نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول ؛ آموزش تصویری

بالاترین گروه مالیاتی اشخاص حقیقی، گروه اول است. گروه اول شامل صاحبان مشاغلی می‌شود که یا در مشاغل خاصی مشغول به کارند و یا درآمد سالیانه آن‌ها بیش‌تر از حدنصاب تعیین‌شده توسط سازمان امور مالیاتی است. در این یادداشت به آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول پرداخته‌ایم.

آموزش تمامی اظهارنامه های مالیاتی در صفحه اختصاصی نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی در پرشین تکس

بد نیست به راهنمای تعیین گروه بندی مالیاتی اشخاص حقیقی نگاهی کنید تا از گروه مالیاتی خود مطمئن شوید.

پیش‌نیاز این آموزش، اجراشدن نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی بر روی کامپیوتر شما است. برای انجام این کار بهتر است آموزش نحوه دانلود و نصب نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی را نیز مطالعه کنید.


انواع اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول

پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول در نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی، با یک سؤال ساده اما مهم شروع می‌شود؛ «آیا شریک دارید؟». درواقع اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول به دو نوع تقسیم می‌شود؛ اظهارنامه انفرادی و اظهارنامه مشارکتی. اظهارنامه انفرادی برای کسانی است که تنها مالک کسب‌وکار خود هستند و اظهارنامه مشارکتی، برای مؤدیانی است که با یک یا چند نفر دیگر در مالکیت کسب‌وکار خود شریک هستند.

در ادامه یادداشت، به آموزش نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول در هر دو حالت انفرادی و مشارکتی پرداخته‌ایم.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی

با باز کردن نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی و وارد شدن به آن، اولین صفحه‌ای که با آن مواجه می‌شوید، همانند تصویر زیر صفحه اصلی نرم‌افزار است. برای ایجاد یک اظهارنامه جدید بر روی گزینه «اظهارنامه جدید» کلیک کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی1

با کلیک بر روی اظهارنامه جدید، صفحه‌ای مانند تصویر زیر در مقابل شما قرار می‌گیرد. باید اطلاعات کامل خود، ازجمله نام، نام خانوادگی، نوع فعالیت و … را وارد کنید. همچنین در دو قسمت انتهایی صفحه گزینه مقابل «آیا شریک دارید؟» را بر روی «خیر» و گزینه مقابل «مؤدی مشمول» را بر روی «گروه اول» قرار دهید.

در انتها کلید تائید را فشار دهید تا فرایند پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی برای شما آغاز شود.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی2

قبل از نمایش فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی، فرمی مشابه تصویر زیر در مقابل شما قرار می‌گیرد. در این فرم بر اساس اطلاعات درج‌شده در مرحله قبل، پرونده‌های مؤدی بر اساس اطلاعات موجود در سازمان امور مالیاتی نمایش داده می‌شود. پس از اطمینان از صحت اطلاعات مندرج، پرونده موردنظر را انتخاب و کلید تائید را فشار دهید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی3

حالا فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی در برابر شما قرار می‌گیرد. اولین صفحه فرم همانند تصویر زیر، مخصوص اطلاعات کامل مؤدی است. فیلدهای زردرنگ غیرقابل تغییر است اما اطلاعات فیلدهای سفیدرنگ را می‌توانید ویرایش کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی4

صفحه دوم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی مربوط به اطلاعات اقامتگاه قانونی (محل کسب) مؤدی و همچنین اطلاعات حساب‌های بانکی مربوط فعالیت شغلی‌ای است که در این اظهارنامه قید می‌شود. مانند تصویر زیر، اطلاعاتی که در فیلدهای زردرنگ قرار دارند قابل‌ویرایش نبوده و تنها اطلاعات فیلدهای سفیدرنگ امکان ویرایش دارند.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی5

صفحه سوم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی، مربوط به اطلاعات مالی مؤدی در سال موردنظر، میزان فروش و هزینه، اطلاعات اتحادیه کاری، وضعیت مالیات سال گذشته و … است. اطلاعات درج‌شده در این صفحه در سایر صفحه‌های فرم واردشده و محاسبات بر اساس آن‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل در واردکردن آن‌ها دقت زیادی به خرج دهید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی6

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، صفحه چهارم فرم مربوط به اطلاعات مجوزهای کسب‌شده مؤدی و همچنین اطلاعات دفاتر قانونی مؤدی است. بدیهی است باید در واردکردن این اطلاعات وسواس فراوانی به خرج دهید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی7

