1. پرشین تکس
  2. یادداشت
  3. دادرسی مالیاتی چیست و مراجع دادرسی مالیاتی کجاست؟
دادرسی مالیاتی چیست

دادرسی مالیاتی چیست و مراجع دادرسی مالیاتی کجاست؟

فارغ از اینکه تاکنون به مشکل مالیاتی برخورد کرده باشید یا نه، اگر کسب‌وکاری را اداره می‌کنید باید با برخی از واژگان و اصطلاحات آشنایی داشته باشید. یکی از این اصطلاحات، دادرسی مالیاتی است که نقشی حیاتی برای یک سازمان دارد. در این یادداشت به‌طور خلاصه با دادرسی مالیاتی و کلیات آن آشنا خواهید شد و در پایان می‌توانید به این سؤال پاسخ دهید که دادرسی مالیاتی چیست.

تعریف دادرسی مالیاتی

صاحبان مشاغل، افراد حقوقی و افراد حقیقی در موعدهای مقرر باید اظهارنامه مالیاتی خود را تقدیم اداره امور مالیاتی کنند. این اظهارنامه‌ها پس از بررسی توسط مأمورین ممیز اداره امور مالیاتی ممکن است تائید یا رد شود. اگر تائید شود، فرد بر اساس آنچه اقرار کرده است مالیات خود را پرداخت خواهد کرد. اما اگر اظهارنامه توسط اداره امور مالیاتی رد شود، ممیز اداره مالیات مبلغ دیگری که بالاتر از مبلغ اظهارشده توسط مؤدی است را به‌عنوان مالیات در نظر می‌گیرد.

اگر مؤدی مبلغ تعیین‌شده توسط ممیز اداره امور مالیاتی را نپذیرد، باید بر اساس یک فرآیند قانونی اقدام به اعتراض به رأی اداره امور مالیاتی کند. به این فرایند، دادرسی مالیاتی گفته می‌شود. به‌طورکلی رفع هرگونه اختلاف میان مؤدیان مالیاتی و اداره امور مالیاتی با استفاده از دادرسی مالیاتی صورت می‌گیرد. این اختلاف علاوه بر میزان مالیات، می‌تواند درزمینهٔ شیوه وصول مالیات هم باشد.

در دادرسی مالیاتی برای اعتراض به رأی ممیز اداره امور مالیاتی و حل اختلاف مالیاتی، باید به ترتیب به مراجع مختلف مراجعه کرد. در مرحله اول به رئیس امور مالیاتی جهت اعتراض مراجعه می‌شود. درصورتی‌که اعتراض مؤدی پذیرفته نشد، پرونده به هیئت‌های حل اختلاف مالیاتی ارجاع داده می‌شود. نوع و ترکیب هیئت حل اختلاف بستگی به نوع پرونده مالیاتی و شرایط آن دارد.

با حل نشدن پرونده در هیئت حل اختلاف، مؤدی شکایت خود را به شورای عالی مالیاتی می‌برد که این امر مستلزم شرایط و مقررات خاص خود است. بازهم درصورتی‌که مشکل حل نشود، طی شرایط خاصی مؤدی می‌تواند شکایت خود را به هیئت سه‌نفری که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین می‌شود ببرد.

درنهایت و با حل نشدن پرونده، مؤدی می‌تواند از اداره امور مالیاتی به دیوان عدالت اداری شکایت کند. در این مرحله پرونده جنبه حقوقی-قضایی پیداکرده و مؤدی باید از یک وکیل دادگستری برای رسیدگی به پرونده خود استفاده کند. همان‌طور که گفته شد برای ارجاع شکایت به هریک از مراجع بالا، شرایط و ضوابطی وجود دارد که هریک باید احراز و رعایت شود.

شاید در نگاه اول فرایند دادرسی مالیاتی ساده به نظر بیاید، اما موفقیت در هریک از مراحل فرایند دادرسی مالیاتی، منوط به آگاهی و تسلط فرد به قوانین مالیاتی و همچنین تجربه دادرسی مالیاتی است. به‌جرئت می‌توان گفت که یک فرد معمولی با دانش عمومی از مالیات، در فرایند دادرسی مالیاتی به هیچ عنوان موفق نخواهد بود.

دادرسی مالیاتی پرونده‌هایی با ارقام سنگین، نیازمند فرد یا افرادی باتجربه، مسلط و آبدیده است که سابقه دادرسی مالیاتی داشته و با پیچ‌وخم‌ها و چندوچون فرایند دادرسی مالیاتی آشنا باشند. همین حالا با شرکت حسابداری پرشین تکس تماس بگیرید و دادرسی مالیاتی پرونده خود را به مشاوران مالیاتی پرشین تکس بسپارید تا از به حداقل رسیدن مالیات مقررشده برای کسب‌وکار خود اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست