1. پرشین تکس
  2. خبرهای مالیاتی
  3. تورم‌زدایی از مالیات عایدی سرمایه کارایی لازم را ندارد
آدرس اداره مالیات

تورم‌زدایی از مالیات عایدی سرمایه کارایی لازم را ندارد

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی اعتقاد دارد، تورم‌زدایی از مالیات عایدی سرمایه، این نوع مالیات را ناکارآمد می‌کند.

محمود علیزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد لایحه اصلاح بخشی از قانون مالیاتهای مستقیم که اخیراً به مجلس شورای اسلامی ارسال شد، در پاسخ به این سؤال که در پیش‌نویس اولیه مصادیق مانند سهام، سهم‌الشرکه و سود سپرده بانکی در مالیات مجموع درآمد پیش‌بینی شده بود، آیا در لایحه دولت حذف شده است؟ اظهار داشت: ۱۰۰ درصد راجع به مواردی که گفتید، در مالیات مجموع درآمد دیده‌شده است. هر شخصی که درآمدی داشته باشد، باید در یک اظهارنامه مالیاتی مشخص ابراز کند و این درآمدها اعم از معاف مالیات یا مشمول مالیات است، فرقی ندارد.

در همین باره بخوانید : مالیات بر عایدی سرمایه چیست

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی در پاسخ به اینکه در تعریف مجموع درآمد، مصادیق یادشده وجود ندارد، گفت: وقتی می‌گویم درآمد افراد ناشی از هرگونه فعالیت داخل یا خارج از کشور؛ منظور تمامی این موارد است. حتی درآمدهایی که معاف از مالیات هستند، نیز باید ثبت شود.

وی تأکید کرد:‌ سهامداران حقوقی مالیات علی‌الحساب سود سهام برایشان پیش‌بینی شده و در اظهارنامه ابرازی آن‌ها باید مشاهده شود، حتی سود سپرده باید در اظهارنامه ثبت شود.

علیزاده در پاسخ به این سؤال که چرا تعریف مالیات بر عایدی سرمایه تغییر کرده و موضوع تورم سالانه از مالیات عایدی کسر خواهد شد؟ گفت: در کمیسیون تخصصی دولت نرخ مالیات بر عایدی سرمایه از ۲۵ به ۵۰ درصد افزایش یافت و بعد از آن تورم‌زدایی شد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تورم‌زدایی از مالیات بر عایدی سرمایه کارایی لازم را دارد؟ تصریح کرد: کارایی لازم را ندارد. اگر کسانی که برای اولین بار تا سه سال معامله انجام می‌دهند، معاف از مالیات باشند، کسانی که در طول سال اقدام به خریدوفروش می‌کنند و همانند مالیات کالاها و خدمات می‌تواند دیده می‌شوند. به‌هرحال این موضوع نظر کمیسیون اقتصادی دولت است و به آن احترام می‌گذاریم.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.