صفحه پنجم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی مربوط به کسانی است که محل یا محل‌های کسب آن‌ها به‌صورت اجاره‌ای است. در این جدول اطلاعات باید اطلاعات لازم در مورد مالکین و اطلاعات قرارداد اجاره وارد گردد. بدیهی است اگر مالک محل کسب خود هستید نیازی به پر کردن این صفحه نخواهید داشت.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی8

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید در صفحه ششم فرم، جدول مربوط به اطلاعات موجودی مواد و کالا قرار دارد. پس از پر شدن اطلاعات فیلدهای سفیدرنگ توسط مؤدی، فیلدهای آبی‌رنگ توسط سیستم محاسبه‌شده و در جدول و برخی دیگر از صفحات فرم نمایش داده می‌شوند.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی9

صفحه هفتم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی، مربوط به اطلاعات فروش است. در جدول کوچکی که نمونه آن را در تصویر زیر می‌بینید، باید اطلاعات فروش و صادرات خود را وارد کنید. سیستم به‌صورت خودکار میزان فروش خالص سال جاری و سال قبل را محاسبه و در محل‌های مشخص‌شده نمایش می‌دهد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی10

در صفحه هشتم فرم، همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، جدول محاسبه بهای تمام‌شده کالای فروش رفته قرار دارد. این میزان با کم کردن بهای تمام‌شده کالای آماده فروش از موجودی کالای پایان دوره به دست می‌آید.

11

صفحه نهم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی، یکی از مهم‌ترین جدول‌ها یعنی جدول صورت سود و زیان قرار دارد. در این جدول سود خالص، ویژه، عملیاتی و غیرعملیاتی دیده می‌شود. با پرکردن فیلدهای سفید، فیلدهای دیگر به‌صورت خودکار توسط سیستم محاسبه و نمایش داده می‌شود.

12

صفحه دهم فرم به یکی دیگر از جداول مهم یعنی جدول ترازنامه اختصاص دارد. بدیهی است که باید نسبت به اطلاعات وارد کرده در اینجا حساس باشید.

13

اگر هزینه‌های معاف از مالیات داشته‌اید، می‌توانید اطلاعات آن را همچون تصویر زیر در صفحه یازده فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی وارد کنید.

14

صفحه دوازده فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی همان‌طور که از تصویر زیر مشخص است مخصوص واردکردن درآمدهای معاف از مالیات یا با نرخ صفر مالیاتی است. نکته قابل‌توجه، دقت به مواد قانونی معافیت‌های مالیاتی است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی16

صفحه سیزدهم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی مربوط به واردکردن کمک‌های مالی مطابق با ماده 172 ق.م.م است. این کمک‌ها شامل معافیتی مالیاتی می‌گردد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی17

اگر در صفحه سوم فرم، در مقابل سؤال «آیا دارای معافیت یا بخشودگی مالیات بوده‌اید» گزینه «بلی» را انتخاب کرده باشید، جدول صفحه چهاردهم مطابق تصویر زیر برای شما فعال می‌گردد. اطلاعات این صفحه را باید مطابق قوانین درج‌شده تکمیل نمایید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی18

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید صفحه پانزدهم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی، مربوط به درآمدهایی است که مالیات آن‌ها به‌صورت مقطوع قبلاً پرداخت‌شده است. درج شماره رسید پرداخت و شماره رسید تسلیم اظهارنامه این درامدها در جدول الزامی است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی19

صفحه شانزدهم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، مربوط به فهرست واردات و صادرات و مابه ازای دریافتی است.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی20

همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است، صفحه هفدهم این فرم مربوط به درامدهای ناخالص ناشی از پیمانکاری یا ارائه خدمات چه در ایران و چه در خارج از ایران است. در صورت تکمیل این جدول، درآمد شناسایی‌شده آن توسط سیستم به‌صورت خودکار به جدول صورت سود و زیان منتقل می‌شود.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی21

تصویر زیر مربوط به صفحه هجدهم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی است. در این صفحه جدول بهای تمام‌شده کار انجام‌شده پیمانکاری یا خدماتی است که در جدول صفحه قبل آمد. درصورتی‌که چنین هزینه‌هایی داشته‌اید، باید ریز آن‌ها ازجمله حقوق و دستمزد را در این جدول وارد کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی22

درنهایت با صفحه 19 فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی روبه‌رو هستید. صفحه‌ای که در آن جدول محاسبه مالیات قرار دارد. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این جدول شامل فیلدهایی رنگی است که به‌صورت خودکار اطلاعات آن یا از جداول دیگری که مؤدی پر کرده است تکمیل می‌شود و یا بر اساس همین مقادیر توسط سیستم محاسبه و وارد جدول می‌شود.

