1. پرشین تکس
 2. خبرهای مالیاتی
 3. مالیات پمپ بنزین ؛ نکات مهم مالیات بر ارزش افزوده جایگاه های سوخت
مالیات پمپ بنزین

مالیات پمپ بنزین ؛ نکات مهم مالیات بر ارزش افزوده جایگاه های سوخت

مالیات پمپ بنزین‌ ها و جایگاه‌های سوخت همچون سایر صنوف بوده و جایگاه داران موظف به پرداخت مالیات بوده‌اند. بااین‌حال با فراخوانی که اخیراً از سوی سازمان امور مالیاتی صادرشده است، پمپ بنزین‌ ها و جایگاه‌های سوخت موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند.

متن کامل فراخوان مالیات بر ارزش افزوده پمپ بنزین‌ها و جایگاه‌های عرضه سوخت که از سوی سازمان امور مالیاتی منتشر شده است را در زیر می خوانید.

فراخوان مشمولان مرحله هشتم اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده

 با عنایت به مفاد جزء «پ» بند «3» ماده «2» آیین‌نامه اجرایی بند «الف» تبصره «14» ماده‌واحده قانون بودجه سـال 1399 کل کشور و اختیارات حاصل از مقررات ماده «18» قانون مالیات بر ارزش افزوده کلیه جایگاه داران سوخت (فرآورده‌های نفت و گاز) با هر حجم از فروش و یا درآمد کالا و ارائه خدمات که به‌موجب فراخوان‌های قبلـی، تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده‌اند، مشمول اجرای قـانون مالیـات بـر ارزش افـزوده از ابتـدای سـال 1399 خواهند شد.

 اشخاص مذکور که بعد از تاریخ اجرای فراخوان نیز ایجاد، تأسیس و به ثبت می‌رسند و یـا شـروع بـه انجـام فعالیـت می‌کنند، در صورت فعالیت با هر حجم از فروش و یا درآمد (کالا و خدمت) مشمول اجرای قـانون از تـاریخ شـروع فعالیت می‌باشند.

 تذکر بسیار مهم:

جایگاه داران که واجد شرایط فراخوان‌های یادشده قبلی و اجرای قانون مالیـات بـر ارزش افـزوده بوده‌اند، حتـی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله هشتم ثبت‌نام این نظام مالیاتی جزو مؤدیان مشمول مراحل قبلـی ثبت‌نام و اجرای قانون محسوب و مکلف به اجرای مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوط، خواهند بود.

کارمزد و مالیات و عوارض ارزش افزوده جایگاه داران در قیمت‌های تکلیفی فرآورده‌های نفت و گاز لحاظ شده است و جایگاه داران اجازه وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده مازاد بـر قیمـت تعیین‌شده را از خریداران سوخت ندارند.

مهلت و نحوه انجام ثبت‌نام:

از فعالان اقتصادی فراخوان شده دعوت می‌گردد از تـاریخ درج اطلاعیـه در جرایـد، در صـورت ثبت‌نام در سـامانه عملیات الکترونیک مالیاتی (ثبت‌نام الکترونیک) بـه نشـانی tax.gov.ir نسـبت بـه تکمیـل آن و در صـورت عـدم ثبت‌نام نسبت به ثبت‌نام در سامانه فوق‌الذکر اقدام نمایند.

تاریخ اجرای قانون:

اشخاص مشمول این فراخوان، از تاریخ 1/1/1399 مکلف به اجرای تکالیف مقرر در قانون ازجمله وصول مالیـات و عوارض ارزش افزوده نسبت به کارمزد فروش فرآورده و فروش سایر کالاها و خدمات از خریداران کالا و خدمات، ارائه اظهارنامه و واریز مالیات و عوارض بر ارزش افزوده به حساب‌های تعیین‌شده توسط سازمان امور مالیاتی کشـور می‌باشند.

در ادامه به سؤالاتی درباره اظهارنامه مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده پمپ بنزین‌ها پاسخ می‌دهیم.

اظهارنامه مالیاتی پمپ بنزین را چگونه باید تکمیل کرد؟

جایگاه داران و مالکان پمپ بنزین نیز همچون سایر صنوف باید برای تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی خود به سایت سازمان امور مالیاتی به آدرس tax.gov.ir مراجعه نمایند.

مالیات بر ارزش افزوده جایگاه‌های سوخت چگونه پرداخت می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد، مالکان جایگاه‌های سوخت موظف به ثبت‌نام در سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی به آدرس tax.gov.ir و تکمیل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هستند.

نحوه محاسبه مالیات پمپ بنزین چگونه است؟

مالیات بر ارزش افزوده فراورده‌های نفتی عرضه‌شده در جایگاه‌های سوخت از قیمت تکلیفی اعلام‌شده از سوی دولت کسر می‌گردد؛ به این شکل که برخلاف صنوف دیگر، جایگاه داران نباید مالیات بر ارزش افزوده بنزین را با افزودن به قیمت اصلی بنزین دریافت کنند، بلکه مالیات بر ارزش افزوده بنزین، بر روی قیمت تکلیفی اعلامی از سوی دولت محاسبه‌شده و مالکان پمپ‌های بنزین تنها بخشی از درآمد خود را به‌صورت مقطوع و به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌کنند.

مالیات پمپ بنزین و جایگاه سوخت خود را چگونه پرداخت کنیم؟

تکمیل اظهارنامه مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده ازجمله اموری هستند که انجام آن‌ها از عهده افراد غیرمتخصص خارج است. درصورتی‌که فرد تکمیل‌کننده اظهارنامه دچار اشتباه کوچکی در اظهارنامه خود شود، ممکن است بابت آن مجبور به پرداخت مالیات مضاعف شده و برای جبران اشتباه خود زمان و هزینه فراوانی را متحمل شود.

مشاوره مالیاتی پرشین تکس با تجربه طولانی در عرصه مالیات و تخصص بالا در اظهارنامه‌های مالیاتی آماده ارائه خدمات مالیاتی به جایگاه داران و مالکان پمپ بنزین‌ها است. هم‌اکنون با تماس با پرشین تکس وظیفه تکمیل و ارسال اظهارنامه خود را به ما بسپارید و با خیالی آسوده به مدیریت جایگاه‌های سوخت خود بپردازید.

بیشتر بخوانید

4 دیدگاه. Leave new

 • سلام وقت بخیر متاسفانه در قزوین جایگاه داران بنزین از سال 98 مشمول دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده کرده اند
  چکار باید کرد؟؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   مالیات بر ارزش افزوده به مصرف کننده نهایی تعلق میگیره و در حال حاضر از حالت آزمایشی خارج شده است و دائم شده است
   و این قانون رو مجلس تصویب کرده و ماموران مالیاتی در سرتاسر کشور ملزم به اجرای قانون می باشند ، چاره ای جز وصول و دریافت ندارید
   موفق باشید

   پاسخ
 • رضا حاجیانی
  13 مرداد 1399 12:26

  فاکتور های اظهار نامه مالیاتی

  پاسخ
 • رضا حاجیانی
  13 مرداد 1399 12:25

  اظهار نامه مالیاتی برای هزینه های جایگاه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.