار شده‌اید. طبیعی است که باید بتوانید توجیه کافی و درستی برای تراکنش های بانکی داشته باشید اما واقعیت این است که قانع کردن ممیزین اداره مالیات به‌هیچ‌عنوان کار ساده‌ای نیست.

برای اینکه بتوانید پرونده مالیاتی خود را به‌سلامت از اداره مالیات عبور دهید، باید ضمن آگاهی و تسلط کافی به قوانین مالیاتی، تجربه کافی در این زمینه نیز داشته باشید. بدیهی است که چنین فرضی برای یک فرد عادی کاملاً مردود است. بهترین راه برای این کار، مراجعه به یک مشاور مالیاتی است.

مرکز مشاوره مالیاتی پرشین تکس، با سال‌های تجربه در عرصه دادرسی مالیاتی و حل کردن پرونده‌های مالیاتی سنگین، آماده احقاق حق شما در مراجع دادرسی مالیاتی است. همین حالا با پرشین تکس تماس گرفته و پرونده مالیاتی خود را به ما بسپارید تا از خسارات ناشی از پرداخت مالیات های سنگین در امان بمانید.

بیشتر بخوانید

693 دیدگاه. Leave new

 • فریدون
  6 بهمن 1402 23:04

  درود اگر پولی قرص گرفتیم باید از قرض دهنده اقرار نامه بگیریم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اگه جواب مفهموم و کامل بدین واقعا ممنون میشم
  من توی فارکس کار میکنم اما بروکری که باهاش کار میکنم به حساب بانکی دامادم وصله توی این کارت به صورت همیشگی یه مقدار پول تعیین شده واریز نمیکنم مثال بعضی وقتا تو یک ماه 90 ملیون بعضی ماها 50 ملیون بعضی ماه ها هم که هیچی سوالم اینه مالیات آخر سال طبق واریزی ها حساب میشه و مالیات تعیین میشه یا ماه به ماه
  و یه سوال ریز دیگه اگه یک دفعه چند میلیارد واریز کنم به حساب مشکلی برای حساب پیش نمیاد که بگن این مبلغ پول از کجا واریز شده و سوال پیچ مون کنن .

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، مالیات به صورت سالانه بررسی میکنه ولی امکان داره اگر تراکنش های شما بالای 120 تراکنش در ماه و بالای 35 میلیون همزمان باشه جزو حساب تجاری شناسایی بشه و از شما دعوت بشه که به سازمان امور مالیاتی مراجعه و توضیحات بدید ،
   در مورد سوال دومتون نمیدونم منظورتون از چند میلیارد دقیقا جه عددی است ولی اگه عدد بالایی باشه احتمال داره حسابتون بلوکه بشه

   پاسخ
 • کريمی
  17 دی 1402 18:27

  سلام من کارتخوان از بانک صادرات دارم سالانه حدود ۲۰میلیارد گردش حسابم است آیا این گردش حساب فقط بابت حساب صادراته یا تمام بانک های که حساب دارم؟

  پاسخ
  • درود بر شما
   ممنون که به ما اعتماد کردید و پرشین تکس را برای مشاوره مالیاتی خود انتخاب کردید
   متوجه منظورتون نشدم ، اگر سوال شما در این خصوص است که کل حسابهای بانکی در زمان رسیدگی یا در قسمت تراکنش های بانکی ماخذ محاسبه قرار میگیرد

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.
  چکی که بصورت دستی در بانکی وصول میشه و نقدی یا بصورت چک بین بانکی به حساب شخص دیگه ای گرفته میشه ، به کد ملی آورنده چک مالیات تعلق میگیره یا خیر؟؟

  پاسخ
  • درود بر شما
   ممنون که به ما اعتماد کردید و پرشین تکس را برای مشاوره مالیاتی خود انتخاب کردید
   در حال حاضر چکهایی که بنام شخص ثبت میشود مثل واریز به حساب در بانک مرکزی ثبت میشود ولی در حال حاضر در رسیدگی ها ماخذ قرار نمیگیره ، ولی احتمال داره ممیزی استعلام بگیره و از شما درخواست کنه که مستندات بیارید
   نامدار باشید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.
  چکی که بصورت دستی در بانکی وصول میشه و نقدی یا بصورت چک بین بانکی به حساب شخص دیگه ای گرفته میشه ، به کد ملی آورنده چک مالیات تعلق میگیره یا خیر؟

  پاسخ
 • داوود
  9 دی 1402 17:25

  سلام وقت بخیر
  من یک راننده کامیون هستم و‌دلالی روغن سوخته میکنم به صورت نقدی و ماهی ۲میلیارد پول‌میاد حسابم و ۸۰درصدش رو واذیزی انجام میدم
  هیچ پرونده مالیاتی هم ندارم
  چطور میشه حساب من؟
  مالیات به من میخوره یا خیر؟؟
  نیاز به تشکیل پرنده هست؟

  پاسخ
  • درود بر شما
   ممنون که به ما اعتماد کردید و شرکت حسابداری پرشین تکس را برای مشاوره مالیاتی خود انتخاب کردید
   بله برای شما مالیات تعلق میگیره و می بایست ثبت نام کنید و در موعد مقرر تکالیف مالیاتی رو انجام بدید
   نامدار باشید

   پاسخ
 • داوود
  9 دی 1402 17:24

  سلام وقت بخیر
  من یک راننده کامیون هستم و‌دلالی روغن سوخته میکنم به صورت نقدی و ماهی ۲میلیارد پول‌میاد حسابم و ۸۰درصدش رو واذیزی انجام میدم
  هیچ پرونده مالیاتی هم ندارم
  چطور میشه حساب من؟
  مالیات به من میخوره یا خیر؟؟

  پاسخ
  • درود بر شما
   ممنون که به ما اعتماد کردید و شرکت حسابداری پرشین تکس را برای مشاوره مالیاتی خود انتخاب کردید
   بله برای شما مالیات تعلق میگیره و می بایست ثبت نام کنید و در موعد مقرر تکالیف مالیاتی رو انجام بدید
   نامدار باشید

   پاسخ
 • رایبد
  18 دی 1401 23:33

  سلام من کارمندم و یه فعالیت دیگه ای دارم که مثلا ماهیانه ۵۰۰ ملیون به حسابم واریز و برداشت میشه آیا مشمول پرونده مالیاتی میشم …و این که کارمندم تاثیر خاصی داره….ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • سلام
   بله در صورتی که فعالیت دیگه ای دارید بایستی برای اون شغل پرونده مالیاتی تشکیل بدید و هر سال اظهارنامه ارسال کنید
   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام… من یه فرد بیکار هستم و یکی از دوستانم برای مثال به حساب شحصی من مبلغی بیش از 5 میلیارد تومن واریز کرد، بر فرض که بنده رو احضار کردند و گفتند این پول از کجا اومده؟ تکلیف چیه و آیا به این پول مالیات تعلق میگیره؟ اگر این پول هدیه یا قرض باشه چی؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     اگر پول واریزی قرض باشه مالیات تعلق نمیگیره ولی به شرطی که بتونید اثبات کنید که قرض بوده و درآمد نبوده ولی اگر بصورت هدیه یاشه مالیات تعلق میگیره و درآمد اتفاقی منظور شده و مالیات از شما مطالبه میشه

     پاسخ
    • مرتضی
     15 دی 1402 09:51

     سلام خسته نباشید. به حساب من روزانه ۱۰ میلیون پول واریز میشه منم برای کسی دیگه ای ارز دیجیتال میگیرم ینی این ۱۰ میلیون برای من نیست سودش فقط برای من یک میلیون هست میخواستم بدونم آیا این کار من باعث میشه برای من مالیات بیاد؟

     پاسخ
     • درود بر شما
      ممنون که به ما اعتماد کردید و پرشین تکس را برای مشاور مالیاتی خود انتخاب کردید
      بله مشمول مالیات میشه البته در صورتی که یا شما خودتون از قبل ثبت نام کرده باشید یااینکه از قسمت تراکنش های بانک سازمان امور مالیاتی از شما درخواست اسناد و مدارک کنن
      نامدار باشید

  • سلام
   من در یک معامله ملکی بزرگ حدود ۳۰ میلیارد تومان حق واسطه گری دریافت کردم و با فروشنده قرارداد جعاله نیز دارم آیا به مبلغ دریافتی من مالیات تعلق میگیرد؟
   اگر تعلق می‌گیرد چند درصد میباشد؟
   ممنون

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر ، میتونید از دفترچه ضرایب مالیاتی ضریب مالیاتی مربوطه رو پیدا کنید و مبلغ واریزی رو با اون محاسبه کرده و سپس به نرخ ماده 131 قانون مالیاتهای مستقیم حساب کنید
    موفق باشید

    پاسخ
 • سلام
  من و تعداد زیادی از همکاران اداره خود تصمیم گرفتیم یک صندوق قرض الحسنه خودمونی بین خودمان درست کنیم و این صندوق خودمونی با حساب شخصی من انجام می شود . الان بعد از گذشت حدود 28 سال مقدار تراکنش های صندوق بالا رفته و سالیانه حدود 4 میلیارد تومان وام به افراد داده میشه که همین مقدار هم برگشت اقساط وام هست که همه اینها با حساب شخصی من انجام میشه . آیا برای این کار من که قرض الحسنه هست برایم مالیات وضع میشه یا معاف هست. ضمنا من امسال بازنشست هم شده ام.

  پاسخ
  • سلام
   اگر مستندات واریز و برداشتی واریز از حسابها یکسان باشه و اگر زمانی سازمان امور مالیاتی بخواد رسیدگی کنه ارائه بدید رفع تعرض میگیرید
   سربلند باشید و نامدار

   پاسخ
 • سلام وقت برای اینکه گردش حساب مالیات رو از سامانه مالیاتی مشاهده کنیم به کدام قسمت باید مراجعه کنیم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، در قسمت اظهارنامه مالیاتی در صفحه محاسبات مالیاتی پایین صفحه میتونید مشاهده کنید

   پاسخ
  • سلام ،بنده بازاریاب شرکتی هستم که تیم پخش فردا محصول رو پخش می‌کنه ،بیشتر مواقع حساب مانده میشه ومن خودم باید بگیرم واین پول تو حساب من میادو فرداش من باید شرکت کارت بکشم آیا به مشکل مالیاتی میخورم؟؟

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    اگر حساب شما در دفاتر شرکت ثبت بشه بعنوان صندوق و تنخواه و ….
    و نامه محضری به شما بدن بابت پرداخت مالیات احتمالی
    براتون مشکلی پیش نمیاد
    در غیر اینصورت بعد از گذشت چند سال براتون مسئله ساز میشه
    پیروز باشید و نامدار

    پاسخ
 • مجتبی
  6 تیر 1401 03:34

  سلام من یه قرارداد پیمانکاری وساخت وساز با شرکتی دربوشهر که منطقه ویژه اقتصادی هست ومعاف ازمالیات میباشد بستم و قراره مبلغ ۱۰میلیارد تومن بحسابم واریز بشه آیا من مشمول پرداخت مالیات میشم؟وچند درصد

  پاسخ
  • سلام اگر ثبت نام مالیاتی انجام دادید یا شرکت دارید حتما اظهارنامه ارسال کنید و اگر هم ثبت نام نکردید ثبت نام انجام بدید و اظهارنامه مالیاتی رو ارسال کنید
   برای اینکه کارتون به نحو درست انجام بشه حتما از شرکت های حسابداری کمک بگیرید
   از مشاوران مالیاتی پرشین تکس هم که امور مالیاتی مربوطه به شرکت ها رو انجام میدن میتونید کمک بگیرید
   نامدار باشید

   پاسخ
   • سلام ،بنده بازاریاب شرکتی هستم که تیم پخش فردا محصول رو پخش می‌کنه ،بیشتر مواقع حساب مانده میشه ومن خودم باید بگیرم واین پول تو حساب من میادو فرداش من باید شرکت کارت بکشم آیا به مشکل مالیاتی میخورم؟؟

    پاسخ
   • سلام وقت من یکی از کارتهای خودم را برای تنخواه شرکت استفاده میکنم و حتی یارانه من هم قطع شده آیا برای مالیات هم همین مشکل پیش می آید باید چه کار کنم

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، تا جایی که میتونید از حسابهای شخصی برای شرکت استفاده نکنید ، ولی در صورتی که استفاده کردید بایستی در دفاتر شرکت حساب شما بعنوان تنخواه ثبت بشه و نامه محضری از شرکت بگیرید که در آینده اگر مالیاتی از شما مطالبه بشه بر ضمه شرکت خواهد بود

     پاسخ
 • سلام من گردش مالیم بالاس پول داداش و مامدرم تو حساب من هستش حتی از مادرم وکالت کاری تمام دارم گردش من 5 میلیارد حد مجازش یا 10 میلیارد؟

  پاسخ
  • سلام
   با بخشنامه بانکی جدیدی که صادر شده گردش حسابهای بانکی کسی که فعالیتی یا شعلی نداره اگر بالای 500 میلیون گردش داشته باشه بانک مکلف است حساب را تجاری کند
   اگر واریز به حساب شما ده میلیارده حتما تشکیل پرونده بدید
   پیروز باشید

   پاسخ
  • سلام قرعه مادران فیدیلیتی واسم دراومد میخوام حواله رابفروشم آیادویاسه میلیاردتومان در حساب من گردش داشته باشد مالیات برمن تعلق میگیردویارانه ام قطع میشود؟

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    در مورد یارانه اطلاعاتی نداریم متاسفانه ولی بابت فروش ماشین مالیات تعلق نمیگیره مگر اینکه کارتون خرید و فروش خودرو باشه که بیستی پرونده مالیاتی تشکیل بدید برای فروش خودروهای شخصی خودتون که در طی یکسال چند مورد باشه مالیاتی تعلق نمیگیره

    پاسخ
 • علیرضا
  19 دی 1400 10:56

  سلام، بنده در یوتیوب فعالیت دارم و درامدم بصورت دلاری به حساب یک شرکت واسطه ای در اتریش واریز میشه و اون شرکت بعد از کسر مالیات پول رو بصورت تومان به حساب من در ایران واریز میکنه، سوال من اینه باتوجه به اینکه سقف واریزی به حسابم ماهانه ۳ میلیارد تومنه قراره که برم و تشکیل پرونده بدم و مالیاتش رو بپردازم؟ چون اخه قبلا تو کشور اتریش مالیاتش رو پرداخته شده، دوباره تو ایران هم باید بپردازم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در صورتی که پرونده مالیاتی داشته باشید و در مقصد مالیات رو پرداخت کنید ، قابل کسر از مالیات پرداختی تا سقف 25 درصد در داخل کشور می باشد تبصره ماده 180 ق م م
   ماده 180 ـ هر شخص حقیقی ایرانی که با ارائة گواهی‌ نمایندگی‌های مالی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج ثابت کند که از درآمد یک سال مالیاتی خود در یکی از کشورهای خارج به عنوان مقیم مالیات پرداخته است از لحاظ ‌مالیاتی در آن سال مقیم خارج از کشور شناخته خواهد شد مگر در یکی از موارد زیر:

   1 ـ در سال مالیاتی مزبور در ایران دارای شغلی بوده باشد.

   2 ـ در سال مالیاتی مزبور لااقل شش ماه متوالیا یا متناوبا درایران سکونت داشته باشد.

   3 ـ توقف در خارج از کشور به منظور انجام مأموریت یا معالجه‌ یا امثال آن بوده باشد.

   تبصره ـ اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی مقیم ایران در صورتی که درآمدی از خارج کشور تحصیل نموده و مالیات آن را به ‌دولت محل تحصیل درآمد پرداخته باشند و درآمد مذکور را دراظهارنامه یا ترازنامه و حساب سود و زیان خود حسب مورد طبق‌ مقررات این قانون اعلام نمایند مالیات پرداختی آنها در خارج ازکشور و یا آن مقدار مالیاتی که به درآمد تحصیل شده در خارج کشور با تناسب به کل درآمد مشمول مالیات آنان تعلق می‌گیرد، هر کدام‌ کمتر باشد از مالیات بر درآمد آنها قابل کسر خواهد بود.

   پاسخ
   • صدیقیار
    1 تیر 1401 15:16

    سلام .
    من سه حساب بانکی دارم از هر حساب خود سالانه از ۴۰۰ یا زیادتر ملیون تومن واریز یا وارد میشه به حساب هایم .برای مالیات هر حساب بانکی جدا گانه محاسبه میشه .

    پاسخ
  • سلام ، من یک حساب مالیاتی داشتم که غیر فعالش کردم ، الان یه. پول به حسابم واریز شده ،ممکنه حساب مالیاتی فعال شده باشه دوباره

   پاسخ
   • سلام
    اگر پرونده مالیاتی رو غیر فعال کردید اگر رسیدگی بشید در نهایت مستندات واریزی رو ارائه بدید اگر مشمول نباشه مشکلی براتون پیش نمیاد
    ولی اگر ماخذ درآمد غیر معاف داشته باشه مشمول مالیات میشه
    شاد باشید

    پاسخ
 • حسین جان
  14 دی 1400 20:04

  با سلام و خداقوت خدمت مجموعه زحمت کش پرشین
  سوال خدمت دوست عزیز این هست که در صورتی که قبلاً از دستگاه پوز سیار استفاده می‌کردیم و کد مالیاتی نداشته شامل مالیات میشه ؟ ( اگه دستگاه رو تحویل بدیم )
  ودوم اینکه چون پیام قطعی دستگاه اومده دستگاه رو تحویل بدیم با یه حساب دیگه دستگاه بگیریم ممکنه دستگاه قبل واسه مالیات مشکل ساز بشه ؟؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در صورت عدم تشکل پرونده دستگاه قطع میشه
   و در صورتی که بخوایید به حساب بانکی جدید متصل کنید بایستی بنام آن شخص تشکیل پرونده بدهید

   پاسخ
 • پیمان
  13 دی 1400 09:44

  سلام من در یک شرکت پیمانکاری کار میکنم و تمام برداشتها و واریزهای شرکت دست من است و همین امر باعث شده که گردش حساب من از مبلغ 5 میلیارد تومان بیشتر شود. برای اینکه مالیات به من تعلق نگیرد چکار باید بکنم؟

  پاسخ
 • سلام من کارمند بانک هستم و گردش مالیم برا۹۷یازده میلیارده ولی عملا سودی نکردم
  حسابم و با حسابهای مشتریان درگیر شده
  اگه دارایی اومد سراغم چی کار کنم ؟البته
  چند بارهم طلا خریدم ولی اکثر تراکنشم
  دادو ستد نبوده؟احتمال هست چونکارمندم
  و مالیات می دهموسراغم نیایند؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   از مشتریان تعهدنامه محضری بگیرید

   پاسخ
   • ☆حنا ☆
    2 تیر 1401 22:28

    سلام من کارم معامله ارز دیجیتالِ و یه معامله ایی کردم که ۶ میلیارد سود داشتم هنوز از صرافی برداشت نکردم راهی هست که مالیات ندم ؟ مثلا به چند حساب واریز کنم

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     با توجه به اینکه در حال حاضر بانک ها ملکف شدن طبق آخرین بخشنامه مالیاتی در صورتی که شغلی نداشته باشید و حسابتون غیر تجاری باشه حساب رو گزارش بدن و بعضن مسدود میکنن این مبلغ اگر بالای 500 میلیون در یکسال باشه قطعا مسئله مالیاتی بوجود میاد ، به نظر من از روش دیگه ای استفاده کنید
     لطفا با مشاوررین مالیاتی شرکت حسابداری پرشین تکس تماس بگیرید تا راهنمایی کامل انجام بشه
     پیروز باشید و نامدار

     پاسخ
    • سلام وقت بخیر ببخشید میتونم باشما صحبت کنم

     پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    من تنخواه دار یک شرکت هستم تراکنشم شده 1/5 البته و عنوان شغلیم تنخواه دار و نامه هم بهم دادن که این حساب مال تنخواه الان مالیات بهم تعلق میگیره

    پاسخ
    • در کامنت قبلی پاسخ این سوال رو دادم ، حتما نامه محضری بگیرید در صورتی که در آینده مالیاتی برای حساب شما از قسمت تراکنش های سازمان امور مالیاتی صادر شد به عهده آن شرکت می باشد
     موفق باشید

     پاسخ
 • رنجبر
  10 دی 1400 18:11

  سلام کار من در بازار فارکس است و درآمد ماهیانه ام حوالی 400 تا 700 میلیون متغیر است و گردش مالی حساب اصلی که باش کار میکنم و به بروکر وصله نهایت ماهیانه 20 30میلیون تومنه
  تا اونجایی که من اطلاع دارم درآمد از فارکس قابل استناد نیس و احتمالا غیرقانونیه و سازمان امور مالیاتی هم این منبع درآمدی رو معتبر نمیدونه…
  راه بنده چیه برای اینکه بتونم پولامو برداشت بزنم و بدون دردسر ازشون استفاده کنم؟ که البته من مشکلی با مالیات دادن ندارم
  فقط راهکار این وسط چی میتونه باشه دقیقا؟؟

  پاسخ
  • سلام
   کار در بازار فارکس غیر قانونی نیست ، من بخشنامه ای ندیدم که کار در بازرهای بین المللی رو غیر قانونی بدونه مگر اینکه در سایت های قمار فعالیت کنید که شما در بازار سرمرایه هستید
   با توجه به اینکه قانون مالیات در کشور ما توسط ممیزین محترم مالیاتی تفسیر های متفاوتی داره ضریب مشخصی برای این کار مشخص نیست
   ولی میتونن با ضریب سایر که 25 درصد است محاسبه میشه و پس از محاسبه سود طبق ماده 131 ق م م مالیات مطالبه میشه

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر من مجموع مبالغ واریز و برداشت شده 2میلیارد این حساب بهش مالیات تعلق میگیره البته داخل عنوان شغلی و حکم کارگزینی زده تنخواه دار و یک نامه بهم دادن که از چه تاریخی تا چه تاریخی تنخواه دار. بودم الان مالیات بهم تعلق میگیره

    پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  من دوتا دستگاه پز دارم که هر دوش به نام همسرم هست و جواز به اسم من. ولی همسرم رو اداره مالیات به عنوان شریک ثبت نکردم.حالا پیام امده برای همسرم که جهت تکمیل پرونده مالیاتی به سایت مراجعه کنید. من خودم هر سال اظهارنامه رو رد و پرداخت میکنم. میشه راهنمایی کنید باید چیکار کنم
  ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   یا همسرتون رو به شرکا اضافه کنید یا اینکه ثبت نام جدید برای ایشون انجام بدید
   در صورتی که ثبت نام نکیید دستگاه پز قطع میشه

   پاسخ
 • الان صنف و بازرس تعزیرات به ما میگه ۱۲ درصد سود رو هرجنس بگیرید بعد چجوری ۲۵ درصد از تراکتش بانکی مالیات بدیم ؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • سوالات پاسخ داده شده رو در سایت مطالعه کنید
   چندین بار این موضوع را توضیح داده ایم

   پاسخ
   • سلام
    من برای خرید خودرو ۸۰۰ ملیون از صرافی ارز دیجیتالیم واریز کردم به حسابم و خوب موفق به ثبت نام هم نشدم و مجدد پول رو به صرافی واریز کردم
    آیا شامل مالیت میشوم ؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     ممنون که به ما اعتماد کردید و پرشین تکس را بعنوان مشاور مالیاتی خود انتخاب کردید
     در صورتی که مبلغ به حساب مبدا عودت داده شده است مشمول مالیات نمی باشد
     نامدار باشید

     پاسخ
 • مهدی رستمی
  30 آذر 1400 09:50

  سلام من خرید و فروش زمین میکنم خودم هم نمودونم چقدر سود کردم چیکار کنم که مالیات زیادتر برام نیاد

  پاسخ
  • سلام از تمامی مستندات خرید و فروش حتما کپی داشته باشید که در صورتی که سازمان امور مالیاتی از هر طریقی بخواد پرونده شما رو رسیدگی کنه مستندات ارائه بدید
   و همچنین اظهارنامه مالیاتی در تاریخ مقرر ارسال کنید

   پاسخ
 • پويان خضرايي
  29 آذر 1400 15:31

  سلام
  من شنيدم كه اگر مجموع تراكنش ( واريز + برداشت ) روي هر حساب بالاي ١ ميليارد تومان باشه، كد ملي نشان دار ميشه ( flag ) و اونوقت هست كه ميرن سراغ ٥ ميليارد تومان تراكنش .

  اين معنيش اين هست كه ميشه بالاي ٥ ميليارد هم تراكنش داشت ولي توسط چند حساب كه هيچكدوم به ١ ميليارد نرسه .

  درست هست ؟

  پاسخ
  • سلام خیر
   تراکنش های زیر 5 میلیارد رسیدگی نمیشه و اگر ممیز ورود پیدا کنه میشه استناد کرد به بخشنامه و رفع تعرض گرفت

   پاسخ
 • میرکمالی
  29 آذر 1400 09:48

  سلام راهنمایی بفرمایید هزینه ها ی مودی مالیاتی کجا محاسبه میشه ؟؟؟؟
  مثلا من 150میلیون سود داشته باشم باید نزدیک 40میلیون مالیات بدم
  و فقط برای خودم ماهی 9 میلیون میمونه ؟؟/
  یعنی ازیک کارمند و معلم هم کمتر!!!!!!!

