1. پرشین تکس
 2. آموزش مالیات
 3. نحوه پر کردن اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل گروه سوم؛ آموزش تصویری
اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل گروه سوم؛ آموزش تصویری

در گروه بندی مالیاتی اشخاص حقیقی، گروه سوم که گسترده‌ترین گروه مالیاتی محسوب می‌شود، مختص صاحبان مشاغل کوچک است. صاحبان این مشاغل نیز باید هرساله تا قبل از 31 خرداد، اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل و به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. در این یادداشت به آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم پرداخته‌ایم.

آموزش تمامی اظهارنامه های مالیاتی در صفحه اختصاصی نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی در پرشین تکس
حتماً بخوانید: گروه بندی مشاغل مالیاتی

انواع اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم

گروه سوم مالیاتی همچون دو گروه دیگر دارای دو نوع اظهارنامه مالیاتی است؛ اظهارنامه انفرادی و اظهارنامه مشارکتی. اظهارنامه مالیاتی گروه سوم انفرادی ویژه کسانی است که تنها مالک کسب‌وکار خود بوده و آن را به‌صورت انفرادی اداره می‌کنند. اظهارنامه مالیاتی گروه سوم مشارکتی نیز مختص صاحبان مشاغلی است که مالکیت شراکتی داشته و به‌صورت شراکتی اداره می‌شوند.

در گام اول آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم انفرادی را می‌خوانید.

حتماً بخوانید: آموزش دانلود، نصب و اجرای نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی

تکمیل کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم – انفرادی

پیش از شروع آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم انفرادی، باید یادآوری کنم که باید «کد رهگیری پیش ثبت نام» را در اختیار داشته باشید. برای راهنمایی در مورد چگونگی این کار به این آدرس و برای دریافت آن باید به این آدرس مراجعه کنید.

به‌محض اجرای نرم‌افزار «اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی»، همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است، «اظهارنامه جدید» را انتخاب کرده و سپس اطلاعات خواسته‌شده را وارد کنید. توجه داشته باشید که با توجه به اینکه اظهارنامه شما انفرادی است، حتماً پاسخ سؤال «آیا شریک دارید؟» را خیر انتخاب کنید و در قسمت مؤدی مشمول، گروه سوم را انتخاب کنید. در انتها کلید تائید را فشار دهید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 1

حالا وارد صفحه جدیدی مانند تصویر زیر می‌شوید که در آن اطلاعات شما (مؤدی) نمایش داده‌شده است. در صورت صحت اطلاعات مندرج، کلید تائید را فشار دهید.

صفحه جدیدی مانند تصویر زیر در برابر شما قرار می‌گیرد که یک فرم با چند صفحه وجود دارد و از بالای فرم، صفحات آن قابل انتخاب و تغییر است. صفحه اول فرم به اطلاعات حقیقی مؤدی اختصاص دارد. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، برخی از قسمت‌های این صفحه به‌صورت خودکار و بر اساس اطلاعات موجود در سازمان امور مالیاتی نمایش داده می‌شود و برخی قسمت‌ها باید توسط خود مؤدی تکمیل گردد. توجه داشته باشید که قسمت‌های ستاره‌دار را حتماً تکمیل کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 3

صفحه دوم فرم همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است، مربوط به اطلاعات اقامتگاه قانونی یا همان واحد کسبی و همچنین اطلاعات حساب‌های بانکی مربوط به فعالیت شغلی فرد است. بدیهی است که این اطلاعات بسیار حساس بوده و در درج آن‌ها باید دقت لازم را به خرج دهید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 4

صفحه سوم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم انفرادی، همانند تصویر زیر بوده و مربوط به وضعیت فعالیت در سال عملکرد، وضعیت محل کسب، اتحادیه، صنف و … است. توجه داشته باشید که نوع پاسخ شما به این اطلاعات باعث می‌شود تا در صفحات بعدی فرم مجبور به پر کردن برخی از جداول شوید.

همان‌طور که از تصویر زیر مشخص است صفحه چهارم فرم مربوط به مجوزهایی است که فرد داراست. در این صفحه باید مجوز اتحادیه صنفی خود را وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 5

درصورتی‌که ملک در حال فعالیت مؤدی اجاری باشد، وی باید اطلاعات ملک اجاری خود را همانند تصویر زیر در صفحه پنجم فرم وارد کند. بدیهی است در صورت مالک بودن نیازی به تکمیل این صفحه نخواهید داشت.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 6

صفحه ششم فرم اظهارنامه انفرادی اشخاص حقیقی گروه سوم، مربوط به هزینه‌های معاف از مالیات است. درصورتی‌که در عملکرد سالیانه خود چنین هزینه‌هایی داشته‌اید، می‌توانید با واردکردن آن از معافیت‌های لازم برخوردار شوید.