انتهای این جدول مالیات قابل پرداخت مؤدی بابت این اظهارنامه نمایش داده می‌شود. اگر اطلاعات مندرج در جدول اشتباه است، باید جداولی که اطلاعات از آن‌ها خوانده می‌شود را اصلاح کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی23

صفحه بیستم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول انفرادی، آخرین صفحه آن است. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، در این صفحه اطلاعات تکمیل‌کننده اظهارنامه و مدیر امور مالی یا حسابرس مؤدی درج می‌گردد.

همچنین اگر دفاتر مؤدی بر اساس ماده 272 ق.م.م توسط حسابداران رسمی رسیدگی شده باشد، اطلاعات این حسابداران نیز باید در انتهای این جدول آورده شود. برای اطلاعات بیشتر در این باره می توانید به یک مشاوره حسابداری مراجعه کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – انفرادی24

اظهارنامه شما کامل شد. حالا باید پس از اطمینان از اطلاعات درج‌شده، آن را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – مشارکتی

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول مشارکتی، کاملاً مشابه نسخه انفرادی آن است. در ادامه صفحاتی که با نسخه انفرادی متفاوت است را آموزش می‌دهیم.

تفاوت اصلی هنگام ایجاد اظهارنامه جدید است. در صفحه اول نرم‌افزار و هنگام ایجاد یک اظهارنامه جدید، همانند تصویر زیر باید گزینه مقابل سؤال «آیا شریک دارید؟» را روی «بلی» قرار دهید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – مشارکتی1

تفاوت بعدی در صفحه اول فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول مشارکتی است. البته تنها اندکی تفاوت، آن‌هم به دلیل وجود شراکت است.

در این صفحه اطلاعات مؤدی ازجمله نوع شراکت از طریق اطلاعات موجود در سازمان امور مالیاتی، بارگذاری و نمایش داده می‌شود. تصویر صفحه اول فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول مشارکتی را در زیر می‌بینید.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – مشارکتی2

صفحه سوم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول مشارکتی همانند نسخه انفرادی آن است. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، تنها یک بند اضافه در آن وجود دارد که در آن باید تعداد شرکا درج شود.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – مشارکتی3

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، تفاوت بعدی در صفحه ششم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول مشارکتی است. در این صفحه همانند آنچه در تصویر زیر می‌بینید، جدول خلاصه فهرست درآمدهای حاصل از شراکت قرار دارد.

در قسمت بالایی جدول نام هریک از شرکا وجود دارد که با انتخاب هریک، اطلاعات آن در زیر جدول نمایش داده می‌شود. شایان‌ذکر است که این اطلاعات از اطلاعاتی که قبلاً در سازمان امور مالیاتی ثبت‌شده بارگذاری می‌شود.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – مشارکتی4

صفحه بیستم فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول مشارکتی همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید مربوط به جدول محاسبه مالیات سهم هر شریک است. از قسمت بالای جدول هریک از شرکا را انتخاب و اطلاعات مالی آن را در قسمت پایینی جدول تکمیل کنید.

محاسبات این جدول برای محاسبه مالیات و سهم هر شریک از مالیات به‌صورت خودکار انجام می‌شود. همچنین معافیت مالیاتی موضوع ماده 101 به‌صورت خودکار برای هریک از شرکا محاسبه و در پایان منظور می‌گردد.

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول – مشارکتی5

فقط همین صفحات فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول مشارکتی، با نسخه انفرادی آن متفاوت است. برای پر کردن این فرم کافی است همانند فرم انفرادی عمل کنید و فقط نکات ذکرشده در بالا را در نظر بگیرید.

چگونه از اظهارنامه مالیاتی پر شده خود خاطرجمع شویم؟

باوجود سادگی ظاهری فرم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی گروه اول، باید اعتراف کرد که این فرم جزئیات بسیار زیادی دارد. فکر می‌کنم بر کسی پوشیده نیست که پر کردن این فرم نیاز به تخصص و تجربه فراوان و تسلط به قوانین مالیاتی دارد.

چنین تجربه‌ای را تنها در مشاوران مالیاتی می‌توان پیدا کرد. یک مشاور مالیاتی با تجربه و تسلطی که در این حوزه دارد، به‌سادگی هرچه‌تمام‌تر اظهارنامه مالیاتی شما را تکمیل می‌کند. همین حالا با پرشین تکس تماس گرفته و ضمن استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی این مرکز، با خیالی آسوده از مالیات تمرکز خود را بر روی گسترش کسب‌وکار خود بگذارید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.