  پاسخ
  • سلام متوجه منظورتون نشدم
   مالیات از سود مطالبه میشه ، و هر کسی که فعالیت اقتصادی و یا حقوق بگیر است معافیت مالیاتی ماده 84 و ماده 101 کسر و سپس مالیات مطالبه میشه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من تو یه دفتر دکوراسیون کار میکنم که مال خودم نیست یکی حسابامو در اختیارشان گذاشتم دستگاه پوز هم گرفتن براش دقیق نمی‌دونم سالیانه چقدر تراکنش داره ولی میلیاردی نیست آیا مالیات شاملش میشه؟

  پاسخ
  • سلام
   در صورتی که حسابتون دارای دستگاه پز است مشمول مالیات میشه
   اگر تشکیل پرونده ندید دستگاه پز قطع خواهد شد
   و به حسابها و کارگرد گذشته شما رسیدگی بشه یا نه ، محتمله

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر به صندوقهای خانگی که بایک حساب کار میشود وتمامی قسط ها به یک حساب ریخته شده وسپس به به شخصی که وام به نامش درآمده ریخته میشود مالیات تعلی میکیرد .ممنون

    پاسخ
 • سلام، ما کار پخش مواد غذایی انجام میدیم در واقع با وانت بار پخش میکنیم و شرکت نداریم اظهارنامه مالیاتی هم ندادیم همه حساب ها شخصی است تراکنش سالیانه حدود ۶ میلیارد و کارت خوان حدود ۳ میلیارد در سال است الان اس ام اس مالیات برای دستگاه پوز اومده میفرمایید نحوه محاسبه مالیات چگونه است ممنون

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   با توجه به نوع شغل شما میتونید از دفترچه ضرایب درصد خودتون رو ببینید و در مبلغ واریزی به حساب ضرب و سپس در نرخ ماده 131 ضرب کنید
   برای دریافت اطلاعات بیشتر سایت رو مطالعه کنید
   سلامت باشید و شاد

   پاسخ
 • سلام من بکی از رفیق هام ۵۰ ملیون کارت کشیده تو دستگاه پزم که بش دو روز بعد بدم چقدر مالیات میخوره

  پاسخ
  • سلام مده
   درصورتی که مستندات خریدو فروش ارائه نکنید
   با توجه به ضریب مالیاتی که بایستی خودتون در دفترچه ضرایب جستجو کنید سود محاسبه شده و سپس از آن عدد بدست آماده مالیات مطالبه خواهد شد

   پاسخ
 • سلام من در مغازه ام دستگاه پوز دارم و تراکنشم در روز 3 میلیون هست در ماه 90 میلیون آیا به من مالیات تعلق میگیره!؟

  پاسخ
 • سلام وق بخیر ما دو تا دستگاه پز داریم – اولی حدودا 8 میلیارد گردش حساب داشته و دومی برای آرایشگاه هست حدودا 6 میلیارد گردش داشته و الان اس ام اس مالیاتی اومده نحوه محاسبشو میفرمایید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   برای مشاغل طبق جدول ضرایب مالیاتی با توجه به شغل شما انتخاب و سپس در ماده 131 ضرب خواهد شد البته اگر شخص حقیقی باشید
   بعنوان مثال در صورتی که شغل شما مشخص نباشه ، بعنوان سایر ضریب درآمدی شما 25 درصد است ، هر عددی که به حساب شما واریز شد یا از طریق پز کارت کشیده شده است در ضریب ضرب شده و عدد بدست آمده در ماده 131 محاسبه شده و مالیات پرداختی مطالبه خواهد شد
   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام من پولی در حدود سیصد میلیون تومان رو بخاطر تمکن مالی جهت ارائه به سفارت برای دریافت ویزای شینگن بین حساب خودم و همسرم تبادل میکنم ، آیا مالیات برام در نظر میگیرند و تا چه میزان میتونم اینکار رو انجام بدم تا مالیات بهم نخوره.ممنون

    پاسخ
   • کامران
    12 دی 1400 00:35

    سلام
    لطفا در مورد نحوه حساب اشتراکی توضیح دهید ان هم بر اساس کد ملی هر شخص حساب میشه؟

    پاسخ
    • سلام
     بله بر اساس کد ملی حساب میشه

     پاسخ
    • شاهین
     16 دی 1400 08:22

     سلام
     خسته نباشید
     ما ملکی خریداری کردیم به مبلغ ۲۰ میلیارد چک ها ملک رو خانومم پرداخت کرد و در اخر به نام من و شریکم خورد
     قولنامه اول به نام خانومم و شریکم بود
     و خانومم رئیس هیئت مدیره شرکت هست ولی در تاریخی که ملک خریدیم شرکت ثبت شده بود ولی فعالیت نداشته
     سوالم اینه ایا دارایی پرونده برای خانومم که تشکیل میشه اما اگر بگیم برای خرید ملک این پول دادیم باز ممیزی ازمون میخواد که از چه محلی از کجا این مدار پول اومده به حسابت

     پاسخ
     • سلام وقت بخیر
      احتمال داره که ممیز منبع پولی که به حساب خانم امده رو بررسی کنه
      ولی در صورتی که از بابت خرید ملک مستندات ارائه بدید میتونید نسبت به ایشان رفع تعرض بگیرید
      البته بایستی تمام مستندات و مدارک بازبینی بشه
      ولی بصورت کلی و فی البداهه همین پاسخ رو میتونم خدمتتون عرض کنم

 • سلام
  من شغلم طوریه که پول جابجا میکنم سالی شاید گردش حسابم ۱۰ یا ۱۵ میلیارده
  میخواستم ببینم اینکه میگن ۲۵ درصد مالیات گرفته میشه روی کل مبلغ لحاظ میشه یا فقط سود حاصل از کار

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   مالیات به سود تعلق میگیره
   واریز به حساب اگر درآمد در نظر گرفته بشه ، در ضریب شغلی شما ضرب شده و سپس عدد بدست آمده در 25 درصد یا همان ماده 131 ضرب میشود تا عدد مالیات مشخص بشه
   البته اینکه واریزی را در ضریب ضرب کنیم منطقی نیست و فقط زمانی کاربرد دارد که خرید و هزینه مشخص نباشه که در این صورت قانون گذار کارشناس مالیاتی رو ملزم میکنه که از این روش بتونه بهسود مودی برسه

   پاسخ
 • جعفری
  5 آذر 1400 17:55

  سلام وقت بخیر
  من مدیر مالی یک سازمان دولتی هستم و حسابی به نام من و یکی از مدیران افتتاح شده که دستمزد کارگران را و تنخواه گردان را واریز و برداشت میکنیم.ایا بدهی مالیات به من و مدیرم تعلق میگیره در ضمن گردش مالی حساب بالای 5میلیارد می باشد ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در صورتی که در دفاتر شرکت حساب بانکی شما بعنوان تنخواه تعریف شده باشد و مستندات موجود باشد و همچنین شرکت تعهدنامه محضری ارائه کند مشمول مالیات نیست

   پاسخ
 • شایگان
  26 آبان 1400 11:16

  من به عنوان نیروی تست یک شرکت برای تست وب سرویس دریافت کد مالیاتی ثبت نام کردم و بهم یه کد مالیاتی تعلق گرفت
  ایا این موضوع برای من تبعات مالی و حقوقی داره؟

  پاسخ
 • علینقی
  12 آبان 1400 19:55

  سلام من دستگاه پز دارم و در سامانه مالیاتی ثبت نام کردم آیا تمامی حساب های من مشمول مالیات می شوند یا فقط همون حسابی که به دستگاه من وصله ؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، این موردی که می فرمایید به خیلی چیزها بستگی داره
   به عنوان مثال اگر شما تراکنش های بالای 5 میلیارد داشته باشید اگر دستگاه پز نداشته باشید هم حسابهای شما بررسی میشه
   ولی در غیر اینصورت ممیز نمیتونه به بقیه حسابهای شما ورود پیدا کنه مگر اینکه بدهکار یا بستانکار تراکنش های بانکی شما بالای پنج میلیارد باشه

   پاسخ
 • یه توضیحی در مورد گردش حساب و نحوه محاسبش می فرمایید؟ یعنی کل پول واریزی به حساب طی سال گردش حسابه یا اختلاف واریزی به برداشتی؟ پولهای انتقالی به سایر حسابهای شخص یا شرکت در محاسبه گردش حساب لحاظ میشه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   تراکنش های بانکی بر اساس کد ملی یک شخص بررسی میشه و به حساب شرکت در صورتی میتونه مربوط بشه که در دفاتر شرکت حساب مورد نظر تعریف شده باشه
   از طرف دیگه طبق بخشنامه بستانکار یا بدهکار حساب بررسی شده و درصورتی که مشمول باشه واریز به حساب در ضریب مورد نظر ضرب و عدد بدست آمده درآمد مشمول مالیات خواهد بود که اگر شخص حقیقی باشد طبق ماده 131 محاسبه و مالیات مطالبه خواهد شد

   پاسخ
   • سلام من کارمند بانکم و حساب مشتریان را با حساب خودم درگیر کردم سال ۹۷گردش حسابم ۵میلیارد هست آیا منم مشکل خواهم داشت؟

    پاسخ
    • سلام
     باتوجه به بخشنامه سازمان امور مالیاتی در مورد تراکنش های بانکی در حال حاضر زیر 5 میلیارد تومان بررسی نمیشه ، ولی اگر بستانکاری حساب شما یا همان واریز بالای 5 میلیارد باشه و همچنین بخشنامه موجود به قوت خودش باقی بمونه از قسمت تراکنش های بانکی سازمان امور مالیاتی درخواست اسناد و مدارک و مطالبه مالیات خواهد شد

     پاسخ
    • سلام وقت بخير . ميخواستم بدونم در رابطه با افرادي كه خريد و فروش ملك و املاك ميكنند چطور محاسبه ميشه ، با توجه به قيمت املاك الان يكبار خريد و يكبار فروش قطعا بالاي پنج ميليارد ميشه و با توجه به اينكه اون فرد ماليات ملك خودش رو هنگام فروش داره پرداخت ميكنه ، ايا ماليات ديگه اي بهش تعلق ميگيره يا خيره . بعد اگر شخص تو حسابهاي فرزند و همسر خودش اين مبالغ رو تقسيم كنه هم مشمول اين قانون ميشه يا خير

     پاسخ
     • سلام وقت بخیر
      اگر کسی یک خانه و یک ماشین لوکس داشته باشد نیازی به پرداخت مالیات نیست ولی اگر دو خانه داشته باشد و در سال چندین بار خرید و فروش ملک انجام دهد فعال اقتصادی بوده و مشمول مالیات می باشد

    • سلام وقت بخیر من مجموع مبالغ واریز و برداشت شده 2میلیارد این حساب بهش مالیات تعلق میگیره البته داخل عنوان شغلی و حکم کارگزینی زده تنخواه دار و یک نامه بهم دادن که از چه تاریخی تا چه تاریخی تنخواه دار. بودم الان مالیات بهم تعلق میگیره

     پاسخ
     • سلام وقت بخیر
      در صورتی که تنخواه دار شرکت هستید و در دفاتر قانونی شرکت حساب شما بعنوان تنخواه ثبت شده است و نامه محضری به شما داده شده درصورتی که مالیاتی برای حساب شما لحاظ شود به عهده آن شرکت می باشد برای شما مالیاتی لحاظ نخواهد شد
      پیروز باشید و نامدار

  • همت االله
   8 تیر 1401 15:03

   سلام تراکنش کارت بانکی یعنی واریز پرداخت یا خرید میگن مالیا میخوره ایا درسته یا نه اگه درسته ازچه مبلغی به بعد مالیات میخوره مال کارت بانک ملی

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر طبق بخشنامه مربوط به تراکنشهای بانکی بدهکار یا بستانکار حساب حساب میشه ولی اصولن سازمان امور مالیاتی با بدهکار حساب کاری نداره و فقط بستانکار حساب رو بررسی میکنه یعنی همون واریز بحساب رو

    پاسخ
 • فریبا خیری
  12 آبان 1400 12:48

  سلام و وقت به خیر من توقسمت مالی یه شرکت حمل و نقل هستم برای یه اقایی که دردبی هست و اصلا در ایران هیچ شرکت ثبت شده ای نداره داریم کالا ترخیص میکنیم واین اقا به حساب رسمی شرکت پول ریخته و ماهم طبعا یه سری هزینه ها را انجام میدیدم اما نمیتونیم براشون صورت حساب رسمی فروش بزنیم چون شرکتی نداره و شخص حقیقی هستند ممنون میشم بفرمایید تکلیف پولایی که تو شرکت اومده چطور میشه ما چطور این درآمد را اظهار کنیم باتوجه به اینکه تمامی اسناد هزینه شده برای این محموله موجوده

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر شما میتونید در سامانه گزارشات فصلی کد ملی ایشون رو ثبت کنید و مشکلی نداره
   در نهایت اگر کد ملی ندارید مجموع ارسال کنید که در این صورت مشمول جریمه میشید

   پاسخ
 • لادن محمودی
  10 آبان 1400 12:34

  سلام.سوالی داشتم در خصوص معاملات کارگزاری.بنده حسابم گردش خیلی بالایی نداره اما معامله ای به صورت مجاز انجام دادم (واسطه گری برنج)و قرار هست وجه ثمر قراردادو واریز کنن. و بیشتر از ۱۰ م ارزش بروکری هست. برای این معامله چه کاری میشه انجام داد.ایا انجام معاملات کارگزاری با ارائه سند و مدرک معتبر مجاز هست؟و اگه حساب مسدود بشه میشه آزادش کرد؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در صورتی که گردش شما بالای پنج میلیارد باشه حتما رسیدگی میشه
   ارزش کل معامله چقده و چقد به حساب شما واریز شده ؟

   پاسخ
 • علی رمضانی
  9 آبان 1400 19:48

  سلام و وقت بخیر
  تا جایی که بنده اطلاع دارم هنوز برای حوزه رمزارزها قانون مالیاتی تصویب نشده، پس اینکه در جواب تعدادی از سوالات مرتبط با درآمد از حوزه رمزارزها فرمودید مالیات تعلق میگیره دلیلش چیه؟
  با تشکر

  پاسخ
  • با سلام و احترام
   طبق ماده 1 ق م م هرگونه فعالیت اقتصادی در ایران یا خارج از ایران در صورتی که مقیم ایران باشید مشمول مالیات است
   پس هرگونه فعالیت اقتصادی مشمول مالیات است مگر اینکه معاف از مالیات بوده یا به نرخ صفر و یا غیر مشمول باشه
   برای کسی که خرید و فروش رمز ارز انجام میده هنوز ضریبی در دفترچه ضرایب مالیاتی در نظر گرفته نشده ولی این دلیل نمیشه که این فعالیت مشمول مالیات نمیشه
   از طرف دیگه چندین مورد پرونده مالیاتی که براشون برگ تشخیص صادر شده طبق خرید و فروش ارز و با همون ضریب مالیات مطالبه شده
   و دلیلی وجود نداره که این فعالیت معاف از مالیات نباشه
   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام ۳تا شریک هستیم گردش حسابمون از ۵ میلیارد خیلی بیشتر میشه باید چه کار
    کنیم؟

    پاسخ
    • سلام در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام کنید و تکالیف قانونی شامل تسلیم اظهارنامه و … رو انجام بدید
     موفق باشید

     پاسخ
 • کمال صفائیان
  3 آبان 1400 11:10

  سلام، منظور از گردش حساب جمع ستون واریز و برداشت میباشد یا فقط جمع ستون واریز به حساب؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   طبق بخشنامه سازمان امور مالیاتی که در مورد تراکنش های بانکی صادر شده واریز یا برداشت ملاک است نه هر دو
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام. ببخشید این که میگید منظور از جمع تراکنش مجموع پرداختی ها و واریزی هاست، یعنی اگه در سال مبلغ مثلا ۳ میلیارد تومان به حساب منواریز بشه و سپس او ۳ میلیارد از حساب من خارج بشه، مجموع تراکنش من ۶ میلیارد میشه و به عنوان حساب مشکوک مورد بررسی قرار میگیره؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   طبق بخشنامه سازمان امور مالیاتی تراکنش های بانکی مشکول ، در صورتی که واریز یا برداشت ، مورد بررسی قرار میگیره
   و مجموع واریز و برداشت جمع نمیشه
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من در یک شرکت توزیع روغن کار میکنم ودر ماه ۵۰ کارتن به اسم وکد ملی خودم فاکتور رسمی میزنم و به مشتریانی که رسمی خرید نمیکنن بار تحویل میدهم که تا ۱۰۰ میلیون مبلغ فاکتورها در یک ماه میشود میخواستم بدونم من شامل عرضیابی مالیاتی میشم و برایم پرونده تشکیل میشه؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   در صورتی که در سامانه گزاراشات فصلی بنام و کد ملی خودتون گزارش خرید و فروش صادر کنید به احتمال زیاد براتون مالیات محاسبه میکنن
   مگر اینکه ممیز فراموش کنه و طبق ماده 157 مرور زمان بشه
   من پیشنهاد میکنم بنام خودتون فاکتور صادر نکنید و در گزارشات فصلی در قسمت تجمیعی گزارش ارسال کنید در نهایت جریمه میشید و قابل بخشودگی است
   موفق باشید

   پاسخ
 • قاسم کوثری
  25 مهر 1400 20:23

  سلام علیکم
  من افغانستانی هستم همشهری های من که در ایران کار می‌کنند من پول هایشان را به افغانستان حواله میکنم تقریبا روزی 60 تا 70 ميليون تومان به حساب من پول واریز میشه و من این پول را به افغانستان حواله میکنم
  شما لطف بفرمایید که قراره چقد مالیات به این مبلغ جابجایی وضع بشه؟ ممنون از راهنمای تون

  پاسخ
  • علیکم السلام
   در صورتی که مجوز صرافی داشته باشید ، طبق ضریب صرافی حساب خواهد شد
   ولی اگر مجوزی ندارید و پرونده هم ندارید اگر زیر 5 میلیارد باشه اصولا ورود پیدا نمیکنن ولی در صورتی که ورود پیدا کردن میتونید به بخشنامه مربوط به تراکنش های بانکی مراجعه کنید و رفع تعرض بگیرید البته عرض کردم در صورتی که زیر 5 میلیارد باشه
   ولی در صورتی که مبلغ تراکنش های بانکی شما (واریز یا برداشت ) بالای 5 میلیارد باشه به این نکته دقت کنید واریز یا ، کلمه یا ، پس واریز و برداشت باهم جمع نمیشه و فقط یکی ماخذ قرار میگیره ،
   در این صورت اگر مستنداتی داشته باشید مبنی بر اینکه مالیات مبلغ فوق قبلا واریز شده رفع تعرض شده و مابقی مبالغ که ماخذ درآمدی دارند محاسبه و مالیات مطالبه خواهد شد

   پاسخ
 • درود،یه سوال داشتم.، اگر ترا کنش ها زیر 5 میلیارد با شه تو یکسال اما منبع واریز وجه یک صنف باشه مثلا طلافروشی برای فروش سکه و طلا یا خرید و فروش آهن آلات آیا مورد برسی مالیاتی قرار میگیره منبع اون که مثلا کار خونست یا طلا فروشی و مشکوک محسوب میشه و امکان برسی اون هست یا نه

  پاسخ
  • درود بر شما دوست گرامی
   در صورتی که پرونده مالیاتی داشته باشید و شماره حسابی که مبلغ واریز شده است در پرونده باشه و رسیدگی شده باشه ، اگر هم از قسمت رسیدگی به تراکنش های بانکی مشکوک مجدد بررسی بشه ، به راحتی میتونید رفع تعرض بگیرید چون قبلا رسیدگی شده است
   ولی در صورتی که قبلا رسیدگی نشده باشه طبق آن ضریب شغلی که دارید رسیدگی و مالیات مطالبه خواهد شد
   البته به صورت کلی بخوایید بدونید تراکنش زیر 5 میلیارد نباید رسیدگی بشه
   شاد باشید و سربلند

   پاسخ
 • حسن کولانی
  24 مهر 1400 11:45

  سلام
  من تقریباً ۲ میلیارد در حسابم دارم میخواهم ببندمش و یک بانک دیگه حساب باز کنم آیا این گردش در ۵ میلیارد گردش سالانم محاسبه میشه؟
  چون تا آخر سال پول بیشتری به حسابم واریز میشه و میخواهم اطمینان داشته باشم که گردشم به حد ۵ میلیارد نرسه که احتیاج به توضیح داشته باشم.
  ممنونم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   تراکنش بین حساب بانکی یک کد ملی بعنوان تراکنش بانکی محسوب نمیشه ،
   ولی اگر واریز به حساب شما از 5 میلیارد بیشتر بشه از قسمت پولشویی و تراکنش های سازمان امور مالیاتی دعوت نامه صادر شده و درخواست اسناد و مدارک ارائه خواهد شد
   ولی بصورت کلی بخوام عرض کنم بهتره هر تراکنشی را که انجام میدید مستندات بصورت کامل بایگانی کنید تا هر زمانی از شما توضیح بخوان ارائه بدید
   شاد باشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  اگر ازطریق بازاررمزارزها سرمایه‌مان حدود ۵ ملیاردیابیشتر بشه و ما بخواهیم سرمایه.روخارج کنیم آیا مشکل مالیاتی پیش میاد؟؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   تراکنش های بانکی زیر 5 میلیارد رسیدگی نمیشه ، و این عدد به احتمال خیلی زیاد افزایش پیدا میکنه ، بعنوان فعال اقتصادی بایستی ثبت نام کنید ولی در صورتی که ثبت نام نکیند این مورد که فرمودید یکی از آیتمها می باشد که رسیدگی میشه ، سایر موارد را هم بایستی بررسی کنید مثل گزارشات فصلی ، ….

   پاسخ
 • با عرض سلام . خسته نباشید. تراکنش های مالی کمتر از 5 میلیارد توامن در سال بر مبنای هر حساب بانکی هست یه کد ملی طرف؟ مثلا چند حساب در بانک های مختلف دارد

  پاسخ
  • سلام بر اساس کد ملی است

   پاسخ
  • مهدی یکتا
   12 مهر 1400 14:38

   سلام
   من دوسال پیش مبلغ ۳ میلیارد از طرف صراف به حساب من واریز شده و من هم با وکالت برای دوستم زمین خریداری کردم ایا برای من مالیات میخوره لطفا من رو راهنمایی کنید

   پاسخ
   • سلام ، تراکنش های زیر 5 میلیارد رسیدگی نمیشه مگر اینکه مورد خاص باشه ، از طرف دیگه در صورتی که مستندات داشته باشید که از حساب دوستتان به حساب شما واریز شده و برای ایشان زمین خریدید اگر تراکنش های شما بررسی بشه که بعید میدونم میتونید رفع تعرض بگیرید ، برای هر تراکنشی که مبلغ بالاست حتما مستندات رو کامل نگهداری کنید ، در صورتی که به هر دلیل تراکنشهای شما بررسی شد بتونید مدارک ارائه کنید و رفع تعرض بگیرید
    همچنین در صورتی که مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره شرکت هستید اجازه ندید که تراکنش های زیادی در حسابتون انجام بشه چون احتمال اینکه حسابتون رسیدگی بشه زیاده
    موفق باشید

    پاسخ
 • سلام خسته نباشید من یک کسب و کار دارم و از طریق درگاه سایت اینترنتی روزی ۳۰ میلیون خرید میکنم ولی کد ملی من تو سایت ثبت نشده بابت خرید اینترنتی که از حساب بانکی من خارج میشه میانگین روزی ۲۰ تا ۳۰ میلیون مشمول مالیات بابت خرید درگاه اینترنتی میشم
  البته جواز کسب ندارم
  به همین روش خرید میکنم و با دستگاه کارت خوان کارت میکشه مشتری واسم
  ممنون میشم جواب منو بدید

  پاسخ
  • سلام اگر درگاه بانکی دارید می بایست در سایت سازمان امور مالیاتی ثبت نام کنید در غیر اینصورت براتون پرونده تشکیل میدن

   پاسخ
   • منظور من اینکه من روزی 30 میلیون از تو یه سایت خرید میکنم ؟روزی سی میلیون خرید اینترنتی دارم مشمول مالیات میشم ؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     تراکنش های بانکی بر اساس واریز به حساب یا برداشت از حساب است که اصولا برداشت با حساب رو بررسی نمیکنن
     اگر واریز به مجموع حساب بالای 5 میلیارد است به احتمال زیاد از قسمت رسیدگی به تراکنش های بانکی حساب شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت

     پاسخ
 • محمدرضا اصفهانی
  18 شهریور 1400 20:59

  سلام با عرض خسته نباشید
  یه سوال داشتم از خدمتتون
  من مسول پاس کردن چک های دولتی یع ارگان دولتی هستم
  اما هیچ پولی به حساب من واریز نمیشه و مستقیما پول از حساب دولتی به حساب ذینفعان و کارفرماها واریز میشه ومن فقط مسول بردن چک ها به بانک هستم و بانک منو به عنوان آورنده ثبت میکنه
  میخواستم بپرسم برای من که مشکلی پیش نمیاد از بابت حساب رسی مالیاتی؟

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  به عنوان مثال بعد از فعالیت چند ساله در بازارِ فارکس ، موجودی اکانتمون بعد از چند سال افزایش چشم گیری پیدا میکنه ، مثلا اگه میلیون دلاری بشه و حالا بخوایم پولمون رو برداشتِ کلی کنیم و همه ی اکانتمون رو کامل خالی کنیم ، حالا این پول واریز میشه به حساب بانکیمون توی ایران..
  حالا از لحاظ قانونی فعالیت توی بازار فارکس به چه شکل هست ؟ ، در این صورت مشکلی چیزی بوجود نمیاد ؟
  لازم نیست به کسی جواب پس بدیم که این پول از کجا اومده ؟ راهکارش چیه ؟ شما پیشنهادتون چیه کلا ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید…

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   واریز بحساب ریالی شما مشمول مالیات است مگر اینکه فعالیت معاف از مالیات انجام بدید
   درآمدی که از طریق کسب میکنید اگر بحساب ریالی شما واریز بشه قطعا مشمول مالیات است
   ولی اگر مالیاتی در آن کشور پرداخت کرده باشید تا سقف مالیاتی ایران قابل کسر از مالیات است

   پاسخ
   • سلام ببخشید آیا ادارەای کە درآ مشغول کارم از گردش حسابو تراکنش ەهای حسابی کەمال حقوقمە خبر دارە اطاعاتش تو اداره هست

    پاسخ
    • سلام خیر
     فقط سازمان امور مالیاتی به حسابهای شما دسترسی داره و شرکت نمیتونه به حسابهای بانکی شما دسترسی داشته باشه

     پاسخ
 • سلام برای من از اداره مالیات smsادمده ،مودی گرامی با کد رهگیری .. اطلاعات کاربری شما صادر گردید.هم اکنون وارد سامانه ثبت نام شماره اقتصادی شوید.و اطلاعات خود را کامل کنید.من وارد شدم اطلاعات منو زده بود که داری دستگاه پز میباشید تراکنشم سالانه به ۵۰۰ میلیونم نمیرسه حالا دستگاه و پس دادم بازم پیگیری میکنن یا نه چکار کنم.