صفحه هفتم فرم نیز مربوط به درآمدهای مشمول معافیت‌های مالیاتی است. اگر کل فعالیت شما و یا بخشی از فعالیت شما شامل فعالیت‌هایی است که معاف از مالیات هستند، درآمد حاصله را در بخش مربوط به آن وارد کنید. تصویر زیر مربوط به همین صفحه است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 8

یکی از راه‌های دیگر از برخورداری از معافیت‌های مالیاتی، انجام کمک‌های مالی‌ای است که از سوی سازمان امور مالیاتی تائید و تعیین شده باشند. اگر چنین کمک‌هایی انجام داده باشید، در صفحه 8 فرم (همانند تصویر زیر) می‌توانید وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 9

صفحه 9 فرم نیز اختصاص به بخشودگی‌های مالیاتی دارد. بدیهی است در صورت شمول موارد مندرج، باید مقادیر آن‌ها را تکمیل کنید. صفحه 9 فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم انفرادی را در زیر می‌بینید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 11

در صفحه 10 فرم که در تصویر زیر می‌بینید، مؤدی می‌تواند اطلاعات اموال و دارایی‌های مربوط به شغل خود را وارد نماید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 12

تنظیم صفحه 11 فرم در ثبت اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم، یکی از حیاتی‌ترین کارهای این فرایند است. در این صفحه باید اطلاعات هزینه و درآمد خود در طی سال مالی گذشته را وارد کنید. با واردکردن این مقادیر، قسمت «سود (زیان) ویژه» به‌صورت خودکار و با توجه به مقادیری که شما وارد کردید، محاسبه و نمایش داده می‌شود. تصویر زیر مربوط به صفحه 11 فرم است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 13

صفحه 12 فرم، مهم‌ترین صفحه آن و مربوط به محاسبه میزان مالیات مؤدی است. در این صفحه کادرهای رنگی به‌صورت خودکار یا از طریق مقادیر واردشده توسط مؤدی در جداول صفحات دیگر فرم آورده می‌شود و یا به‌صورت محاسباتی است؛ ازاین‌رو قابل‌تغییر توسط کاربر نیست. همان‌طور که در تصویر زیر هم می‌بینید، درنهایت میزان مالیات پرداختی توسط شما در انتهای این صفحه مشخص می‌شود.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 14

صفحه 13 فرم اظهارنامه اشخاص حقیقی گروه سوم، آخرین صفحه آن است و همان‌طور که در تصویر زیر نیز مشخص است، در آن باید اطلاعات تکمیل‌کننده اظهارنامه وارد شود. بدیهی است اگر از خدمات حسابداری یک شرکت حسابداری استفاده می کنید، حسابدار شما این قسمت را تکمیل خواهد کرد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم 15

تا اینجای کار نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم – اظهارنامه انفرادی را مشاهده کردید. در ادامه نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم – اظهارنامه مشارکتی را فرا خواهید گرفت.

تکمیل کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم – مشارکتی

فرم اظهارنامه مالیاتی مشارکتی، ویژه مؤدیانی است که مالکیت کسب‌وکار آن‌ها به‌صورت شراکتی با فرد یا افرادی دیگر است. این فرم نیز کاملاً مشابه فرم اظهارنامه مالیاتی انفرادی است و تنها برخی صفحات آن با اظهارنامه انفرادی تفاوت دارد که آن‌ها را به شما خواهیم آموخت.

ابتدای کار و با باز کردن نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی، پس از واردکردن اطلاعات شخصی، سال مالی و گروه مالیاتی، همانند تصویر زیر باید جواب سؤال «آیا شریک دارید» را روی «بله» تنظیم کنید.

اولین تفاوت در فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم – شراکتی، در صفحه ششم فرم است. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، در این صفحه اطلاعات شرکا (از جمله مؤدی) بر اساس اطلاعاتی که در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت شده است نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانید برخی از این اطلاعات را نیز ویرایش کنید.

صفحه 12 فرم اظهارنامه مشارکتی همانند اظهارنامه انفرادی مربوط به محاسبه میزان مالیات است، با این تفاوت که به دلیل وجود صفحه 13، بندهای کمتری دارد. تصویر این صفحه را در زیر می‌بینید.

صفحه 13 فرم را شاید بتوان مهم‌ترین صفحه اظهارنامه مشارکتی قلم داد کرد. در این صفحه ابتدا باید پس از انتخاب هریک از شرکا از قسمت بالا، اطلاعات مربوط به آن را در زیر وارد و تکمیل ‌کنید. درنهایت سهم هریک از شرکا از مالیات به‌صورت خودکار محاسبه و نمایش داده می‌شود.

باقی صفحات فرم 14 صفحه‌ای اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم – مشارکتی، همانند نسخه انفرادی آن است.

حالا بهتر است نحوه ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی گروه سوم را فرابگیرید.

آموزش نحوه ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم

پس‌ازاینکه کار تکمیل اظهارنامه مالیاتی شما به پایان رسید و از صحت‌وسقم اطلاعات مندرج اطمینان حاصل کردید، نوبت به ارسال اظهارنامه شما می‌رسد. برای انجام این کار به صفحه اصلی نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی برگشته و مانند تصویر زیر اظهارنامه تکمیل‌شده را از لیست انتخاب کرده و بر روی گزینه «ارسال اطلاعات بدون امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی» را انتخاب کنید.

