مالیات سکه

جزئیات طرح و میزان مالیات بر سکه‌های پیش فروش شده و خریداری شده

سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور جزئیات طرح و میزان مالیات بر سکه‌های پیش فروش شده و خریداری شده در سال ۱۳۹۷ را اعلام کرد.

محمدقاسم پناهی با اشاره به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ اصلاحی مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم اظهار داشت: به‌منظور تکریم مؤدیان، تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، میزان مالیات مقطوع دریافت کنندگان سکه در سال ۱۳۹۷ از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین گردید.

سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور عنوان داشت: کلیه خریداران سکه که در سال ۱۳۹۷ نسبت به دریافت حداکثر ۲۰۰ سکه از سیستم بانکی اقدام نموده‌اند، مشمول این دستورالعمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می‌باشند.

وی در خصوص نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن گفت: بر اساس این دستورالعمل، خریداران سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۹۷ سکه خود را دریافت نموده‌اند، تا ۲۰ سکه دریافتی معاف از مالیات می‌باشند.

میزان مالیات بر سکه

پناهی اضافه کرد: برای کسانی که بیش از ۲۰ سکه دریافت کرده‌اند نسبت به مازاد ۲۰ سکه تا میزان ۶۰ سکه به ازای هرسکه ۱.۵۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع; نسبت به مازاد ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع و نسبت به مازاد ۱۰۰ سکه تا میزان ۲۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲.۵۰۰.۰۰۰ ریال مالیات مقطوع تعیین‌شده است.

سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور افزود: مؤدیان این نوع فعالیت که مشمول مالیات نمی‌باشند، نیازی به ثبت‌نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت اما مؤدیان مشمول می‌بایست جهت پرداخت مالیات به سامانه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه نمایند.

وی در ادامه با بیان اینکه مؤدیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به‌صورت یکجا در خردادماه ۱۳۹۸ ندارند می‌توانند حداکثر تا چهار ماه به‌صورت مساوی پرداخت نمایند، تأکید کرد: عدم پرداخت به‌موقع مالیات و یا عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر، مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات‌های مستقیم از پایان خردادماه ۱۳۹۸ خواهد بود.

پناهی افزود: چنانچه مؤدیان مشمول این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین‌شده صرفاً از حیث عدم فروش سکه‌های دریافتی معترض باشند، می‌توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد نمایند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اشخاصی که بیش از ۲۰۰ سکه در سال ۱۳۹۷ دریافت نموده‌اند، مشمول این دستورالعمل نبوده و می‌بایست اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم نمایند. ادارات کل امور مالیاتی نیز مکلفند ترتیبی اتخاذ نمایند تا رسیدگی و مطالبه مالیات این اشخاص (اعم از اشخاصی که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام نموده و همچنین اشخاصی که از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خودداری نموده‌اند) حداکثر تا پایان سال جاری انجام گیرد.

حتماً بخوانید : دادرسی مالیاتی سکه

سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور همچنین افزود: صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده یا مجوز صادره از سوی مراجع ذی‌ربط به شغل مرتبط با خریدوفروش سکه اشتغال دارند، مشمول این دستورالعمل نمی‌باشند اما مکلف هستند نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی شغلی خود اقدام نمایند.

پناهی در پایان یادآوری کرد: موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی خردادماه و برای اشخاص حقوقی تیرماه است.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.