1. پرشین تکس
  2. آموزش مالیات
  3. نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم ؛ آموزش تصویری
نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم ؛ آموزش تصویری

همان‌طور که می‌دانید صاحبان مشاغل یا همان اشخاص حقیقی از نگاه قانون مالیاتی ایران به سه گروه تقسیم می‌شوند که هریک از گروه‌ها وظایف و تکالیف متفاوتی دارند. این وظایف شامل نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی هم می‌شود. در این یادداشت به آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم پرداخته‌ایم.

آموزش تمامی اظهارنامه های مالیاتی در صفحه اختصاصی نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی در پرشین تکس

اگر هنوز گروه مالیاتی خود را نمی‌دانید کافی است به راهنمای تعیین گروه بندی مالیاتی اشخاص حقیقی مراجعه کنید تا به‌طور از گروه مالیاتی خود مطلع شوید.

نصب و اجرای نرم افزار اظهارنامه مالیاتی دردسرهای خاص خود را دارد. برای انجام این کار بهتر است یادداشت پرشین تکس درباره آموزش نحوه دانلود و نصب نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی را بخوانید کنید.


انواع اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم

هنگام پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم در نرم افزار اظهارنامه مالیاتی، یکی از اولین چیزهایی که باید انتخاب کنید، نوع اظهارنامه است. در حقیقت اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم به دو نوع تقسیم می‌شود؛ اظهارنامه انفرادی، اظهارنامه مشارکتی.

اظهارنامه انفرادی برای مؤدیانی است که مالکیت کسب‌وکار خود را به‌طور کامل در اختیار داشته و به‌صورت انفرادی به مدیریت آن مشغول هستند. از سوی دیگر، اظهارنامه مشارکتی، برای مؤدیانی است که مالکیت کسب‌وکار آن‌ها به‌صورت شریکی با یک یا چند نفر دیگر است.

در ادامه یادداشت، به آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم در هر دو حالت انفرادی و مشارکتی می‌پردازیم.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی

پس از باز کردن نرم افزار اظهارنامه مالیاتی، در اولین صفحه آن مانند تصویر زیر، ابتدا بر روی «اظهارنامه جدید» کلیک کرده، مشخصات خود را وارد کرده، و پس از واردکردن کد رهگیری پیش ثبت‌نام، در مقابل سؤال آیا شریک دارید گزینه «خیر» و در مقابل عبارت مؤدی مشمول، گزینه «گروه دوم» را انتخاب کنید. در انتها با بررسی مجدد صحت تمامی اطلاعات واردشده، بر روی دکمه تائید کلیک کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی1

صفحه‌ای مانند تصویر زیر در برابر شما باز می‌شود که نمایش دهنده اطلاعات شما است. با دقت این اطلاعات را بررسی و در صورت صحت، ردیف موردنظر را انتخاب و کلید تائید را فشار دهید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی2

حالا فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی در برابر شما قرار می‌گیرد. در اولین صفحه فرم که در تصویر زیر نمایش داده‌شده است، اطلاعات کامل مؤدی نمایش داده می‌شود. فیلدهای زردرنگ غیرقابل تغییر است اما اطلاعات فیلدهای سفیدرنگ را می‌توانید ویرایش کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی3

صفحه دوم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی مربوط به اطلاعات اقامتگاه قانونی (محل کسب) مؤدی و همچنین اطلاعات حساب‌های بانکی مربوط به این فعالیت شغلی است. همانند تصویر زیر، اطلاعاتی که در فیلدهای زردرنگ قرار دارند قابل‌ویرایش نبوده و تنها اطلاعات فیلدهای سفیدرنگ قابلیت اضافه شدن اطلاعات را دارند.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی4