نحوه ارسال اظهارنامه

سپس صفحه‌ای مانند تصویر زیر در برابر شما باز می‌شود و از شما می‌پرسد که آیا از ارسال اظهارنامه اطمینان دارید؟ بدیهی است که باید از قبل اطمینان حاصل کرده باشید زیرا اصلاح اظهارنامه فرایند پیچیده و دردسرداری است.

نحوه ارسال اظهارنامه 1

با فشردن دکمه ارسال صفحه‌ای مثل تصویر زیر در برابر شما باز می‌شود و از شما می‌خواهد تا نوع پرداخت مالیات خود را مشخص کنید. درواقع باید مشخص کنید که چه میزان از مالیات ابرازی خود را نقدی پرداخت خواهید کرد. توجه داشته باشید که این میزان باید حداقل 40 درصد کل مالیات ابرازی باشد. پس از واردکردن مبلغ پرداختی، کلید تائید صدور قبض را فشار دهید تا قبض پرداخت مالیات برای شما صادر شود.

نحوه ارسال اظهارنامه 2

اگر میزان پرداختی شما کمتر از مالیات ابرازی باشد، پیامی مانند تصویر زیر برای شما به نمایش درمی‌آید و از شما می‌خواهد تعداد اقساط برای پرداخت باقی‌مانده مالیات خود را مشخص کنید. برای باقی‌مانده مالیات خود حداکثر می‌تواند 6 قسط تعیین کنید.

نحوه ارسال اظهارنامه 3

مانند تصویر زیر در کادر مشخص‌شده تعداد اقساط موردنظر خود را وارد کرده و کلید تائید صدور قبض را فشار دهید.

نحوه ارسال اظهارنامه 4

پس ‌از این کار سیستم کد رهگیری را برای شما ارسال می‌کند و با استفاده از آن کد رهگیری در هر زمان می‌توانید قبوض خود را مشاهده و در صورت نیاز چاپ کنید.

چگونه از نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی خود مطمئن شویم؟

همان‌طور که دیدید، اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی، همانند نرم افزار حسابداری، باوجود سادگی، دارای پیچیدگی‌ها و ظرافت‌هایی است که یک لغزش کوچک ممکن است باعث پرداخت مالیات‌های سنگین توسط مؤدی شود. واقعیت این است که تنها افراد باتجربه و خبره در امور مالیاتی به‌طور دقیق نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه سوم و یا سایر اظهارنامه‌های مالیاتی را می‌دانند و می‌توانند این کار را با اطمینان کامل انجام دهند.

مرکز مشاوره مالیاتی پرشین تکس با به خدمت گرفتن مشاوران و وکلای مالیاتی کارکشته و باتجربه، مرکزی تخصصی برای تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی است. همین حالا با تماس با پرشین تکس، کلیه امور مالیاتی خود را به دست یک مشاور مالیاتی بسپارید و با خیالی آسوده به مدیریت کسب‌وکار خود بپردازید.

بیشتر بخوانید

131 دیدگاه. Leave new

 • سلام وقت بخیر. بنده یک مغازه کوچک دارم و پیام اومده که مودی گرامی با کد رهگیری نام کاربری و رمز عبور داده
  اینو باید حتما برم تو سایت پر کنم؟
  اگر پر نکنم چطوری میشه؟
  کل پولی که کارت می کشند زیر ۶۰میلیونه .مالیات تعلق میگیره؟
  بعد اگر تعلق میگیره چطوری حساب میشه چون سودم ۱۰ درصده چطوری حساب میشه؟
  حتما باید پر کنم اگر اره چقد مهلت داره؟
  و از کجا بفهمم مال کدوم دستگاه پوزمه؟
  و آیا باید پروانه کسب داشته باشید یا خیر؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، می بایست به سایت سازمان امور مالیاتی مراجعه کنید و اطلاعات رو تکمیل کنید در غیر اینصورت کارتخوان قطع خواهد شد ، وقتی کارتخوان دارید دیگه سقف واریز و برداشت اهمیتی نداره حتما بایستی تشکیل پرونده بدید ، از سود خالص شما طبق ماده 131 مالیات مطالبه میشه ، داشتن پروانه کسب الزامی برای مالیات نداره ، ولی اگر اتحادیه ملزم کرده که جواز بگیرید حتما اقدام کنید وگرنه پلمپ میکنن
   موفق باشید

   پاسخ
   • خیلی ممنون از راهنماییتون.فقط اینکه از کجا بفهمم مال کدوم دستگاه پوزمه ؟

    و اینکه تا کی مهلت دارم برای پر کردن؟

    پاسخ
    • در صورتی که ثبت نام را تکمیل نکنید ، دستگاه پز قطع میشه ، و اینکه دستگاه پز مد نظر نیست بنام کد ملی شما ثبت نام انجام میشه

     پاسخ
  • بعد اتحادیه پلمپ میکنه یا مالیات؟
   یعنی ممکنه اطلاعاتم به اتحادیه داده بشه؟

   پاسخ
   • مالیات پلمپ نمیکنه ، در صورتی که شما جواز کسب نداشته باشید ، از اتاق اصناف به شما مراجعه میکنن برای اینکه مجوز کسب بگیرید ، و اگر اقدام نکنید احتمالا پلمپ کنن
    سازمان امور مالیاتی از طریق اجراییات اقدام میکنه و حسابهای شمارو مسدود میکنه و در مراحل بعدی ممنوع الخروج میکنه و اقدامات دیگر
    تا جایی که میتونید اجازه ندید کد ملی شما وارد سامانه تبریز بشه ، اگر کد ملی شما در اجراییات وارد سامانه تبریز بشه اقدامات اجرایی شروع میشه