  پاسخ
  • سلام اگر دستگاه رو عودت دادید میتونید اطلاعات رو کامل نکنید
   مشکلی نداره ولی اگر بخوایید دستگاه پز قطع نشه بایستی اطلاعات رو کامل کنید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  اگر شخصی از حساب شخصی خود برای خرید های شرکت استفاده کند و آن فعالیت برای فرار مالیاتی در ‌ترازهای مالی شرکت ثبت نشود،تکلیف شخص صاحب حساب ناآگاه چيست؟ ماده قانونی برای برای اینکه شرکت حتما باید از حساب خود استفاده کند کدام ماده است؟

  پاسخ
  • سلام شما نباید حسابتون رو در اختیار شرکت قرار بدید ؛ سعی کنید نامه محضری از شرکت بگیرید ؛ اگر در آینده مالیاتی لحاظ بشه بعهده شرکت باشه

   پاسخ
   • سلام قصد خرید و فروش ملک دارم ک قطعا با این قیمت ها تراکنش خیلی بالاتر از ۵ میلیار میشه ، ایا نیاز ب توضیح ب اداره مالیات هست؟ و ایا مالیات میگیرند؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     طبق ماده 1 قانون مالیاتهای مستقیم هرگونه فعالیت اقتصادی مشمول مالیات است مگر اینکه طبق ماده 2 و سایر مواد قانونی به نرخ صفر یا معاف از مالیات باشید
     در غیر اینصورت بایستی در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام و تکالیف قانونی از قبیل اظهارنامه و … رو ارسال کنید
     در غیر اینصورت مشمول جریمه مالیاتی خواهید شد

     پاسخ
     • سلام ممنون از پاسخ شما
      منظور من فعالیت اقتصادی نبود.. منظورم فروش ملکی که در ان ساکن هستم و مثلا 15 میلیارد قیمت دارد و بعد مبلغ ان را صرف خرید یک اپارتمان و یک ویلا بکنم
      گردش بالای 30 میلیارد میشود اما درامد مستقیم و یا فعالیت اقتصادی نباشد

     • سلام
      در صورتی که ملک خودتتون رو بفروشید و یک ملک یا چندتا خرید کنید ، مالیات مقطوع به استناد ماده 59 ق م م در زمان انتقال سند دریافت میشه و مالیات بر درآمد فلن تعلق نمیگیره تا زمانی که مالیات بر عایدی سرمایه کار کنه که پس از اون مالیات دیگری از شما مطالبه میشه

 • سلام من در یک شرکت خارجی بصورت بیت کوئین سرمایه گذاری کردم و سودش هم به بیت کوئین پرداخت میشه که حدودا ماهی ۵۰۰ الی ۶۰۰ ملیون میشه آیا میتونم اظهار نامه مالیاتی برای این کار بدم

  پاسخ
 • سلام من تا حالا داخل حسابم بیشتر از صد ملیون نبود ولی حالا میخوام مبلغ ۶۰۰ ملیون بریزم و خرید کنم نیاز به اظهار نامه مالیاتی داره ؟

  پاسخ
  • سلام خیر

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید حتما جواب این سوال منو بدید خیلی ضروریه ممنون
    پسر خاله من دلار خرید و فروش میکنه و من براش پول رو جابه جا میکنم پولشم زیاد نیست 200 میلیون تومانه ولی چون هر روز میاد تو حساب من و خارج میشه آیا برای من مشکلی پیش میاد

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، اگر گردشتون به 5 میلیارد برسه به احتمال خیلی زیاد از قسمت پولشویی سازمان امور مالیاتی با شما تماس میگیرن و درخواست اسناد و مدارک میکنن ، سعی کنید با حسابتون کار نکنید و اگر میخوایید کار کنید حتما تمامی جوانب رو بررسی کنید

     پاسخ
     • ازاده
      20 دی 1402 04:46

      سلام وقت بخیر
      من خرید و فروش اجناس و لوازم ارایش میکنم ماهی بین ۵۰ تا ۸۰ میلیون میشه گردش حسابم حدودا ایا شامل پرداخت مالیات هستم؟

     • سلام وقت بخیر
      با بخشنامه های جدیدی که سازمان امورمالیاتی صادر کرده اگر مشمول تراکنش های ماهانه نباشید بعید میدونم حساباتون رسیدگی بشه

 • تا چه سقفی از پول در حساب شامل ارزیابی مالیاتی نخواهد شد و در روز تا چه سقفی از واریز شامل ارزیابی واظهار نامه مالیاتی نخواهد شد

  پاسخ
 • سلام من درآمد خوبی از ارز های دیجیتال دارم ولی تا به حال برداشتی نداشتم تا به حال هم اظهارنامه مالیاتی نداشتم اگه بخوام برداشت کنم شامل اظهارنامه مالیاتی میشه

  پاسخ
 • سلام. من یک کسب و کار کوچیک خونگی دارم که تقریبا ماهی ۵ میلیون درآمد داره . تقریبا ۳ سال هست که کارتخوان داریم اما به ندرت ازش استفاده میشه . شاید یکی دوبار درماه و مابقی همگی به صورت کارت به کارت واریز میشه. حالا امروز برای من کد کاربری و رمز عبور اومده که برم اطلاعات تکمیل کنم. با توجه به اینکه از دستگاه کارت خوان استفاده نمیکردم چرا برام پرونده درست شده و اینکه بلید چکار کنم دقیقا؟ ممنون میشم راهنمایی کنین. میتونم کارتخوان رو پس بدم بانک چون واقعا برام کارآیی نداره؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر قصد دارید استفاده کنید اطلاعات را کامل کنید

   پاسخ
   • سلام من یه دستگاه پوز دارم ک پنج نفر باهاش کار میکنیم و روزانه حدود یه ملیون تراکنش داشته طی یک سال و دستگاه پوز بنام من و شماره حساب من هست و حدود ۲۰۰ ملیون طی یکسال تراکنش داشته ایا مشمول مالیات میشه

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     اگر دستگاه پز دارید حتما اظهارنامه مالیاتی ارسال کنید
     در صورت نیاز به مشاوره بیشتر لطفا با مشاوران مالیاتی شرکت حسابداری پرشین تکس تماس بگیرید تا راهنمایی کامل انجام بشه
     پیروز باشید

     پاسخ
 • سلام. از کجا بفهمیم پرونده مالیاتی و وظیفه ی مالیاتی به عنوان شخص حقیقی داریم یا نه؟
  من در یکی از پرداخت یار ها ثبت نام کرده بودم. مطمئن نیستم اگه به صورت خودکار کد مالیاتی یا پروندهای ایجاد شده یا نه
  با کد ملی ایا قابل بررسی هستش؟

  پاسخ
 • سلام. یک چند سوال کلی داشتم. ممنون میشم اگه پاسخ بدید و راهنمایی کنید

  – فروش اپ در اپ استور (مثلا کافه بازار) چجوری هستش؟ (مالیات بر ارزش افزوده اگه اشتباه نکنم نوشته خودکار محاسبه و پرداخت میشه توسط اپ استور) .علاوه بر اون باید خودم 15 تا 25% جداگانه مالیات بدم؟
  – مشاغل فریلنسری یا برنامه نویسی جواز کسب و فعالیت نیاز داره برای مالیات؟ مالیاتش به چه شکل هست کلا؟ (برای فروش برنامه و خدمات در سایت شخصی یا اپ استور مثلا)
  در سایت اداره مالیات شغل و محل فعالیت رو چی بزنم؟

  پاسخ
  • سلام ، در مورد مالیات بر درآمد اگر شخص باشید طبق ماده 131 ق م م محاسبه میشه ،
   در مورد ارزش افزوده می بایست فراخوان های ارزش افزوده رو مطالغه کنید اگر مشمول فراخوان ها نباشید نیازی به دریافت ارزش افزوده نیست
   موفق باشید

   پاسخ
  • علی حیدری
   18 شهریور 1400 17:42

   سلام خسته نباشید
   به عنوان مثال بعد از فعالیت چند ساله در بازارِ فارکس ، موجودی اکانتمون بعد از چند سال افزایش چشم گیری پیدا میکنه ، مثلا اگه میلیون دلاری بشه و حالا بخوایم پولمون رو برداشتِ کلی کنیم و همه ی اکانتمون رو کامل خالی کنیم ، حالا این پول واریز میشه به حساب بانکیمون توی ایران..
   حالا از لحاظ قانونی فعالیت توی بازار فارکس به چه شکل هست ؟ ، در این صورت مشکلی چیزی بوجود نمیاد ؟
   لازم نیست به کسی جواب پس بدیم که این پول از کجا اومده ؟ راهکارش چیه ؟ شما پیشنهادتون چیه کلا ؟
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید…

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من کارم طراحی وبسایت و برنامه نویسی هست، برای دریافت مبالغ قرارداد نیاز به درگاه پرداخت داشتم بخاطر همین در سازمان امور مالیاتی ثبت نام کردم تا به من کد رهگیری داده بشه و نهایتا درگاه پرداخت گرفتم، وقتی که وارد حساب کاربری سازمان امور مالیاتی میشم میگه که شماره حساب فعال و اصلی مرتبط با پرونده رو وارد کنین تا اطلاعاتم تکمیل بشه.
  1. حالا سوالم اینه که الان باید این مرحله رو انجام بدم یا رهاش کنم؟ اگر این کارو نکنم چه اتفاقی میفته؟
  2. اگر بله شماره حساب شخصیم رو بدم یا یک حساب مخصوص کارم بسازم؟
  3. از کجا میفهمن مبلغی که وارد حسابم شده مربوط به کارم بوده و مربوط به کارهای شخصی نبوده؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، در زمان ارسال اظهارنامه عملکرد اگر تمام اطلاعات کامل نشده باشه اجازه نمیده اظهارنامه ارسال کنید ، و در صورتیکه اظهارنامه ارسال نکنید شامل جرایم میشید و تبعات بدی براتون خواهد داشت
   میتونید یکی از شماره حسابهای جدید یا قدیم خودتون رو ثبت کیند ، در مورد اینکه بخوان همه حسابهای شما رئ رصد کنن احتمالش هست ولی کمه ، سیستم جامع مالیاتی که راه اندازی شده در صورتی که حسابهای بانکی و اظهارنامه با هم مطابقت نداشته باشه مودی پر ریسک محسوب شده و اظهارنامه شما رسیدگی خواهد شد

   پاسخ
 • سلام روزتون بخیر
  ما یک تیم برنامه نویسی هستیم که شرکت تازه ثبت کردیم، یک پروژه داریم که توی اون آژانس ها میتونن بیان بلیط هر برنامه رو بخرن
  8 تا برنامه گذار داریم که 8 تا برنامه دارن و آژانس ها اونا رو میتونن بخرن، ولی سیستم ما اونطوریه که پول به حساب ما باید واریز بشهو 9 صبح فردا با کسر 5 درصد کمیسیون استفاده از سیستم بقیش به حساب هر برنامه گذار واریز میشه.
  یعنی اگر یک روز 100 میلیون فروش داشته باشن همشون با هم، ما 95 میلیون رو به حساب اون 8 تا برنامه گذار برمیگردونیم (هر برنامه گذار به ازای میزان فروشش محاسبه میشه)
  یعنی در آمد ما میشه روزی 5 میلیون، مثلا ماهی 150 میلیون تومان
  ولی پولی که به حساب ما میاد و میره حدود 2-3 میلیارد تومن میشه، آیا این برای ما سر سال مشکل ساز میشه ؟
  این رو هم بگم که ما 8 تا قرارداد داریم که همشون امضا خواهند کرد که این پول برای چی اومده و برای چی رفته و هر روز 9 صبح باید سهم هر کدوم از فروش دیروز به حسابشون واریز بشه.

  ممنون میشم راهنمایی کنین چه کاری بهتره انجام بشه.
  با احترام

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، تجربه ای که من در رسیدگی ها داشتم به این صورت بوده که واریز به حساب رو بعنوان درآمد در نظر میگیرن ، مخصوصا ارزش افزوده که اصلا زیر بار نمیره و واریز به حساب رو درآمد در نظر گرفته و 9 درصد ارزش افزوده رومطالبه میکنه ، بنظر من بهتره واریز به حساب رو درامد در نظر بگیرید و 9 درصد ارزش افزوده رو دریافت کنید ، از طرف دیگه اگر میخوایید به صورت حق العمل کاری عمل کنید حتما بادفتر فنی سازمان امورمالیاتی و ارزش افزوده مکاتبه کنید ، در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا با دفاتر پرشین تکس تماس بگیرید

   پاسخ
 • سلام شرکت ما ت کار تولید و فروش قیر هست خرید هامون ر از بورس انجام میدیم.کارگزاری بورسی ک باهاش کار میکنیم 50 درصد کارمزد رو به عنوان تخفیف عودت میده از بابت کارمزد هر خرید, این مبالغ که به حساب ما میاد سالانه حدود 300 میلیونه.آیا این مبالغ مشمول بیمه و مالیات میشه؟چون کارگزاری اصرار داره یک حساب شخصی بجای حساب مشترکمون بهش معرفی کنیم .

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   هزینه رو برگشت بدید

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    من یکی دو سال مغازه داشتم ولی درامدم نزدیک به صفر بود با این حال مالیاتی عجیب برای من بریدن که با کلی اعتراض مقداری را پرداخت کردم ولی واقعا بی انصافی بود و با این وصف مغازه را تعطیل کردم و چند سال بیکار بودم تا بلاخره با تلاش زیاد درامدی البته به صورت پاداش تولید محتوی اموزشی کسب نمودم که به دلار هست با واسطه شرکت های داخلی به حسابم واریز خواهد شد. سوالم اینه از پاداش دریافتی من در کشور مبدا مالیات کسر شده که فکر نمیکنم اداره دارایی قبول کنه درسته؟ و دوم من با پرداخت مالیات دوباره مشکلی ندارم ولی میترسم دوباره علی الراس مبلغی غیر واقعی طلب کنند با توجه به تجربه قبلی لطفا راهنمایی بفرمایید چنانچه اظهار نامه رد نکنم و صبر کنم خودشان مالیات مبلغ وارد شده به حسابم را محاسبه کنند چطور ضمنا مبلغ فعلا خیلی کمه زیر ۵ ملیونه ولی ممکنه ماهیانه تا ۳۰ تومن هم برسه ممکنه به خاطر مبلغ کم چشم پوشی کنن متشکرم

    پاسخ
 • سلام . من یک سایت آموزش آنلاین دارم. میخواهم تازه برایش درگاه اینترنتی بگیرم که کد مالیاتی میخواهد.
  در ماه فکر نمیکنم حتی به 5 میلیون تومان فروش هم برسم .
  آیا علاوه بر دریافت کد مالیاتی باید بعدا اظهار نامه و کارهای مالیاتی هم انجام دهم ؟
  یعنی برای فروش ماهی 5 میلیون ، نه اینکه درآمدم ماهی 5 میلیون باشه.

  پاسخ
  • سلام بله بایستی تشکیل پرونده مالیاتی بدید

   پاسخ
  • سلام .من در شرکت خدمات پرداخت مشغولم.نیازی به تشکیل پرونده مالیاتی نیست.صرفا دریافت کد رهگیری کفایت میکنه.

   پاسخ
  • سلام، من از طریق صرافی ارز دیجیتال رفرال (زیرمجموعه) گرفتم و بابتش بهم پاداش روزانه میدن وقتی زیرمجموعه ها خرید و فروش میکنند، و بعد از ۲۴ ساعت پاداش به حسابم واریز میشه. صرافی خارجی هم کار میکنم و بابتش بهم تتر میدن و داخل صرافی ایران به ریال تبدیل میکنم و بحسابم واریز میشه. آیا این شامل مالیات میشه؟ اگر بالای ۵ میلیارد بشه در یک سال شامل مالیات میشه؟

   پاسخ
   • سلام هر درآمدی که کسب میکنید در ایران مشمول مالیات میشه ؛ ولی اگر زیر ۵ میلیارد باشه احتمال اینکه رسیدگی بشه خیلی کمه
    از طرفی دیگه احتمال اینکه تراکنش ها بره بالای ۵ میلیارد است

    پاسخ
 • سلام ميخواستم بپرسم اگه شخصي عضو هيئت مديره شركتي باشه مبلغي در حدود سه ميليارد به حسابش واريز بشه و بعد از مدتي برداشت بشه يعني مجموعا ٦ ميليارد مشمول مالياته؟
  و اينكه سقف تراكنش كه ٥ ميليارده شامل جمع واريز و برداشت با همه و يا فقط بايد واريز يا برداشت بايد بالاي ٥ ميليارد باشه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ،اگر در دفاتر شرکت ثبت بشه مشکلی ایجاد نمیشه ، تراکنش بانکی واریز یا برداشت است ، به بخشنامه دقت کنید کلمه یا را گفته ، موفق باشید

   پاسخ
   • سلام من کارتخوان سیار دارم . و کارم پخش وسایل سوپر مارکتی هست معمولا رو اجناس ۸ تا ۹ در صد سود کشیده میشه و به سوپر مارکت ها فروخته میشه آیا رو آنها ۲۵ در صد از فروش باید مالیات بدم . وقتی خودم کلا ۸ در صد سود ناخالص دارم که با کسورات هزینه شاید ۵ درصدبشه چطور ۲۵ درصد باید داد . چطور می‌خوان حساب کنند که چقدر من سود میکنم که از ش مالیات بگیرند گردش سالی حوالی ۱ میلیارد

    پاسخ
    • سلام
     25 درصد مالیات به سود تعلق میگیره نه فروش
     در صورت نبود اسناد و مدارک و مشخص نبودن مبلغ خرید و هزینه ها ممیز از ضریب مالیاتی استفاده میکنه
     بعنوان مقال ضریب سوپر مارکت 13 درصده ، بعبارتی مبلغ کل واریزی یا فروش در 13 درصد ضرب و عدد بدست آمده در نرخ مالیات که در صورتی که شخص حقیقی باشه با ماده 131 محاسبه و درصورتی که حقوقی باشه طبق ماده 105 محاسبه میشه

     پاسخ
 • دانیال شفق
  9 مرداد 1400 11:06

  با سلام

  بنده به عنوان هیئت مدیره ی ساختمان انتخاب شدم و میخوام برای دریافت شارژ حساب باز کنم و دستگاه پوز بگیرم. آیا باید کد مالیاتی بگیرم؟ نامه به بانک داده ایم که من نماینده ساختمان هستم و حساب متعلق به ساختمان هست. آیا پرونده ی مالیاتی برای من باز میشه و من باید پاسخگو باشم؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام ، هر شخصی که دستگاه پز درخواست کند می بایست کد مالیاتی داشته باشد و در صورتی که کد اقتصادی نداشته باشه بصورت آنلاین کد مالیاتی ایجاد میشه ، ولی گرفتن مبالغ شارژ مالیات نداره ، برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از هرگونه مشکل مالیاتی بهتر است که با دفتر فنی مالیاتی مکاتبه کنید و نظر اونها رو بصورت مکتوب بگیرید تا در هر زمان براتون مشکل پیش امد به سازمان امور مالیاتی ارائه بدید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من روی یک ارز دیجیتال گریپتو کراسی سرمایه گذاری کردم حدود بیست میلیون تومان و اون ارز رشد کرده و ‌پول من شده پنجاه میلیارد تومن و همینجور مونده چون میترسم تبدیلش کنم به ریال و وارد حساب بانکیم کنم من چجوری میتونم پولم رو بصورت قانونی و با کمترین پرداخت مالیات وارد حساب بانکیم کنم و سرمایم رو از اون ارز دیجیتال خارج کنم و اینکه خیلی شنیدم که اتهام پولشویی رو میزنن و خیلی سخته که بتونی ثابت کنی با ارز دیجبتال پولشویی نکردی ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام خسته نباشید من روی یک ارز دیجیتال گریپتو کراسی سرمایه گذاری کردم حدود بیست میلیون تومان و اون ارز رشد کرده و ‌پول من شده پنجاه میلیارد تومن و همینجور مونده چون میترسم تبدیلش کنم به ریال و وارد حساب بانکیم کنم من چجوری میتونم پولم رو بصورت قانونی و با کمترین پرداخت مالیات وارد حساب بانکیم کنم و سرمایم رو از اون ارز دیجیتال خارج کنم و اینکه خیلی شنیدم که اتهام پولشویی رو میزنن و خیلی سخته که بتونی ثابت کنی با ارز دیجبتال پولشویی نکردی ممنون میشم راهنماییم کنید

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر ، ممنون
    اثبات اینکه ارز دیجیتال خرید کردید و سود کردید ، قابل اثبات است ، و خرید و فروش و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال جرم نیست و قانونیه ، ولی در مورد اینکه به چه صورت وارد حسابتون بشه که مالیات تعلق نگیره من راهکاری نمیتونم به شما پیشنهاد بدم ، پیروز باشید

    پاسخ
    • وقت بخیر، من بینایی سنج هستم با عینک ساز همکاری میکنم، پروانه دفتر کار ازمن هست و پروانه عینکسازی از همکارم. ولی ایشون کارفرما هستند، تمام وسایل ایشون فراهم کردن و در واقع سرمایه گذار هستند، و حتی دستگاه پوز هم بنام ایشون هست، و من با ایشون قرارداد همکاری بستم و حقوقم رو از ایشون میگیرم، سوال من این هست با توجه به اینکه مکان کار هر دو در یک فضا هست، و ایشون مالیات رو برای پروانه خودش پرداخت میکنند و دستگاه پوز هم بنام ایشونه، من هم مجدد باید اظهار نامه مالیاتی پر کنم؟

     پاسخ
    • سلام من تو شركتي كار ميكردم براي يكي از اشناهامون براي همين گفت دسته چك باز كن منم باز كردم رو اعتماد فالي دادم بهش باهاش مار ميكرد الان بعد ٦ سال براي من ماليات اومده چيكار بايد بكنم گردنم نميگيره ؟

     پاسخ
 • سلام وقت بخیر من جایی کا میکنم که یه کارت بانکی به اسم خودم گرفتم برای تنخواه حالا از اون کارت برای جا به جایی پول هم استفاده میشه ایا این مشکلی برای من بوجود میاره؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من معامله مسکن به صورت قولنامه ای(مبایعه نامه) میکنم (هم خرید و هم فروش) بابت نقد کردن چک ها از بانک هم کپی‌ مبایعه نامه واحد رو به بانک تحویل میدم
  مجموع تراکنش حسابم هم بالای ۵ میلیاردن
  ایا تراکنش مشکوک محسوب میشه؟یا مالیات تعلق میگیره؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بایستی تشکیل پرونده مالیاتی بدید ، و تکالیف مالیاتی رو انجام بدید و تمامی تراکنش ها را در اظهارنامه ثبت کنید تا از حوزه رسیدگی به تراکنش های بانکی با شما تماس گرفتن و درخواست انساد و مدارک کردن ارائه بدهید تا رفع تعرض بگیرید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من معامله مسکن به صورت قولنامه ای میکنم (هم خرید و هم فروش) بابت نقد کردن چک ها از بانک هم کپی‌ مبایعه نامه واحد رو به بانک تحویل میدم
  مجموع تراکنش حسابم هم بالای ۵ میلیاردن
  ایا تراکنش مشکوک محسوب میشه؟یا مالیات تعلق میگیره؟

  پاسخ

  پاسخ
 • سلام من جایی کار میکنم و حقوق میگیرم
  همچنین برای خودم یک کسب و کار اینترنتی هم راه اندازی کردم و حالا میخوام درگاه پرداخت بگیرم که برای اون باید کد مالیاتی بگیرم
  میخواستم ببینم من که چند تا کارت بانکی دارم و توی یکی حقوق میگیرم
  و یک کارت دیگه رو برای درگاه ثبت کنم
  برای مالیات به چه صورت هست فقط همون حسابی که تراکنش پیدا میکنه و به درگاه متصله بررسی میشه یا کلیه حساب هایی که دارم رو بررسی میکنن؟
  چون چند تا حساب دارم و توی هر حسابم مبلغی پول هست و کار های مختلفی رو انجام میدم

  پاسخ
  • سلام ، حساب حقوق شما از حساب مالیات مشاغل شما جداست ، بابت ملایات حقوق هر ماه لیست از طرف شرکت رد میشه ، و برای گرفتن درگاه بایستی کد مالیاتی بگیرید و اظهارنامه بدید ،اینکه ممیز بخواد کلیه حسابهای شما رو بررسی کنه بعید میدونم این کار انجام بشه ولی احتمالش هست

   پاسخ
   • سلام من تو شركتي كار ميكردم براي يكي از اشناهامون براي همين گفت دسته چك باز كن منم باز كردم رو اعتماد فالي دادم بهش باهاش مار ميكرد الان بعد ٦ سال براي من ماليات اومده چيكار بايد بكنم گردنم نميگيره ؟

    پاسخ
   • پول که در بانک آینده داریم و بعد یکسال میخایم برداشت کنیم.و چند روز از زمان تمدید گذشته.ایا بانک مبلغی رو میگیره از ما

    پاسخ
 • سلام روز بخیر. من کارمند یک شرکت هستم و برای مخارج و خرید های خرد شرکت هر هفته مبلغی به عنوان تنخواه به حساب شخصیم واریز میشود و بعد با فاکتور با مالی شرکت تسویه میکنم. این مبلغ سال گذشته به 2 میلیارد تومان رسید. آیا باید نگران احضار اداره مالیات باشم؟

  پاسخ
  • سلام در صورتی که در دفاتر شرکت حساب شما بعنوان تنخواه تعریف بشه ، و نامه محضری به شما بدهد در صورتی که از شما برای دادن توضیحات دعوت بشه میتونید رفع تعرض بگیرید

   پاسخ
 • سلام من با یکی از صرافی ها همکاری می کنم بایک حساب من ارز دیجیتال می خرند ماهانه بین ۱.۵میلیارد درماه ایا به من مالیات می خورد

  پاسخ
 • با سلام من یه سایت راه اندازی کردم و داخلش محصولات بازاریابی شبکه ای را بفروش میرسانم و پس از خرید مشتری باید خریدم را در سایت فروشگاه بازاریابی شبکه ای بزنم آیا فروش در درگاه برای من مالیات در نظر گرفته میشه

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من از یه دوستی 30 میلیارد تومن به عنوان اینکه بدهکارم قرار هست بگیرم و به حسابم واریز بشه لذا سند هم برای بانک تنظیم کردیم که مبلغ بدون مشکل واریز بشه میخواستم بدونم مالیات به من تعلق میگیره؟ چه موقعه انتقال چه بعد اینکه پول به حسابم واریز بشه

  پاسخ
  • سلام اگر دریافت طلب شما از ایشون باشه خیر مالیاتی تعلق نمیگیره

   پاسخ
   • سلام و ممنون از توضیحاتتون
    من یک پیج کوچک دارم و به درخواست فالورهام برای کمک به بیمارستان شهرمون در مدت چند روز دارم کمکهای مردمی رو جمع میکنم و در همین فاصله هم برای بیمارستان هزینه میکنم.قرونی هم ازش بر نمیدارم.آیا مالیاتی بهم تعلق میگیره؟کل مبلغ زیر پنجاه میلیونه.

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، تراکنش های زیر 5 میلیارد تومان بعید میدونم بررسی بشه ، ولی در مورد اینکه کار خیریه انجام میدید اگر از مراجع ذیصلاح مجوز داشته باشید معاف از مالیات است

     پاسخ
   • سلام با عرض خسته نباشید
    یه سوال داشتم از خدمتتون
    من مسول پاس کردن چک های دولتی یع ارگان دولتی هستم
    اما هیچ پولی به حساب من واریز نمیشه و مستقیما پول از حساب دولتی به حساب ذینفعان و کارفرماها واریز میشه ومن فقط مسول بردن چک ها به بانک هستم و بانک منو به عنوان آورنده ثبت میکنه
    میخواستم بپرسم برای من که مشکلی پیش نمیاد از بابت حساب رسی مالیاتی؟

    پاسخ
   • سلام روز بخیر من میخواستم درزمینه سایت آموزشی فعالیت کنم که گفتند اینماد نیاز هست و اگر ماهی بیشتر از ۵۰ میلیون بشه باید پرونده را تکمیل کنی یعنی بشه یک ستاره اما میدونم اصلا به این اعداد نزدیک نمیشه مشکل اینه که گفتند بعد ۴ماه باید پس از گرفتن کد مالیاتی بری اداره مالیات منم اثلا قضیه رو بیخیال شدم چون ترسیدم بهم اتهام ببندند. آیا ممکنه اداره مالیات براساس مبلغی بیشتر از درامد به یکی اتهام ببنده یا شایعست ؟ یا اینکه یکی عمدا پولی بریزه به حساب بعد اداره مالیات منو بخواد چون تراکنشهای سایت اموزشی محدود هستش میشه راهنمایی کنید برای نماد اطمینان بدون ستاره اقدام کنم یا خیر ؟ آیا کد مالیاتی کفایت میکنه یا باید حتما ۴ماه بعد فعالیت بریم اداره مالیات !