صفحه سوم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی، مربوط به اطلاعات اختصاصی بوده و مؤدی باید وضعیت فعالیت خود در سال موردنظر، میزان فروش و هزینه و اطلاعات صنفی و … خود را وارد کند. اطلاعات درج‌شده در این صفحه در سایر صفحه‌های فرم واردشده و محاسبات بر اساس آن‌ها صورت می‌گیرد. ازاین‌جهت باید در واردکردن آن‌ها دقت فروانی داشته باشید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی5

صفحه چهارم فرم مشابه تصویر زیر مربوط به اطلاعات مجوزهایی است که مؤدی برای کسب‌وکار خود اخذ کرده است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی6

اگر محل کسب شما اجاری است، باید اطلاعات صفحه پنجم اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنید. در غیر این صورت نیازی به پر کردنان صفحه نیست. تصویر صفحه 5 فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی را در زیر می‌بینید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی7

صفحه ششم فرم مربوط به اطلاعات موجودی مواد و کالا است. همانند تصویر زیر مؤدی باید اطلاعات خواسته‌شده را در فیلدهای سفیدرنگ وارد کند. بر اساس اطلاعات واردشده توسط مؤدی، فیلدهای آبی و سفیدرنگ توسط سیستم محاسبه شده و در جدول و برخی دیگر از صفحات فرم وارد می‌شوند.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی8

درصورتی‌که هزینه‌های معاف از مالیات داشته‌اید، باید اطلاعات آن را همچون تصویر زیر در صفحه 7 فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی9

اگر در میان درآمدهای خود، درآمدهایی مشمول معافیت مالیاتی یا با نرخ مالیاتی صفر داشته‌اید، اطلاعات آن را باید در صفحه هشتم فرم که تصویر آن را در زیر می‌بینید وارد کنید. نکته قابل‌توجه، دقت به مواد قانونی معافیت‌های مالیاتی است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی10

صفحه نهم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی مربوط به واردکردن کمک‌های مالی معاف از مالیات است. این کمک‌ها باید مطابق ماده 172 قانون مالیات‌های مستقیم باشد تا شامل معافیت مالیاتی گردد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی11

اگر در صفحه سوم فرم، در مقابل سؤال «آیا دارای معافیت یا بخشودگی مالیات بوده‌اید» گزینه «بله» را انتخاب کرده باشید، جدول شماره پنجم در صفحه 10 فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی برای شما جهت تکمیل کردن فعال می‌گردد. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، اطلاعات این صفحه را باید مطابق قوانین درج‌شده تکمیل نمایید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی12

صفحه یازده فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی، مربوط به درآمدهایی است که مالیات آن‌ها به‌صورت مقطوع قبلاً پرداخت‌شده است. همانند تصویر زیر، این درآمدها را باید به همراه شماره رسید پرداخت و شماره رسید تسلیم اظهارنامه در جدول درج کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی13

تصویر زیر مربوط به صفحه دوازدهم فرم است که در آن باید اطلاعات مربوط به اموال و دارایی‌های شغل خود را وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی14

صفحه 13 فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی یکی از مهم‌ترین صفحات آن است. در این صفحه که تصویر آن را در زیر می‌بینید، صورت‌وضعیت درامد و هزینه مؤدی وارد می‌شود و درنهایت سیستم سود یا زیان سال مالی را محاسبه و نمایش می‌دهد. توجه داشته باشید که فیلدهای سفیدرنگ توسط شما پر شده و فیلدهای زردرنگ توسط سیستم محاسبه و نمایش داده می‌شوند.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی15

صفحه 14 که در زیر تصویر آن را می‌بیند، دیگر صفحه مهم فرم است. در این صفحه میزان مالیاتی توسط شما محاسبه و نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید که اطلاعات فیلدهای زردرنگ یا از اطلاعات مندرج در صفحات دیگر برداشت‌شده‌اند و یا توسط سیستم محاسبه و نمایش داده می‌شوند؛ ازاین‌جهت این اطلاعات به‌صورت مستقیم قابل‌ویرایش نیستند. آخرین بند این صفحه میزان مالیات پرداختی توسط مؤدی را نمایش می‌دهد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی16