    پاسخ
 • سعید جهانگیر
  31 مرداد 1400 13:33

  سلام بنده نمایندگی بیمه دارم میخواستم کدرهگیری مالیاتی بگیرم باید کدام گزینه روانتخاب کنم انفرادی یا مشارکتی لطفا راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم

  پاسخ
 • جمشید برومند
  9 مرداد 1400 23:00

  سلام
  در شرکت بامسئولیت محدود زیان ده ،به چه صورت اظهارنامه پر میشود؟
  جدول سود وزیان تکمیل شد ترازنامه به اندازه زیان ناتراز میشود
  لطفا راهنمایی کنید .باتشکر

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر . میخاستم بدونم پروانه کسب با اظهارنامه مالیاتی رو چرا هرسال باید بازگذاری کنند ؟ و اینکه برای مشاغل گروه سوم تجاری هم میشه بااین برنامه انجام داد؟و به کجا باید بفرستند ؟

  پاسخ
 • جعفر برغمدی
  9 تیر 1400 20:47

  سلام خواستم بدونم آیا با گوشی موبایل امکان پر کردن اضهار نامه گروه سوم حقیقی مشاغل امکان پذیر هست یا حتما باید از طریق کافینت اقدام کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام، وقت بخیر. من سال ۹۷ سکه بانک مرکزی خریدم. اول سال ۹۹ تحویل گرفتم و فروختم. امسال تماس گرفتن و گفتن که باید مالیاتش رو بپردازم. دقیقا نمیدونم چطوری باید از داخل سامانه اظهارنامه مربوط به آن را پر کنم. امکانش هست راهنمایی بفرمایید؟ یا اگر فیلمی هست که میتونه کمک کنه، ارائه بفرمایید؟ خیلی ها رو میشناسم که با مشکل من مواجه هستن. با تشکر

  پاسخ
 • مالیات نانوایی جزو کدام گروه است آیا مالیات شامل میشود

  پاسخ
 • اسماعیل
  28 خرداد 1400 02:38

  سلام و درود
  موقع پر کردن بخش اول وقتی تایید رو میزنم که برم صفحه دوم سایت اخطار میده که “فاقد پرونده مالیاتی یا اظهارنامه سال ۹۸ در سامانه یکپارچه هستید” چیکار باید بکنم؟

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من مهندس طراح و ناظر تاسیسات برقی نظام مهندسی هستم فیلد مربوط به مجوز برام فعال نمیشه چطور باید رفعش کنم؟

  پاسخ
 • ببخشید یک سوال دیگه هم داشتم
  ما شروع فعالیتمون سال 97 بوده ولی تا حالا مالیات نداده ایم تازه امسال ثبت نام کردیم و اینکه مکان ما اجاری هست و شهریور پارسال اجاره کردیم تو فضای تجاری ( قبلش داخل منزل کار میکردیم ) الان باید اظهار نامه رو از چه سالی بزنم یعنی از اول فروردین 99 باید بزنم یا سال های قبل رو هم باید بزنم ؟ حسابمون هم مشترک هست و سال 97 افتتاح شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  برای مشاغل گروه 3 رو یک هفته است اعلام کردن که اظهارنامه بفرستیم ، آیا ممکنه تمدید بشه ؟ یا همون 31 خرداد هست ؟

  پاسخ
 • سلام من برای یه آزمایشگاه کار میکردم طبق قرارداد حقوقی که به من پرداخت میشد بعد کسر مالیات بود
  الان برای پر کردن درآمد و اظهارنامه ایذ باید بگم که مالیات پرداخت شده ؟

  پاسخ
 • سلام سال ۹۸ محاسبه سود و هزینه ها معادل ۳۰درصد و ۷۰ درصد فروش بوده درسته ؟

  پاسخ
  • سلام ، بستگی به نوع فعالیت داره ، در دفترچه ضرایب حاشیه سود مشاغل مختلف موجود است و از سایت سازمان امور مالیاتی میتونید دانلود کنید

   پاسخ
 • باقری نژاد
  20 خرداد 1400 13:17

  سلام نحوه استفاده از تبصره ماده 100 در عملکرد سال 1399 چگونه است. من گزینه ای بابت استفاده از توافق تو سایت پیدا نکردم.

  پاسخ
 • سلام من مالیاتم صفره قسمت مالیات پرداختی رو توی سایت باید خالی بذارم؟

  پاسخ
 • سلام لطفا یک تراز نامه فرضی را کامل در اظهارنامه وارد کنید تا متوجه بشویم مثلا موجودی اول دوره و پایان دوره را نمی دانیم چه را از ما میخواهد ولی اگه یک تراز نامه را وارد بفرماید از روی تراز نامه متوجه میشم که چه را باید در موجودی اول دوره بگذاریم لطفا راهنمایی بفرماید موجودی اول دوره و پایان دوره چیه را باید بگذاریم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من نتونستم اظهارنامه را پر کنم . مهلتش تموم شده. کی میتونم دوباره اظهارنامه رو پر کنم ؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   3 شهریور 1399 08:04

   سلام از وقت قانونی ارائه اظهارنامه گذشته و شما دیگه نمیتونید عملکرد ۹۸ رو به سازمان ارائه بدید واظهارنامه پرکنید.