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     در صورتی که ثبت نام کردید نیازی نیست 4 ماه بعد به اداره مالیات برید ،
     از زمانی که علی الراس تبدیل به برآورد شده متاسفانه کار سخت تر شده ، در صورتی ه سازمان عددی رو بدست بیاره که شما کتمان کرده باشید میتونن برآورد درآمد کنن

     پاسخ
 • سید ابوالفضل
  13 تیر 1400 23:02

  من خدمات مجازی مثل تلگرام اینستگرام انجام بدم
  شاید تو یکسال مجموع تراکنش هام به5میلیون نرسه
  ایا باید مالیات و اظهار نامه بدم
  بعد اینکه از چه مبلغی باید مالیات داد
  و اینکه تراکنش های زرین پال کم میکنه مگه مالیات نیست

  پاسخ
  • سلام وقتب بخیر ، کارمزدهای دریافتی که از شما کم میشه بابت خدماتی که شرکت زرین بال به شما میده ربطی به مالیات نداره ، میتونید ثبت نام کنید

   پاسخ
   • با سلام و وقت بخیر یک سوال داشتم اونم اینک کسانی که کارت ملی و کارت بانکی شان را در اختیار دلالان جلوی صرافی قرار بدهند و انها ب حساب پولی واریز کنند و درصدی شان را به ما بدهند ایا شامل مالیات میشوند

    پاسخ
 • ببخشید سقف ۵ میلیارد مربوط میشه واریز به حساب یا مجموع واریز و برداشت؟

  پاسخ
 • عبدالباسط
  11 تیر 1400 12:57

  سلام ببخشید اگه در طول یکسال ۴ میلیارد به حسابم بیاد و من اونا رو به حسابای دیگه ای بفرستم در این صورت مجموع ورود و خروج پول حساب من ۸ میلیارد میشه!!
  آیا مشمول پرداخت مالیات میشم؟؟

  پاسخ
  • سلام واریز به حساب یا برداشت از حساب مبنا قرار میگیره ، جمع نمیشه ، تراکنش بالای 5 میلیارد تومان بررسی میشه

   پاسخ
 • با سلام بنده ترخیص کارخودروهای خارجی هستم ازسال 94تا 97تراکنش هایی که مربوط به ترخیص خودروها بوده را طی یک سی دی داده اند وباید ثابت کنم خواستم بونم با وجود اینکه بنده کرمند حق العملکار وکارمند شرکت بازرگانی بوده ام وبیمه پرداخت کرده ام چرا بجای مدیرعامل وحق العملکار بنده را خواسته اند درحالی که چندین سال گذشته وجورکردن جندین هزار کوتاژ وارتباط دادن انها بسیار سخت است تازه بسیاری از مدارک وسندها طی جابجایی وتعطیلی شرکت مفقود شده من چطور بهشون بفهمونم این تراکنش ها مال من نیست با تشکر

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ،تمامی مدارک و مستندات بایستی ارائه شود ، لطفا تماس بگیرید تا مشاورین نحوه ارائه مستندات رو توضیح بدن

   پاسخ
  • سلام من در بازار فارکس کار میکنم آیا این دلیل برای اداره مالیات قابل قبول است؟

   پاسخ
   • سلام اگر مستندات کامل ارائه بدید میتونید از پرونده دفاع کنید

    پاسخ
    • سلام هفته ای۲۰-۲۵ تومن میاد به حسابم بلافاصاله جابجه میشه مالیات داره؟؟؟

     پاسخ
     • سلام تراکنش بانکی در حال حاضر بالای ۵ میلیارد است

     • من در خارج از کشور زندگی میکنم و درامدم و شغلم در اینجا هست و من درامدم رو به حساب ایرانیم میزنم و فکر کنم رو این حساب تراکنش من بالای پنج میلیارد میشه ایا من هم باید مالیات بدم چون من هم در این کشور مالیات میدم

     • سلام وقت بخیر ، در صورتی که در کشور مبدا مالیات بدید ، مالیات پرداختی شما در ایران قابل از کسر از مالیات شما می باشد ولی بایستی مدارک و مستندات پرداخت مالیات در آن کشور را ارائه بدهید

     • عرض سلام و درود فراوان خدمت گروه پرشین تکس
      شما فرمودید تراکنش‌های بالای ۵میلیارد تومان در سال مشمول مالیات می شود .
      میخواستم بپرسم این رقم برای مجموع حسابهای بانکی شخص هست یا فقط یک حساب؟ بعضاً خیلی مواقع بیشتر از یک حساب بانکی داریم
      با تشکر از شما

     • سلام وقت بخیر
      برای همه حسابهای یک شخص
      تراکنش بین حسابهای شخص کسر میشود

     • ماهان
      18 دی 1400 21:55

      سلام
      من یه کسب و کار خونگی دارم میخوام یه سایت راه اندازی کرده ام و میخوام درگاه پرداخت بگیرم. سود من روی کارها حدود ده درصد است. قانون معافیت تا درامد ۵۰ میلیون در سال برای میزان فروشی است که در درگاه صورت میگیرد یا سود؟
      اگر فروش باشد که من کل ده درصد را باید برای مالیات بدهم و اگر سود باشد سود را چطور حساب میکنند؟؟

     • سلام وقت بخیر
      معافیت 50 میلیون تومان نداریم ، طبق ماده 101 ق م م هر سال معاففیت مالیاتی اعلام میشه که تا حال حاضر به 50 میلیون نرسیده
      نمیدونم منظورتون کدام معافیت است
      لطفا بیشتر توضیح بدید

    • سلام اگر یکدفه ۷۰۰ملیون پول بیاد به حساب مورد پیگیری بانک قرار میگیره

     پاسخ
 • سلام انتقال پول بین خواهر و بردار و زن و شوهر در صورتیکه فرم قرض پر شده باشد در بانک و مبدا و مقصد پول مشخص باشد به عنوان مثال برای خرید خانه شامل مالیات می شود؟

  پاسخ
 • با سلام
  بنده مدیر عامل یک شرکت هستم. شرکت همکار ما در سال چندین بار نیاز به دریافت وام (برای سرمایه در گردش) از بانک داره ولی قانون بانک و بازرسی بانک به شکلی هست که از اونها درخواست فاکتور می کنه و سپس مبلغ رو به حساب اونها نمی ریزه. طبیعتاً این فاکتور صوری هست و حتی شاید بانک به صادر کننده فاکتور (بعضاً هم پیش فاکتور) کاری نداره و فقط به خاطر بازرسی داخلیشون پول رو می ریزن به حساب ما و ما بر می گردونیم به حساب شرکت درخواست کننده وام . سوالم اینه این طور تراکنش ها که مثلاً هر دفعه 1 یا 2 میلیارد هست و ممکنه در سال حدوداً 10 بار تکرار بشه مشکوک محسوب میشه؟ مبدا پول بانک و مقصد شرکت همکار ما هست و پول فقط یک روز در حساب ما می مونه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، لطافا با مشاورین ما تماس بگیرید تا راهنمایی کنن

   پاسخ
  • مصطفی
   2 تیر 1401 05:23

   سلام من واریز کارتخوانم شده 1 میلیارد، لوازم خانگ دارم، و2میلیونو پانصد هزار برام مالیات اومده، شما میگید زیر 5 میلیرد مالیات نداره ولی برای من اومده

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    زیر 5 میلیارد در سال 1400 نمیتونن به حساب شما ورود پیدا کنن مگر اینکه از نهادهای نظارتی دستور داشته باشن
    ولی حسابی که تجاری است و فعالیت اقتصادی انجام میده مشمول مالیات است ، و طبق ماده 101 ق م م تا 36 میلیون تومان معاف و پسر از کسر معافیت مشمول ماالیات است
    پیروز باشید و نامدار

    پاسخ
 • سلام من پولی واسم از خارج واریز شده پنج میلیون مشموله مالیات شده باید چکار کنم برداشتش کنم چون بلاکه از طرف بانک

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، مراجعه کنید علت بلوکه شدن رو بپرسید ، اگر ماخذ مشخص باشه میتونید رفع مسدودی بگیرید ، مثلا از اقوام و .. بحسابتون واریز کرده باشن یا اینکه خودتون در کشور مبدا مالیات پرداخت کرده باشید

   پاسخ
  • سلام مراجعه کنید به بانک و در صورت درخواست سازمان مالیاتی مدارک مثبته ارائه بدید شرایط های خیلی مختلفی داره که در اینجا عنوان کردنش خیلی زمان بر است لطفا تماس بگیرید راهنمایی کنیم

   پاسخ
 • سلام من موقع ثبت نام تیک ارزش افزوده رو زدم بعدا متوجه شدم ارزش افزوده نباید میزدم شغل من خرده فروشی لوازم
  آرایشی هست چکار باید انجام بدم

  پاسخ
  • سلام برید اصلاح کنید ، اگر جزو فراخوان ها نباشید مسئله پیش نمیاد ولی اصلاح کنید بهتره

   پاسخ
   • سلام من در ماه ۶ الی ۷ فقره چک دریافتی دارم از مشتری مبلغ کل ۴۰ میلیون میشه گردش حسابم هم ۵۰۰ میلیون در ساله مالیات تعلق میگره چه باید کرد

    پاسخ
    • سلام در سامانه مالیاتی ثبت نام کنید ، اگر با چک کار کنید ، در صورتی که سامانه صیاد مقل تراکنش ها رسیدگی بشه ، به شما مالیات تعلق میگیره

     پاسخ
  • سلام اصلاح کنید

   پاسخ
 • جواد زکی
  26 خرداد 1400 11:18

  سلام، وقت بخیر

  اگر مبلغ پروژه ایی بنا به هر دلیلی، به حسابی غیر از حساب ثبت شده شرکت حقوقی واریز شده باشد. و آن پروژه در لیست فعالیت های اظهارنامه مالیاتی ارسال شده باشد. آیا مشکلی در حسابرسی مالیاتی ایجاد خواهد کرد؟

  پاسخ
 • مسعود صدایی
  25 خرداد 1400 15:44

  سلام من مغازه دارم کل گردش حساب من بابت خرید و ساخت و فروش حدود300000000 میباشد اگر توافق کنم 13 ملیون تومان باید بدم بنظر شما قبول کنم یا اعتراض کنم ممنون از شما

  پاسخ
 • سلام. روز بخیر. من مدتی برای شرکتی کار میکنم و بعنوان تنخواه گردش حساب من یک میلیارد و صد میلیون بوده از تاریخ 1399/10/15 تا تاریخ 1400/02/15 .
  الف ) آیا با توجه به اینکه حسابرسی مالیات زیر 5 میلیارد است آیا شامل من هم می شود ؟
  ب ) چه مدارکی نیاز دارم برای این کار ؟
  ج ) باید شخصا مراجعه کنم به اداره مالیات ؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، از شرکت نامه بگیرید که حساب شما بعنوان تنخواه در دفاتر قانونی آن شرکت استفاده شده و در صورت بروز هر گونه مشکل مالیات آن بعهده آن شرکت است و بهتر است نامه محضری باشه

   پاسخ
   • سلام
    یک‌نفر در ترکیه خونه خرید فروش میکنه
    من حسابم دادم اجاره ایشون و ماهی چهار میلیون به من پول میده.
    واسم مالیات در نظر میگیرن؟

    پاسخ
 • سلام. وقت بخیر. عذر میخوام بنده در یک سال گذشته از بابت باز کردن سپرده بانکی، خرید سهام و طلا و جابجایی پول در حساب خود (از کارگزاری به کارت و مجدد از کارت به کارگزاری) مجموعا 680 میلیون تومان گردش حساب داشته ام. از کل این مبلغ شاید 40 میلیون تومان هم سودش نبوده باشد و صرفا خرید یا گردش بوده. آیا باید مالیاتی بپردازم؟ متشکرم.

  پاسخ
  • سلام خرید سهام که مالیات مقطوع دارد و جابجایی بین حساب خودتون مشمول مالیات نیست ،رسیدگی به تراکنش های زیر 5 میلیارد اصولا انجام نمیشه مگر در موارد خاص

   پاسخ
   • سلام,من یه شخص حقیقی هستم وهیچ اظهارنامه مالیاتی پر نکردم ویکی از اشناهامون تو عراق برام پول میریزه به حسابم که مال صادرات میوه هست ومنم به حساب کشاورزها وصادر کنندگان واریز میکنم که بالای ٥ میلیارد هست که این بین درامد اندکی به من میده ایا شامل مالیات میشه لطفا جواب بدین

    پاسخ
 • با سلام
  من یه کارگاه ساخت تینر دارم که ثبت نشده و تا حالا هم پرونده مالیاتی برام تشکیل نشده
  گاهی وقت ها مشتری ها واسه خرید کردن ازم درخواست فاکتور رسمی و یا عکس کارت ملی میکنن
  چندین بار پیش اومده که عکس کارت ملی رو به شرکت هایی که شناختی ازشون نداشتم فرستادم و خریدشون انجام شده
  آیا مشمول پرداخت مالیات میشم؟
  و یا اینکه اگر دریافتی به صورت نقد باشه و یا به حساب برادرم واریز بشه باز هم من مشمول پرداخت مالیات میشم
  و اینکه آیا ممکن با عکس کارت ملی ازم کلاهبرداری صورت بگیره
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  خیلی ذهنم رو درگیر کرده

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، بهتره تشکیل پرونده مالیاتی بدید در غیر اینصورت از کارت ملی شما بعنوان شخص فرونشده استفاده میشه و در گزارشات فصلی بعنوان فروشنده بنام شما ثبت انجام میشه و مشمول مالیات خواهید بود

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ..برای پرکردن اظهار نامه اشخاص حقیقی
  قسمت اطلاعات بانکی منظور از موجودی اول دوره .بدهکار و بستانکار چیست..یعنی باید از بانک پرینت بگیریم؟ یا خودمون اگه بدهکاری داریم وارد کنیم؟/

  پاسخ
 • مرسی از برنامه خوبتون
  21 خرداد 1400 18:45

  با سلام سوالی داشتم.اینکه یکی از دوستان میخواد حدود 3 میلیارد رو واریز کنه به حساب من و بعد مدتی برداشت کنه ایا مالیات دارد؟ ایا حسابرسی میشود؟

  پاسخ
  • سلام ، به خیلی از عوامل بستگی داره ، اگر مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره نباشید و یا از نهادهای نظارتی نامه مبنی بر اینکه حساب شما رو رسیدگی کنن نباشه ، در حالت عادی تراکنش های بانکی بالای 5 میلیارد تومان رسیدگی میشه

   پاسخ
   • مرسی از برنامه خوبتون
    22 خرداد 1400 00:49

    عضو هیت مدیره شرکتی هستن.
    نامه ای برای رسیدگی به حساب من وجود نداره ایا مشکلی داره؟

    پاسخ
   • سلام وقتتون بخیر
    من در دفتر تبلیغاتی مشغول به کارم و به اسم من یه حساب بانکی برای تراکنش هاشون باز کردن گردش حساب کمتر از ۵ میلیارد در سال هستش و اینکه بیشتر بین بانکی هستش
    چندتا سوال دارم خدمتتون
    ۱_به من مالیات تعلق میگیره؟اگر آره چجوری باید ثابت کنم این پول برای من نبوده؟
    ۲_با حساب بانکی که به اسم منه ولی در اختیار اونا چکارهایی میتونن بکنن که به ضرر من باشه؟
    ۳_چک های صیادی که با کد ملی من دریافت میکنن ولی مبالغ کم مثلا ۱ میلیون تومان به من مالیات تعلق میگیره؟
    ۴_سال های بعد که من اومدم از اینجا بیرون ممکنه برای کردش حساب های‌ قبلی به من مالیات تعلق بگیره؟

    پاسخ
    • سلام وقتب خیر ، اگر کارکرد حسابتون به 5 میلیارد برسه حتما به شم مالیات تعلق میگیره ، زیر 5 میلیارد نیز احتمال داره که بررسی بشه ، طبق ماده 157 ق م م مروز زمان مالیاتی 5 سال است ، و احتمال داره چند سال بعد حساب شما رسیدگی و مالیات تشخیص بدن ، بهترین روش این هستش که حسابتون رو در اختیار کسی قرار ندید

     پاسخ
     • سلام من کافی نت دارم ، یکی از کارهامون انتقال وجه برا مشتری و اون اول مبلغ رو با کارتخوان میکشه و ما در مقابل دریافت کارمزد پول براشون جابه جا می کنیم ، این نوع جابه جایی پول در آخر سال در مبلغ مالیات من تاثیر داره ؟

     • سلام بله حتما ، واریز بحساب شما بعنوان درآمد محسوب شده و مشمول مالیات است

 • سلام وقت بخیر … برای فروش طلا به صورت حضوری بعضی از فروشندگان مالیات دریافت نمی کنند و این باعث میشه فروش بیشتری داشته باشند و مالیات علی الراس پرداخت می گردد. در فروش اینترنتی طلا چه باید کرد تا کمترین میزان مالیات را پرداخت کنیم؟ آیا حتما باید 9درصد مالیات بر ارزش افزوده اخذ شود ؟ بر اساس تراکنش های انجام شده آیا بر حساب بانکی متصل به درگاه پرداخت باید مالیات پرداخت؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، کسانی که دریافت نمی کنند در آینده که به تراکنش های حساب آنها رسیدگی بشه ، حتما از آنها مالیات بر ارزش افزوده مطالبه خواهد شد ، شما بعنوان فعال اقتصادی می بایست ارزش افزوده را وضول و به حساب سازمان واریز کنید ، در این اینصورت مشمول جرایم و پرداخت اصل مالیات بر ارزش افزوده خواهی بود

   پاسخ
  • ساسان برزگر
   26 خرداد 1400 18:33

   سلام میخواستم بپرسم یکی میخواد مالیات به اسم من رد کنه میخواستم بدونم مشکلی برام پیش میاد یا نه ؟

   پاسخ
 • امین طاها
  16 خرداد 1400 20:59

  سلام خسته نباشید بنده دسته چک صیاد گرفتم و حداکثر ماهی 100 میلیون چک صادر کنم و پاس بشه میخام بدونم مالیات برای بنده چجوری لحاظ میشه اصلا مالیات برام میاد یا خیر؟ ممنون میشم پاسخ گو باشید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، در حال حاضر سامانه صیاد به سازمان امور مالیاتی متصل نیست ولی در صورت لینک شدن مثل تراکنش های بانکی بایستی برای چک های دریافتی و پرداختی مدرک ارائه کنید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر آیا چک‌های صیادی که ثبت میشه مشمول مالیات میشه؟ واگر شخص صادر کننده چک ثبت صیادی نکنه چک گیرنده بی اعتبار میشه یاهمچنان اعتبار داره ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ُ اینکه بخوایید چک رو ثبت کنید یا نه مربوط قوانین بانک مرکزی و … داره ولی وقتی در سامانه ثبت میکنید جزو سوابق حسابتون منظور میشه و هر وقت ممیز اطلاعات شما رو بررسی میکنه این اطلاعات رو مشاهده کرده و منبغ و ماخذ پول رو از شما میخواد ، اما اگر پرونده مالیاتی نداشته باشید اینکه به حساب شما ورود بشه یا نه ، در حال حاضر تراکنش بانکی روی 5 میلیارد تومان است و زیر این مبلغ فلن حق ورود به حسابها رو ندارن

   پاسخ
   • سینا فلاحی
    17 خرداد 1400 16:25

    سلام بنده ابن قانون و نمیدونستم از یکی با خبر شدم !! من از عید تا الان نزدیک به ۵۰ میلیارد با حسابم‌کار کردم کارم هم خرید و فروش ارز دیجیتاله مثلا ۵ میلیارد تتر خریدم یکم‌رفت بالا فروختم به همین شکل چندین بار تکرار کردم چون میترسیدم پولم و تو صرافی نگه دارم به خاطر اینکه صرافی قانونی نداریم واریزی پول معلومه که از طرف شرکته پرینت حساب گرفتم اسم شرکت و زده میخواستم ببینم راهش چبه باید چکار‌کنم ؟؟ شاید از ابن ۵۰ میلیارد خرید و فروش ۱۰۰ میلیونم‌سود نکردم

    پاسخ
    • سلام ، شما قبل از اینکه با حسابتون 50 میلیارد کار کنید می بایست مشاوره میگرفتید ، حالا بایستی منتظر باشید تا پرونده تون رو رسیدگی کنه ، ولی تا زمان رسیدگی مستندات واریز و برداشت رو جمع آوری کنید تا در زمان درخواست اسناد و مدارک ارائه بدید ، در صورتی که قصد ادامه فعالیت رو داشتید حتما پرونده مالیاتی تشکیل بدید و از متخصصین این حوزه مشاوره درافت کنید

     پاسخ
 • سلام،من توی شرکت یکی از دوستانم کار میکنم که به دلیل اعتمادی که به من داره گاهی برخی از پولهای ورودی به شرکتش رو به حساب من واریز میکنه.تا الان که بیشتر از ۵ میلیارد واریزی نداشته و منم اون پولارودبه حساب اشخاص و شرکتها برای خرید جنس یا خدمات واریز میکنم.شرکتشون ثبت نشده و مالیاتی پرداخت نمیکنند.
  سوال هر دو ما اینه که مالیاتی برای من درنظر گرفته میشه یا نه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، به احتمال خیلی زیاد حسابتون بررسی بشه و اگر بررسی بشه براتون مالیات تشخیص میدن ، پیشنهاد میکنم از حساب شرکت به حساب هر شخص یا شرکتی مستقیم واریز کنید

   پاسخ
   • میلاد بیاتی
    18 خرداد 1400 16:01

    سلام وقت بخیر
    امروز یک ابلاغ مالیاتی برای من پیامک شده به مبلغ ۲.۶۵۰.۰۰۰ تومان برای عملکرد سال ۱۳۹۴ مربوط به مغازه بستنی فروشی. ۳۰ روز هم مهلت اعتراض داره. من کلا هیچ وقت مغازه بستنی فروشی نداشتم و سال ۹۴ هم در یک شرکت نساجی مشغول به کار بودم. اما در ابلاغیه همه مشخصات من درست هست.
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید باید چکار کنم.

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     مراجعه کنید به سازمان امور مالیاتی ؛ میتونید رفع تعرض بگیرید
     در صورتی که نتونستید با کارشناسان پرشین تکس تماس بگیرید

     پاسخ
    • شهریار
     16 تیر 1400 13:00

     سلام بنده جدیدا برای کاشت مو اقدام کردم و برای پرداخت هزینه کاشت کلینیک ۴ بار تراکنش یک میلیونی ازکارتم انجام دادندچرا یکجا ۴ میلیون رو نکشیدند و یک تومان یک تومان ۴ بار کارت کشیدند ؟

     پاسخ
     • سلام متاسفانه نمیدونم علت این کار چی بوده بهتره از خودشون سوال کنید

     • برای اینکه می‌خوان کارتخوان ها تراکنش بیشتر نشون بده چون بعضی بانکها اگه تراکنش تعدادش کم باشه کارتخوان جمع آوری میکنند

 • سلام وقت بخیر ، شما یک فعال اقتصادی هستید و بایستی پرونده مالیاتی داشته باشید ، اگر در سال واریز بحسابتون بالای 5 میلیارد هستش حتما تشکیل پرونده بدید تا مشمول جرایم نشید

  پاسخ
 • سلام
  من کارم تعمیرات هست برای دستمزدم فاکتور با کدملی میدم میخواستم بدونم تا چه مبلغی مالیات بهش تعلق میگیره

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، رسیدگی به تراکنش ها بالای 5 میلیارداست ، ولی اگر در گزارشات 169 براتون فاکتور ثبت بشه ، در آینده براتون مالیات تشخیص داده میشه

   پاسخ
 • هانیه مح
  4 خرداد 1400 14:31

  سلام من حسابدار شرکتی هستم که گدش مالی بالایی داره تنخواه دفترمرکزی هم از حساب شخصی من انجام میشه که گردشش گاها بالا میره سالانه 1 تا 2 میلیارد من چیکار کنم الان مشکل مالیاتی پیش میاد برام؟ اگر میاد چجوری اثبات کنم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، اگر حساب شما بعنوان تنخواه شرکت باشه و در دفاتر شرکت ثبت بشه ، اگر در اینده از شما درخواست انساد و مدارک شد میتونید دفاتر شرکت رو ارائه بدید و رفع تعرض بگیرید

   پاسخ
   • سلام،من پرونده مالیاتی ندارم ولی خریدارپرونده مالیاتی داره،میخوام کالایی به مبلغ۳۰میلیون تومان به کسی بفروشم وخریدارمیخوادچک صیادی جدیدبنفش به من بده، به غیرازمراحل ثبت چک آیابرای مالیات یامالیات ارزش افزوده کاری بایدانجام بدم؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     اگر گروه سوم باشید مشمول ارزش افزوده نیستید
     در مورد مالیات بر درآمد به عوامل زیادی بستگی داره ؛ تراکنش بانکی ؛ ارسال اطلاعات شما در سامانه ۱۶۹ و ….

     پاسخ
     • سلام من حسابدارم تنخواه شرکت به حساب من واریز میشه من پرداخت میکنم در ماه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان میشه به من مالیات تعلق میگیره ؟؟؟

     • سلام سوال شما تکراری است و چندین بار در سایت پاسخ داده شده است لطفا پیامهای مشابه را بررسی کنید

 • امیر عابدی
  2 خرداد 1400 18:41

  سلام خسته نباشید من برای همکارم ک ایرانی نیست حساب باز کرده ام و دست چک براش گرفتم در ماه حدودا 100 میلیون چک پاس میکنه میخام بدونم الان مالیات برای حساب من چطوری است؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
 • با سلام
  بنده در خارج از ایران شرکت دارم و در آمدم ارزی هست میخواهم بخشی از در امدم را ماهیانه به صرافی های خارج از کشور داده تا در ایران ریال به حسابم واریز شود و قطعا بسیار بیشتر از سقف اعلام شده خواهد بود
  ایا ورود این پول به حسابم شامل مالیات میشود ؟
  در صورتیکه من در ایران فعالیت اقتصادی و کسب درامد نداشتم و این در آمد در خارج از ایران بدست آمده

  پاسخ
  • سلام
   طبق ماده 1 ق م م درآمد که شخص حقیقی یا حقوقی مقیم ایران از خارج ار کشور کسب میکند مشمول مالیات است ، از طرف دیگه طبق تبصره 2 ماده 180 ق م م میتونید مالیاتی که در خارج از کشور پرداخت کردید از مالیات تشخیصی تا سقف 25 درصد کسر بشه ، ولی در صورتی که مقیم داخل نباشید بایستی مستندات ارائه بدید و اثبات کنید که تبصره 1 ماده 180 رعایت شده ، و در خارج از کشور مقیم بودید و مالیات پرداخت کردید در این صورت میتونید رفع تعرض بگیرید ، موفق باشید

   پاسخ
 • سلام.وقتتون بخیر
  برای حساب من از طرف آشنایی۴۰ میلیون تومان واریز شد و من مستقیما ۴۰ میلیون تومان رو به حساب یک شرکت واریز کردم میخواستم بدونم مالیاتی محاسبه خواهد شد یا نه و اگد محاسبه میسه مبلغش چقدر هست؟

  پاسخ
 • با سلام – شغل من کافی نت هست
  انتقال پول و پول نقد انجام میدم
  روزانه صد میلیون یا بیشتر
  مالیات من به چه صورتی هست

  پاسخ
  • سلام ، حتما تشکیل پرونده مالیاتی بدید ، با توجه به ضریب شغلی شما سود شما محاسبه و مالیات مطالبه خواهد شد ، گردش حساب شما از مبلغ 5 میلیارد بیشتر است

   پاسخ
   • با سلام و عرض خسته نباشید
    یکی از دوستان بنده خارج از کشور هست و خرید و فروش دلار انجام میده و از حساب بنده هم برای جابجایی پول بین صراف خارج و صراف داخل ایران استفاده میکنه، میخواستم بدونم برای بنده هم همون سقف سالانه ۵ میلیارد وجود داره و اگر زیر ۵ میلیارد از این طریق تراکنش داشته باشم مشکلی پیشمیادیاخیر؟
    ممنون از وقتی که میگذارید

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، در حال حاضر طبق اخرین بخشنامه تراکنش های زیر 5 میلیارد ریال رسیدگی نمیشه ولی سازمان امور مالیاتی میتونه بخشنامه جدید صادر کنه و این سقف کاهش پیدا کنه ، پس تا جایی که میتونید نزارید از حسابتون استفاده بشه

     پاسخ
     • سلام بندبا ارز دیجیتال کار میکنم روزانه 10 تا 20 میلیون تراکنش حسابم مالیات بهم تعلق میگیره؟

     • سلام وقت بخیر ، تراکنش بانکی در حال حاضر بالای 5 میلیارده ولی احتمال داره این عدد کاهش پیدا کنه ،بنظرم ار میخوایید فعالیت کنید تشکیل پرونده مالیاتی بدهید موفق باشید

 • سلام. یک خانه ارثی داریم که قرار است فروخته شود. 10 وارث دارد که همه برای پیگیری و فروش به یکی از خودشان وکالت داده اند.
  اگر این خانه 18 میلیارد به فروش برسد و همه پول به حساب آن یک نفر که وکالت دارد برود و او این پول را تقسیم کند و به بقیه وراث سهمشان را بدهد، در هنگام بازرسی تراکنش حساب بانکی با توجه به این که سقف تراکنش 5 میلیارد است آیا مشکلی برای این شخص به وجود میاید؟ یا میتواند ثابت کند که برای فروش خانه موروثی این مبلغ وارد حسابش شده و خارج شده است؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، مستندات رو نگه دارید میتونید دفاع کنید و رفع تعرض بگیرید

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر.بنده روزانه 100 میلیون تومان ارز خرید و فروش میکنم و تقریبا سود حاصل 300هزار تومان هست.آیا به مشکل بر میخورم؟
   ماهیانه 3میلیارد از حسابم خارج و 3 میلیارد وارد حسابم میشه…

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر ، بله در آینده به حسابتون رسیدگی خواهد شد

    پاسخ
    • سلام، خسته نباشید
     شغلم پخش گرم درب مغازه‌ها هست
     میرم داخل شهر جنس میخرم و با یه مقدار سود اون رو به مغازه‌ها میفروشم
     گاهی اوقات هم بابت جنس فروخته شده چک ازشون میگیرم
     خودمم یک کارتخوان شخصی و یک دسته چک هم دارم که گاهی ازش استفاده میکنم
     دوستان بهم گفتن که باید تراکنش حسابت بالای ۲ میلیارد باشه تا شامل مالیات بشی
     ولی بازم شک دارم
     خواستم بدونم درآمدم شامل مالیات میشود یا نه؟

     پاسخ
     • سلام وقت بخیر ، تراکنش بالای 5 میلیارد تومان رسیدگی میشه ، با توجه به اینکه فعالیت اقتصادی انجام میدید توصیه میکنم تشکیل پرونده مالیاتی بدید

 • سلام من خرید فروش ارز دیجیتال میکنم اینجوری که مثلا امروز 50 میلیون از کارتم خارج میشه و فردا 52 میلیون واریز میشه به کارتم و همین پروسه هر روز ادامه داره…آیا این تراکنش مشکوک حساب میشه؟

  پاسخ
  • و یک سوالم اینکه مبالغ سنگینی که به حساب کارگزاری های بورس واریز یا برداشت میشه هم مشکوک و شامل مالیات هست؟ با توجه به اینکه از معاملات بورس مالیات اخذ می شود ممنون

   پاسخ
   • سلام ، واریز و برداشت به حساب کارگزاری در صورتی که بصورت رسمی معاملات انجام بشه ، کارمزد دریافتی شامل مالیات است ولی اینکه بخوان حساب شرکت رو بخواد قسمت پولشویی رسیدگی کنه تا حالا من ندیدم حساب شرکت رو بررسی کنن و حساب اشخاص رسیدگی میشه

    پاسخ
  • سلام صد در صد

   پاسخ
 • سلام.
  من مدیر فروش شرکت هستم.
  مشتری هایی که از ما خرید میکنند ؛ باید کارت ملی ارائه بدن تا ثبتشون کنیم.این کار برای ثبت در اداره دارایی انجام میشه.
  بعضی از مشتری هامون به دلیل اینکه کارت ملی ازشون میخایم دیگه با ما کار نمیکنن و حرفشون اینه که : اگه کارت ملی بدم برام مالیات میاد.

