شرکت حسابداری چیست

شرکت حسابداری چیست

یکی از چالش‌های اصلی شرکت‌ها، انجام امور حسابداری است. مدیران هر نوع کسب‌وکاری، چه کوچک و چه بزرگ به نحوی با حسابداری خود دچار چالش هستند. شرکت‌های بزرگ، در کنار اینکه باید دردسرهای جذب و مدیریت کارکنان شاغل در حسابداری را متحمل شوند، باید هزینه‌های متخصص نبودن این نیروها را نیز بپردازند.

شرکت‌های کوچک و نوپا نیز به دلایلی دیگر با چالش نیروی انسانی در حوزه حسابداری مواجه هستند؛ برخی شرکت‌ها توان مالی استخدام تمام‌وقت یک حسابدار را ندارند، در برخی شرکت‌ها امور حسابداری آن‌چنان کم است که اساساً نیازی به یک نیروی تمام‌وقت نیست و در برخی موارد به دلیل محدودیت‌های مالی و کاری، حسابدار مشغول به کار، تخصص کافی در اموری همچون مالیات را ندارد.

نیازی به توضیح بیشتر نیست، اگر مدیر یک کسب‌وکار باشید، حتماً برای یک‌بار هم که شده این فکر به سرتان خطور کرده است که چگونه می‌توان از دردسرهای حسابداری نجات پیدا کرد. اینجا است که پای شرکت‌های حسابداری به میان می‌آید.

شرکت حسابداری چیست

ابتدا باید به این سؤال پاسخ دهیم که شرکت حسابداری چیست. شرکت حسابداری به شرکتی گفته می‌شود که به‌صورت تخصصی به ارائه خدمات حسابداری پرداخته و امور حسابداری سایر شرکت‌ها را انجام می‌دهد. یک شرکت حسابداری با توجه به حیطه تخصصی خود، تمامی ابزارهای لازم برای انجام امور حسابداری یک شرکت به نحو احسن را دارد. در حقیقت وقتی امور حسابداری خود را به یک شرکت حسابداری می‌سپارید و از خدمات حسابداری آن بهره‌مند می‌شوید، این شرکت مسئول تمامی امور حسابداری شرکت شما خواهد بود.

شرکت حسابداری‌ای که به شما خدمات حسابداری ارائه می‌کند، مسئول تمام صورت‌ها و اسناد مالی شما بوده و به‌نوعی عواقب اشتباهات احتمالی آن بر عهده این شکت خواهد بود، بااین‌حال باید در نظر بگیرید که وقتی امور حسابداری خود را به یک شرکت حسابداری می‌سپارید، احتمال بروز خطا بسیار بسیار پایین می‌آید. اما همه این‌ها بستگی به سطح خدمات حسابداری‌ای است که از شرکت حسابداری دریافت می‌کنید. اینجاست که باید با انواع شرکت ‌های حسابداری آشنا شوید.

انواع شرکت ‌های حسابداری

همان‌طور که پیش‌تر خواندید، سطح خدمات حسابداری ارائه‌شده توسط شرکت ‌های حسابداری متفاوت است و این مسئله، نوع این شرکت‌ها را تعیین می‌کند. در اینجا نگاهی به انواع شرکت ‌های حسابداری به لحاظ نوع خدمات حسابداری ارائه‌شده می‌اندازیم.

شرکت حسابداری نوع اول؛ مشاوره

این نوع شرکت حسابداری، با ارائه مشاوره موردی در امور مالی، مالیاتی، حسابداری، انجام امور حسابرسی، مشاوره انتخاب نرم افزار حسابداری و دادرسی مالیاتی، به ارائه خدمات حسابداری می‌پردازد. این نوع دریافت خدمات حسابداری مناسب شرکت ‌هایی است که نیروی حسابداری کامل در اختیار داشته و تنها برای اطمینان از امور حسابداری خود و همچنین حل مشکلات تخصصی حسابداری خود نیازمند نیروی متخصص‌تر از نیروهای حسابداری خود هستند.

شرکت حسابداری نوع دوم؛ نظارت مستمر

این نوع شرکت حسابداری با نظارت کامل بر روند جاری امور حسابداری شرکت، به‌صورت مستمر تمامی اسناد و صورت‌های مالی شرکت را زیر نظر گرفته و در موعد سالیانه مسائل مربوط به اظهارنامه مالیاتی و مالیات شرکت را نیز رفع‌ورجوع می‌کند. این نوع شرکت های حسابداری معمولاً به‌صورت سالیانه و مدت‌دار به مشتریان خود به ارائه خدمات حسابداری می‌پردازند. ارائه خدمات مشاوره موردی همچون خدماتی که شرکت‌های حسابداری نوع اول ارائه می‌کنند نیز از عهده این شرکت‌ها برمی‌آید.

شرکت حسابداری نوع سوم؛ ارائه کامل خدمات حسابداری

این نوع شرکت حسابداری، انجام امور حسابداری شرکت‌ها را به‌صورت برون‌سپاری کامل پذیرفته، و انجام تمامی امور مالی یک شرکت را بر عهده می‌گیرد. این نوع شرکت‌ها معمولاً یک یا چند نیروی متخصص خود را به‌صورت نیمه‌وقت یا تمام‌وقت به شرکت موردنظر فرستاده و تمامی امور حسابداری مربوط به شرکت مذکور را از صفر تا صد انجام می‌دهند. در کنار این‌ها انجام تمامی امور مربوط به اظهارنامه‌های مالیاتی و مالیات نیز ازجمله وظایف شرکت است. این نوع شرکت‌ها به‌نوعی بخش مالی و حسابداری شرکت‌های طرف قرارداد خود را مدیریت کرده و از تخصص خود برای استفاده از نیروهای کارآمد در حسابداری شرکت‌های مشتریان خود استفاده می‌کنند.

ارائه خدمات حسابداری در سطوح پایین‌تر همچون خدماتی که شرکت‌های حسابداری نوع اول و دوم انجام می‌دهند نیز، روش‌های ارائه خدمات دیگری است که شرکت‌های حسابداری نوع سوم در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

بهترین شرکت حسابداری کجاست؟

شرکت حسابداری پرشین تکس، به‌عنوان یک شرکت حسابداری نوع سوم، قادر به ارائه خدمات حسابداری در تمامی سطوح به شرکت‌ها است. پرشین تکس با داشتن تجربه و تخصص بالا درزمینهٔ حسابداری شرکت‌ها، هم‌اکنون به‌عنوان یکی از بهترین شرکت ‌های حسابداری ایران شناختهٔ می شود که توانسته است در طی سالیان، نظر اعتماد مشتریان خود را جلب کرده و تجربه سال‌های همکاری طولانی با آن‌ها را از سر بگذراند.

همین حالا با تماس با شرکت حسابداری پرشین تکس، ضمن صحبت با کارشناسان این مجموعه با چگونگی دریافت خدمات حسابداری از این مرکز بیشتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.