   پاسخ
   • شما راه حلی پیشنهادی ندارین راهنمایی کنید

    پاسخ
    • ژیلا عبدی
     3 شهریور 1399 18:48

     نه متاسفانه راه حلی نداره.

     پاسخ
    • سلام ما معاف از مالیات هستیم اما الان برامون مالیات رو یه مقداری میزنه…گفته بودن ۲۰ خرداد معافیت ها اعمال میشه اما برای ما هنوز اعمال نشده و یه میزان مالیات برامون میزنه. چه باید بکنیم؟

     پاسخ
   • سلام من اظهار نامه پر کردم متاسفانه کد پستی اشتباه وارد شده آدرس ی مکانی دیگه هستش میشه ویرایش کرد یا باید دوباره پر کنم
    ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

    پاسخ
    • سلام وقت بیخر ف به اداره مالیات مراجعه کنید ، همون جایی که کد پستی رو در اظهارنامه وارد کردی ، میتونن انتقال بدن به حساب ممیز اصلی خودتون

     پاسخ
 • حتما باید اطلاعات موجوی اول و اخر دوره و یا هزینه های سال جاری دقیق ثبت شود؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   2 شهریور 1399 23:05

   بله چون حسابهای بانکی توسط دارایی چک میشه ونباید غیر واقعی ثبت بشه چون بعدها حتما تبعات خواهد داشت.

   پاسخ
 • محمد سبحانی
  2 شهریور 1399 11:35

  سلام من که مالیات حساب کردم صفر شده ولی به خاطر گردش مالی نشد که ارسال کنم همونطور که گفته بودین حساب کردم ولی نمی دونم چرا همش فیلدش خالی می شد بعد ثبت به نظرتون دیگه کاری نمیشه کرد

  پاسخ
 • سلام من اظهارنامه تکمیل کردم موقع ارسال خطا میده مالیات سال 97 نمیتواند خالی باشد. درحالیکه اصلا سال 98 شروع فعالیت بوده و از تبصره 100 هم استفاده نکردم گزینه خیر زدم

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   1 شهریور 1399 22:20

   موقع تکمیل اظهارنامه اون سوالی که میپرسه آیا مالیات سال قبل را پرداخت کرده اید خیر رو پرکنید و سوال آیا درآمد سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش داشته نیز خیر رو انتخاب کنید.

   پاسخ
 • صفحه 4 فعال نمیشه که اطلاعاتو ثبت کنم. باید چه کنم

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   1 شهریور 1399 22:25

   صفحه ۴ اطلاعات مالک هست درصورتی که شما در صفحه سوم ملک رو اجاری اعلام کنید این صفحه رای شما فعال میشه

   پاسخ
 • سلام من شروع فعالیتم مرداد98 بوده. یکسال معاف از مالیالتم/ آیا نیازه الان اظهارنامه مالیاتی تکمیل کنم؟

  پاسخ
 • ابوالحسن
  1 شهریور 1399 13:34

  برا ارسال پیغام خطای dont convert variant of type را میده. چه مشکلی هست”؟

  پاسخ
 • ابوالحسن
  1 شهریور 1399 13:29

  اظهارنامه تکمیل کرد doubleم پیغام خطای variant میده؟

  پاسخ
 • سلام در قسمت موجودی اول دوره و گردش حساب ومانده حساب ….رو چجوری حساب کنیم

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   1 شهریور 1399 20:17

   سلام پرینت بانک رو دریافت کنید از آغاز فعالیت تا پایان فعالیت مانده اول دوره و گردش بدهکار و بستانکار در پرینت بانک مشخص هست گردش بدهکار بانک جمع برداشت طی دوره و بستانکار بانک جمع واریز طی دوره هست ومانده بانک هم مبلغی که انتهای دوره د حسابتون مونده قید کنید توجه داشته باشید که برای مثال آغاز فعالیت از ۵مرداد تا پایان ۹۸ هست پرینت بانک طی این دوره باید گرفته شود و گردش ثبت شود.

   پاسخ
  • ليلا دولتي
   1 شهریور 1399 20:25

   سلام
   از پرينت بانكي استخراج كنيد

   پاسخ
 • سلام.ما پروانه کسبمون رو امسال تمدید کردیم.رفتم کافی نت گفتن باید کپی پروانه کسب سال قبل رو داشته باشین.اگه نداشته باشیم چی میشه؟

  پاسخ
 • از حق نگذریم مطلب عالی بود، ممنون از همه شما🙏🌹

  پاسخ
  • مدیر سایت
   1 شهریور 1399 20:29

   سلام
   سپاس
   خیلی خوشحالیم که تونستیم به مودیان عزیز از جمله شما کمک کوچکی بکنیم

   پاسخ
 • سلام میشه بگید قسمت نصب که کلی علامت سوال میاد جای تمام نوشته ها چیکار کنیم