  کار ما ؛ کارخانه تولید و فروش نایلون و نایلکس هست.

  سوالم اینه :
  ۱ – آیا واقعا براشون مالیات میره بابت تراکنش هاشون با ما؟ چون اونا کارت میکشن؛ برداشت از حسابشون محسوب میشه.
  ۲_ اگر مالیات براشون نمیره چطور توجیهشون کنم؟

  پاسخ
  • سلام ، این دو حوزه تراکنش و 169 از همدیگه جداست ، وقتی شما کد ملی یا کد اقتصادی کسی رو در سامانه 169 وارد میکید بنام اشون در سامانه دیتا ایجاد میشه ، ولی قسمت تراکنشهای بانکی از قسمت پولشویی و براساس اخرین بخشنامه که در حال حاضر 5 میلیارد است رسیدگی خواهد شد البته استثنائاتی نیز دارد

   پاسخ
   • مهرناز
    1 تیر 1400 15:51

    سلام وقتتون بخیر من ی شرکت تأسیس کردم و خودم رییس هیئت مدیره و امضا دارم ک گردش زیادی نداره در حد پنجاه میلیون تا الان.گردش حساب شخصی خودم تقریبا یک میلیارد هست سالانه.و خودم پرونده مالیاتی ندارم.امکانش هست موقع چک کردن پرونده شرکت حساب خود من هم چک بشه و ب مشکل بخورم؟؟

    پاسخ
   • سلام من حسابدار يك شركت هستم كه ثبت نشده گاها براي ساتنا كردن چون ٢٠٠ ميليون با هر كد ملي بيشتر نميشه ساتنا كرد
    به حساب من واريز ميكنن و بعد ساتنا ميكنن
    مبلغش ٥ ميليارد نشده برام مالياتي مياد؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، احتمال داره حسابتون رسیدگی بشه ، ولی زیر 5 میلیارد به ندرت رسیدگی میکنن مگر اینکه از نهادهای نظارتی دستور داشته باشن

     پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر . من اربیتراژ می کنم بین صرافی های مختلف ارز دیجیتال . ایا شامل مالیات می شه؟

  پاسخ
 • امیرحسین خدایی
  11 اردیبهشت 1400 09:34

  سلام وقت بخیر من میخوام درگاه پرداخت بگیرم برای فروش انترنتی مغازم و میخواستم ببینم منی که الان باید کد رهگیری مالیاتی بگیرم برای من مالیات تعلق میگیره؟و چقدره و چجوری بایستی پرداخت کنم؟

  پاسخ
 • علی افشار
  9 اردیبهشت 1400 23:56

  سلام من فروشنده مواد ابکاریم کارمم سیار میخام ببینم شامل مالیات میشم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من یک سایت فروش اینترنتی دارم و چندین فروشنده در سایت من پنل دارن محصولشون رو میفروشن بعد ما کمیسیون میگیریم از هر فاکتوری که در سایت به صورت آنلاین ثبت سفارش میشه پول ب حساب ما واریز میشه بعد ما تسویه میکنیم گردش بالا بره اونوقت تکلیف نحوه محاسبه مالیات ب چ صورت میشه؟؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر .من یه فروشگاه کوچیک دارم که تو سامانه دولت به عنوان تامین کننده ثبت نام کردم مبالغی که به حسابم از طرف دولت بعد از چند ماه واریز میشه و فاکتور میدم .حالا مالیات سالیانه من برحسب فاکتور ها اعمال میشه یا نه بیش از سقف مجاز.مثلا تو سال ۳۰۰ میلیون باشه نه درصد این مبلغ یا نه از صد تومنه باقیمانده محاسبه میشه این مبلغ بر حسب مثال گفتم ..باتشکر

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر متوجه منظورتون نمیشم ، اگر با ارگانی قراردادی دارید ، پروژه ای انجام میدید مشمول مالیات است و بایستی تکالیف مالیاتی رو انجام بدید

   پاسخ
 • سلام مالیات سال،۹۶برام مبلغ ۱۵میلیون اومده بود رفتم پیش ممیز اونم فرستاد پیش رئیس تا کم کنه اونم دمش گرم نصفش کرد با کلی چک و چونه بعدسال ۹۷ تو اظهار نامه نزدم توافقی ماده۱۰۰ حالا دوباره ۱۹.۵میلیون زده مالیات رفتم پیش رئیس کردش ۱۵میلیون قبول نکردم الان فرستاده واسه کمسیون باید چکار کنم بد جور حالم گرفته شده الان سال ۹۸ چی میشه سال ۹۷چی میشه مگه چقدر درآمد دارم میگم رو چه حسابی سه برابر شده میگه یلخی آدم میمونه چکار کنه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ،توصیه میکنم مدارکتون رو به مشاوران مالیاتی پرشین تکس ارسال کنید مطالعه کنن و درصورتی که قابلیت دفاع داشته باشه راهنمایی میکنن که به نحوی از حقوق خودتو دفاع کنید

   پاسخ
 • سلام
  جسارتا ما کویت صرافی داریم روزانه تومان میخریم برای حواله های مشتریان و نسبت به دیناری که اونجا به ما میدن توی ایران به حسابشون انتقال میدیم در ماه تقریبا 7میلیاردگردش حساب داریم از نظر مالیات چطوره؟

  پاسخ
 • سلام ضمن تشكر از مطالب و پاسخ هاي مفيد و جامع سايت و وقتي كه به اين مهم اختصاص دادين 🙏 . در مورد واريز و برداشت از حساب هاي صندوق هاي سرمايه گذاري كه زير نظر بانك شهر هستند ( به عنوان مثال : صندوق سرمايه گذاري گنجينه زرين شهر)، جمع تراكنش هاي واريز و برداشت به صندوق در سال بالاي ٥ ميليارد باش مشمول محاسبه ماليات ميشود؟
  دوم اينكه شخصي كه پرونده مالياتي ندارد از چه طريق مي تواند از تشكيل يا عدم تشكيل شدن پرونده خود در سال (٩٩) مطلع شود؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، ممنون از مهرتون
   صندوق های سرمایه گذاری اطلاعات رو به اداره مالیات ارائه نمیدن ، ولی در صورتی که ارائه بدن با مراجعه به نزدیکترین اداره مالیات محل سکونت خود میتونید از ممیز استعلام بگیرید

   پاسخ
   • محمد رادمان
    4 خرداد 1400 21:37

    سلام من توی مشاور املاک کار میکنم .بیشتر پول هایی که مستاجر پرداخت میکنه به حساب من میاد و من واریز میکنم به بحساب موجر .آیا مالیات به بنده تعلق میگیره؟

    پاسخ
 • سلام خسته نباشید، خواهش میکنم راهنماییم کنید، من در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت میکنم، در این بازار هولدر هستم، اگر مثلا دو سال دیگه من سود خوبی به دست آوردم مثلا ۱ میلیارد تومن و اون مبلغ رو به یک باره به حساب بانکیم منتقل کردم مشکلی پیش نمیاد؟ سقف مبلغی که در یک مرحله وارد حساب میشه چقدره؟ یا اینکه میشه به صورت مرحله ای وارد حساب کرد؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، برای واریز و برداشت بالای 200 ملیوت تومان بانک مرکزی شرایطی را گذاشته که میتونید از بانک مرکزی یا بانکی که حساب دارید اطلاعات رو دریافت کنید ولی برای رسیدگی به حسابهای بانکی سقف تراکنش واریز یا برداشت مبلغ 5 میلیارد تومان است

   پاسخ
   • ممنونم از پاسختون ، جسارتا یه سوال دیگه داشتم خدمتتون اگه امکانش هست جواب بدید، باتوجه به پاسخ شما ، یعنی اگه مثلا به سرمایه من داخل صرافی بشه ۱۰ میلیارد تومن، اگه ۲۵ روز ،در روز ۲۰۰ میلیون تومان برداشت کنم (میشه ۵ میلیارد) باید تا سال بعد صبر کنم تا دوباره بتونم تو ۲۵ روز ۵ میلیارد دیگه رو برداشت کنم؟ و اینکه اگه این ۵ میلیارد رو تو ۲۵ روز برداشت کنم و مثلا روز بعدش برم اون پول رو مثلا بدلیل خرید خونه به حساب کس دیگه ای واریز کنم چی میشه؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     بدهکار یا بستانکار حساب بررسی مشود ؛ دقت کنید کلمه یا را گفته است
     برای همین وقتی حساب شما ۱۰ میلیارد بستانکار شده بصورت یکجا و یا در چند مقطع برداشت کنید اهمیت ندارد

     پاسخ
 • سلام من برای یه کسی سیب درختی میخرم طرف پول به حساب من واریزمیکنه منم به کشاورزچک خودمو میدم آیا
  شامل مالیات میشم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، حق العملکاری خرید و فروش میوه مشمئول مالیات است ولی کشاورزها طبق ماده 81 معاف از مالیات هستند که البته در قانون جدید این قانون تغییر کرده است و تا ده میلیون تومان معاف و مازاد آن مشمول مالیات خواهد بود

   پاسخ
   • سلام برای تمکن مالی و َارایه به سفارت من تو حسابم 1 میلیار تومان باید بیاد و چند روز بعد پسش میدمش. آیا این شامل مالیات میشه؟ پول قرض هست

    پاسخ
 • سلام، من تنخواه دار یک شخص هستم، کارشون ساخت و ساز هست که از حساب من و خودش خریدها و حقوق ها پرداخت میشه، که این شخص نیز پرونده مالیاتی نداره، ورود و خروج پول از حسابهای من در سال ۱۲ میلیارد هست (۶ میلیارد ورود پول و ۶ میلیارد خروج پول) ایا به من مالیات تعلق میگیرد؟ چند درصد؟ چیکار بایستی انجام بدهم که بتوانم ممیزی اداره مالیات رو توجیه کنیم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، رسیدگی به تراکنش های بانکی حسابهای شما را بررسی خواهد کرد و با توجه به فعالیت شما مشمول ملایات خواهد بود ، توجیهی خاصی نمیتونید انجام بدید واریز به حساب شما در صورتی قابلیت دفاع داره که شما یا طرف مقابل پروئنده مالیااتی داشته باشید و در دفاع عنوان کنید که مبالغ فوق در پرونده طرف مقابل رسیدگی شده است در غیر اینصورت شما فعال اقتصادی بوده و طبق ماده 1 ق م م مشمول مالیات هستید

   پاسخ
 • وحید عزیزان
  28 فروردین 1400 11:18

  سلام من کارمندم یه شرکت هستم بعضی وقتا که چک میاد از طرف شرکتی برای شرکت ما من میبرم بانک برای کلر کردن یا پاس کردن چک(واریز به خود حساب شرکت) من پشت چک هارو پر میکنم. کد ملیم هم تو بعضی از تراکنش ها(فیش واریز) درگیر میشه.
  از نظر مالیاتی برام مشکلی پیش نمیاد؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، اگر کارمند شرکت باشید و اسمتون در لیست بیمه باشه ، و بحساب شرکت واریز بشه مشکل خاصی نداره

   پاسخ
   • بعضی وقت ها با حساب خودم هم پول جابجا میکنم برای شرکت.برای مثال چک میخابونم به حساب خودم بعد ساتنا میکنم به حساب شرکت.
    مشکلی نیست؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، در صورتی که مدیر عامل یا هیئت مدیره باشید و یا حساب بانکی شما در دفاتر شرکت بعنوان تنخواه ثبت شده باشه و مستندات کامل باشه مشکلی پیش نمیاد ولی توصیه میکنم در حساب شرکت واریز و برداشت انجام بدید که درگیر حوزه رسیدگی به تراکنشها نشید

     پاسخ
   • سلام
    من تو یه شرکتی کار میکردم مشتریا پول میزدن به حساب من و منم بعد یکی دوساعت جابه جا میکردم به حساب مدیران ستل ۹۳ و ۹۴ البته مالیاتشم پرداخت شده میخوام بدونم من فقط دوسال تراکنش داشتم مبلغ بالا ،ایا واسه سالهای بعدی که من تراکنش نداشتم فقط حقوق اومده تو حسابم بازم حسابای بانکی منو چک میکنن

    پاسخ
  • سلام وقت بخیر .من کارتمو میخوام بدم به یکی از دوستان که باهاش گردش مالی تا پونصد میلیون بمدت شش ماه انجام بده تا روی گردش حسابم وام بگیرم.میخاستم بدونم درگیر مالیات میشم یا نه؟؟

   پاسخ
 • سلام،وقت بخیر،آگه میشه سوال منو جواب بدید لطفا….
  ما یه آشنایی داریم که خرید و فروش دلار میکنه،به من گفت پول میزنم به کارتت تو برو بزن به کارت اونایی که بهت میگم،مثلا یک روز در میون صدو نود میلیون میریزه و منم میزنم به حساب دیگه،این پول نهایت دو ساعت تو حساب منه،منم چون بیکار شدم موقت قبول کردم،مشکلی برام پیش نمیاد؟

  پاسخ
 • الهام احمدی
  24 فروردین 1400 14:08

  سلام من تنخواه دار یه شرکت هستم پول شرکت به حسابم واریز میشه منم به حساب کارمندان میزنم باید چکار کنم که خودم درگیر مالیات نشم؟حدودا سال 2 میلیارد ورود و خروج پول به حسابم میاد

  پاسخ
  • سلام بهترین کار این هستش که به حساب شما واریز نشه ، در صورتی که واریز بشه بایستی حساب شما در دفاتر شرکت بعنوان تنخواه ثبت شود

   پاسخ
 • سلام من دوتا چک یک میلیارد دارم از سمت کسی چون تراکتش خودشون بالاست قراره من پاس کنم و بعد خورد خورد بدم بهشون ب من مالیات میخوره؟

  پاسخ
  • سلام اگر از همان حسابی که دریافت کردید به همان حساب واریز کنید مبلغ را و بعنوان قرض الحسنه دریافت کرده باشید مالیات تعلق نمی گیرد

   پاسخ
 • سلام
  یه سوال ؟ این درسته معافیت مالیاتی مناطق آزاد تجاری مثل کیش برداشته شده است؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر،
  من کار خرید و فروش ارز دیجیتال انجام میدم
  فرد پول به حسابم میزنه من همون روز برداشت از حساب میزنم و ارز رو برای کسی که سفارش داده خرید می کنم
  تراکنش سال گذشته ی من بالای 5 میلیارد تومن بوده
  ولی تمام برداشت از حساب هام به حساب شخصی یک نفر دیگه و عنوان بابت تسویه بدهی خورده
  این مورد هم شامل مالیات میشه؟

  پاسخ
 • با سلام ممنون از پاسخ های عالی تون
  یه انبار موکت داریم که گردش مالی ان بالای 5 میلیارد هست و چندین حساب بانکی به نام پدرم که صاحب انبار هستن و ثبت نام مالیاتی و تشکیل پرونده انجام دادیم و صورت معاملات و ارزش افزوده میدهیم البته کمتر از مقدار واقعی ، تا پایان 98 برگه قطعی دریافت کردیم و مالیات دادیم ، برای سال 1400 میخوایم طبق واقعی باشه اما اگر این کارو کنیم باید دفاتر ارائه بدیم اما پلمپ نکردیم چقدر مشمول جریمه میشیم و اینکه اگر بخواهیم کمترین گردش رو داشته باشیم باید چه کار کنیم؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ف ممنون از مهرتون
   کدام گروه هستید ؟ گروه دوم و سوم مشاغل نیاز به نگهداری دفاتر ندارن

   پاسخ
   • فعلا گروه ج بودیم اما با توجه به تراکنش ها مجبوریم واقعی اعلام کنیم که بیش از 5 میلیارد میشه شخص حقیقی هم هستیم

    پاسخ
   • گروه ج اظهارنامه رد میکنیم اما اگه قرار بر واقعی اعلام کردن باشه قطعا بند عوض میشه درسته؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخر ، متوجه منظورتون نمیشم ، از سال 95 ما گروه الف و ب و ج نداریم و گروه یک و دو سه است ، گروه دوم و سوم تقریبا تکالیف مشابه دارن ولی گروه اول مثل شرکتها بایستی دفاتر نگهداری کنه و گزارشات 169 و سایر تکالیف رو داره

     پاسخ
 • سلام وقت بخیر من در شرکتی کار میکنم که برای خرید چک میکشن به حساب من واریز میشه و بلافاصله از حساب من برداشت میشه چکی که دارن به اسم شخص بنام شرکت نیست چه کاری باید انجام بدم که مالیات به من نخوره؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، چرا باید تحساب شما واریز کنن ؟ نزارید بحسابتون واریز بشه ، مگر اینکه در تنخواه شرکت در دفاتر قانونی شرکت این حساب گردش داده بشه

   پاسخ
 • سلام من تو کار طلای ابشده ام گردش حساب هام بیشتر از ۵ میلیار هست اظهار نامه هم ندادم برای من مالیات میبرن .ما کارمون جوریه گردشش بالاس ولی سودش کمه نسبت ب مبلغی که جا به جا میشه.چند درصدگردش حساب،مالیات مارو حساب میکنن؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، بله ، بایستی تشکیل پرونده بدید که در آینده برای سال های بعدی براتون مشکلی پیش نیاد ، واریز به حساب در ضریب کاری شما ، که دفترچه ضرایب مالیاتی رو میتونید از اینترنت دانلود کنید و ضریب کاری خودتون رو ببینید ، ضرب شده و طبق ماده 131 ( در حدود 25 دردصد ضرب میشه ) و مالیات محاسبه میشه
   واریزی به حساب * ضریب در دفترچه ضرایب * 25 درصد = مالیات

   پاسخ
   • سلام اگر مبلغ پنجاه میلیون به حساب مغازه واریز بشه و یک ساعت بعد برداشت بشه، این مبلغ روی مالیات مغازه تاثیر داره؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، واریز بحساب درآمد است ، علی الخصوص که با دستگاه پز انجام بشبه ، ولی اگر مستندات داشته باشید و اثبات کنید که بابت وجه دستی بوده مشمول مالیات نمیشه

     پاسخ
 • سلام
  به حساب من از یک کشور خارجی پول واریز شده به صورت شبا واریز شده اما به حسابم واریز نشده سوال کردم میگن باید مالیات پرداخت کنم میشه تا پول به حسابم واریز بشه اینجور که من فهمیدم میگن پول بلوکه شده در بانک مرکزی تا زمانی که من مالیات رو پرداخت کنم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، این سیستمی که شما میفرمایید در حال حاضر در اروپایی در حال اجراست و هنوز در ایران اجرایی نشده ، سقف تراکنش های بانکی 5 میلیارد تومان در سال برای هر کد ملی می باشد ، لذا در صورتی که به حساب شما در یکسال 5 میلیارد واریز بشه (البته این نکته رو مد نظر قرار بدید که جابجایی بین حسابهای خودتون در جمع این واریزی ها منظور نخواهد شد) طبق ماده 157 ق م م تا 5 سال قابلیت رسیدگی خواهد داشت

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  شغل بنده واردات شوینده از گمرکات مناطق ازاد تجاریست
  مطمئنا گردش حساب های ۵ بانکی بنده بیشتر از ۵ میلیارد هستش الان واقعا تکلیف بنده چطورهست.
  خیلی ممنون

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، شما بایستی پرونده مالیاتی تشکیل بدید و تکالییف مالیاتی خودتون رو انجام بدید ، برای این کار توصیه میکنم حتما از مشاوران مالیاتی کمک بگیرید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر دارای یک حساب خانوادگی هستیم ک هر ماه یک مبلغی واریز میکنیم و هر ماه ب یک نفر میدهیم در ماه حدود صد میلیون ب این حساب واریز میشود با قوانین حدید ب این حساب مالیات تعلق میگیرد.

  پاسخ
 • سلام من حدودا 200 میلیارد بیت کوین دارم 10 سال پیش خریده بودم شاید ارزشش 100 دلار هم نمیشد الان بخوام این پول رو برداشت کنم چند درصد این مبلغ رو باید مالیات بدم؟؟؟

  پاسخ
 • سلام من ده سال پیش حدود 200 بیت کوین خریدم الان قیمتش حدود 200 میلیارد شده الان من بخوام این پول رو به ریال تبدیل کنم خودم باید برم سازمان امور مالیاتی خودمو معرفی کنم؟؟؟ و اینکه چند درصد از این 200 میلیارد رو باید مالیات بدم؟؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، طبق ماده 119 ق م م درآمد اتفاقی است و مشمول مالیات است به نرخ ماده 131 ق م م

   پاسخ
   • سلام
    من کردشم پایین پنج میلیارد هست و خرداد۹۷ شرکت ثبت کردم و تا کنون اظهار نامه و پلمپ ندادم ولی فقط از سال ۹۹ بنام شرکتم از شرکت دولتی خرید زدم.ولی هیچ فاکتوری فروش نزدم.ایا صرفا فقط خرید هم شامل مالیات میشه و اینکه چند درصدش مالیات میشه؟ گردش سالانم شاید دویا سه میلیارد بشه زیاد نیست.

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، در صورتی که شرکت ثبت کردید و خرید انجام دادید توصیه میکنم حتما تشکیل پرونده مالیاتی بدید ، چون بنام شرکت شما گزارش رد میشه و از سال 1400 ممیزین مالیاتی بصورت برآوردی میتونن برای شما درآمد در نظر بگیرن ، برای همین حتما تشکیل پرونده بدید و تراکنش های بانکی شما نیز در صورتی که مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره باشید حتما بررسی خواهد شد و سقف نداره

     پاسخ
 • محمد رضا
  24 اسفند 1399 10:42

  سلام وقت بخیر
  سلام من ی شخص حقیقی هستم که میخوام درگاه اینترنتی ایجاد کنم. درآمد من زیر 500 تومن شایدم کمتر باشه میخواستم بدونم از منم مالیات کسر میشه و کلا چطور کم میشه و بر چه اساس خیلی ممنون.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، با توجه به وضع قوانین مالیاتی برای دستگاههای کارتخوان و درگاههای اینترنتی ، پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد ، با توجه به سود اوری مالیات محاسبه میشود مگر اینکه هیج اطلاعاتی در دسترس نباشد که در این صورت ممیز محترم مالیاتی از طریق برآورد مالیات را مشخص میکند که بنده توصیه میکنم حتما پرونده مالیاتی داشته باشید و اطلاعات مراودات خود را نگه داری کنید

   پاسخ
  • لیلانصیری
   24 اردیبهشت 1400 23:53

   سلام وقت بخیر من یه فروشگاه اینترنتی فروش لباس دارم که به صورت همکاری در فروش کار میکنم با تولید کننده هایی که به صورت عمده جنس اونارو توی پیجم معرفی میکنم و بعد از فروش جنس ها پول ها رو براشون کارت به کارت میکنم و ماهانه بالای ۱۰۰ ملیون حسابم گردش داره میخواستم سوال کنم که این شامل مالیات میشه؟و اینکه باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر ، رسیدگی به تراکنش بانکی بالای 5 میلیارد است ، ولیکن اگر اونها بنام شما فاکتور رسمی صادر کنن احتمال داره براتون پرونده تشکیل بدن

    پاسخ
 • سلام کارمند شرکت هستم و جهت پرداخت از حساب اصلی شرکت چک کشیده میشه و به حساب شخصی من جهت پرداخت هزینه ها واریز میشه گردش سالانه هم بیشتر از ۵ میلیارده چطور باید اداره مالیات را توجیه کرد که پول واریزی از شرکت بوده و مربوط به من نیست ؟

  پاسخ
  • سلام ، در صورتی که از حساب شرکت به حساب شما واریز بشه این واریز در صورتی که از حساب شرکت باشد کاملا مشخص است و با پرینت حساب شرکت قابل اثبات است

   پاسخ
 • سلام من تخواه دار شرکتم ومشتریان پول به حساب من واریز میکنن ومن هم به حساب اون هایی که شر کت خرید کرده پرداخت میکنم وگردش مالی من از۵میلیارد بیشترشده باید مالیات بدم ?