در صفحه پانزده اظهارنامه که آخرین صفحه فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم انفرادی است، همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، باید اطلاعات تکمیل‌کننده اظهارنامه وارد شود. در این بخش محل امضای حسابدار شما هم دیده می شود. بدیهی است در صورتی که از خدمات یک شرکت حسابداری استفاده می کنید، این بخش باید توسط آنها تکمیل شود.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – انفرادی17

حالا اظهارنامه شما کامل شده است و کافی است تا پس از اطمینان از اطلاعات درج‌شده، آن را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – مشارکتی

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم مشارکتی، دقیقاً همانند نسخه انفرادی آن است. تنها چند صفحه از فرم اشتراکی با نسخه انفرادی متفاوت است که آن‌ها را در ادامه آموزش خواهیم دید.

اولین تفاوت در هنگام ایجاد اظهارنامه جدید است. در صفحه اول نرم افزار و هنگام ایجاد یک اظهارنامه جدید، همانند تصویر زیر باید گزینه مقابل سؤال «آیا شریک دارید؟» را روی «بلی» قرار دهید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – مشارکتی1

تفاوت بعدی در صفحه ششم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم مشارکتی است. در این صفحه همانند آنچه در تصویر زیر می‌بینید، جدول خلاصه فهرست درآمدهای حاصل از شراکت قرار دارد.

قسمت بالایی این جدول اطلاعات شرکا از روی اطلاعات از پیش درج‌شده در سازمان امور مالیاتی برداشت‌شده و نمایش داده می‌شود. البته برخی اطلاعات این جدول که دارای فیلد سفید هستند قابل‌ویرایش است. نکته حائز اهمیت، اطمینان از صحت اطلاعات نمایش داده‌شده در جدول است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – مشارکتی2

صفحه پانزده فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم مشارکتی همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید مربوط به جدول محاسبه مالیات سهم هر شریک است. از قسمت بالای جدول هریک از شرکا را انتخاب و اطلاعات مالی آن را در قسمت پایینی جدول تکمیل کنید.

محاسبات این جدول برای محاسبه مالیات و سهم هر شریک از مالیات به‌صورت خودکار انجام می‌شود. همچنین معافیت مالیاتی موضوع ماده 101 به‌صورت خودکار برای هریک از شرکا محاسبه و در پایان منظور می‌گردد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم – مشارکتی3

تنها همین دو صفحه فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم مشارکتی، با نسخه انفرادی آن تفاوت دارد. برای پر کردن این فرم کافی است همانند فرم انفرادی عمل کنید و تنها نکات ذکرشده در بالا را در نظر بگیرید.

چگونه از صحت اظهارنامه خود اطمینان حاصل کنیم؟

فکر می‌کنم با من هم‌نظر باشید که نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه دوم باوجود سادگی‌های آن، پیچیدگی‌های بسیاری دارد. کافی است تا در پر کردن یکی از فیلدها کم‌دقتی صورت گیرد تا شما را مجبور به پرداخت مالیات بیشتر کند و یا تا مدت‌ها سرگردان راهروهای اداره مالیات و دادرسی مالیاتی شوید.

تنها افراد باتجربه قادر به پر کردن صحیح، کامل و بی‌نقص فرم اظهارنامه مالیاتی هستند. مشاوران مالیاتی ازجمله افراد متبحر در اظهارنامه مالیاتی هستند که پر کردن اظهارنامه مالیاتی را می‌توان اصلی‌ترین تخصص آن‌ها در نظر گرفت. مرکز مشاوره مالیاتی پرشین تکس، با به خدمت گرفتن خبره‌ترین مشاوران مالیاتی ایران، آماده ارائه خدمات مشاوره مالیاتی درزمینهٔ اظهارنامه مالیاتی است.

بهتر است پر کردن اظهارنامه مالیاتی خود را به پرشین تکس بسپارید و با خیالی آسوده کسب‌وکار خود را مدیریت کنید؛ پس همین حالا با پرشین تکس تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.