ساختمان نهاد ریاست جمهوری

پیش‌نویس طرح مالیات بر عایدی سرمایه به وزارت اقتصاد ارائه شد

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل سازمان امور مالیاتی کشور در گفت‌وگویی که با یک برنامه رادیویی داشت، از طرح موضوع مالیات بر عایدی سرمایه در بیش از هفت ماه پیش در سازمان امور مالیاتی خبر داد و اظهار داشت: یک پیش‌نویس اولیه در این خصوص آماده‌شده و هم‌زمان طرحی را نیز مجلس آماده کرده و جلساتی هم در این زمینه برگزارشده است.

احمد زمانی در این خصوص افزود: سازمان امور مالیاتی معتقد است این نوع مالیات را باید با جمیع جهات ازجمله ملاحظه‌های اجرایی به‌عنوان لایحه آماده کرد و یک پیش‌نویس اولیه به وزارت امور اقتصادی ارائه‌شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به‌فوریت این کار، یک پیش‌نویسی هم در خصوص رفتارهای سوداگرانِ در بازارها آماده و تقدیم دولت شده است که مقابله کوتاه‌مدت و سریع با آن صورت بگیرد.

احمد زمانی گفت: مالیات بر عایدی سرمایه یک نظام مالیاتی جدید است که باید با سازوکارهای دقیق اجرا شود و به همین جهت فرآیند تهیه این طرح تاکنون به طول انجامیده است. طرح مجلس هم در این خصوص در دست کارشناسی قرار دارد و نیاز به فرصت بیشتری دارد.

در ادامه جعفریان مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران با تأکید بر اینکه نیاز به مطالعه و کار کارشناسی بیشتر روی طرح مالیات بر عایدی سرمایه است، اظهار داشت: چون دولت در مقطعی اعلام کرد قصد دارد دراین‌باره لایحه‌ای ارائه کند، طرح مجلس کنار گذاشته شد.

وی افزود: دولت یا مجلس هنوز در این خصوص جلسه‌ای با بخش خصوصی نداشته‌اند و با توجه به اهمیت آن به نظر می‌رسد، هماهنگی با بخش خصوصی اهمیت زیادی دارد.

جعفریان طرح مالیات بر عایدی سرمایه را مؤثر در اقتصاد کشور دانست و گفت: با توجه به اهمیت این طرح، باید در این موضوع سریع‌تر اقدام شود که با کمک بخش خصوصی می‌توان به‌سرعت این لایحه را آماده کرد و به مجلس ارائه داد.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.