  پاسخ
 • سلام چجور باید توافقی پر کرد ادارهذامور مالیاتی به من گفت برو کافی نت بگو توافقی من خودم می خوام انجام بدم

  پاسخ
  • سلام
   در قسمت اظهارنامه جدید بعد از اینکه گروه رو انتخاب میکنید آیکون تبصره ۱۰۰ رو انتخاب کنید

   پاسخ
 • سلام من همه صفحات رو جواب دادم ولی گزینه ای برای ثبت اطلاعات نیست باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   بعد از اتمام کار صفحه آخر به صفحه اصلی برگردین
   و چاپ رو بگیرین مطالعه کنید
   سپس ارسال بدون امضا الکترونیک رو انتخاب کنید

   پاسخ
 • سلام ما که از صندوق فروشگاهی استفاده نکردیم امکان استفاده از ماده 100 رو داریم؟

  پاسخ
 • پورامینی
  28 مرداد 1399 10:45

  سلام وخسته نباشید چرا صفحه اول تایید را که میزنم میگه نسخه نرم افزار شما بروزرسانی نمیباشد درصورتیکه این همان نسخه جدیده که درسایت اداره مالیات بود ومن دانلودش کردم لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام
   نسخه جدید رو از سایت مجدد دانلود کنید
   دقت کنید نسخه اظهارنامه آخرین ورژن باشه

   پاسخ
 • سلام قطعی 97 نیومده برام باید چیکار کنم الان موقعه ارسال میزنه ( 1 – خالي بودن يکي از ستون هاي جدول مشخصات شرکا رديف 1
  2 – خالي بودن يکي از ستون هاي جدول مشخصات شرکا رديف 2 ) همگی غیر عملکرد 97 پره ولی صفحه 1 نرم افزار زده 0 ریال

  پاسخ
  • منم همین دقیقا همین مشکلو دارم لظفا اگه راهکاری پیدا کردین بمنم اطلاع بدین.
   ID Telegram : @barbdsanat

   پاسخ
  • منم همین دقیقا همین مشکلو دارم لطفا اگه راهکاری پیدا کردین بمنم اطلاع بدین.
   ID Telegram : @barbdsanat

   پاسخ
  • امروز درست شد با 12013

   پاسخ
  • لیلا دولتی
   31 مرداد 1399 22:11

   سلام
   قسمت ویرایش اطلاعات ثبت نام برید
   مشخصات شرکا رو کامل کنید
   لطف همه قسمتهای ستاره دار پر شه

   پاسخ
 • سلام. من یک اظهار نامه مشرکتی گروه سوم پر کردم. تو قسمت آخر و در فیلد مربوط به معافیت ماده 101 هر عددی غیر از صفر رو وارد می‌کنم ایراد می‌گیره و میگه در محدوده مجاز نیست (حتی ارقام خیلی کم و حتی عدد ۱). خود سیستم هم به صورت پیش فرض عدد صفر رو گذاشته. خیلی هم دقت کردم که درصد هر کدام از شرکا درست باشه.
  چطوری می‌تونم معافیت ماده 101 رو وارد کنم؟

  پاسخ
 • سلام تو قسمت مربوط به بدهکاری و بستانکاری حساب بانکی و میزان مانده حساب ملاک مبلغ گذاری از چه تاریخی میباشد

  پاسخ
 • رامین علاقمند
  24 مرداد 1399 19:25

  سلام وعرض ادب ما در سال 98تا ماه مرداد باز بودیم وتعطیل شدنمان رو هم طی نامه به اداره مالیات اطلاع دادیم باتوجه به داشتن مالیات قطعی سال 97 چه جوری میشه اظهار نامه روتکمیل کنم چون قسمت تاریخ فعالیت خورده از اول فروردین تا 29اسفند ونمیشه عوضش کرد وخود سیستم محاسبه میکنه وپیام میده که از سال قبل نمیتونین کمتر ابراز کنید ممنون میشم راهنمائی کنید

  پاسخ
  • سلام
   صفحه اول بالاي صفحه تاريخ رو ميتونين عوض كنيد
   و همچنين صفحه اول پايين صفحه ماه عملكرد رو ٥بزنيد اگر تا مرداد كار كرديد
   سايت اين روزا شلوغ و اين مسائل پيش بيني ميشه

   پاسخ
 • سلام
  ببخشید من اظهارنامه رو پر کردم گزینه نهایی ارسال به سازمان رو که میزنم برای ارسال نهایی این هشدار رو میده که دیگه خستم کرده واقعا نمیدونم باید تو کدوم قسمت این رو اصلاح کنم خواهشن راهنماییم کنین توروخدا
  اینم هشدارش:
  فیلد تا تاریخ عملکرد نمیتواند از روز جاری بزرگتر باشد لطفا اصلاح کنید
  واقعا نمیدونم چیه خدا خیرتون بده اینو راهنماییم کنین دقیقا من اولین بار هست اظهارنامه میفرستم

  پاسخ
  • سلام
   صفحه اول بالاي صفحه دوره عملكرد ميبايست سال ٩٨ باشه
   لطفا بررسي كنيد

   پاسخ
   • ممنون ولی اون کادر رو نمیشه که تغییر داد هر چقدر روش کیلیک میزنم تغییر نمیکنه