  پاسخ
  • سلام ، در صورتی که شرکت حساب شما را در دفاتر داشته باشد و نامه محضری به شما بدهد مشمول مالیات نیستید در غیر اینصورت از شما مالیات مطالبه خواهد شد

   پاسخ
 • سلام
  بنده کار میوه انجام میدم برای افغانیها سیب درختی میخرم از کشاورزها وپول همه خریدها به حساب من میاد و از حساب من به کشاورزها منتقل میشه
  و مبلغ انتفال سالانه من بیش از ۵میلیارد است
  در این مورد وضعیت من چی میشه
  البته تا به حال از اذاره مالیات برای من پیامی نیومده
  البته خودم هم کشاورز و باغدار هستم

  پاسخ
 • سلام من سایت دارم خرید و فروش ارز دیجیتال انجام میدم نزدیک به 6 ساله و من سه تا حساب بانک ملت دارم که یکیش مال خودمه و دو تا دیگه مال خانم و خواهرم هستش من به دلیل سقف برداشت 100 میلیون مجبورم چندین حساب داشته باشم غیر از بانک ملت با یه حسابم در بانک دیگه هم کار میکنم جمع واریز و برداشت هر حسابم در ماه حدود 6 میلیارد میشه که اونم برای تسویه با کاربرانم انجام میشه تو این 6 سال به من از اداره مالیات درخواستی نیامده ایا من مشمول مالیات میشم چون من درگاه واسط دارم برای سایتم و درگاه اختصاصی ندارم فقط بول مشتریان را واریز میکنم از حسابام . نظر شما چیه در این خصوص ایا دیگه این کار را نکنم ؟ و از درگاه با کاربران تسویه کنم ؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، در صورتی که تراکنش شما بالای 5 میلیارد باشه حتما حسابهای شما بررسی میشه ، ولی اینکه فرمودید 6 ساله ، نمیدونم دقیقا از چه تاریخی شروع شده ولی طبق ماده 157 ق م م مدت مرور زمان مالیاتی که میتونن برای شما مالیات تشخیص بدن ، 5 سال از انقضای ارسال اظهارنامه است

   پاسخ
   • سلام وقت بخير
    من واسه يه پيمانكار ساختماني كار ميكردم كه از حساب بانكي بنده استفاده ميشد به مدت يك سال كه گردش حساب بانكي بنده بيش از بيست ميليارد تومان بوده
    الان تكليف بنده چي هستش؟ممنون ميشم

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، شما حتما بایستی از ایشون نامه محضری خطاب به سازمان امور مالیاتی بگیرید که این تراکنشها مربوطه به اون شرکت است ، در این صورت براتون مسئله ای پیش بیاد میشه در سازمان امور مالیاتی رفع تعرض گرفت .

     پاسخ
 • سلام خسته نباشید سقف تراکنش حساب صابکار ما پر شده الان کلی حساب مونده ک به مشتریامون واریز کنیم بعد کارمونم جوریه ک وقتی خرید میکنیم نمیشه از مشتریامون ارزش افزوده گرفت بابت بارش مشکل ما چ جوری حل میشه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ممنون ، شما بایستی مشاور مالیاتی داشته باشید تا کامل شمارو راهنمایی کنه ، برای این کار بایستی یک استراتژی مناسب داشته باشید که در آینده با مشکل مواجه نشید

   پاسخ
 • سلام
  توی محاسبه اون پنج میلیارد سالیانه، تراکنش های بین حسابهای خود فرد هم لحاظ میشه یا خیر؟ من الان گردش حسابهام بیش از پنج میلیارد هست ولی اگر انتقال پول بین حسابهای خودم رو در نظر نگیریم، به پنج میلیارد نمیرسه. پرونده تشکیل میشه برام یا نه؟ (میدونم که اگر پرونده هم تشکیل بشه اون انتقال ها مالیات ندارند، اما میخوام بدونم پرونده تشکیل میشه یا خیر. مثلا اگر من چهار میلیارد گردش حساب داشته باشم، بعد دو میلیارد از یک حسابم منتقل کنم به حساب دیگر خودم، گردش حسابم 4 میلیارد محسوب میشه یا هشت میلیارد؟)

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، تراکنش بین حسابهای شخص محاسبه نمیشه ، اگر جابجایی بین حسابهای خودتون رو کم کنید و کمتر از پنج میلیارد باشه بعید میدونم تراکنش ها به حسابتون ورود پیدا کنن مگر اینکه از نهاد نظارتی نامه ای باشه ، یا بعنوان فرار مالیاتی گزارش داده باشن و … ، بین حسابهای خودتون در جمع حسابها منظور نمیشه

   پاسخ
 • سلام
  من ده سال پیش ارز دیجیتال خریده بودم مبلغش دقیق یادم نیست حدود چند صد هزار تومان.ولی ارزش الانش حدود 7 میلیارده الان اگه بخوام بفروشم واین پول ونقد کنم پول واریز میشه به حسابم.نحوه محاسبه مالیاتش به چه شکله

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید. تنخواه و حقوق کارگرها شرکت به حساب شخصی بنده میاد و در مجموع مبلغ ماهی بیست میلیون تومان واریز و برداشت میشود. یعنی ده میلیون واریز و ده میلیون برداشت میشود و بنده خورد خورد خرید میکنم. آیا بنده مشمول مالیات میشوم؟

  پاسخ
 • سلام، وقت شما بخیر، اول یک تشکر کنم از سایت عالی شما و همچنین پاسخدهی عالی، ببخشید من دوتا سوال داشتم:

  1. اگه گردش مالی حساب در سال کم تر از 5 میلیارد تومن باشه، طبق قانون، مالیاتی تعلق نمیگیره به گردش حساب، حالا برای سال جدید، مقدار گردش حساب سال قبل هم لحاظ میشه در سال جدید یا سال(های) گذشته دیگه کلا لحاظ نمیشن؟

  2. بعد برای من که یک فرد حقیقی محسوب میشم و جواز خاصی ندارم و با کارت های بانکیم در حال معامله کردن هستم، تاریخ محاسبه گردش حساب سالانه ار چه روزی حساب میشه، از اول سال شمسی(1 فروردین) یا از روزی که حساب بانکی ایجاد کردم(یعنی مثلا اگه 24 اردیبهشت حساب بانکیم افتتاح کرده باشم دیگه از این بعد گردش سالانه حسابم میشه از 24 اردیبهشت به بعد، یعنی 24 اردیبهشت میشه اول هر سال مالیم)؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، تشکر از لطف و مخبت شما
   در مورد گردش زیر 5 میلیارد طبق آخرین بخشنامه ورود به تراکنش زیر 5 میلیارد موضوعیت نداره ولیکن اگر نامه از نهادی داشته باشن میتونن به حساب شما ورود پیدا کنن و حساب شما را بررسی کنن
   سال مالی از 1 فرودین تا 29 فرودین است

   پاسخ
 • حامد افشار
  7 اسفند 1399 14:08

  با سلام و احترام
  من به عنوان واسط در اینترنت فعالیت میکنم و گردش سالیانه حسابم ۸۰۰ میلیون میباشد. و از این مبلغ فقط ۵ درصد سهم من میباشد و الباقی بحساب کاربران که در سایت فعالیت میکنن واریز میشه. حال سوالم اینه، آیا این ورود و خروج برای من شامل مالیات میشه.
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام بستگی داره شما حق العمل کار باشید یا درصد بگیر، این قضیه اثباتش خیلی سخته ، و اصولا ممیز کل واریزی به حساب رو درآمد فرض میکنه و مالیاتش رو محاسبه میکنه

   پاسخ
 • سلام وقت به خیر
  من برای شرکتی کار میکردم و با حساب من کار میشد جمع واریزی ها به حساب من در تقریباً سه سال شش میلیارد تومان بوده آیا حساب من مشمول مالیات میشود؟!و یا مورد بررسی قرار میگیرد؟!؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، حتما مورد بررسی قرار میگیره اگر شرکت نامه محضری بده تا شما به سازمان امور مالیاتی ارائه کنید میتونید رفع تعرض بگیرید

   پاسخ
 • سلام ببخشید من حسابم را داده بودم دست یک طلافروش تا کار کنه و وام بگیرم. اما بعد از یک مدتی متوجه شدم که گردش بدهکار اون فقط بالای 5 میلیارد شده؟ من خودم در یک شرکت کار میکنم و پرونده مالیاتی ندارم. آیا حساب من رسیدگی میشه؟ و راه حلی دارید؟ ممنون

  پاسخ
 • من برای چند تا ازدوستام ارز دیجیتال خریدم حدد 2 میلیارد الان من شامل مالیاتم میشم ممکنه برای من مالیات در نطر بگیرن ؟چند درصد میشه؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، مبلغی که بحسابتون واریز نشده ، بابت خرید ارز دیجیتال از حسابتون برداشت شده ، و اصولن در رسیدگی با برداشت حساب کاری ندارن ، ولی در بخشنامه گفته شده واریز یا برداشت

   پاسخ
   • سلام اگه کارت خود را به یه طلا فروش بدهیم و او در ماه حدود یک میلیارد کار کرد داشته باشه آیا مالیات به من تعلق میگیره ؟
    و یا اگه از طریق شبا باشه چی ؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر بله مالیات به شما تعلق میگیره

     پاسخ
     • سلام درخصوص چک‌های جدید ‌من ی چک دریافت میکنم و به نام من ثبت میشه حالا من این جک رو خرج میکنم و به نام کس دیگه‌ای انتقال میدم
      ایا من این وسط باید مالیات بدم؟
      یعنی اون چک بعنوان گردس حساب من لحاظ میشه؟

     • سلام بله ، مثل حساب بانکی میمونه ، به این صورت که چکی که شما دریافت میکنید و خرج میکنید مثل این هستش که به حساب شما پول واریز شده و شما به حساب شخص دیگه واریز کردید و مشمول مالیات است ، البته اگر از بابت فعالیت اقتصادی گرفته باشید در صورتی که بابت فروختن ماشین یا ملک یا فعالیتی باشه که اقتصادی نیست مشمول مالیات نمیشه

    • سلام من یه مرغ فروشی دارم یه نفر 100 میلیون کارت کشید و فردا اون روز از طریق چک از حساب برداشت کرد حالا چقدر مالیات تعلق میگیره

     پاسخ
     • سلام وقت بخیر ، اگر به حساب ایشون وئاریز کرده باشید مشمول مالیات نیست ، ولی در صورتی که به حساب ایشان واریز نکرده باشید و ممیز بخواد مالیات مطالبه کنه ، این عدد رو در ضریب فروش مرغ ضرب کرده و طبق ماده 131 ضرب کرده و مالیات مطالبه خواهدکردد

 • درودبشما
  الف- اگر مجموع ورودی و خروجی حسابمون در سال حدود ۲میلیاردتومن باشه ولی این پول از طریق صرافی از خارج ازکشور وارد حسابمون شده باشه، معاف هستیم یاخیر؟( پرونده مالیاتی بعنوان پروانه نظام مهندسی شخص حقیقی هم دارم ، بعلاوه مدیرعامل شرکتی هم هستم که پروانم را حقوقی کردم)
  ب- اگر بله راهکار اینکه مالیات ندیم چیه؟ میتونم حساب شخص دیگه ای که گردش نداره را معرفی کنم؟
  سپاس ازوقتی که برای توضیح میگزارید.

  پاسخ
  • درود بر شما
   طبق ماده 1 ق م م درآمد از ایران یا خارج از ایران برای کسی که مقیم ایران است مشمول مالیات است ، در صورتی که ماخذ مشخص باشه ، بعنوان مثال از اقوام به حساب شما واریز کزده باشند ، میتونید به این نهم استناد کنید و مشمول مالیات نباشه ، و درمورد اینکه حساب دیگری معرفی کنید ، کد ملی ملاک است ، در صورتی که تراکنش حسابهای شما گرفته بشه ، وقتی کد ملی وارد میشه تمامی حسابهای شما محاسبه میشه البته تراکنش بین حسابهای خودتان تهاتر میشه
   موفق باشید

   پاسخ
  • درود و وقت بخیر
   معمولا برای کسانیکه پرونده مالیاتی دارند و مدیرعامل و هییت مدیره شرکتی هستند و هرسال اظهارنامه مالیاتی رد میکنند، حساسیت بیشتری روی تراکنش های بانکیشون وجود داره یا مثلا یه خانم خانه دار؟ ( بافرض اینکه هردو نفر بطورمجزا، تراکنششون بین ۱تا ۵میلیارد تومن درسال باشه)

   پاسخ
   • سلام ووقت بخیر ، رسیدگی به تراکنشهای بانکی بالای 5 میلیارد حتما انجام میشه ، ولی کسانی که مدیر عامل یا عضو هئیت مدیره هستن احتمال اینکه ممیز در زمان رسیدگی حسابهای بانکی آنها رو بررسی کنه خیلی زیاده ، ولی در مورد حساب یک خانم خانه دار رو بررسی کنن ، محتمل است ، چون من خودم در پرونده هایی که داشتم یک میلیارد هم بعضا رسیدگی کرده و برگ تشخیص صادر کرده بودن

    پاسخ
 • سلام من تقریبا ۸ روز مبلغ ۶۰ ملیون از حسابم خارج شده و همان روز واریز کردم به حساب کسی
  و ایشان بعد از خرید و سودی که کرده مثلا یک ملیون تومان به من سود داده واصل پولو پس داده
  من وقتی خبری مبنی بر مالیات تعلق گرفتن شنیدم دیگر این کارو که پولی به کسی میدادم که سودی کسب کنه تا به منم سود بده ترک کردم
  حالا خاستم ببینم در طی چند روزی که من تراکنش داشتم که نزدیک به یک ملیارد میشه
  برای من مشکلی درست میشه یانه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، احتمال داره براتون مالیات تشخیص بدن ، ولی بخشنامه مبلغ بالای 5 میلیارد تومان رو قابل رسیدگی میدونه

   پاسخ
 • سلام من یه صندوق بنام قرعه دارم که درسال سیصد ملیون واریز میشه به حسابم یعنی هر ماه به برایه یک نفر وبرایه هر نفر هرماه سی ملیون تومان هست ولی تو دستگاه پویز مغاذه ام میکشم اینها که برایه من نیستن ایا مشمول مالیات میشوند

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، قابل دفاع می باشد ، میتونید در زمان درخواست برای توضیحات توسط دارایی ، رفع تعرض بگیرید

   پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:13

   سلام وقت بخیر چون درگردش کارتخوان مغازه هست مشمول مالیات میشه

   پاسخ
 • سلام عرض ادب می خواستم بدونم من 50میلیون وام خردید کالا دریافت کردم و ان زطریق دستگاه پوز برادرم به حساب ایشان واریز کردم.می خواستم بدونم میزان مالیات 50میلیون چقدر می شود.

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، با توجه به شغل برادر حضرتعالی ، ضریب مالیاتی لحاظ میشه طبق دفترچه ضرایب و پس از اینکه در ضریب مالیاتی ضرب شد ، طبق ماده 131 ق م م محاسبه خواهد شد

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخير بنده ب عنوان تنخواه دار در شركت روزانه مبلغ دو ميليون ب حسابم مياد جهت شارژ سيستم و همون لحظه شارژ انجام ميشه (بصورت خريد اينترنتي برداشت ميشه )و تو حسابا كاملن مشخصه ك خريد شده الان مجموع ورود و خروج حسابم پونصد ميليون تومان شده ايا مشكلي پيش مياد
  ممنون ميشم جواب بديد

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   12 بهمن 1399 08:30

   سلام وقت بخیر اگر بیمه تون از شرکت رد بشه مشکلی پیش نمیاد ولی شما محض اطمینان از شرکت نامه بگیرید که درصورت بروز مشکل پاسخگو باشند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  اگر تراکنشهای بالای 5 میلیارد ، جابجایی بین حسابهای داخل یک بانک و یا بین بانکی ، برای فرد بوده باشه بازهم مشمول مالیات میشه ؟
  سئوال دوم اینکه همه بانکها اطلاعاتشان را به سازمان مالیات ارسال کرده اند ؟ یا بعضی از بانکها ارسال نکرده و تراکنشهای انها مورد بررسی قرار نمیگیرد ؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   12 بهمن 1399 08:32

   سلام وقت بخیر ، جابجایی بین حساب های بانکی مودی تراکنش محسوب نشده و در تراکنش هایی که رسیدگی می شود تهاتر خواهد شد ، موفق باشید

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    من مامور خرید دانشگاه هستم و خریدای دانشگاه رو من انجام میدم و طی یکسال اخیر حدود ۶۰۰ میلیون گردش مالی داشتم یعنی فقط پول میومده تو حسابم و من خرید میکردم
    به من هم مالیات محاسبه میشه ؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر ، در صورتی که براتون ابلاغیه مالیاتی امد برای رسیدگی به حسابتون میتونید از شرکت نامه بگیرید و به اداره مالیات بدید تا رفع تعرض کنن

     پاسخ
     • سلام
      من مشتری خشکبار دارم تو کشور ترکیه واون از طریق صراف پول میریزه حسابم و منهم میریزم به حساب کارخونه و محصول میخرم و میفرستم برا مشتریم،و این وسط ی سودی هم میکنم ،و ترخیص کالا هم با کارت بازرگانی من نمیباشد ،آیا تراکنش های من مشمول مالیات میباشد و من هیچ گونه پرونده مالیاتی ندارم

     • سلام بله مشمول مالیات است

     • سلام وقتتون بخیر من نزدیک چندماهی هست شرکت تاسیس کردم ولی کد اقتصادی و کدمالیاتی نگرفتم ولی تمام کارهاروبا حساب بانکیم انجام میدم و دستگاه کارتخوان استفاده نمیکنم ایا اجازه اینکه حساب بانکی منو چک کنن هستش

     • سلام وقت بخیر ، اگر با حساب بانکی شرکت انجام دادید که حتما کد مالیاتی رو دریافت کنید ولی اگر باحساب شخصی خودتون کار کردید که من صلاح نمیدونم این کارو با حساب شخصی خودتون انجا م بدید احتمال داره ممیز حساب خودتون رو استعلام بگیره ولی عرض کردم این امر محتمل هستش و بستگی به نظر ممیز داره ولی اگر تراکنش حساب شما بالای 5 میلیارد باشه از قسمت رسیدگی به تراکنشهای بانکی و پولشویی پرونده شما حتما بررسی خواهد شد

   • سلام وقت بخیر لطفا منو راهنمایی کنید اگر شخصی پول مسدود شده اش باز بشه وبانک قرار واریز اونو بده ارزش افزوده بابتش کم میکنه بالای 5 میلیاردباشه سپاس ازشما

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     بانک با ارزش افزوده کاری نداره ، اگر شما مشمول ارزش افزوده باشید ، سازمان ارزش افزوده از شما درخواست اسناد و مدارک سپس در صورت شمول مالیات بر ارزش افزوده را مطالبه خواهد کرد
     برای اینکه متوجه بشید که مشمول ارزش افزوده هستید فراخوان های ارزش افزوده رو مطالعه کنید در سایت پرشین تکس این مورد رو قرار دادیم

     پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، تراکنس های بالای 5 میلیارد تومان در قسمت رسیدگی به تراکنش های بانکی بررسی میشه و اطلاعات بصورت آنلاین قابل مشاهده می باشد ، جابجایی وجه بین حسابهای مودی توسط سیستم رسیدگی به تراکنش های بانکی تهاتر شده و در جمع حسابها جزو ماخذ محاسبه نمی شود

   پاسخ
 • با سلام و عرض ادب,بنده وب سایت خرید و فروش ارز دیجیتال دارم،سود ما حاصل از تفاوت قیمت خرید و فروش دلار هست مثال هر دلار۵۰۰تک تومن میمونه واسمون،یا ارز دیجیتالی که مشتری میاره نقد کنیم یکی دیگه میخره پولش میاد حساب ما سپس ما میزنیم به حساب مشتری،در این مورد کسب و کارها،مالیات چه طوری اخذ میشه؟و راجب مالیات بر درگاه های اینترنی هم میشه بنویسید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، در مورد خرید و فروش ارز دیجیتال اگر مجوز داشته باشید بر اساس کارمزد حاصله پس از کسر هزینه ها ، درآمد مشمول مالیات محاسبه شده و مالیات طبق ماده 105 یا 131 محاسبه خواهد شد

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر منظورتون از مجوز چی هست! برای خرید و فروش ارز دیجیتال مجوزی صادر نمیشه راهکار دیگه ای دارین غیر مجوز

    پاسخ
   • ایا ترکنش هایی که به حساب کارگزاری بورس واریز میکنیم واز طرف کارگزاری به حساب ما واریز میشه شامل مالیات میشه چون هنگام خریدوفروش سهام مالیات کسر میشه

    پاسخ
 • javad mirzaeiy
  29 دی 1399 18:58

  سلام میگم کسی که هیچ پرونده ای در اداره دارایی نداشته و حسابش در ماه کمتر از ۱ میلیون تومان بوده و ناگهان در حسابش ۵۰ میلیون تومان واریز شود آیا اداره مالیات از او بازجویی میکند؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، در صورتی که درخواست مفاصاحساب مالیاتی کنید ، طبق ماده 186 ق م م این کار محتمل است ، و یا اگر مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره شرکتی هستید این احتمال وجود داره در غیر اینصورت تراکنش در حال حاضر بالای 5 میلیارد می باشد

   پاسخ
 • محسن هاشمی
  23 دی 1399 23:28

  سلام اگر حسابی بالای 5 میلیارد گردش بانکی داشته باشه ولی هیچ سندی بابت دارایی نداشته باشه که ارایه بده چون درامدش برای فروش اهن در خارج از کشور بوده ولی به حساب ایرانش واریز میشده مالیات این فرد چطور محاسبه میشود ودرصد علی الراس ان چگونه محاسبه میشود اگه مدارکی برای ارایه نداشته باشد

  پاسخ
  • طبق ماده 1 ق م م درآمد از خارج از ایران مشمول مالیات می باشد ، و در صورتی که در کشور مبدا مالیاتی محاسبه و پرداخت بشه ، تا کمتر از ماده 105 و 131 قابل کسر می باشد ، و درصد علی الراس بستگی به نوع فعالیت مودی داره ، طبق جدول ضرایب و با توجه به شغل مربوطه محاسبه خواهد شد

   پاسخ
 • فرشید
  17 دی 1399 12:23

  سلام حسابی که برای شرکت هست و کارت بازرگانی هم دارد آیا این حساب هم برای 5 میلیارد در سال مورد بررسی قرار میگیرد و مالیات شامل میشود؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  سقف گردش حساب در طول ‌یک سال به معنای فرودین تا اسفند هر ساله؟ یا برای مثال اگه از آبان ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ پنج میلیارد گردش داشته باشیم هم مشمول مالیات میشه؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   11 بهمن 1399 11:43

   گردش هر سال از ابتدای فروردین تا اخر اسفند حساب میشه این موردی که شما میفرمایید شامل مالیات نمیشه

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، اصولا سال مالی شرکتها شمسی است مگر اینکه سال مالی بصورت دیگری ثبت شده باشد ولی در مورد اشخاص حقیقی سال شمس ملاک است

   پاسخ
 • ايدين
  14 دی 1399 10:34

  سلام خسته نباشيد ، ميخواستم بدونم حسابهاي مشترك براي كدوم يكي حساب ميشه ؟ ايا نصف ،نصف حساب ميشه ؟ قانونش به چه شكله ؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، بستگی به نوع قرارداد و سهم طرفین از شراکت باشه میتونه بصورت های دیگه انجام بشه ولی اگر شراکت بصورت 50 باشه برای هر شخص جداگانه بررسی و بعنوان مقال 25 میلیارد ریال برای هر شخص ماخذ مالیات می باشد

   پاسخ
 • شایان
  8 دی 1399 02:26

  سلام/وقت بخیر
  اگر شخصی از یک حساب که متعلق به خودش بوده به حسابی دیگر که مشترک است مبلغی بالغ بر 10 میلیارد تومان واریز کند
  شامل مالیات می شود؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، جابجایی بین حساب مودی مشمول مالیات نمی باشد ولی اگر حساب شخصی دیگر مبلغی به حساب مودی واریز بشه مشمول مالیات است ، ولی اگر تنخواه دار شرکت باشد و یا شریک و یا مدیر عامل شرکت میتونه شرایط متفاوت باشه

   پاسخ
 • سیاوش
  6 دی 1399 15:23

  با سلام و عرض ادب،
  1- آیا مجموع تراکنش(واریز و برداشت) دو حساب از دو بانک مختلف بیش از 5 میلیاردتومان باشد، جز تراکنش بالای 5 میلیارد تومان می شود؟ یا هر حساب جداگانه باید بالای 5 میلیارد تراکنش داشته باشد؟
  2- اگر حساب های مختلف در یک بانک بالای 5 میلیارد تراکنش داشته باشد چطور؟
  ممنو از پاسخگوییتان

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:20

   برای هر کد ملی تراکنش بالای ۵ میلیارد یعنی مجموع ورود و خروج بانک برای هر شخص اگر بیش از ۵ میلیارد باشد حساب ها پیگیری میشه و جابه جایی بین بانک هم همه کم میشه از این مبلغ یعنی تهاتر میشه.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  من تراکنش هام حدود 36ملیارد برای یه سال شده تقریبا یعنی ورود 18 و خروج 18 میلیارد ولی درامد حاصله اش حدود 50 میلیون شده حالا چطوری و چه مقدار مالیات میبندند براش

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:56

   اگر از بابت کارمزدی که دریافت کردید مدارک مثبته نداشته باشید برای شما مالیات تشخیص داده میشود با استدلال به جدول ضرایت مالیاتی براساس شعلتون و بعد به نرخ ماده۱۳۱ ق م م

   پاسخ
 • سلام
  میگم به عنوان مثال من ماهی ۴۰ میلیون تومان درآمد دارم…و هیچ پرونده ای در سازمان اداره مالیات ندارم
  آیا حساب من کنترل میشود؟
  و اینکه آیا من احضار خواهم شد؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:36

   سلام وقت بخیر بستگی به گردش مالی شما داره و اگر گردش مالی شما کمتر از ۵ میلیارد باشه شما احضار نمیشید.
   البته درصورتی که شما خرید رسمی نداشته باشید و اسمتون در سامانه ۱۶۹ رد نشده باشه.

   پاسخ
 • سلام ، سوال بنده این هست ، ایا کالای خواصی در بورس خریداری بشه ، اون پول توسط درگاه به کارگزار مربوطه واریز میشود ، شامل گردش مالی است ؟ مثلا طلا توسط طلا فروشی فروخته شده ، پول به حساب واریز شده ، و در نهایت از طریق درگاه به کارگزار انتقال پیدا کرده

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر بنده به عنوان واسط دو طرف خریدار و فروشنده ارزدیجیتال رو بهم معرفی کردم طبق توافق انجام شده فی این واسطه گری ۴ میلیارد تومن شده ایا میتونه مشکل ساز باشه برای من

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 16:11

   اگر برای این فعالیت دارای مجوز باشید باتوجه به جدول ضرایب مالیاتی سود شما محاسبه میشه و بعد به نرخ ماده ۱۳۱ از شما مالیات محاسبه میشه و درصورت نداشتن مجوز از کل گردش حساب شما مالیات گرفته میشه.

   پاسخ
 • سلام این قانون رسیدگی دارایی به حسابهایی که گردش 5 میلیارد دارند مربوط به هر حساب هست یا شخص؟ یعنی من اگر تو 8 تا بانک حساب داشته باشم و تو هر کدوم 4 میلیارد در سال تراکنش انجام بدم کسی کاری بهم نداره؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:42

   سلام برای هر کد ملی اگر تراکنش کل بانکهای شخص بالای ۵ باشه اظهار میشه قطعا برای شما هم صدق میکنه البته جابه جایی بین حسابها تهاتر میشه و از درآمد مشمول مالیات کسر خواهد شد
   موفق باشید

   پاسخ
 • محسن فروزان
  19 آذر 1399 20:06

  سلام وقت بخیر
  شغل بنده خرید و فروش گوشت هستش
  در صورتی که تراکنش مالی بیشتر از 5میلیارد باشه سودی که کسب کردمو چطوری میخوان محسابه کنن که مالیاتشو بگیرن

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 15:45

   اگر پرونده مالیاتی نداشته باشید براساس نرخهای جدول ضرایب مالیاتی سود شما محاسبه میشه و در این مورد نرخ عمده فروش و خرده فروش باهم متفاوت هست برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

   پاسخ
 • علی آذین
  19 آذر 1399 00:15

  سلام از مامور مالیاتی سوال کردم گفتن فقط مجموع واریزی تا سقف ۵ میلیارد محاسبه میشود نه برداشت از حساب شما فرمودید ۲/۵ میلیارد واریز و ۲/۵میلیارد برداشت مجموع حساب میشود

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   6 دی 1399 12:45

   سلام مجموع تراکنش در نظر گرفته میشه 2.5 واریز 2.5 خروجی

   پاسخ
 • سلام خسته نباشیداگه فردی فوت کنه واظهارنامه تسلیم ننموده باشدوموجودی بانکی آن۱۰میلیون باشدمالیات آن چقدراست؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   20 بهمن 1399 16:15

   به نرخ تبصره ۱ ماده ۱۷ سه درصد از کل مبلغ سپرده بانکی

   پاسخ
 • درآمد و تراکنش های ناشی از فعالیت در فارکس و معامله جفت ارزها( نه فقط صرفا ارز دیجیتال) با توجه به محدودیت های فعالیت فارکس در ایران درصورت پیگیری اداره مالیات غیر قانونی شناخته خواهد شد؟من با پرداخت مالیات حاصل از این درآمد مشکلی ندارم.

