کنترل حساب بانکی اشخاص

قانون های مالیاتی پایانه و صندوق فروشگاهی

طبق «قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» کلیه اشخاص مشمول ثبت‌نام و نصب سامانه‌های فروشگاهی مکلف‌ هستند به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور مقرر می‌کند، نسبت به ثبت‌نام در سامانه مؤدیان اقدام کنند.

خرده‌فروشی‌ها و واحدهای صنفی که مستقیماً با مصرف‌کننده نهایی ارتباط دارند، علاوه بر عضویت در سامانه مؤدیان، موظف به استفاده از پایانه فروشگاهی می‌باشند. استفاده از پایانه فروشگاهی برای مؤدیانی که مستقیماً با مصرف‌کننده نهایی ارتباط ندارند، الزامی نیست؛ اما مؤدیان مزبور موظف‌ هستند تمامی صورت‌حساب‌های خود را به ترتیبی که سازمان مقرر می‌کند، از طریق سامانه مؤدیان صادر کنند.

برخی دیگر از تکالیف افراد مشمول اجرای این قانون به این شرح است:

1- مؤدیانی که از ثبت‌نام در سامانه مؤدیان خودداری کنند و نیز خرده‌فروشی‌ها و واحدهای صنفی که مستقیماً با مصرف‌کننده نهایی ارتباط دارند، درصورتی‌که از پایانه فروشگاهی استفاده نکنند، مشمول امتیاز مذکور در ماده (4) این قانون نمی‌باشند. سازمان امور مالیاتی موظف است معادل مالیات متعلق به فروش مؤدیان موضوع این ماده را به هر طریق ممکن ازجمله مراجعه به محل‌های فعالیت و رسیدگی به دفاتر، اسناد و مدارک آنان، (اعم از فیزیکی و الکترونیکی) یا هرگونه مدارک و قرائنی، که به دست می‌آورد، تعیین و مطالبه کند.

در تعیین مالیات متعلق به این مؤدیان، هیچ‌گونه اعتبار مالیاتی برای خریدهای آنان منظور نخواهد شد. مؤدیان می‌توانند با ارائه اسناد و مدارک مثبته به مراجع دادرسی مالیاتی مراجعه کنند. درصورتی‌که مؤدی موضوع این ماده قبل یا حین دادرسی به عضویت سامانه مؤدیان درآید، سازمان موظف است اعتبار مالیاتی وی را مطابق اعلام سامانه مؤدیان پذیرفته و از بدهی مالیاتی او کسر کند.

2- درصورتی‌که مؤدی، برخی از فعالیت‌ها و یا معاملات خود را کتمان کند، یا از صدور صورتحساب‌های خود از طریق سامانه خودداری کرده یا در ثبت قیمت یا مقدار فروش مرتکب کم اظهاری یا بیش اظهاری شده باشد، سازمان موظف است موارد تخلف مؤدی را از طریق سامانه مؤدیان به اطلاع وی برساند. درصورتی‌که مؤدی موارد مزبور را پذیرفته و آن‌ها را در کارپوشه خود در سامانه مؤدیان ثبت یا اصلاح کند، صرفاً مشمول جریمه‌های موضوع ماده (22) این قانون خواهد شد.

درصورتی‌که مؤدی آن موارد را نپذیرفته و از ثبت یا اصلاح آن‌ها در سامانه مؤدیان امتناع کند، سازمان مراتب تخلف مؤدی را با اسناد و مدارک مثبته به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع می‌دهد. در صورت تأیید تخلف توسط هیات های حل اختلاف مالیاتی، سازمان می‌تواند با مراجعه حضوری یا مطالبه دفاتر و اسناد او، نسبت به حسابرسی دوره‌های مالیاتی سال تخلف اقدام نماید. علاوه بر این، مؤدی متخلف مشمول جریمه‌های موضوع ماده (22) این قانون خواهد بود.

3- اشخاص مشمول مکلف‌اند شماره‌حساب یا حساب‌های بانکی و شناسه یکتای دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی مورداستفاده برای فعالیت شغلی خود را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند.

در موارد استفاده از حساب بانکی یا دستگاه کارت‌خوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی جدید، اشخاص مشمول مکلف‌اند اطلاعات آن‌ها را بلافاصله از طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان به سازمان اعلام کنند.

4- اشخاص مشمول مکلف‌اند درصورتی‌که امکان صدور صورتحساب الکترونیکی به دلیل بروز حادثه یا نقص فنی فراهم نباشد مراتب را تا پایان روز اداری بعد، از طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان یا به هر طریق دیگری که سازمان اعلام می‌کند، حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد ارائه‌دهنده خدمات مالیاتی اعلام کنند و تا زمان امکان‌پذیر شدن صدور صورتحساب الکترونیکی، فروش‌های خود را به ترتیبی که سازمان به‌موجب دستورالعملی مقرر می‌کند، ثبت و صورتحساب‌های صادره را به سازمان ارسال کنند.