    پاسخ
  • تاریخ سیستم خودتون رو چک کنید که درست باشه

   پاسخ
 • سلام
  سال گذشته از تبصره ۱۰۰ استفاده کردم و مالیاتم صفر شد امسال موقع پر کردن تبصره صد میزان درآمد رو ازم خواست ک پنج میلیون زدم مشکلی ک ایجاد نمیکنه یا باید درآمد رو زیر ۲ و نیم میلیون میزدم

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   23 مرداد 1399 00:12

   بابت استفاده از تبصره ۱۰۰درآمدی که درج میکنید نباید کمتر از درآمد سال گذشته باشه ۲میلیون ونیم که شما میفرمایید بابت موضوع مالیات قطعی سال گذشته استفاده کنندگان از تبصره ۱۰۰ هست که اگر مالیات قطعی سال گذشته این افراد بین ۲ونیم تا ۵ میلیون باشه مالیات امسال نسبت به سال گذشته ۴ درصد افزایش پیدا میکنه.

   پاسخ
 • سلام من صفحه اول گروه 3 و ماده 100 را انتخاب میکنم و پس از تائید وارد صفحه دوم میشود که در قسمت گروه اطلاعات پیش فرض پرونده سال قبل را “نامشخص” زده است لطفا راهنمائی کنید.ممنون از سایت خوبتان

  پاسخ
  • سلام
   در صورتيكه سال اول فعاليت باشيد يا آدرس شما عوض شده باشه يا تغيير شركا داده باشيد يا قطعي سال پيش رو تسويه نكرده باشين اين پيام داده ميشه
   اگر هركدام از اين موارد نيستين به حوزه مالياتي مراجعه كنيد يا با ١٥٢٦ تماس بگيريد

   پاسخ
 • خراسانی
  22 مرداد 1399 11:11

  چرا بعد ازینکه اطلاعات در اظهارنامه گروه سوم حقیقی پرشد گزینه ارسال اظهارنامه فعال نمی شود

  پاسخ
 • سلام محیط نسخه جدید نرم افزار کاملا متفاوت می باشد لطفا بررسی کنید

  پاسخ
 • سلام
  ثبت نام را انجام داده ام ولی هنوز تاییدیه پس از چند روز نیومده و وقتی در نرم افزار وارد ثبت درخواست جدید میشوم میگوید اطلاعات شما هنوز تایید نشده است. تاییدیه چند روز طول می کشد؟

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   21 مرداد 1399 23:21

   درمرحله ثبت نام در قسمت پایین صفحه اشکالاتی از شماگرفته میشه که بارنگ قرمز نشون داده میشه شما باید این موارد رو رفع کنید واطلاعات درخواستی سازمان رو پرکنید زمانی که همه اشکالات برطرف شد ثبت نهایی اطلاعات برای شما فعال میشه وشما باید تایید نهایی رو انجام بدید این زمان امتیاز شما به ۴۴ میرسه ومیتونید اظهارنامه بدید.

   پاسخ
 • در صفحه اول اظهار نامه مالیاتی که گفته ایا مکلف به استفاده از نرم افزار یا صندوق فروشگاهی بوده اید من همیشه میزدم بله وامسال علاوه بر ان میپرسه ایا از نرم افزار یا صندوق فروش استفاده کرده اید یا خیر و من استفاده نکردم میخواستم ببینم اگر بزنیم بله مشکلی پیش می اید
  صنفمون لوازم جانبی کامپیوتر است

  پاسخ
  • ژیلا عبدی
   21 مرداد 1399 23:24

   اگر از صندوق فروش استفاده نکرده اید نباید پاسخ بله بزنید چون در صورت جواب مثبت از شما اسناد ومدارک درخواست میشه.

   پاسخ
 • امیر امینی
  21 مرداد 1399 02:10

  سپاس

  پاسخ
 • محمدنسب
  20 مرداد 1399 15:49

  با سلام در مورد نرم افزار نصب شده با خطای نسخه نرم افزار شما بروز نمی باشد مواجه می شویم لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • باسلام لطفا به سایت tax.govمراجعه کنید نسخه بروز نرم افزار رودانلود ونصب کنید جایگزین نسخه قدیمی میشه ومیتونید درقسمت جستجوی اظهارنامه،اظهارنامه ای که پرکردید ببینیدو ارسال کنید.

   پاسخ
 • سلام .این ثبت نام راحت تر کنید.لطفن

  پاسخ
 • باسلام وتشکراز مطالب بسیار خوب مالیاتی که درسایت قرار دادی
  من اظهارنامه پارسال رو که گم کردم الان ازچه طریقی میتونم بدستش بیارم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 • حمید رضا عباسی
  11 مرداد 1399 14:28

  با سلام سال گذشته جهت استفاده از تبصره ماده 100 یک گزینه داشت امسال چگونه باید از این تبصره استفاده کنیم
  با سپاس

  پاسخ
 • فرهاد سلیمی
  10 مرداد 1399 18:41

  سلام چگونه می شود میزان خسارات بر اثر آتش سوزی را اظهار کرد ؟

  پاسخ
  • سلام
   در صورتي خسارت مورد تاييد مميز مالياتي است كه ظرف ٣ ماه از خسارت وارده گزارش بيمه و گزارش آتش سوزي را به همراه اعلام كتبي به سازمان مالياتي اعلام شود