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:23

   با توجه به اينكه در خصوص درآمد ارز ديجيتال هيچ منبع كنترلي در دست نميباشد و صرفا زمان فروش اين ارز مبلغ ريالي يا ارزي قابل رويت است تا زماني كه تراكنش مالي نداشته باشيد قابل پيگيري نيست اما در صورت تراكنش مالي قابل پيگيري و ميبايست ماليات بر درآمد پرداخت شود

   پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   17 آذر 1399 11:29

   با سلام به محض گردش حساب در تراکنش بانکی اطلاعات به سازمان مالیات ارسال میشه و سپس برای شما در زمان مقرردعوتنامه ارسال میشه که مالیات پرداخت شود

   پاسخ
 • سلام و وقتبخیر
  میخواستم بدونم اگر گردش حساب بالای ۵میلیارد باشد چگونه و چه زمانی اداره مالیات اطلاع میدهد؟(برای سال۹۹)

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:18

   سلام زمانش مشخص نيست از طريق پيامك يا تماس تلفني يا ارسال برگ تشخيص به شما اطلاع رساني خواهد شد

   پاسخ
  • سلام .شما دفتر حسابداری دارین میشه ب من پیام بزارین چندتا سوال داشتم

   پاسخ
   • دولتی - کارشناس پرشین تکس
    4 آذر 1399 10:05

    سلام لطفا جهت مشاوره با شماره هاي دفتر تماس بگيريد

    پاسخ
    • مصطفی
     1 دی 1399 19:38

     باسلام ودرود.
     ممنون ازاطلاعات خوبی که دراختیارمون گذاشتید.
     درضمن من خواستم کارت بازرگانی بگیرم وباوجود اینکه مغازه لوازم یدکی دارم ودر ان مشغول فعالیت هستم مورد تائید بازرس اتاق بازرگانی نشد و گفت برای صدور کارت باید مغازه را عوض کنی .منم یه جا مغازه ارزون گیر اوردم.وقرارداد بستم و پرونده مالیاتی دراین مغازه جدید درست کردم وشماره حساب همون مغازه قبلی رابه اداره مالیاتی دادم. ولی بعد ازسه ماه که طول کشید تا مغازه را برای بازرسی اتاق بازرگانی اماده کردم دوباره مورد تائید اتاق نشد. ومن بعد از سه ماه که هیچ گونه فعالیت دراین مغازه جدیده نداشتم رفتم قرارداد مغازه را در بنگاه فسخ کردم .ونامه عدم فعالیت همراه قرارداد فسخ شده به اداره مالیات برای بستن پرونده ام دادم اما اونها گفتند باید نامه از اتاق برای ما بیارید که به نفع خودتان میشود . ازانجا که بازرس اتاق نامه به من نمی ده ایا دراینده برای من مشکل مالیاتی پیش میاد. ودوماً اینکه هنگام فسخ قرارداد صاحب مغازه پولی که به بابت رهن مغازه داده بودم به صورت چک برام نوشت .ومن سرراهی زدم پا حساب شماره ی خودم . حسابی که پول سود به ان واریز میشه هرماه.
     غافل ازاینکه هنگام تحویل قرارداد فسخ شده
     به کارمند امور مالیاتی این رسید چک را نشونش دادم که باورم کند که مغازه راتخلیه کردم . و گفت برو کپی این رسید رابگیر وهمراه نامه عدم فعالیت و قرارداد فسخ شده کپی بگیر وبیار بزارم رو پرونده ات ومن ترسیدم از ان رسید کپی بگیرم . چونکه فکر می کردم که به اون حسابم دسترسی داشته باشند. (شماره درج شده دررسید چک) .ولی چاره نبود کپی گرفتم و اخر کاری شماره پرونده به من دادند گفتند کارشما تموم شد رسیدگی می شود. به نظر شما حالا که اداره مالیات می تونه به حساب اصلی بانکیم که دستمزد زحمات ۱۰ سال من است. وارد بشه. ومقدار سرمایم را بدونه. ایا احتمالش هست به سرمایه ی من گیر بدن وسوال جواب بشم. و سوم اینکه . اداره مالیاتی می تونه از سودهای بانکی من مالیات بگیره ؟
     قبلاً به خاطر اینکه وقت گذاشتید ونامه ی من را مطالعه نمودید.از خداوند برای شما دعا و ارزوی موفقیت وسعادت در دوجهان می کنم.🙏🙏🙏🙏

     پاسخ
     • کارشناس پرشین تکس - عبدی
      20 بهمن 1399 15:34

      سلام وقت بخیر سود بانکی از مالیات معاف هست یعنی بابت سود بانکی از شما مالیات دریافت نمیشه.

   • دولتی - کارشناس پرشین تکس
    9 آذر 1399 14:18

    لطفا با شركت تماس بگيرين

    پاسخ
    • محسن دوست محمدی
     6 دی 1399 07:55

     سلام دوستان گرامی من تا بحال هرچی معامله انجام دادم به حسابم پرداخت نمیشه الان در حال حاظر اداره مالیاتی جلو گیری از تراکنشها ی منو را انجام داده و کجا چگونه ببینیم تراکنشها ی معاملاتمون را

     پاسخ
    • سلام
     وقت بخیر
     من میخوام 12 میلیون تومن کارت بکشم ولی هیچ مغازه ای حاضر نمیشه میگن مالیات میاد
     چجوری میتونم مالیاتشو محاسبه کنم که براشون مالیاتش هم پرداخت کنم

     پاسخ
   • دولتی - کارشناس پرشین تکس
    17 آذر 1399 11:14

    سلام لطفا با شماره های شرکت جهت مشاوره تلفنی تماس بگیرید

    پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   17 آذر 1399 11:26

   با سلام زمان مشخصی نداره

   پاسخ
   • سلام برا حساب بانکی امسال از چه میزان حساب واریز و برداشت مالیات میزنن رو حسابمون؟؟

    پاسخ
    • کارشناس پرشین تکس - عبدی
     20 بهمن 1399 15:56

     جمع ورود و خروج حساب بیش از ۵ میلیارد تومان

     پاسخ
 • سلام من در خارج از کشور درامد دارم و از طریق صرافی ها پول خود را به حساب خود در ایران انتقال میدهم .ایا این پول در صورتی که بالای 5 میلیارد باشد مالیات شاملش میشود؟

  پاسخ
  • من هم همین مشکل رو دارم اتفاقا

   پاسخ
  • این سوال من هم هست که در آمد بیشتر از پنج میلیارد داشته باشیم مالیات را چگونه باید پرداخت کنم که مشکل قضایی واسم پیش نیاد؟

   پاسخ
   • کارشناس پرشین تکس - عبدی
    20 بهمن 1399 16:01

    شما درصورتی که فعالیت داشته باشید یا به صورت شخص حقیقی یا به صورت شخصیت حقوقی میتونید در اداره مالیات ثبت نام کنید و هرسال مفاصای مالیاتی بگیرید در این صورت برای شما مشکلی ایجاد نمیشه

    پاسخ
 • سلام
  ماده ۱۵۷ قانون مالیات میگه ۵ سال گذشت دیگه مودی نباید مالیات بپردازه
  مالیات سال ۹۳ را که تا آخر ۹۸ فرصت داشتن برای ابلاغ در آبان ۹۹ به من ابلاغ کردن
  آیا میتونم از این قانون استفاده کنم و پرداخت نکنم
  مالیات گردش حساب هست

  پاسخ
 • مریم رئیسی
  20 آبان 1399 08:54

  سلام سال ۹۲ جهت گرفتن تسهیلات با حسابم کار کردم،و درخواست پروانه کسب طلافروشی دادم،الان رو حسابم مالیات بستن،چیکار میتونم بکنم.در ضمن اکثر واریزی ها از جانب همسرم بوده

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:15

   مسلام اگر همسرتان مدارك انتقال وجه رو نگهداري كرده باشند و ماليات درآمد عملكرد هم پرداخت كرده باشندقابل دفاع هست

   پاسخ
  • حشمت الله قاسمیان
   11 بهمن 1399 21:59

   باسلام وخسته نباشید اینجانب یه قرار داد بایه شرکت نوشتیم که زیر قرار داد ذکرکردم که کلیه کسورات باشرکت باشه اما حالا شرکت فرستادش دارایی من که خودم روی کارنزدیک دویست میلیون ضرر کردم که قرار بود شرکت بده ولی هنوز بهمون نداده ولی بهم گفت که داراییش خود شرکت میده دیگه دارایی کاری به من ندارد متشکرم

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر ، هر شرکتی مسئول پرداخت مالیات بر درآمد و سایر تکالیف مربوط به مالیات می باشد ، و هر قراردادی که با طرف مقابل داشته باشید در بحث مطالبه مالیات کن لم یکن تلقی خواهد شد

    پاسخ
 • اصلاح میکنم 100 میلیون تومان منظورم بود

  پاسخ
 • با سلام.در جدول نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب که در بالا اوردید مبلغ 100 میلیارد تومان برای سقف ذکرشده.امسال ایا بر این اساس محاسبه میشه.امسال سقف قطعی کدام هست.

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   27 آبان 1399 10:13

   سلام اين مبلغ اعلام شده سازمان براي سال٩٨ هست و

   پاسخ
   • روح انگيز سبحاني
    2 دی 1399 11:58

    من مسئول أمور اداري يك تصوير برداري خصوصي هستم هر ماهً كارفرما حقوق كاركنان را طَي يك فقره چك بنام من واريز ميكند و من همان روز مبلغ را از حساب خودم به حساب كاركنان كارت به كارت واريز ميكنم آيا اين گردش تراكتش ها براي من اشكال ايجاد ميكند از بابت ماليات و…

    پاسخ
    • کارشناس پرشین تکس - عبدی
     20 بهمن 1399 15:54

     اگر بیمه شما از شرکت به عنوان کارمند رد بشه مشکلی نیست ولی شما از بابت محکم کاری از شرکت نامه دریافت کنید که شما رو به عنوان تنخواه دار استخدام کردن

     پاسخ
 • وقتتون بخیر
  اگر گردش حساب بالای ۵میلیارد باشد چه زمانی(برای امسال) و چه گونه اداره مالیات اطلاع رسانی میکند؟

  پاسخ
 • امین نبیی
  14 آبان 1399 14:00

  سلام با عرض خسته نباشید.یکی از دوستانم با حساب من 200 میلیون گردش داشته اما پول من نبوده حالا همینطور استرس دارم که احضارم کنن چه اتفاقی میوفته؟؟

  پاسخ
 • امین نبیی
  14 آبان 1399 13:55

  واریزی هم از طریق صراف بوده که بهشون ارز دیجیتال فروخته شده بنظرتون مشکلی پیش میاد؟؟

  پاسخ
 • امین نبیی
  14 آبان 1399 13:47

  سلام گردش حساب من تا الان 200 میلیون بوده اما پول دوستم بوده حالا همینطور استرس دارم که احضارم کنن چه اتفاقی میوفته؟؟

  پاسخ
  • امیر احمدیان
   2 آذر 1399 19:23

   8- چنانچه بر اساس ادعای اشخاص حقیقی، اطلاعات تراکنش‌های بانکی واصله این اشخاص مربوط به شخص دیگری بوده و طرف مقابل نیز کتباً این موضوع را اعلام و مدارک، مستندات و دلایلی مبنی بر رد موضوع وجود نداشته باشد، می‌بایست در راستای مقررات قانونی اقدامات لازم در خصوص شخص جدید انجام پذیرد.
   اگه دوستت قبول کنه
   نگرانش نباش

   پاسخ
 • عرض سلام
  اگر بنده چک را وصول کرده و به حساب شخص دیگری واریز کنم(در واقع پول به حساب من نیامده)آیا این هم مشمول همان ۵میلیارد میشود یا صرفا مقدار ورودی و خروجی حساب ملاک هست؟

  پاسخ
  • کارشناس پرشین تکس - عبدی
   11 آبان 1399 18:26

   خیر چون به حساب شما وصول نشده جز گردش حساب شما محسوب نمیشه.

   پاسخ
 • امیر علی
  10 آبان 1399 01:14

  سلام
  این قانون که سالیانه ۵ میلیارد از چه سالی شامل مالیات میشه میشه بفرمایید ؟
  کلا مالیات حسابها از چه سالی دریافت میشه از سال ٩٩ یا قبل آن هم؟!

  پاسخ
  • دولتی - کارشناس پرشین تکس
   14 آبان 1399 12:55

   سلام از سال ٩٣ در دست بررسي هست
   و پرونده هايي هم داريم كه زير مبلغ ٥ ميليارد هست

   پاسخ
  • این قانون شامل خرید و فروش سهام در بورس بالاتر از پنج میلیارد در سال هم میشه؟ ناگفته نماند هنگام خرید و فروش سهام ما یه مقدار مالیات پرداخت میکنیم؟

   پاسخ
 • سلام
  از المان بالاتر از ۵ میلیارد به حساب من واریز شده
  از طریق صرافی ایا این تراکنش شامل مالیات میشود
  ممنون از جواب شما

  پاسخ
 • سلام
  بابت کشیدن چک با مبالغ دویست میلیون تومان هم باید مالیات پرداخت؟
  ایا اگر انتقال با ساتنا تا حدود پانصد میلیون باشه هم مالیات تعلق میگیره؟
  بنظرتون انتقال پول رو با ساتنا انجام بدیم بهتره یا چک؟
  سپاس

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:10

   گردش حساب به هر صورت تا سقف ۵ میلیارد تومان به بالا مشمول مالیات خواهد شد و توسط دارایی رسیدگی خواهد شد

   پاسخ
 • صدرا احسانی
  4 آبان 1399 20:29

  مجددا سلام عرض شد.
  ببخشید در این قانون، ملاک تراکنش های یکسال، ۵ میلیارد است یا کلا ۵ میلیارد بدون توجه به مدت سال، ملاک است؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:12

   با سلام
   ملاک تراکنش ۵ میلیارد تومان در سال یعنی ۲.۵میلیارد تومان ورود و ۲.۵ میلیارد تومان خروج از حساب

   پاسخ
 • صدرا احسانی
  4 آبان 1399 20:25

  سلام. خدا قوت
  ۳ سوال دارم. لطف کنید و پاسخ دهید سپاسگزارم.
  درآمد حاصل از معاملات بورس از طریق کارگزاری بورس به حساب واریز میشود و سپس دوباره جهت معاملات بعدی به کارگزاری واریز میشود. مبلغ تراکنش بانکی بالای ۵میلیارد میگردد.
  ۱_در اینصورت هم پرونده مالیاتی تشکیل میشود؟
  ۲_ منبع ورود و خروج پول آیا به عنوان مشکوک محسوب میشود، یعنی حکم نامشخص را دارد؟
  ۳_ اگر قرار باشد باز هم این روند ادامه پیدا کند چه پیش می آید؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:14

   تراکنش های حاصل از بورس شامل مالیات نمیشود چون قبلا مالیات آن اخذ شده واگر احیانا برای شما پرونده مالیاتی تشکیل بشه میشه اثبات کرد که بابت معاملات بورسی بوده و مالیاتی به این معاملات تعلق نمیگیره

   پاسخ
  • حشمت الله قاسمیان
   11 بهمن 1399 21:58

   باسلام وخسته نباشید اینجانب یه قرار داد بایه شرکت نوشتیم که زیر قرار داد ذکرکردم که کلیه کسورات باشرکت باشه اما حالا شرکت فرستادش دارایی من که خودم روی کارنزدیک دویست میلیون ضرر کردم که قرار بود شرکت بده ولی هنوز بهمون نداده ولی بهم گفت که داراییش خود شرکت میده دیگه دارایی کاری به من ندارد متشکرم

   پاسخ
 • ادمین محترم کسی بوده که که تا بحال مورد رسیدیگی ممیزی دارایی برای داشتن حسابهای بالای 5میلیارد واقع شده باشه؟
  ضمن اینکه الان دیگه مبلغ 5میلیارد خیلی پول زیادی نیست برای کارپردازان و حسابدار یا صندوق داران یه شرکت

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:17

   بله ما رسیدگی به چندین پرونده تراکنش مالی رو در پرونده های مودیان محترمی که به مجموعه پرشین تکس مراجعه کردن در دست کارمون داریم

   پاسخ
   • یعنی شما از طرف امور مالیاتی رسیدگی میکنید؟

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     8 آبان 1399 10:19

     سلام مجموعه پرشين تكس مشاور مالياتي شما در اين مباحث خواهند بود

     پاسخ
     • سلام ورودی به حساب من 3700 سه میلیارد هفتصد بود و خروجی 3100 شغلم لوازم کامپیوتریه جواز کسبم نداشتم اکثرا هم به دیجی کالا فروختم که اسناد واریزی هست بمن گفتن ماده 169برای من اعمال میشه یعنی چقدر مالیات میگرن از من در ضمن شرکت شما چه کمکی بکنم می‌تونه بکنه

     • سلام وقت بخیر ، در صورتی که دیچی کالا برای شما گزارش ارسال کرده و شما پرونده مالیاتی نداشته باشید ، اگر ممیز برای شما برگ تشخیص صادر کند ، مشمول جریمه 169 می شوید ، در صورتی که نیاز به مشاوره و دفاع بودید مجموعه پرشین تکس در خدمت شما است لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مراحل انجام کار را خدمتتان اعلام کنند ، موفق باشید

 • ایمان باغانی
  2 آبان 1399 22:45

  سلام حساب من ۳۴۰ میلیون گردش حساب داشته کمتز از یک ماه آیا مالیات باید بدم؟؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 آبان 1399 18:18

   ملاک تراکنش بانکی سالیانه هست شما باید پرینت بانکی تون رو چک بفرمایید مجموع گردش ورود و خروج از بانک شما نباید بیشتر از ۵ میلیارد تومان در سال باشه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من برای عموم کار واریز انجام میدادم با حساب خودم مبلغ بالا مالیات میاد یعنی برام؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر ، اگه یک چک رو وصول کنیم و مبلغش رو به حساب شخص دیگری واریز یا ساتنا کنیم جزو تراکنش برای ما محسوب میشه یا خیر؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   23 مهر 1399 19:50

   سلام
   هر گونه وصولي تراكنش محسوب ميشه. ستون بستانكار پرينت بانكي شما مد نظر هست بعنوان درآمد

   پاسخ
 • سلام من کارمند هستم و با یکی از دوستان کار جانبی راه اندازی کردیم که هنوز ثبت شرکت انجام نشده به صورت کامل و من به عنوان سرمایه گذار شریک شدم و کلیه تراکنش های مالی توسط من انجام میشه ، با توجه به گردش بالای حسابم پیشنهادتون چیه که به مشکل مالیاتی بر نخورم .

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   23 مهر 1399 19:53

   سلام
   مدارك و مستندات لازم نگهداري كنيد مدارك خريد كالا و فاكتور فروش كه انجامميشه

   پاسخ
  • مهندس نادر حسینی
   6 دی 1399 16:31

   البته مدارک و مستندات زمانی به کار میاد که شما قبلا مالیات اون درآمد رو داده باشین و اگر مالیاتی ندادین طبق جدول ماده ۱۳۱ محاسبه میشه

   پاسخ
 • تکلیف تسهیلدارا چیه؟ بخاطر محدودیت های سقف انتقال پول مجبورن بخشی از پولو از حساب خودشون ساتنا کنن

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:33

   باید ثابت کنن که این تراکنش بابت کار شرکت بوده که معمولا کار سختی هست مخصوصا اگر شرکت همکاری لازم رو با تحصیلدار نداشته باشه و تا حد امکان نباید این کارو انجام بدن

   پاسخ
 • سلام
  آيا تراكنش حسابهاي افراد خانواده همسر و فرزند هم جزء تراكنش هاي سرپرست محاسبه ميشه؟

  پاسخ
 • معروفی
  16 مهر 1399 02:45

  سلام سپرده‌های بلند مدت مثلا یکساله شامل مالیات میشه آگه مبلغش بیشتر از ۵ میلیارد باشه؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:24

   سلام
   بله. لازمه مشخص بشه اين پول به چه صورت تحصيل شده است

   پاسخ
 • سلام. طبق این جدول بالا بیش از ۵۰ تونن باید مالیات بدیم اما باز گفتین بیش از ۵ میلیارد در سال مالیات تعلق می گیره. این رو لطفاً بیشتر توضیح می فرمایید

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:39

   تراکتشهای بالای ۵ میلیارد تومان از سال ۹۳ به بعد صدق میکنه و توسط دارایی رسد میشه

   پاسخ
 • سلام. این قانون که گفته شده بود تا ۳۷ میلیون به هر حساب، مشمول مالیات نمیشه و بعد برای بیش از این عدد واریزی، به صورت پلکانی تا ۱۰ درصد به مازاد ۳۷ تومن مالیات تعلق می گیره آیا درسته؟

  پاسخ
 • من حدود ی میلیارد تومن سهام بورسی دارم و واسه خرید و فروش اونها طبق قانون بورس مالیات میدم حالا اگر سهامم رشد کردن و خواستم بفروشم با توجه به اینکه مالیات کسر میشه لحظه فروش و پول به حساب بانکی من توسط کارگزار واریز میشه ایا وقتی به حساب بانکی من میاد و منبع پول هم کاملا مشخص آیا باز روی پول حاصل از فروش سهام من که قبلا مالیاتش رو دادم باز مالیات تعلق میگیره؟؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:29

   سلام خیر بابت این تراکنش دیگه مالیاتی لز شما گرفته نمیشه چون قبلا مالیاتش پرداخت شده

   پاسخ
 • سلام من در شهرکهای دور افتاده تهران دفتر خدماتی دارم وتراکنش کارتخوان خ بالاست وبع دلیل اینکه در این منطقه عابر بانکی وجود ندارد اکثرا میان و منم بخاطر این که پول نقد هروز نبرم بانک کارت میکشم و پول نقد میدم این هم شامل مالیات میشه

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:30

   بله کلیه تراکنش پز شما درآمد شما محسوب میشه و باید مالیاتش رو پرداخت کنید

   پاسخ
   • با سلام با توجه به اینکه قانون مالیات بر تراکنش بانکی از سال ۹۳به بعد رو شامل میشه.والان به ما ابلاغ میشه که بیش از ۵ سال گذشته بازم باید رسیدگی بشه.
    چون برای مالیات تا ۵ سال میتونن رسیدگی کنن

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     17 آذر 1399 11:18

     با سلام لطفا وقت مشاوره حضوری بگیرید

     پاسخ
    • مهندس نادر حسینی
     6 دی 1399 16:33

     معمولا قبل از پنج سال برگه تشخیص رو ممیز می‌کشه و هروقت وقتش خالی شد ابلاغ میکنه
     Accyar.com
     اینستاگرام nader_hoseini1

     پاسخ
     • سلام وقت بخیر ، نمیتونه هر وقت که دلش خواست ابلاغ کنه می بایست تا 3 ماه به مودی ابلاغ کنه
      ماده 157 ـ نسبت به مودیان مالیات بر درآمد که در موعد مقرر از تسلیم اظهارنامة منبع درآمد خودداری نموده‌اند یا اصولا طبق مقررات این قانون مکلف به تسلیم اظهارنامه در سر رسید پرداخت‌ مالیات نیستند مرور زمان مالیاتی پنج سال از تاریخ سر رسید پرداخت مالیات می‌باشد و پس از گذشتن پنج سال مذکور مالیات‌ متعلق قابل مطالبه نخواهد بود، مگر این که ظرف این مدت درآمد مودی تعیین و برگ تشخیص مالیات صادر و حداکثر ظرف سه ماه ‌پس از انقضای پنج سال مذکور برگ تشخیص صادره به مودی ابلاغ ‌شود.

 • سلام /اگر کسی در فارکس فعالیت کند و سود کسب شده در فارکس را که بیش از 5 میلیارد تومان هست بخواهد به حساب بانکی اش منتقل کند ایا مجازات میشود با توجه به ممنوع بودن فارکس در ایران؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:26

   سلام
   ارز ديجيتال جرم محسوب نميشه
   لطفا كامنتهاي قبلي رو مطالعه بفرماييد

   پاسخ
   • سلام
    بنده سال ۹۳ تو گمرک رجایی بندرعباس به عنوان کارمند یه شرکت مشغول به کار ترخیص شدم که امروز مبلغ ۸۰ میلیون برام مالیات زدن در صورتی که گردش مالی حساب بنده تو سال ۹۳ زیر ۵میلیارد بوده لطفا یه راهنمایی کنید
    باتشکر

    پاسخ
    • ژیلا عبدی
     28 مهر 1399 19:35

     لازم هست که پرینت حسابهای شما و پرونده تون بررسی بشه وازاین طریق از پرونده تون دفاع بشه.دراین خصوص کارشناسان و وکلای مالیاتی پرشین تکس میتونن به شما کمک کنند وهمراه شما هستند

     پاسخ
   • با سلام کسی که گردش بالایی بر اساس خرید و فروش ارز دیجیتال داره و بالای ۵ میلیارد هم هست نحوه محاسبه مالیات و قانونش چجوریه؟ همین که ثابت کنیم جهت خرید و فروش ارز دیجیتال بوده کافیه و مشکلی پیش نمیاد ؟

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     17 آذر 1399 11:16

     با سلام هرگونه کسب درآمد در صورتیکه در قانون مالیاتهای مستقیم معاف مالیاتی نباشد مشمول مالیات میباشد

     پاسخ
 • سلام.اگر مبلغی مثلا یک نیلیارد از فارکس که بورس جهانی است کسب درامد کرده باشیم و به حسابمان آمده باشد بعد خارج بشه که جمعا میشه ۲ تومن.بقول شما حساب نمیشه.ولی اگر بشه ۲.۵ بیاد و ۲.۵ خارج بشه و فرقی نداره از کدوم حساب باشه شامل مالیاته.درستع؟

  پاسخ
 • من يك پسر ٦ ساله دارم يك حساب براي باز كردم ولي خودم حق برداشت دارم و برداشت و واريز مي كنم اين حساب جز تراكنش من ميشه يا پسرم

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:28

   سلام
   سرپرست حساب كودكان صغير صاحب حساب محسوب ميشن

   پاسخ
 • مسعود
  8 مهر 1399 21:59

  سلام میگم تو عرض سال ۵ میلیارد ورود و ۵ میلیارد خروج داشته باشه یا جمع کل ۵ میلیارد.

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:37

   در طول سال جمع تراکنش یعنی ورود+خروج اگر از ۵ میلیارد تومان بگذره توسط دارایی رسد خواهد شد

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر. دختری که تحت تکفل پدر بازنشسته خود هست و شغلی ندارد، سقف مجازش۵۰۰میلیون هست؟
    و اینکه منظور از تراکنش ها، مجموع واریز و برداشت هست یا فقط واریز به حساب؟

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     در صورتی که واریز به حساب شما در طی یک ماه مبلغ 35 میلیون تومان و و تعداد 100 تراکنش باشه و همزمان این دو مورد باهم اتفاق بیفته حساب تجاری تلقی میشه مگر اینکه بتونید اثبات کنید که بابت درآمد نبوده
     موفق باشید

     پاسخ
 • اگه كسي ٥٠ ميليارد داخل سپرده خود داشته باشد سود دريافت كند شامل ماليات ميشود

  پاسخ
 • با سلام
  گردش کل یک ساله ی حسابهامون را از کجا میتونیم خودمان داشته باشیم و ببینیم؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 مهر 1399 18:36

   سلام میتونید از بانک پرینت بانک بگیرید و جمع بدهکار و بستانکار شما اگر بالای ۵ میلیارد تومان باشه توسط دارایی رسد خواهد شد

   پاسخ
 • سلام شما گفتید که گردش حساب از مبلغ 5 میلیارد به بالا شامل حساب رسی مالیاتی می شود یعنی اگر کسی زیر 5 میلیارد گردش مالی داشته باشد شامل حساب رسی نمی شود و آیا در اینخصوص فرقی بین افراد حقیقی (فردی که کسب و کاری ندارد)و حقوقی وجود دارد؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:35

   سلام
   زير ٥ ميليارد نياز به گزارش حسابرس رسمي نيست

   پاسخ
 • علی از مشهد
  1 مهر 1399 15:52

  سلام
  ببخشید کار ما خرید و فروش آهن آلات هست
  پول زیادی میاد به حساب و میره
  در سال حدود 20میلیارد ورود خروج دارم
  البته پدرم جواز کسب دارن و چون یک چک دادن بابت کسی با حساب من کار میکنند
  فقط میخوام بدونم که وقتی درآمد ما از این مبلغ خیلی کمتر از چیزی هست ک باید باشه… باید چیکار کنیم دقیقا و حدود چقدر مالیات تعلق میگیره؟ و اگه فاکتور ها و… رو ارائه بدیم به نام پدر به عنوان مدرک قابل دفاع میشه ازش استفاده کرد؟

  پاسخ
  • ليلا دولتي
   19 مهر 1399 19:32

   سلام
   شما فاكتور خريد و فروش كه داشته باشيد و خود اظهاري كرده باشيد و ماليات درآمد رو پرداخت كرده باشيد مشكلي نخواهيد داشت

   پاسخ
 • سلام
  خسته نباشيد 
  اگه يك نفر چند حساب داشته باشه ماليات برا اون حسابي كه به اداره ماليات اعلام ميكنه ميشه يا براي اون كد ملي

  پاسخ
  • سلام
   حساب بررسی میشه
   و در صورتی که کد ملی شما وابسته به حسابهایی باشه که مجموع ورود و خروج آن بالای 5 میلیارد تومن باشه روی کد ملی هم لازمه پاسخگو‌باشین

   پاسخ
   • ایمان باغانی
    2 آبان 1399 22:41

    سلام حساب من ۳۴۰ میلیون گردش حساب داشته کمتز از یک ماه آیا مالیات باید بدم؟؟

    پاسخ
 • شهرام شمشیری
  25 شهریور 1399 03:30

  با سلام

  آیا تراکنش های بانکی شامل فعالین در حوزه بورس هم میشود؟

  سوال اول :

  چون مالیات درآمد حاصل از فروش سهام در همان لحظه توسط کارگزاری کسر میشود .

  ولی به تبع وجوه زیادی از محل دریافت و پرداخت به کد بورسی به حساب افراد می آید .

  و سوال دوم اینکه : این قضیه در خصوص افرادی که سبد گردانی قوم و خویشی انجام میدهند و وجوه دوستان و اشنایان را به حساب خودشون واریز کرده و سپس به کد بورسی حواله میزنند و برای برداشت هم همین پروسه طی میشود ، هم میشود یا خیر ؟

  پاسخ
  • سلام
   شامل گردش حساب بالای 5 میلیارد ورود و خروج پول میشه
   اما قابل دفاع

   پاسخ
 • سلام من حسابدار یه شرکت پیمانکاریم وجه تنخواه به حساب من واریز میشه ، پول مالیات و بیمه ی حقوق هم هم به حساب من واریز میشه من اون ها رو واریز میکنم علاوه بر اون دو سه مورد حقوق افرادی که حساب مربوط به بانکی که ما حقوق رو چک میکشیم ندارند هم چون تهران نیستند از حساب من واریز میشه(حقوق من به این حساب واریز نمیشه) من شنیدم اگر گردش حسابم از 5 میلیارد تومان بیشتر هم بشه چون این موارد در دفاتر شرکت آورده میشه برام مشکلی پیش نمیاد.همه ی اسناد و ضمائم مربوط به حساب من موجوده.
  آیا درسته که اگر گردش حسابم از 5 میلیارد بیشتر هم بشه مشکلی برام پیش نمیاد؟مالیات هم نمیخوره؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   23 شهریور 1399 12:11

   درصورتی که بشه اثبات کرد که همه گردش ها به عنوان تنخواه در دفاتر شرکت ثبت شده از شما سلب مسئولیت خواهد شد ولی این کارو انجام ندید بهتره براتون

   پاسخ
 • سلام
  درصد مالیات چگونه حساب می شود؟برای مثال در برگه گردش حساب میزان قابل بررسی ۱ میلیارد باشد مالیات ۲۵ درصد این مبلغ است؟؟

  پاسخ
  • معین صادقی
   26 شهریور 1399 14:03

   نرخ علی الراس صنعت خود را پیدا کرده و در مبلغ تراکنش ضرب کنید(میشه درآمد مشمول مالیات). 25 درصد حاصل ضرب به عنوان مالیات شما خواهد بود

   پاسخ
  • سلام
   شامل گردش حساب بالای 5 میلیارد ورود و خروج پول میشه
   اما قابل دفاع

   پاسخ
 • سلام من برای خرید خانه 900 میلیون تومان طلا به شخصی فروختم و به حسابم واریز شد آیا شامل مالیات می شود .

  پاسخ
  • در صورتیکه بعنوان‌درآند اتفاقی بهش نگاه بشه بله شامل مالیات میشه

   پاسخ
   • سلام من صرافی ارز دیجیتال دارم .اگر تراکنش ها بالای ۵ میلیارد باشه. با ما تماس میگیرن؟ و اینکه صرافی ارز دیجیتال مجوزی نداره مشکل ساز نمیشه؟ بعد اینکه محاسبه چطور میخواد انجام بشه. شاید پولی از قبل پس انداز بوده از کارتی وارد کارت جدید شده‌ . و ربطی به در امد سایت نداشته. اینو باید چیکار کرد

    پاسخ
    • دولتی - کارشناس پرشین تکس
     17 آذر 1399 11:12

     سلام روزبخیر لطفا جهت مشاوره حضوری با مشاورین شرکت ,با شماره های شرکت تماس بگیرین

     پاسخ
 • سلام وقت شما بخیر. من تنخواه دار یک شرکت عمرانی هستم و بنا به نوع کارم طی سال حدود 400 میلیون به حسابم واریز میشه و من هر بار حسابم پر و خالی میشه. آیا مالیاتی برای من منظور میشه؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   19 شهریور 1399 21:59

   سلام تر‌‌‌‌‌‌‌‌اکنشهای بالای ۵ میلیاردپیگیری و اظهار میشن و براشون درآمد درنظر گرفته میشه به این صورت که اگر شما درطی سال ۲ونیم میلیار تومان به حسابتون اومده باشه و ۲ونیم میلیارد از حسابتون خارج شده باشه جمعا تراکنش شما به ۵ میرسه و از طرف سازمان حسابتون بررسی خواهد شد.

   پاسخ
   • سلام بنده مدیرعامل یک شرکت هستم و از طرف یکی از آشناهامون که ترکیه بودن پیشنهاد قرارداد مسئولیت وصول مطالبات رو با کارمزد ۵/. درصد در ایران به ما دادن و قراردادم بستیم و از اوایل آذر ماه ۹۸ تا پایان اسفند ۹۸ در مجموع مبلغ ۴۱ میلیارد وصولی داشتیم که به حساب هایی که از طرف اون شرکت ترکیه ای اعلام می‌شد (شماره حساب ها مربوط به ایران بود) همون مبلغ ها رو واریز میکردیم حال خواستم بدونم که آیا چنین چیزی رو باید در اظهار نامه قید کنم یا خیر و آیا چنین قرارداد هایی از نظر امور مالیاتی پذیرفتنی است و اینکه ما کلا ۲۰۰ میلیون تومان کارمزد گرفتیم چقدر مالیات باید بدیم. ممنون میشم جوابم رو بفرمایید

    پاسخ
    • ژیلا عبدی
     23 شهریور 1399 12:07

     سلام اگر واریزی ها(وصولی ها)به حساب شرکت اومده و شما به حسابهای مقصد واریز کردید بله باید در دفاتر قید بشه چون درغیر این صورت براتون درآمد محاسبه ومالیات ازشما اخذ خواهد شد.
     اگر قراردادتون معتبر و قانونی باشه بله مورد قبول هست

     پاسخ
    • سلام من چند باری واریز شده برام تو حساب شخصی و برداشت زدم یعنی مالیات میاد برام؟

     پاسخ
     • ژیلا عبدی
      6 آبان 1399 18:19

      ملاک تراکنش بانکی سالیانه هست شما باید پرینت بانکی تون رو چک بفرمایید مجموع گردش ورود و خروج از بانک شما نباید بیشتر از ۵ میلیارد تومان در سال باشه

    • مهندس نادر حسینی
     6 دی 1399 16:44

     در واقع شما باید در درآمدهای غیر عملیاتی در اظهارنامه این مبلغ رو منعکس می‌کردید (210 میلیون رو) و مالیات اون رو پرداخت میکردید در صورت اثبات مبلغ کل که برای شما نبوده که سختم هست شما باید مالیات اون ۲۱۰ میلیون رو پرداخت کنید

     پاسخ
 • با سلام
  بنده هیچ شرکت یا موسسه ای ندارم و یک کارمند حسابداری جز در شرکت خصوصی هستم که پاره وقت کار می کنم ، چند روز پیش مسئول شرکت یک چک به مبلغ 150 میلیون تومان به من داد و گفت این را به وصول و به حساب یک صراف در تهران واریز کن ، کل عملیات بانکی حدود 40 دقیقه طول کشید
  سوال بنده این است که آیا این وصولی و پرداختی ( پر و خالی شدن حساب بنده در عرض 40 دقیقه ) شامل حذف یارانه یا معیشت می شود ؟
  کل حقوق بنده ماهیانه حدود 2 میلیون تومان میباشد
  با تشکر

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   18 شهریور 1399 20:53

   سلام فعالیت ما درحوزه مالیات هست و سوال شما به حوزه مالیات مربوط نمیشه.

   پاسخ
  • هیچ وقت هیچ وقت این کارو نکن که از حساب خودت برای کارفرما استفاده کنی

   پاسخ
 • ببخشید مگه دیوان عدالت برای قبل از 95رای نداد که نباید مالیات برای تراکنش ها داده بشه؟

  پاسخ
 • باسلام من یک سوال در خصوص هزینه ها دارم میخوام بدونم مبلغی که یک شرکت به عنوان قسط بانکی پرداخت می کند و مربوط به تسهیلات دریافتی جهت احداث کارخانه و سرمایه درگردش آن بوده می تواند در پرونده مالیاتی آن شرکت هزینه بحساب بیاید و مالیات را کاهش دهد؟،این تسهیلات مجدد تقسیط شده و تاریخ تقسیط سال ۹۸ می باشد،متشکرم

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   10 شهریور 1399 19:46

   سلام بله درصورتی که هزینه بهره به درستی شناسایی بشه مورد قبول دارایی هست.

   پاسخ
   • محسن دوست محمدی
    6 دی 1399 08:02

    میتونم یک خواهش بکنم چگونه تراکنشها ی معاملاتمون را در دفتر شما ببینم تا ببینم چقدر مالیات باید پرداخت بکنم وبعد پرداخت مالیات شما انتقال به حساب بانک را انجام میدهید چقدر طول میکشد

    پاسخ
    • کارشناس پرشین تکس - عبدی
     20 بهمن 1399 15:52

     لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید چون سوالتون واضح نبود و من متاسفانه منظور شمارو متوجه نشدم.
     موفق باشید

     پاسخ
 • من جدیدا یک دستگاه خودپرداز گرفتم و حدود رو ده الی پانزده میلیون تومان به حسابم واریز میشه و من برداشت نقدی میکنم
  ممکنه راهنمایی کنید چکار کنم که بعداً مشکلی ایجاد نشه.
  ممنون

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   6 شهریور 1399 10:23

   سلام بااین اوصاف قطعا تراکنش شما سالیانه بالای ۵ میلیار میشه و توسط دارایی مورد بررسی قرار میگیره و درآمد محسوب میشه براتون.

   پاسخ
 • سلام بزرگوار وقت بخیر
  پولی از خارج کشور به حسابم پایا شده بود،
  اما قبل از اینکه به حساب بانکیم بشینه ،از طرف بانک مرکزی مسدود شده و شامل عوارض و مالیات شده و بعد از آن احراز هویت ….
  آیا همچین چیزی صحت داره ؟

  پاسخ
 • سلام. من دفتر پیشخوان روستایی دارم و چون تو روستا بودم و درآمدم کم بود مشتری از پوز دفتر کارت می‌کشیدو بهش پول نقد میدادم یا از حساب خودم واسش کارت ب کارت میکردم فوقش هزار تومن کارمزد میگرفتم. همینجوری تراکنش حسابام بالا رفته. الانم حرف مالیات شده. خیلی نگرانم ک واسم مالیات بیاد. میخواستم بدونم چی میشه الان؟

  پاسخ
  • بهنام شیری
   17 مرداد 1399 21:15

   سلام واریز بحساب درآمد شما محسوب میشود و مشمول مالیات است

   پاسخ
   • سلام, من یک شخص حقیقی هستم و تاحالا هیچ اظهار نامه ی مالیاتی پر نکردم واز عراق پول به حسابم واریز میشه وهمش مال صادرات میوه هستش ومنم به حساب کشاورزها وصادرکنندگان واریز میکنم وبالای ٥میلیارد در سال هست ودرامد اندکی هم برای من دارد ,ایا شامل مالیات میشه یا نه

    پاسخ
  • سلام لطفا به این سوال من پاسخ بدین ممنون میشم
   برای من از کشور کانادا پول واریز میشود ایا به من مالیات میخوره

   پاسخ
 • روز بخیر
  اگر ملکی فروش رفته باشه و مالیات فروش پرداخت شده باشه برای ۱۰ میلیاردی که وارد حساب شخص میشه باز هم مالیات گرفته میشه؟!

  پاسخ
  • در صورتي كه اين مبلغ مربوط به معامله ملك باشه و ماليات قبلا اخذ شده باشه مجدد ماليات تعلق نميگيره

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  من یک مهندس برق هستم
  جدیدن وارد معامله گری و ترید در زمینه بازر سهام ایران و فارکس و ارز های دیجیتال شدم
  و به کار ماینینگ و نوسان گیری مشغول هستم.
  درآمد متوسط 3 گذشته من حدود 4 میلیون تومن بوده.
  ولی از ابتدای امسال درامد متوسط روزی 1 میلیون تومن ، و ماهی تا 50 میلیون تومن میرسه.
  و من ازر های دیجیتال رو در کیف های مختلف دیجیتال ی نگهداری می کنم و در صرافی های مجاز خرید فروش انجام میدم ، چه ارز ها رو به ریال تبدیل می کنم و به حساب م منتقل می کنم و چه برعکس.
  این گردش حساب بالای من چه مشکلی می تونن ایجاد کنه
  آیا این که در صرافی این معاملات انجام میشه ، مشکلی ایجاد میشه !؟؟
  ارزهای دیجیتال قانون خاصی در کشور نداره
  ولی ماینیگ مجازه !!!
  لطف کنید راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • تراكنش بانكي از محل خريد و فروش سهام با توجه به اينكه سهام در بورس خريداري ميشه و ماليات به نرخ مقطوع طبق ماده ١٤٣ اعمال شده اين مبلغ شامل ماليات نميشود اما در خصوص درآمد ماركتينگ شما مشمول ماليات هستيد

   پاسخ
   • سپاسگزارم

    ولی در ارز دیجیتال ، کار مارکتینگ انجام نمیدم،
    استخراج ارزه ، ماینینگ
    سازو کاری هم ندیدم داشته باشه جایی تو قانون
    این هم مشمول مالیات میشه !؟
    چه جوری باید پیگیری کرد !؟

    پاسخ
    • سلام
     لطفا ابلاغ مصوبه شماره ٥٨١٤٤/ت/٥٥٦٣٧ هيات وزيران مطالعه شود
     يا با مشاوران ما به صورت تلفني در تماس باشد

     پاسخ
  • علی محمدی
   12 مرداد 1399 01:05

   با سلام
   گردش مالی سال ۹۳ من رو استخراج کرده اند و حدود ۱.۷ میلیارد تومن واریز به حساب بوده که نزدیک یک میلیارد اون از دستگاه کارت و کارتخوانی بوده که نزد برادرم بوده و بقیه بابت فروش آپارتمانی بوده که اون سال فروختم و مبلغ جزیی دیگه، خودم هیچ پرونده مالیاتی ندارم و کار تجاری نمیکردم ، ایا میتونم برادرم که پرونده مالیاتی هم داره رو معرفی کنم ؟(برادرم استفاده از حساب و کارتخوان من رو قبول داره )
   ایا راه اعتراض دیگری وجود داره ؟
   اگر نداره مبنای محاسبه چطوره و حدود تقریبی مالیاتی که میگیرند چقدر هست ؟

   پاسخ
   • سلام
    در صورتيكه شماره حساب شما بعنوان تنخواه شركت يا برادرتون بوده باشه. و در دفاتر و اسناد ايشون تراكنش بانكي شما ثبت شده باشه قابليت اثبات و رفع تعرض هست
    تراكنش از محل خويد و فروش ملك با توجه به اينكه ماليات فروش ملك يك بار اخذ ميگردد مجددا شامل نمي شود
    بسته به نوع فعاليت در جدول ضرايب نرخ مورد نظر را جستجو معافيتها را لحاظ و درآمد مشمول ماليات را محاسبه سپس ٢٥ درصد آن ماليات پرداختي ميباشد

    پاسخ
    • با سلام خواستم سوالی داشته باشم در مورد اینکه اگر کسی مقدار وجه حدود ۲ میلیارد را به حساب بانکی برادرم واریز کرده باشد و به مدت ۱۰ روز در حساب ایشان بوده باشد و بعد از ۱۰ روز جهت خرید خانه برای من از طرف ایشان پرداخت شده باشد مشمول مالیات می‌باشد یا خیر ؟ ممنون میشم اگه پاسخ دهید

     پاسخ
    • با سلام خواستم سوالی داشته باشم در مورد اینکه اگر کسی مقدار وجه حدود ۲ میلیارد را به حساب بانکی برادرم واریز کرده باشد و به مدت ۱۰ روز در حساب ایشان بوده باشد و بعد از ۱۰ روز جهت خرید خانه برای من از طرف ایشان پرداخت شده باشد مشمول مالیات می‌باشد یا خیر ؟ ممنون میشم اگه پاسخ دهید

     پاسخ
     • دولتی - کارشناس پرشین تکس
      27 آبان 1399 10:12

      سلام مبلغي كه به حساب شما وارد ميشود ميبايست دبا مستندات ثابت كنيد كه اين مبلغ از حساب برادرتان به حساب شما و سپس به حساب شخص ثالث جهت خريد خانه جابجا شده و ماليات نقل و انتقال نيز پرداخت شده

  • سلام میشه به ادرس ایمیل من پیام بدید hasani_nl@yahoo.com

   پاسخ
 • با سلام
  اگر بنده در شرکتی مشغول بکار شوم و کارم فقط ارسال و دریافت وجه در حساب خودم باشه از قبیل واریز حقوق پرسنل ، مشتری و …
  بعنوان کارگزار تنخواه برام بیمه رد بشه و صاحب شرکت هم تعهد بدهد که اگر به مشکل برخوردم حاضر است اعلام کند این گردش مالی در حساب من ربطی به درآمد بنده نداشته آیا باز هم خطری مرا تهدید می‌کند؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • بهنام سیری
   4 مرداد 1399 23:42

   سلام بهتر است که با حساب شرکت کار کنید ولی اگر مدیریت تعهد کند و مبلغ در حد تنخواه روزانه باشد اشکالی نداره

   پاسخ
 • سلام. الان ارقام داخل جدول درستن یا اعداد بالاتر؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   15 تیر 1399 13:59

   سلام. ارقام داخل متن صحیح هستند.

   پاسخ
  • سلام.من ارز دیجیتال خرید و فروش میکنم روزانه ۵۰ الی ۶۰ میلیون به حسابم واریز میشه از صرافی و دوباره میزنم به صرافیه دیگه.همشون هم به نام خودمه چه حساب بانکیم چه حساب صرافی.ایا مالیات تعلق میگیره؟اگر تعلق میگیره به کل پول واریزیه یا فقط به در امدمه.ممنون

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر ، در صورتی که مجوز داشته باشید به کارمزدی که دریافت میکنید مالیات تعلق میگیره چون درآمد شما همون کارمزدی است که دریافت میکنید ولی اگر مجوز نداشته باشید به احتمال زیاد واریز به حساب رو ممیز ماخذ گرفته و در ضریبی که برای شما انتخاب میکنه محاسبه کرده و از اون به سود میرسه و مالیات مطالبه میکنه

    پاسخ
 • سلام . بنده کارت بانکی رو به یک شرکت چینی که در ایران ثبت نبودند جهت انجام شدن کارشون در سال 96-97 قرض دادم چون در زمینه خدماتی براشون کار میکردم و قرارداد دارم باهاشون. متاسفانه چندین تراکنش حدود یک میلیارد تومان انجام دادند برای پرداخت های خریدشان در ایران. آیا در صورت بروز مشکل در اداره دارایی برای بنده که پرونده مالیاتی ندارم قراردادهای اینجانب با این شرکتها قابل قبول است و یا به عنوان درآمد برای بنده حساب خواهد شد. با تشکر

  پاسخ
  • قرار دادهاي شما در صورت در دست داشتن فاكتور صرفا نشانه معاملات شما ميباشد و پاسخگو ساير تراكنش بانكي شما نيست

   پاسخ
   • سلام ببخشید یه سوال کسیکه ۵ میلیارد تراکنش داره و بخاد بهش مالیات ببندن بر سود اون ۵ میلیارد ۲۵ درصد مالیات میگیرن یا خود ۵ میلیارد ؟ اگه حالت دوم باشه که مردم بدبخت میشن

    پاسخ
 • مبالغ مندرج در ماده 131قانون مالیاتهای مستقیم جهت تعلق مالیات را اشتباه درج نموده اید

  پاسخ
  • مدیر سایت
   10 تیر 1399 14:19

   اصلاح شد. اشتباه به دلیل تبدیل واحد ریال به تومان اتفاق افتاده بود. سپاس از توجهتون.

   پاسخ
   • سلام . من در سال نودو سه در یک شرکت به عنوان خزانه دار کار میکردم و چون حسابهای شرکت به علت تسهیلات معوقه بانکی و بدهی مسدود بود با موافقت و مجوز مدیر عامل وقت با حساب من کار میکردن و الان اداره مالیات من و اظهار کرده و میگه گردش شما در اون سال نوزده میلیارد بوده . چطوری میتونم از خودم دفاع کنم که این پولها برای من نبوده ؟؟؟؟

    پاسخ
 • رجائی زاده
  31 خرداد 1399 02:35

  سلام من سردفتر اسناد رسمی هستم اکنون در حال باز نشستگی هستم تقاضای مفاصاحساب مالباتی کرده ام دارائی از سال ۹۰ تا ۹۵ را میخواهد تسویه حساب بدهد با وجود اینکه هرسال اظهارنامه مالیاتی داده ام ومالیات قطعی شده باز هم برای تسویه حساب مالیات ارزش افزوده پیرینت حساب ۹۰ تا۹۵ را میخواهمد درصورتیکه از۹۵ دادن پیرینت الزامی شده من هم اظهارمامه ارزش افزوده را فصلی ارسال کرده ام
  علاوه بر این فرزندم را طبق ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی برای سردفتری معرفی کرده ام گفتند نگو وجهی نگرفته ام مشمول مالیات اتفاقی می شوی بنویس به هر مبلغی به او واگذار کرده ای حال که ما پنجاه ملیون تومان نوشته ایم خودشان امتیاز دفتر خانه را دوملیارد تومان ارزیابی کرده ومالیات بسیار زیادی ازمن مطالبه میکنند هرچه میگوئیم مالیات از در آمد دریافت میشود میگویند باید بدهی بعد اعتراض کن لطفا من را راهنمائی کنید باتشکر

  پاسخ
  • بهنام شیری
   1 تیر 1399 23:34

   سلام وقت بخیر ، ارزش افزوده میتونه از شما درخواست صورتحساب بکنه چون تا ده سال میتونه از شما مدارک بخواد و بصورت مستقیم نیز از بانک مرکزی درخواست گردش حساب شما رو بگیره ، در هر صورت اگر بابت تراکنش هایی که داشتید اگر ماخذ درآمد نباشد نمیتونن ارزش افزود مطالبه کنن البته درآمد مشمول ، در صورتی که مبلغی از شما مطالبه شد گزارش رسیدگی را دریافت کنید و ماخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کنید ، در صورتی که نسبت به برگ تشخیص اعتراض داشت باشید میتونید روند قانونی را طی کنید و در هیئت های حل اختلاف مالیاتی مجدد مورد بررسی قرار بگیره

   پاسخ
   • بهنام شیری
    1 تیر 1399 23:37

    در مورئ سوال دوم شما ، اگر امتیاز دفتر اسناد رسمی را به فرزاندان خود فروخته اید طبق همان قوانینی که برای فروش در نظر گرفته شده می بایست مالیات دریافت شود و اگر نسبت به مالیات مقطوع یا سرقفلی معترض بودید میتونید اعتراض کنید ، البته من توصیه میکنم حتما از مشاورین مالیاتی کمک بگیرید ، شاید برای خودتون مشکل باشه تنظیم لوایح مالیاتی ، موفق باشید

    پاسخ
    • سلام وقت بخیر
     در صورتی که پوز فروشگاه به حساب فردی که تبعه ایران نیست متصل باشد آیا گردش حساب ایشان شامل مالیات می شود؟

     پاسخ
     • بله. افراد خارجي كه در ايران كسب درآمد ميكنند مشمول ماليات هستند

     • سلام وقت بخیر
      من قصد دارم کارت بازرگانی بگیرم و یکی از شروطش گردش مالی حداقل ۲ میلیارد تومن در ساله و من فقط به این قصد می‌خوام گردش مالیم رو بالا ببرم ،ایا شامل مالیات میشم ؟ و مالیاتش چقدره؟

     • دولتی - کارشناس پرشین تکس
      17 آذر 1399 11:01

      سلام بله شامل مالیات خواهد شد جهت راهنمایی بیشتر وقت مشاوره تلفنی بگیرید

   • فاطمه ک
    29 تیر 1400 03:46

    سلام من آنلاین شاپ لباس دارم و گردش حسابم بیشتر از ۵میلیارده میخواستم ببینم مالیات چجوری محاسبه میشه و چقدره

    پاسخ
    • سلام ، از مبلغ سود خالص شما در صورتی که اظهارنامه بدهید طبق ماده 101 معافیت کسر شده و طبق ماده 131 مالیات تعلق میگیره

     پاسخ
     • سلام من گردشرحساب ۹۷ هفت میلیارداست و چهار میلیاردش واریزی بابت فروش طلای آبشده است و پرونده مالیاتی هم ندارم
      به نظرتون چند مالیات ازم می گیرند.به خدا دو روزه نه خواب دارم نه خوراک
      تقریبی هم بفرمایید منون می شوم❤

     • سلام وقت بخیر
      لطفا دفترجه ضرایب مالیاتی رو بررسی کنید و ضریب خرید و فروش طلا را محاسبه کنید
      پس از محاسبه ضریب در ماده 131 ق م م ضرب کرده و میزان مالیات مشخص میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.