5- درصورتی‌که به هر دلیلی اعم از تعطیلی (موقت یا دائم) و یا انحلال واحد کسب‌وکار، بهره‌برداری از پایانه فروشگاهی به‌طور موقت یا دائم متوقف شود، اشخاص مشمول مکلف هستند مراتب را ظرف مدت ده روز از توقف بهره‌برداری از طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد ارائه‌دهنده خدمات مالیاتی اعلام کنند.

6- اشخاص مشمولی که نسبت به تغییر شغل یا محل فعالیت، تغییر مالکیت یا اجاره واحد کسب‌وکار اقدام می‌کنند، مکلف‌ هستند مدت ده روز تغییرات انجام‌شده را طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد ارائه‌دهنده خدمات مالیاتی اعلام نمایند.


برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه و صحبت با یک مشاور مالیاتی، همین حالا با شرکت حسابداری پرشین تکس تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید

7 دیدگاه. Leave new

 • سلام
  الان افراد مشمول(حتما موضف هستند که انجام دهند) این قانون کدام صنوف هستند؟

  پاسخ
  • سلام لطفا بیشتر توضیح بدید متوچه سئوال نشدم

   پاسخ
   • سلام.این قسمت که همه باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند که درست هست ولی منظورم اینه الان کدام صنوف حتما و باید شناسه یکتای دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی (pos) را در سامانه ثبت کنند؟
    15 گروه شغلی معرفی شدند این لینک https://inta.tax.gov.ir/Pages/Action/ShowContent/121967
    و یک اطلاعیه هم داده بودند برای مشاغل پزشکی تا باید ثبت کنند؟ درسته همین ها فعلا باید ثبت کنند؟

    پاسخ
    • این مشاغل ملزم به نصب کارتخوان هستند

     📜گروه های شغلی که باید برای اتصال به سامانه فروشگاهی اقدام کنند:

     ◾️وکلا
     ◾️مشاوران حقوقی و مشاوران خانواده
     ◾️دفاتر اسناد رسمی
     ◾️مشاوران املاک
     ◾️تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها، چلوکبابی‌ها، کبابی‌ها، اغذیه فروشی‌ها و فست‌فودی‌ها، سفره خانه‌های سنتی و کافی شاپ‌ها، کترینگ‌ها و تهیه غذاها، قهوه‌خانه‌ها، سالن‌های غذاخوری و باغ تالارها، باغ‌سراها، طباخی‌ها، آش و حلیم پزی‌ها، جگرکی‌ها، کته‌کبابی‌ها، بریانی فروشی‌ها و مشاغل مشابه

     ◾️مراکز اقامتی از قبیل: هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مهمانخانه‌ها، مسافرخانه‌ها، باغ ویلاها، اقامتگاه‌های بین راهی و متل ها

     ◾️نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های وسایل نقلیه موتوری به استثنای ماشین آلات راهسازی، ساختمانی و کشاورزی

     ◾️آرایشگاه‌های مردانه و زنانه

     ◾️آجیل و خشکبار فروشی‌ها، به استثنای مشمولان ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم و واردکنندگان

     ◾️قنادی‌ها و شیرینی فروشی‌ها، آب میوه فروشی‌ها، بستنی و فالوده فروشی‌ها

     ◾️میوه و تره بار فروشی‌های مستقر در میادین میوه و تره بار، بار فروشی‌های میوه و تره‌بار، میوه فروشی‌ها

     ◾️مجموعه‌های فرهنگی و ورزشی
     ◾️لوازم تحریر و نوشت افزار فروشی‌ها به استثنای تولیدکنندگان و وارد کنندگان

     ◾️بازی‌های رایانه ای(گیم نت ها) و کافی‌نت ها
     ◾️دفاتر خدمات ارتباطی(دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و ثابت و خدمات پستی)، دفاتر خدمات الکترونیک، ازجمله دفاتر پلیس+۱۰، دفاتر خدمات الکترونیک شهر، دفاتر خدمات پیشخوان دولت و خدمات الکترونیک قضایی

     🆔 @persiantax

     پاسخ
     • پزشکان چرا نیستن مگه کم درآمد دارن

     • پزشکان هم مشمول این قانون هستند و می بایست دستگاه پز داشته باشند اگر دستگاه پز نداشته باشن مشمول معافیت ماده 101 نمی باشند

 • سلام آقا اداره مالیات هم تو ضرر من شریک میشه .به خون حسین امکان نداره فقط میگه مالیات بدین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.