   پاسخ
 • سلام بنده کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم آیا میتونم اظهارنامه مالیاتی پر کنم برای پر کردنش احتیاج به جواز دارد چطور میتونم این کار رو شروع کنم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
 • با عرض سلام
  منظور از جدول صفحه ۲ در گروه سوم از موجودی اول دوره بدهکار بستانکار و مانده حساب چیست و چطور باید محاسبه و پر شود
  با سپاس

  پاسخ
  • سلام
   به اظهارنامه سال پيش مراجعه كنيد موجودي پايان دوره سال پيش ،موجودي اول دوره امسال هست
   لطفا قبل از ارسال جهت جلو گيري از ارسال اطلاعات اشتباه و عواقب آن با مشاورين ما در تماس باشيد

   پاسخ
 • سلام تبصره ماده 100 سایتش کی باز میشه ؟؟

  پاسخ
 • سلام من برنامه رو نصب کردم ولی روی لبتابم خیلی از قسمتاش علامت سواله و فونت رو نمیخونه!!!
  چه فونتی رو نصب کنم؟

  پاسخ
 • باسلام
  میخواستم درمورد نحوه پرکردن اظهارنامه توافقی راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   24 تیر 1399 18:55

   سلام
   لطفاً با شماره هایی که در بخش تماس با ما آمده تماس بگیرید.

   پاسخ
 • بیگدلو
  23 تیر 1399 13:56

  سلام ببخشید یه سوال داشتم تو ورژن جدید حتما باید مانده حساب و بستانکاری و بدهکاری پر بشه چطوری از بانک استعلام بگیریم و ماده 100کی فعال میشه

  پاسخ
 • سلام وقتتان بخیر .در جدول شماره1-6منظور از هزینه های درمانی چیست ؟وخسارت وارده در اجرای مقرارات ؟

  پاسخ
  • استناد به ماده ۱۳۷ق.م م هزینه های درمانی پرداختی هر مودی بابت معالجه خود یا همسر و اولاد و پدر و مادر و خواهر و لرادر تحت تکفل در یک سال مالیاتی به شرط اینکه دریافت کننده موسسه درمانی یا پزشک مقیم ایران باشد و دریافت وجه را گواهی نماید و چنانچه به تایید وزارت بهداشت و درمان به علت فقدان امکانات درمان در خارج از کشور صورت گرفته باشدو هزینه به تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد قابل کسر از درآمد مشمول مالیات است
   قسمت دوم‌سوال
   استناد به ماده ۱۶۵ق م م خسارات وارده از قبیل سیل و زلزله و آتش سوزی و آفات خشکسالی به منطقه یا کشور که به مودیان خاصی خسارت وارد شود معادل خسارت وارده وزارت دارایی میتواند از درآند مشمول مالیات کسر نماید

   پاسخ
 • سلام. اظهارنامه رو پر کردم و کد رهگیری گرفتم. اما روی نمایش قبوض صادره که می زنم صفحه خطا میده. ایا باید بعدا امتحان کنم یا باید برم توی اکانت مالیاتی در سایت مالیات و اونجا خودمثبت یک قبض تعریف و پرینت بگیرم؟ یا احیانا راه حل دیگری دار؟

  پاسخ
  • بهنام شیری
   22 تیر 1399 09:57

   سلام وقت بخیر ، در همان سایت tax.gov.ir صدور قبض را انجام بدید از همونجا قبض بگیرید فقط حتما قبضی که صادر میکنید مربوط به عمکرد باشه ، منبع مالیاتی عملکرد باشه

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  2 سوال خدمتتون داشتم اول اینکه ایا پر کردن اظهارنامه مالیاتی 98-99 طبق روال سال گذشته می باشد یعنی کسانیکه مالیات رو قطعی کردن باید همانگونه بصورت قطعی پرداخت نمایند یا تغییر کرده دوما کسانیکه برای تمدید جواز کسب مراجعه می نمایند و کد پستی تغییر پیدا می کنه ولی ادرس همون ادرس سال قبل است در صورتیکه دوباره کد اقتصادی رو ثبت نام باید کنه با تغییر کد پستی ایا مثل روال گذشته پرداخت مالیات که یصورت قطعی بوده باید انجام بده یا باید دوباره به اداره مالیات برای قطعی نمودن مراجعه نماید با تشکر اگر به ایمیلم جواب رو بفرستید ممنون می شم

  پاسخ
  • بهنام شیری
   16 تیر 1399 09:52

   سلام وقت بخیر
   اگر منظورتون استفاده از تبصره ماده 100 است بله میتونن پرداخت انجام بدن یا ترتیب پرداخت بدن به صورت اقساط یا پرداخت نقدی
   در مورد سوال دوم شما می بایست به ممیز مربوط مراجعه کنید چون ممیز ها بر اساس کد پستی تغییر میکنند ، و پس از اصلاح کد پستی میتونید اظهارنامه مشاغل یا تبصره ماده 100 ارسال نمایید و مالیات ابرازی در اظهارنامه برای مودی قطعی می باشد
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست